Naturavetal Logo

Bezzbożowa karma dla psów – więcej niż trend

Dodaj do listy zakupów

Pies jest potomkiem wilka i jest mięsożercą (carnivore). Już sam ten fakt uzasadnia pytanie, co robi zboże w karmie dla psów? Przecież wilk spożywa również pokarm roślinny – z jednej strony świadomie, a z drugiej raczej nieświadomie, poprzez roślinne pozostałości, znajdujące się w przewodzie pokarmowym zdobyczy. Metabolizm zarówno wilków jak i psów jest niezmiennie nastawiony na mięso.

Jednak dieta składająca się w 100% z mięsa prowadziłaby do objawów niedoboru, na przykład w bilansie wapnia. W ostatnich latach obserwuje się już wyraźny trend w kierunku BARF, czyli żywienia surowym mięsem i podrobami, a także dodatkowo owocami i warzywami. W rezultacie karma bezzbożowa dla psów staje się coraz bardziej wyróżnikiem jakości. Ale o co chodzi ze zbożami w karmie dla psów? I kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czym karmimy swojego psa? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące bezzbożowej karmy dla psów znajdą Państwo w tym poradniku.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Dlaczego zboże w karmie dla psów nie cieszy się dobrą sławą

Zboża obejmują różne odmiany, takie jak pszenica, żyto, jęczmień, orkisz, owies, a także kukurydza. Zawierają one wiele składników odżywczych, takich jak minerały, pierwiastki śladowe i witaminy, ale składają się głównie z węglowodanów w postaci skrobi i dlatego są bardzo dobrym źródłem energii. Zasadniczo zboże nie jest złe ani nawet szkodliwe dla psów. Ze względu na udomowienie psy ogólnie – a wiele różnych ras w szczególności – są teraz w stanie strawić odpowiednie ilości pokarmu bogatego w skrobię. To, co sprawiło, że zboże w karmach dla psów zyskało złą sławę, to przede wszystkim jego zbyt wysoki udział w karmach niskiej jakości.

W niektórych przypadkach nawet do 80% stanowi tania mąka zbożowa. Nie można tu już mówić o zrównoważonej diecie. Jeśli pies spożywa zbyt dużo węglowodanów w diecie, tzn. spożywa zbyt dużo zbóż zawierających skrobię, może to prowadzić do biegunki lub innych problemów. Niestrawiona skrobia pobiera wodę i tym samym obciąża nerki. Oprócz nadmiernej zawartości zbóż w niskiej jakości karmach dla psów, zboża są również coraz częściej wymieniane w związku z alergiami i nietolerancjami u zwierząt. Podobnie jak w przypadku ludzi, niektóre pokarmy nie są tolerowane przez psy. Należy do nich często karma dla psów na bazie zbóż. Ponadto w dłuższej perspektywie problemem staje się to, że przy wysokiej zawartości zbóż brakuje w karmie wartościowego mięsa, a tym samym niezbędnych białek zwierzęcych, które są przecież konieczne dla zdrowego rozwoju i utrzymania mięśni.

Dygresja

Co zboże ma wspólnego z węglowodanami i czym są węglowodany?

Wszystkie węglowodany składają się z cukrów prostych, które mogą łączyć się w dwucukry lub wielocukry.

Węglowodany są ogólnie rozumiane jako cukry.

  • Sacharoza/cukier należy do węglowodanów, podobnie jak glukoza, laktoza, błonnik pokarmowy, pektyny, skrobia i celuloza.


Cukry proste (monosacharydy) występują np. jako fruktoza w owocach, ale glukoza, czyli cukier gronowy, jest również cukrem prostym.

Dwucukry (disacharydy) powstają w wyniku połączenia się dwóch cukrów prostych. Sacharoza (popularny cukier), jak również laktoza, tj. cukier mleczny, należą właśnie do disacharydów. Wszystkie disacharydy mają słodki smak, dlatego często można je znaleźć w słodyczach, napojach czy ciastach.

Wielocukry (oligo- lub polisacharydy) składają się z kilku połączonych ze sobą cukrów prostych. Skrobia, pektyna, glikogen, celuloza i inne są polisacharydami. Wielocukry znajdują się w każdej roślinie, np. w ziarnach zbóż, ziemniakach, marchwi, cukinii, jabłkach, a nawet truskawkach.

