Naturavetal Logo

Adopcja psa ze schroniska

Dodaj do listy zakupów

Decyzja o przyjęciu nowego członka rodziny z reguły jest swego rodzaju kamieniem milowym w naszym życiu i wymaga rozsądnego przygotowania – zarówno od każdego nowicjusza jak i doświadczonego właściciela psa. Pobyt w schronisku, a nierzadko wcześniejsze doświadczenia psa, którego chcemy adoptować, wymagają od nas jeszcze większej czujności. Być może zwierzę straciło ukochanego właściciela lub przez jakiś czas mieszkało na ulicy i musi na nowo nauczyć się budować więzi z człowiekiem? 

W poprzednich warunkach karmienie czy opieka medyczna też mogły być dalekie od ideału. Może zwierzak musiał jeść gorszą żywność, być może nie otrzymał żadnych leków albo kuracje były zbyt intensywne? – te elementy mogą mieć różne konsekwencje zdrowotne także w przyszłości.

Najprawdopodobniej już w schronisku pies został na świeżo zaszczepiony, odrobaczony i być może przyjął antybiotyki – oznacza to, że jego organizm może być osłabiony i potrzebuje delikatnego wsparcia, a także cierpliwości i szczególnej uwagi nowego właściciela.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Zanim pies wyprowadzi się ze schroniska

Wskazane jest, aby uzyskać jak najwięcej informacji o psie. Nie zawsze wiadomo, w jakich warunkach żył on przed przybyciem do schroniska, ale zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę poniższe zagadnienia.

  • Jak pies odnosi się do innych psów, kotów i ludzi?
  • Jak wyglądał jego stan przy przyjęciu i jaki jest teraz?
     

Wszystko to może być pomocne na dobry początek w nowym domu.

Dopnij wszystko na ostatni guzik: Przygotuj dom

Przed przybyciem psa pomocne może być poinformowanie o swoich planach przyjaciół i rodziny, a także sąsiadów. Warto wzbudzić w nich większą cierpliwość i zrozumienie, aby wszystko przebiegało sprawnie zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni po adopcji. Z góry przygotuj wygodne schronienie dla psa i usuń niebezpieczne przedmioty, takie jak trujące rośliny lub odsłonięte kable.

Nasza wyprawka dla psa po adopcji

Poza przygotowaniem odpowiedniego wyposażenia, powinniśmy także zadbać o kwestie zdrowia i żywienia. Aby dodatkowo nie obciążać osłabionego organizmu, zalecamy stosowanie naturalnej żywności i naturalnych produktów pielęgnacyjnych. Oprócz wybranego jedzenia pomocne mogą być następujące suplementy – chętnie Ci doradzimy!

Informacje Naturavetal®

Nasz przewodnik dla szczeniąt

Jeśli adoptujesz szczeniaka, wprowadzenie czystej, naturalnej diety od samego początku, położy podwaliny pod jego przyszłe zdrowie.

Odpowiednia karma dla psów po adopcji

W ramach przygotowań należy również z góry rozważyć, jaki rodzaj jedzenia najlepiej pasuje do codziennego stylu życia Twojego i Twojego zwierzaka. Bez względu na to, czy szukasz zdrowej suchej karmy, wolisz soczyste gotowe posiłki, czy chcesz karmić BARF, w Naturavetal znajdziesz w 100% naturalne, odpowiednie dla gatunku rozwiązania we wszystkich kierunkach. Na podstawie zalecenia karmienia możesz obliczyć wymagane ilości i stworzyć zapasy na pierwsze tygodnie, jeszcze zanim pies wyprowadzi się ze schroniska. Kluczowe znaczenie mają tutaj odpowiednie, wysokiej jakości białka z mięsa i cennych podrobów – takich, jakie znajdziesz w zbilansowanych karmach Canis Plus®.

Zdrowa karma dla szczeniąt – doskonała od samego początku

Dla twojego szczeniaka lub młodego psa w wieku do 12 miesięcy, potrzebujesz odpowiedniej ilości białek, tłuszczów i minerałów. Tłoczona na zimno sucha karma Canis Plus jest dostępna w 2 recepturach dla szczeniąt i młodych psów – z lekkostrawnym mięsem drobiowym lub z łososiem i kaszą jaglaną zwłaszcza dla alergicznego i wrażliwego psa.
Wybór wysokiej jakości karmy dla młodych psów znajdziesz tutaj.

Karma dla starszego psa

Nawet jeśli Twój pies jest już starszy, nie zawsze trzeba karmić go mniej, czy inaczej niż innego dorosłego psa. Kluczowe znaczenie ma ogólna forma i poziom aktywności psa – jeśli twój pies jest nadal wysportowany i lubi się poruszać, potrzebuje wystarczającej ilości wysokoenergetycznego pokarmu. Więcej informacji można znaleźć w naszym blogu z poradami.

