Naturavetal Logo

Informacje specjalistyczne dla hodowców: Ciąża u psa

Dodaj do listy zakupów

Jest to szczególnie ekscytujący czas dla każdego właściciela psa, gdy suka jest w ciąży i spodziewa się szczeniąt. Ciąża trwa średnio 63 dni – czasami jest to kilka dni więcej, a czasami kilka dni mniej. W tym czasie ciało suki zmienia się ze względu na rozwijające się w niej szczenięta, które urodzi, a następnie będzie karmić mlekiem. Jak najlepiej przygotować do tego sukę i jak najlepiej ją wspierać?

W tym artykule informujemy, jak przygotować sukę do ciąży, jakiego pokarmu potrzebuje w czasie ciąży, a także jak wspierać ją po urodzeniu szczeniąt i w trakcie karmienia.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Przygotowanie suki – przed kryciem

Suka powinna być karmiona naturalną, odpowiednią dla psów karmą, bez syntetycznych dodatków i konserwantów. Związki te mogą gromadzić się w organizmie, podrażniać metabolizm, a tym samym osłabiać układ odpornościowy i sprzyjać rozwojowi alergii i nietolerancji. Jeśli sunia jest już żywiona naturalną karmą, taką jak nasza Canis Plus®, można po prostu przy niej pozostać. To, czy będzie karmiona tłoczoną na zimno suchą karmą Canis Plus®, czy mokrą karmą Canis Plus® , czy też oboma rodzajami, zależy wyłącznie od opiekuna.

Informacje Naturavetal®

Przygotowanie suki do ciąży

Jeśli suka przed kryciem otrzymywała antybiotyk, chemiczny środek odrobaczający lub przeciwkleszczowy, lub jeśli istnieje potrzeba detoksykacji z innych powodów, bardzo ważne jest, aby przeprowadzić i zakończyć detoksykację przed kryciem. Istnieją różne sposoby wspomagania organizmu przy detoksykacji. Zawsze zależą od stanu zdrowia psa i stresu, na jaki był narażony. Natura oferuje wiele sposobów łagodnej detoksykacji organizmu. 

Wraz z naszym zespołem doradców pragniemy pomóc w znalezieniu odpowiedniego sposobu dla Państwa psa. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Bardzo ważne jest pobranie próbki kału przed kryciem od suki, aby sprawdzić, czy nie jest zarobaczona, ponieważ istnieją gatunki robaków, które szczenięta mogą przejąć od matki. Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie: im zdrowsza i bardziej sprawna jelitowo jest matka, również dzięki odpowiedniemu dla psa żywieniu bez syntetycznych dodatków, tym rzadziej stwierdza się zarobaczenie u szczeniąt.

W przypadki zarobaczenia u matki nasz preparat Canis Extra Vermcurat® pomaga szybko opanować sytuację. Oczywiście matka może również zetknąć się z robakami w czasie ciąży – w takich przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny i możemy omówić dostosowany sposób żywienia.

Ciąża suki: Właściwe karmienie

Nasz asortyment oferuje różne opcje, aby zapewnić ciężarnym i karmiącym sukom wszystko, czego potrzebują. Bez problemu można łączyć karmę mokrą z suchą w oddzielnych posiłkach. Można zakupić naszą karmę Canis Plus® Junior i podawać przy tym jako dodatek mięso. Odpowiednie będzie tu surowe mięso lub karmy Canis Plus® Szczenięce Menu, Canis Plus® Jagnięcina z wolnego wybiegu z prosem i kozim mlekiem lub nasze Canis Plus® Mięsne Miski lub Mięsne Roladki z suszonymi powietrzem mieszankami płatków Canis Plus® Top-Fit-Mix lub płatkami Canis Plus® Vit/Min – mix płatków oraz źródłem wapnia, takim jak Canis Extra sproszkowane skorupki jaj. Dieta wygląda podobnie również w okresie laktacji.