Wszystkie rośliny zawierają pewną ilość węglowodanów, oczywiście w różnych ilościach.

  • Zboża (wiechlinowate) są roślinami i odpowiednio zawierają węglowodany.
  • Warzywa i owoce są również roślinami i także zawierają węglowodany.


Jeśli dana karma zawiera ziemniaki zamiast ryżu, może być nazywana „bezzbożową” – ale w żadnym wypadku nie „bezwęglowodanową”.

Czy bezzbożowa karma dla psów jest łatwiejsza do strawienia?

Bezzbożowa karma dla psów niekoniecznie jest lepiej przyswajalna niż karma dla psów, która bazuje na składnikach alternatywnych dla zbożach, takich jak ziemniaki itp. – o ile pies nie cierpi na alergię lub nietolerancję.

Chodzi tu ponownie o zawartość węglowodanów. Oczywiście, w trakcie udomawiania, pies dostosowywał się coraz lepiej do ludzi i zakłada się, że pies może teraz wykorzystać węglowodany lepiej niż wilk mógł w przeszłości. Patrząc jednakże na anatomię, wyraźnie można zaobserwować jedną rzecz: mięsożercy mają relatywnie najkrótsze jelita, ponieważ mięso jest łatwiejsze do strawienia. U zwierząt wszystkożernych są już one nieco dłuższe, ponieważ dieta jest również oparta na włóknach roślinnych. Zwierzęta roślinożerne mają jednak proporcjonalnie najdłuższe jelita, ponieważ trawienie włókien roślinnych jest bardzo czasochłonne.

Przyjrzyjmy się szczegółom:

Koty o długości 0,5m mają jelito o długości ok. 2,1m (jelito cienkie ok. 1,7m (ok. 80,95%) // jelito grube ok. 0,4m (19,05%)), a więc jelito jest ok. 4,2 × dłuższe od ciała.

Psy o długości 0,75m mają jelito o długości ok. 4,5m (jelito cienkie ok. 3,9m (ok. 86,67%) // jelito grube ok. 0,6m (ok. 13,33%)), a więc jelito jest ok. 6 × dłuższe od ciała.

Konie o długości 3m mają jelito o długości ok. 30m (jelito cienkie ok. 20m (66,66%) // jelito grube ok. 8-10m (30%)). Tak więc jelito jest około 10 × dłuższe niż ciało.

Informacje Naturavetal®

Węglowodany jako źródło energii

Większość procesów trawiennych odbywa się w jelicie cienkim. Tutaj enzymy rozkładają duże główne składniki odżywcze na mniejsze jednostki, tak aby organizm mógł je wchłonąć i dalej wykorzystać. Polisacharydy są rozkładane na monosacharydy i wchłaniane do komórek błon śluzowych. W przypadku wielocukrów, tj. gdy więcej cukrów prostych jest połączonych ze sobą, organizm potrzebuje więcej czasu, aby je rozłożyć i uczynić użytecznymi. W rezultacie poziom cukru we krwi wzrasta stosunkowo powoli i stale, aż do momentu, gdy ponownie zacznie powoli spadać. Obrazowo można to sobie wyobrazić jako łuk. Uczucie sytości utrzymuje się tu dłużej.

Cukry proste lub dwucukry są rozkładane i wchłaniane znacznie szybciej. Dlatego poziom cukru we krwi szybko wzrasta i po krótkim czasie ponownie spada. Obrazowo można to sobie wyobrazić jako grot. Uczucie głodu powraca przez to szybciej.