Przeprowadzka: pierwsze dni z nowym przyjacielem

Wprowadzając nową, zdrową karmę, przestawmy na nią psa natychmiast – pomimo dotychczasowych nawyków, starej karmy nie należy mieszać z nową. Zwłaszcza jeśli pies wcześniej otrzymywał gorsze wysoko przetworzone jedzenie, nie wolno go mieszać z nowym wariantem tłoczonym na zimno. Na początku podajesz małe posiłki, aby uniknąć przeciążenia. Przekąski i smakołyki można dodać do diety tylko wtedy, gdy pies przyzwyczai się już do nowej podstawowej żywności.

Czas się poznać

Aby zbudować zaufanie między człowiekiem, a psem ze schroniska, ważne jest, aby zostawać z nim możliwie długo w ciągu pierwszych tygodni. Dlatego radzimy na ten okres adaptacji zaplanować odpowiednio dni wolne od pracy lub przełączyć się, w miarę możliwości, na pracę z domu. W ten sposób będzie można szybko skorygować niewłaściwe zachowania i rozwinąć ducha zespołu wraz z realizacją wspólnych codziennych zadań. Pies powinien od pierwszej minuty doświadczać radości z jasnej i uczciwej edukacji – jest to najlepszy środek dla zapewnia zwierzęciu bezpieczeństwa. Traktowanie psiaka jak człowieka i rozczulanie się ze względu na jego prawdopodobną trudną przeszłość będzie błędem i najpewniej doprowadzi tylko do wzrostu poczucia niepokoju. Niepewny pies potrzebuje stabilnego emocjonalnie przewodnika.

Ponadto, aby zwiększyć poczucie relaksu, poprawić koncentrację, uspokoić i dać wewnętrzną siłę, możesz podawać psu nasze kapsułki Na Nerwy – przez krótki czas w stresujących sytuacjach, a także w dłuższej perspektywie, aby ułatwić aklimatyzację.

Informacje Naturavetal®

Biegunka u psów

Jeśli pies ma biegunkę, możesz wiele zrobić sam, by mu pomóc. Przeczytaj więcej w naszym poście na blogu: Kiedy pies ma biegunkę: przyczyny i pomoc

Wzmocnienie flory jelitowej u psów schroniskowych

Przy słabszym układzie odpornościowym i wyczerpanym organizmie, szczególnie podczas zmiany pokarmu na naturalny, przydatna może być rehabilitacja jelit. Jednakże taka kuracja jest zalecana tylko wtedy, gdy pies otrzymuje możliwie naturalną karmę bez syntetycznych dodatków. Substancje syntetyczne z karm wysoko przetworzonych, wszelkie leki, robaki czy antybiotyki mogą ostatecznie niekorzystnie wpływać na „dobre” bakterie jelitowe. Zalecamy osobistą konsultację z naszym zespołem ekspertów, ponieważ każdy pies jest inny – pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie, na przykład:

  • Petflora z bakteriami kwasu mlekowego: Kwas mlekowy poprawia regulację komórek, działa przeciwko bakteriom chorobotwórczym flory jelitowej i zapobiega infekcjom poprzez aktywację własnego systemu obronnego organizmu.
  • Torf Mineralny: Unikalny skład torfu przyspiesza metabolizm, rozwija korzystną florę jelitową, a tym samym przyczynia się do lepszej przyswajalności spożywanego pokarmu

Pierwszy raz tylko na smyczy

W pierwszych dniach po adopcji nowy pies nie jest jeszcze do ciebie przywiązany i dlatego powinien być wyprowadzany na zewnątrz tylko na smyczy – w odpowiednio dobranej obroży lub szelkach. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Smycz „przywiązuje” do ciebie wciąż jeszcze obce zwierzę, tak aby np. nie biegło do każdego nadchodzącego psa. W ten sposób zmniejszasz też ryzyko złapania choroby i redukujesz poziom stresu Twojego czworonożnego przyjaciela. Nie każdy pies ostatecznie wyrósł jako przyjaciel wszystkich, dlatego potrzebuje swojego opiekuna jako obrońcy i lidera.

Aby dostarczyć ciekawych bodźców i budować koncentrację w trakcie spacerów, baw się z psem z wykorzystaniem jedzenia lub przysmaków. Ćwicz małymi krokami nowe umiejętności i oswajaj, używając jedzenia jako pozytywnego wzmocnienia.

Adaptacja psa ze schroniska: ekscytujące doświadczenie dla obu stron

Zabranie psa ze schroniska do jego nowego domu to ekscytujący i wyjątkowy czas, ze względu na rodzącą się więź między zwierzęciem, a jego nową rodziną. Dokładne przygotowanie, konsekwentna edukacja z jasnymi zasadami oraz długo oczekiwana stabilność i uwaga pomogą psu szybko się zintegrować. Zdrowa, naturalna i odpowiednia dla gatunku dieta zapewni mu po kilku tygodniach nową witalność i zapał do życia.

Życzymy długiego i wspaniałego czasu z nowym psem i służymy pomocą. Nasz zespół ekspertów zawsze chętnie udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania!

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.