Informacje Naturavetal®

Karmienie ciężarnej suki

Ogólne zasady: Dla suk w ciąży i późniejszej laktacji zalecamy podawanie naszej karmy dla szczeniąt Canis Plus®, ponieważ zawiera ona dodatkową porcję minerałów i więcej mięsa. Dzięki temu suka otrzymuje wysokiej jakości energię, która zapewnia zdrowy wzrost szczeniąt.

Optymalna ilość pokarmu dla ciężarnej suki zależy od różnych czynników – decydujący wpływ ma liczba potomstwa.

Karmienie suki od momentu krycia

Udowodniono, że na początku nie należy zwiększać ilości karmy, gdy suka posiada idealną wagę, chyba, że jest już ona w dolnej granicy swojej wagi. Dopiero od około drugiego trymestru ciąży można podawać większą ilość karmy dla szczeniąt i młodych psów – początkowo zwiększając stopniowo – od piątego tygodnia o około 30%. Należy uważnie obserwować sukę, ponieważ nie powinna ona zbytnio przybierać na wadze do czasu porodu, w przeciwnym razie będzie jej trudniej urodzić. W ostatnim trymestrze ciąży, ilość karmy może być zwiększona ponownie – o około 50% normalnego zapotrzebowania, ponieważ tutaj zazwyczaj wiadomo z USG, ile będzie szczeniąt. Im więcej szczeniaków, tym większe zapotrzebowanie. Przy małym miocie ilość potrzebnego pokarmu jest znacznie mniejsza.

Przygotowanie do porodu

Zanim nadejdzie czas narodzin szczeniąt, należy poczynić pewne przygotowania, aby poród przebiegł sprawnie. Suka potrzebuje przytulnego miejsca, w którym będzie mogła urodzić szczenięta i które da jej poczucie bezpieczeństwa – sprawdzają się tu tzw. skrzynie porodowe. Skrzynia porodowa powinna być zapewniona już wcześniej, aby suka mogła się już do niej przyzwyczaić. Można również sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ma żadnych niebezpiecznych przedmiotów, odsłoniętych kabli itp. które mogłyby być niebezpieczne dla szczeniąt, gdy postawią pierwsze kroki poza skrzynią porodową. Szczególnie ważne jest również przygotowanie się na sytuację, gdyby suka nie miała wystarczającej ilości mleka dla szczeniąt lub nie chciała ich karmić. Aby pomóc suce w karmieniu szczeniąt, można to zrobić za pomocą naszego preparatu Canis Extra Kozie Mleko w Proszku, przygotowując z niego płynne mleko i podając je szczeniętom w uzupełnieniu do mleka matki. Jeśli jednak szczenięta nie otrzymują w ogóle mleka od matki, bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka dni podawać im siarę, a dopiero potem sięgnąć po nasze mleko kozie w proszku.

Porada Naturavetal®: Kozie mleko w proszku jako źródło energii w trakcie porodu

Suki czerpią wiele korzyści z picia naszego preparatu Canis Extra Kozie Mleko w Proszku, z którego, po zmieszaniu z letnią wodą, przygotowuje się mleko kozie do picia, aby dostarczyć dodatkowej energii podczas porodu.

Dygresja: Przebieg porodu

Dzięki uprzednim badaniom i informacjom od lekarza opiekun psa dowiaduje się wiele o potencjalnym przebiegu porodu. Lekarz weterynarii pokaże i wyjaśni wiele zagadnień i przygotuje właściciela suki do tego, jak może wspierać ją podczas porodu. Dzięki temu właściciel już z wyprzedzeniem przygotowuje w domu czyste ręczniki i lampę grzewczą. Po stwierdzeniu, że poród niedługo się rozpocznie, należy poinformować swojego weterynarza lub klinikę weterynaryjną, aby mieć szybki punkt kontaktowy na wypadek, gdyby porodowi towarzyszyły komplikacje.

Faza prenatalna

Na kilka dni przed porodem u ciężarnej suki może dojść do obrzęku sromu, a u niektórych suk temperatura ciała spada poniżej 37°C na 6-24 godziny przed porodem. Dlatego między 50. a 55. dniem ciąży należy dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała suki. W normalnych warunkach powinna ona być zawsze podobna w regularnych pomiarach i podlegać jedynie niewielkim wahaniom. Jeśli występują duże odchylenia, należy zwrócić na to uwagę.