„Krótkołańcuchowe” węglowodany – to szybkie źródła energii, ale też szybkie zużycie – krótsze uczucie sytości

„Długołańcuchowe” lub bardziej złożone węglowodany – powolniejsze źródła energii, dłużej trwa zużywanie – dłuższe uczucie sytości

Roślinne produkty uboczne w karmie dla psów

Zgodnie z prawem UE dotyczącym deklaracji składu, producent karmy dla psów może wybrać, czy chce stosować deklarację otwartą czy deklarację grupową (deklaracja zamknięta). W przypadku deklaracji otwartej poszczególne składniki są szczegółowo nazwane, natomiast w przypadku deklaracji grupowej wymieniona jest tylko jedna kategoria. Roślinne produkty uboczne są często wymieniane w wykazie składników karmy dla psów z deklaracją grupową. Większość właścicieli psów nie wie, co dokładnie kupuje i podaje swojemu ukochanemu czworonożnemu przyjacielowi. Faktem jest, że roślinne produkty uboczne są zawsze odpadami. Mogą to być łupiny orzeszków ziemnych, słoma lub resztki oliwek pozostałych po ekstrakcji oleju. Dobra i zdrowa karma dla psów, jak ta od Naturavetal®, nie zawiera tych produktów odpadowych, jak również nadmiernej ilości zbóż ani sztucznych dodatków.

W zdrowej karmie dla psów nie ma miejsca na następujące składniki:

  • Roślinne produkty uboczne, takie jak liście, korzenie lub łodygi
  • Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, takie jak mączka z piór, pazury, dzioby i kopyta
  • Wzmacniacze smaku
  • Atraktanty
  • Chemiczne środki konserwujące
  • Sztuczne barwniki
  • Sztuczne aromaty
  • Sztuczne witaminy

Informacje Naturavetal®

Pochodzenie i jakość przetworzonego zboża lub alternatywnych produktów zbożowych w Naturavetal®

Używamy tylko zbóż i ich alternatyw, które nie są modyfikowane genetycznie. Nie można jednak zagwarantować w 100% braku GMO, ponieważ czynniki środowiskowe i drogi transportu mogą prowadzić do drobnych zanieczyszczeń, których niestety w dzisiejszych czasach nikt nie jest w stanie uniknąć.

Zboża lub ich alternatywy stosowane w naszych karmach Canis Plus® są badane zgodnie z najsurowszymi kryteriami jakości i rozkładane w opatentowanym procesie gotowania na parze. Dzięki temu mogą być optymalnie wykorzystane przez psa i dostarczają mu wielu składników odżywczych jako dodatek do mięsa, warzyw, owoców i ziół. Podczas ścisłej kontroli jakości surowiec jest wielokrotnie oczyszczany, tak że pozostaje tylko wartościowe ziarno, które jest wykorzystywane do produkcji naszych karm tłoczonych na zimno. Roślinne produkty uboczne o gorszej jakości, takie jak łodygi czy liście, są więc usuwane już w trakcie tych kontroli jakości. Ściśle monitorowana jest również zawartość mikrotoksyn, w tym aflatoksyn.

Kiedy należy karmić swojego psa karmą bezzbożową i jakie są dostępne alternatywy

Niektórzy właściciele psów często żartobliwie mówią, że ich pies jest tylko człowiekiem. Jeśli chodzi o nietolerancje pokarmowe, mają całkowitą rację. Jest wiele psów, które nie tolerują glutenu i innych substancji zawartych w zbożach i mają alergie, zwłaszcza na pszenicę. Dlatego też w naszym asortymencie oferujemy różne warianty żywienia psa – całkowicie bezzbożowe lub z wysokowartościowymi, bezglutenowymi alternatywami dla zbóż, zarówno w przypadku karmy suchej, jak i mokrej.

Rozdrobnione, bezglutenowe ziarna, takie jak ryż pełnoziarnisty, mogą stanowić cenny dodatek do karmy dla psów ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze, ale tylko wtedy, gdy stanowią zdrową część całej karmy. Nasze suche karmy Canis Plus® Łosoś i Canis Plus® Wołowina zawierają szczególnie dobrze tolerowane, rozdrobnione i łuskane proso jako bezglutenową alternatywę. Nasze proso brązowe dostarcza bogatego w błonnik surowego włókna, dla zdrowej pracy jelit oraz różnych minerałów, witamin, pierwiastków śladowych, a przede wszystkim cennego krzemu. W przypadku całkowitej rezygnacji ze zbóż można podawać psu naszą bezzbożową karmę Canis Plus® Królik z gryką. Gryka nie zawiera glutenu i jest szczególnie bogata w składniki odżywcze i niezbędne aminokwasy.