Poród i okres poporodowy

Jeśli suka staje się niespokojna, więcej się liże, ciągle patrzy na swój brzuch, może odmawiać jedzenia i ma wydzielinę z pochwy, prawdopodobnie urodzi w ciągu najbliższych 6-12 godzin. U niektórych suk występuje również biegunka lub wymioty. Gdy tylko pierwsze skurcze brzucha są widoczne, pierwsze szczenię powinno urodzić się w ciągu godziny. Pomiędzy porodami poszczególnych szczeniąt jest około 30-60 minut, które suka wykorzystuje na uwolnienie szczeniaka z worka owodniowego, odgryzienie pępowiny i ułatwienie mu samodzielnego oddychania poprzez ciągłe lizanie. Zdrowe szczenię powinno zacząć szukać sutków matki i pić pokarm natychmiast po przygotowaniu i oczyszczeniu przez matkę.

Informacje Naturavetal®

Faza spoczynku między porodami

Okres spoczynku między porodami poszczególnych szczeniąt może trwać nieco dłużej niż 60 minut. Należy jednak być wtedy uważnym, ponieważ dłuższe opóźnienie może również świadczyć o trudnym porodzie. Jeśli suka wykazuje zwiększoną niespokojność, nie zwraca uwagi na już urodzone szczenięta lub jeśli zauważalne są skurcze brzucha, po których nie następuje poród, suka i świeżo urodzone szczenięta powinny być jak najszybciej zabrane do lekarza weterynarii.

Po każdym urodzonym szczeniaku następuje wydalenie łożyska, które suka zwykle zjada od razu. Może to powodować biegunkę lub wymioty. Szczenięta nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymywać temperatury ciała i są uzależnione od temperatury ciała matki. Aby zapewnić maluchom trochę wsparcia, można ustawić lampę grzewczą tak, aby ogrzać ograniczony obszar w skrzyni porodowej, do którego szczenięta będą mogły się udać, jeśli będą chciały. Należy unikać bezpośredniego ogrzewania lampą z czerwonym światłem.

Nowo narodzone szczenięta

Szczenięta powinny ssać kilka razy dziennie i codziennie przybierać na wadze ok. 5-10% masy ciała. W ten sposób w ciągu tygodnia osiągają one zazwyczaj dwukrotność swojej pierwotnej masy ciała. Chcą Państwo dowiedzieć się więcej o tym, kiedy można zacząć przestawiać szczenięta na karmę i przyzwyczajać je do stałego pokarmu? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Informacjami specjalistycznymi dla hodowców: Odchów szczeniąt z Naturavetal® – naturalnie prawidłowy od samego początku.

Karmienie suki w fazie laktacji

W fazie laktacji ilość pokarmu również zależy od tego, ile szczeniąt ma suka. W miotach liczących 8 lub więcej szczeniąt zapotrzebowanie suki na pokarm jest bardzo wysokie i wzrasta z tygodnia na tydzień. Przy tej wielkości miotu, suka może potrzebować 4-5 razy więcej karmy (zawsze karma Junior). Często utrzymanie wagi suki może być trudne. W pełni karmiąca suka z dużym miotem może w zasadzie jeść tyle, ile chce. Dopiero po odkarmieniu szczeniąt można bardziej kontrolować ilość pokarmu. Laktacja jest dla suk sportem wyczynowym. Jeśli nie otrzymują wystarczającej ilości pokarmu, szybko stają się wycieńczone. Jeśli jednak wielkość miotu to 2-3 szczeniaki, zapotrzebowanie na pokarm może nie być dużo większe niż normalnie.

Pełnowartościowe suplementy dla suk ciężarnych i karmiących

Dobrym pomysłem jest codzienne mieszanie od łyżeczki do łyżki stołowej (w zależności od masy ciała suki) naszego preparatu Canis Extra Kozie Mleko w Proszku, z jej karmą jako dodatkowe źródło energii. Nasz Canis Extra Torf Mineralny może być również suplementowany w okresie ciąży, jak również w fazie laktacji, aby dostarczyć suce wielu cennych składników odżywczych. Preparat Canis Extra Moc Jagód może być stosowany w celu wspierania wytwarzania krwi poprzez dodawanie wskazanej dziennej dawki do pokarmu 2-3 razy w tygodniu w czasie ciąży.

A co z profilaktyką przeciwpasożytniczą u ciężarnych lub karmiących suk i ich szczeniąt?

Dla hodowcy, który należy do związku kynologicznego, czasami może być trudno zdecydować się na naturalne sposoby profilaktyki przeciwpasożytniczej, ponieważ związek stawia hodowcy jasne wymagania, które musi on spełnić, jeśli chce pozostać członkiem związku. Nawet jeśli hodowca może wykazać się skuteczną, ale naturalną profilaktyką przeciwpasożytniczą, często nie wystarcza to do uzyskania dopuszczenie dla miotu. Na przykład, zaleca się, aby matki były odrobaczane 2-3 razy w czasie ciąży, niezależnie od tego, czy są zarobaczone, czy nie. Ponadto szczenięta powinny być odrobaczane co dwa tygodnie od drugiego tygodnia życia i szczepione w fazie szczepień podstawowych. W ten sposób w bardzo krótkim czasie w organizmie gromadzi się wiele czynników obciążających. Przestrzeganie tych metod i przepisów przez niektóre związki kynologiczne jest od pewnego czasu krytykowane i wiele osób oczekuje ponownego ich przemyślenia na korzyść zdrowia psów.

Informacje Naturavetal®

Profilaktyka przeciwpasożytnicza u ciężarnych suk

Zdajemy sobie sprawę z obowiązków, jakie spoczywają na hodowcy w ramach związku kynologicznego. Poniższe instrukcje żywienia mają na celu jedynie pokazanie, jak może wyglądać profilaktyka przeciwpasożytnicza w sposób naturalny. Może służyć jako cenne uzupełnienie, aby pomóc matce psa i szczeniętom rozwijać się w sposób możliwie wolny od potencjalnie szkodliwych substancji.

Profilaktyka przeciwpasożytnicza u suk od momentu krycia

Aby chronić ciężarną sukę przed pasożytami, takimi jak kleszcze, pchły i roztocza, radzimy zacząć od naszego Canis Extra Olej Kokosowy Bio. Można go mieszać z karmą, jak również wmasowywać w sierść. Jeśli to nie wystarcza, można stosować nasz Canis Extra Kompleksowa Ochrona Przeciwko Pasożytom. Jeśli suka nie miała do tej pory problemów z naszym preparatem Canis Extra Kompleksowa Ochrona, ten produkt będzie również odpowiedni.

Jak opisano powyżej, suka powinna być sprawdzona na obecność robaków i wolna od nich przed kryciem – w czasie ciąży odrobaczanie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Profilaktyka przeciw kleszczom i pchłom w okresie laktacji

W odniesieniu do szczeniąt jak i do matki: im łagodniej, tym lepiej. Jest to ważne, ze względu na fakt, że matka karmi swoje szczenięta, a więc znajduje się w bardzo intensywnej fazie żywienia, a system immunologiczny młodych psów wciąż się rozwija i wiele z nich jest w trakcie fazy szczepień podstawowych. Canis Extra Olej Kokosowy Bio to najdelikatniejszy sposób na ochronę przed pasożytami nawet bardzo młodych psów, a także matek.

Canis Extra Olej z Czarnuszki Egipskiej może być dodawany do karmy dla szczeniąt od czwartego miesiąca życia, ale powinien być podawany tylko przez ograniczony czas, a nie na stałe. Matce można ponownie podawać ten olej, gdy szczenięta piją już niewiele jej mleka, ponieważ obowiązuje tu ta sama zasada: olej powinien być podawany tylko przez określony czas, a nie stale (i nie w okresie ciąży).