Niektóre psy o bardzo wrażliwym lub mocno upośledzonym układzie pokarmowym lepiej radzą sobie na diecie niskowęglowodanowej. W tym przypadku polecamy przede wszystkim karmy bezzbożowe Canis Plus® Kompletne Menu lub podawanie naszych bezzbożowych odmian Canis Plus® Roladki i Mięsne Miski z dodatkami. Można przy tym samodzielnie ustalić proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów. Istnieje wiele doskonałych alternatyw dla zbóż, takich jak warzywa, owoce i zioła, które można dodać do posiłku. Można również użyć jednej z naszych mieszanek płatków: mieszanka Canis Extra Top-Fit-Mix jest całkowicie bezzbożowa, a Canis Extra Vit/Min – mix płatków zawiera już rozłożone i dlatego lekkostrawne proso jako cenne źródło błonnika. Nasze suszone powietrzem mieszanki płatków są więc również idealną karmą uzupełniającą dla psów na diecie BARF. W zależności od osobistych preferencji oraz potrzeb psa można wybierać spośród różnych, wysokiej jakości źródeł oleju i wapnia. W przypadku karmy dla psów należy przede wszystkim zwracać uwagę na wysokiej jakości, naturalne surowce i staranne przygotowanie. Dopiero wtedy pojawia się pytanie, czy chcemy zapewnić psu dietę bezzbożową czy nie.

Informacje Naturavetal®

Dieta bezzbożowa a niskowęglowodanowa

W większości przypadków, w których zaleca się dietę bezzbożową, w rzeczywistości chodzi o dietę niskowęglowodanową. Związek między zbożami a węglowodanami jest niestety dla wielu osób wciąż nieznany. Warto zatem zapytać, na co konkretnie należy zwrócić uwagę, ponieważ dieta bezzbożowa nie musi oznaczać zmniejszenia zawartości węglowodanów, np. jeśli zamiast zboża stosuje się ziemniaki lub bataty.

Czy karma bezzbożowa dla psów jest lepsza?

Bezzbożowe karmy dla psów nie są lepsze ani gorsze od karm zawierających alternatywę dla zboża. Zależy to od ilości i jakości przetworzonych węglowodanów.

Na przykład biały, polerowany ryż nie jest już tak pożywny jak ryż brązowy, ponieważ usunięto z niego błonnik zawarty w łusce ryżowej. Włókna pokarmowe to również węglowodany, które są bardzo ważne dla trawienia i utrzymania prawidłowej flory jelitowej. Te niestrawne składniki żywności zapewniają enzymom trawiennym opóźniony dostęp do węglowodanów w celu ich rozłożenia. Dlatego też komórki potrzebują więcej czasu, aby wchłonąć powstałe cukry proste i przekazać je do wątroby. Dzięki temu poziom cukru we krwi wzrasta wolniej i w sposób stały.

Jeśli chcemy na tej podstawie opracować koncepcję żywienia, należy wziąć pod uwagę fakt, że nie tylko rodzaj podawanych węglowodanów odgrywa istotną rolę, ale oczywiście również ich ilość. Dzieje się tak dlatego, że węglowodany nie są spożywane w postaci wyizolowanej, ale zwykle razem z tłuszczami i białkami. Ogromny wpływ ma również stopień przetworzenia. Im więcej etapów przetwarzania przemysłowego, tym bardziej rozdrobnione są już węglowodany. A im są one mniejsze, tym szybciej są wchłaniane z odpowiednimi konsekwencjami dla poziomu cukru we krwi.

Jeśli poziom cukru we krwi jest stale narażony na silne wahania, oznacza to ciągłą pracę i obciążenie trzustki. Musi ona wówczas stale produkować insulinę i dostarczać ją w odpowiednich ilościach. W przypadku wcześniejszego przeciążenia trzustki lub w dłuższej perspektywie mogą pojawić się problemy i np. procesy zapalne. Ciągłe wahania poziomu insuliny mogą również zagrażać zdrowiu i sprzyjać przewlekłym schorzeniom w dłuższej perspektywie.

Która karma dla psa nie zawiera zbóż?

Jeśli z powodu alergii pies powinien całkowicie unikać zbóż, można podawać mu naszą karmę Canis Plus® Królik z gryką. Zawiera ona grykę jako źródło węglowodanów. Gryka jako rdestowiec nie należy do rodziny wiechlinowatych.

Przy diecie niskowęglowodanowej polecamy nasze karmy Canis Plus® Kompletne Menu, ponieważ zawierają one mniej węglowodanów niż sucha karma. Do samodzielnego skomponowania posiłku dla psa można użyć naszych Roladek lub Mięsnych Misek i samodzielnie dodać dodatki w postaci warzyw, owoców, ziół oraz źródeł oleju i wapnia.

Czy u psów powinno się stosować dietę bezzbożową?

Zdrowy pies nie musi być na diecie bezzbożowej, chyba że występują u niego alergie, nietolerancje lub choroby różnych układów narządów, które wymagają diety niskowęglowodanowej. W przypadku takich psów generalnie należy unikać suchej karmy, ponieważ wszystkie suche karmy zawierają wyższe poziomy węglowodanów.

W takich przypadkach należy podawać bezpośrednio nasze karmy Canis Plus® Kompletne Menu lub stosować nasze Canis Plus® Mięsne Miski i Mięsne Roladki oraz samodzielnie uzupełniać je dodatkami w postaci warzyw, owoców, ziół oraz źródeł oleju i wapnia.

Dieta bezzbożowa dla psów – FAQ

Dlaczego zboże może być nieodpowiednie dla psów?

Jak już wspomniano, zboża nie są zasadniczo złe dla psów, ponieważ zawierają one cenne składniki odżywcze i węglowodany, które są źródłem energii dla psa. Problematyczna staje się sytuacja, w której producent przetwarza w karmie zbyt dużą ilość niskiej jakości zbóż, a pies jako mięsożerca spożywa codziennie prawie wyłącznie węglowodany. 

Jeśli dodatkowo przetwarzane są roślinne produkty uboczne, dla klienta nie jest jasne, czy podaje korzenie i łodygi rośliny, czy wartościowe ziarno – i wtedy mogą pojawić się problemy.

Dlaczego psy nie powinny jeść zbóż?

Dieta bezzbożowa jest właściwie konieczna dla psa tylko wtedy, gdy ma on alergię lub nietolerancję na zboża lub poszczególne ich rodzaje, lub gdy występują inne choroby wymagające diety bezzbożowej. Dla zdrowego psa nie stanowi problemu włączenie zboża do karmy, pod warunkiem, że jakość przetworzonego zboża jest odpowiednio wysoka, a zawartość przetworzonego zboża mieści się w rozsądnym dla psów zakresie.

Przy jakich chorobach należy stosować u psa dietę bezzbożową?
  • W przypadku potwierdzonej alergii lub nietolerancji na pszenicę, jęczmień, żyto, owies, kukurydzę, ryż, proso
  • W przypadku chorób, które wymagają diety niskowęglowodanowej (patrz następne pytanie)
Przy jakich chorobach należy stosować u psa dietę niskowęglowodanową?
  • Problemy w obszarze serca, układu moczowego/nerek, wątroby, trzustki, trawienia
  • Problemy wywołane przez pierwotniaka giardia
  • W przypadku form zwyrodnienia komórkowego, takich jak guzy i nowotwory
Czy psy powinny być karmione dietą bezzbożową?

Dieta bezzbożowa jest konieczna tylko wtedy, gdy pies jest uczulony na zboża. Jeśli producent przetwarza wysokiej jakości części zbóż– tj. pełne ziarna, wówczas delikatnie trawiony, bezglutenowy składnik taki jak pełnoziarnisty ryż, może dostarczyć psu wielu cennych składników odżywczych i zdrowego surowego błonnika. Jeśli jednak na opakowaniu karmy znajdują się zwroty takie jak "zawiera roślinne produkty uboczne (w tym 4% kukurydzy)", może to oznaczać, że zostało przetworzonych 4% łodyg lub liści kukurydzy, ale pozostałe 96% jest dla nas całkowicie nieznane. Rodzi to pytanie, czy te 96% może być naprawdę dobre, jeśli producent nie chce tego ujawnić.

Jeśli z powodu choroby musisz zapewnić swojemu psu dietę niskowęglowodanową, nie ma znaczenia, czy w karmie stosowane są zboża czy ich zamienniki – zawsze będą to źródła węglowodanów, których w takich przypadkach należy unikać. Należy wtedy zaprzestać podawania karmy suchej w ogóle i przejść na karmę mokrą, taką jak nasze Kompletne Menu Canis Plus® lub BARF.

Jeśli pies jest alergikiem, najważniejsze to dowiedzieć się, na co jest uczulony i odpowiednio zmienić jego dietę. Z naszego poradnika „Mój pies ma alergię - co teraz?” możesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Która karma dla psów ma wysoką zawartość mięsa?

Istnieją karmy uzupełniające dla psów, które zawierają 100% mięsa, tak jak nasze Mięsne Miski Canis Plus®Mięsne Roladki. Jednakże, jako że zdrowy pies potrzebuje pewnej ilości suplementów roślinnych w codziennej diecie, należy uzupełniać mięso suplementami z warzyw, owoców i ziół, a także źródłem wapnia i oleju, aby dieta psa była zbilansowana. 

Pomysł, że dieta psa jest ogólnie dobra, gdy tylko zawiera dużo mięsa, nie jest całkowicie poprawny – nadmiar może być widoczny u psów, które stają się nerwowe i nieskoncentrowane lub rozwijają nadkwasotę, a następnie stale jedzą trawę lub mają nieprzyjemny zapach z ust. Ważne jest również, aby producent korzystał z wysokiej jakości źródeł białka, takich jak mięso mięśniowe. Jeśli po prostu używa mączki z piór lub pazurów lub przetwarza rośliny strączkowe takie jak groch, może to wyglądać tak, jakby karma zawierała dużo białka, przy czym nie jest to źródło białka wysokiej jakości i na pewno nie jest tożsame z zawartością mięsa.

Ile powinien jeść pies?

Pies powinien jeść tyle, ile potrzebuje dziennie, aby pokryć swoje zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Odpowiednia ilość karmy zależy zatem od wielu czynników. Wiek, rasa, temperament i pora roku wpływają na optymalną ilość pożywienia, podobnie jak jego skład. Dlatego też każdy producent karmy dla psów określa zalecane dawkowanie dla swojej karmy, które można wykorzystać jako wskazówkę. Następnie może być konieczne dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb psa. Oczywiście pies nie powinien być ani zbyt gruby, ani zbyt chudy. Nasze poradniki „Sportowa karma dla psów aktywnych” i „Karma dla psów z nadwagą: Kiedy pies jest zbyt otyły?” tłumaczą, jak postępować w takich przypadkach.

Jaka jest najlepsza karma dla psów z problemami skórnymi?

W przypadku problemów skórnych dobrym pomysłem okazuje się sprawdzenie proporcji ryb i tłuszczu w karmie i zwiększenie ich w razie potrzeby. Cenne kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne dla zdrowej skóry, nie powinno również zabraknąć witamin z grupy B, ponieważ są one również niezbędne dla zdrowej skóry. Dlatego w takich sytuacjach zalecamy naszą karmę Canis Plus® Łosoś dla szczeniąt i młodych psów lub Canis Plus® Łosoś dla dorosłych i starszych psów.

Nawiasem mówiąc, problemy skórne często pojawiają się, gdy flora jelitowa cierpi i jest niezrównoważona. Może być wtedy przydatna regeneracja jelit. Z naszego poradnika „Kojąca regeneracja jelit: lepsza jakość życia Twojego psa” można dowiedzieć się więcej na ten temat.

Która sucha karma dla kotów ma wysoką zawartość mięsa?

Felins Plus® Drób i Ryba charakteryzuje się szczególnie wysoką zawartością mięsa. Całkowity udział mięsa w suchej masie wynosi 50%. Jednak koty jako dawni mieszkańcy terenów pustynnych, w dużej mierze polegają na wodzie spożywanej bezpośrednio z pożywieniem - zawsze regulowały równowagę płynów wraz ze spożywaniem swojej zdobyczy i naturalnie piją mniej niż potrzebują. Dlatego też sucha karma powinna być stosowana wyłącznie jako dodatek do mokrej karmy, takiej jak Roladki Felins Plus® i powinna stanowić maksymalnie 20% dziennej dawki pokarmowej.

Więcej informacji na temat odpowiedniego żywienia kotów można znaleźć tutaj.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.