Od 6. miesiąca życia szczenięta mogą otrzymywać nasz preparat Canis Extra Kompleksowa Ochrona, a w odniesieniu do matki: Canis Extra Kompleksowa Ochrona może być ponownie użyty, gdy szczenięta zostaną odstawione.

Profilaktyka przeciw robakom w okresie laktacji

Wraz z rozpoczęciem regularnego przyjmowania pokarmów stałych i pierwszymi wyjściami na łono natury – nawet jeśli jest to tylko ogródek przed domem, należy regularnie oddawać pobrane próbki kału i zlecać badania kału na obecność pasożytów. Matce i szczeniętom należy również codziennie podawać coś jako środek zapobiegawczy. Nadaje się do tego nasz Canis Extra Olej Kokosowy Bio i świeżo starta marchew.

Poniższe zalecenia dotyczące żywienia mają na celu dostarczenie wstępnych wskazówek na temat tego, jak może wyglądać takie wsparcie związane z żywieniem. Może jednak zaistnieć konieczność indywidualnego dostosowania ilości. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem ekspertów.

Canis Extra Olej Kokosowy Bio 

Zalecenia żywieniowe w celu profilaktyki przeciw robakom dla matki:

 • Psy do 5 kg: ½-1 łyżeczka
 • Psy od 6-15 kg: 1-1,5 łyżeczki
 • Psy od 16-29 kg: 2-3 łyżeczki
 • Psy od 30 kg: 3-4 łyżeczki


Świeżo starta marchew:
Przez pierwsze 2 dni podawać pół łyżeczki świeżo startej marchewki. Następnie ilość jedzenia jest dostosowywana do masy ciała:

 • Od 5 kg – 1 czubata łyżeczka
 • Od 10 kg – 1-2 czubate łyżeczki
 • Od 15 kg – 1,5 czubatej łyżki
 • Od 20 kg – 2 czubatej łyżki
 • Od 25 kg – 2-3 czubate łyżki
 • Od 30 kg – 3-4 czubate łyżki


W momencie, gdy szczenięta jedzą samodzielnie i niemal nie piją już mleka matki – czyli są prawie odstawione od piersi – matce można podawać nasz preparat Canis Extra Vermcurat® ponownie jeśli to konieczne, a nasz preparat Canis Extra Vermprevet® może być również podawany zgodnie z typowymi zaleceniami.

 

Canis Extra Olej Kokosowy Bio 

Zalecenia żywieniowe w celu profilaktyki przeciw robakom dla szczeniąt i młodych psów:

 • 1 ml oleju kokosowego/kg masy ciała/dzień (1 ml oleju kokosowego odpowiada ok. ⅓ łyżeczki)


Świeżo starta marchew:
Przez pierwsze 2 dni podawać pół łyżeczki świeżo startej marchewki, niezależnie od masy ciała szczenięcia. Następnie ilość jedzenia jest dostosowywana do masy ciała:

 • Szczenięta od 5 kg – 1 czubata łyżeczka
 • Szczenięta od 10 kg – 1-2 czubate łyżeczki
 • Szczenięta od 15 kg – 1,5 czubatej łyżki
 • Szczenięta od 20 kg – 2 czubatej łyżki
 • Szczenięta od 25kg – 2-3 czubate łyżki


Powyższe zalecenia żywieniowe mogą być stosowane w odniesieniu do szczeniąt codziennie, od momentu rozpoczęcia spożywania pokarmu stałego. W tym celu należy zsumować wagi wszystkich szczeniąt i wymieszać określoną przez to ilość oleju kokosowego i drobno startej marchewki z porcją mokrej karmy. Następnie podzielić pomiędzy szczenięta i podawać im w oddzielnych miseczkach, tak aby każde szczenię otrzymało taką samą ilość pokarmu. Nasze karmy Canis Plus® Szczenięce Menu jest szczególnie odpowiednie. Do czasu, gdy szczenięta osiągną wiek co najmniej 4 miesięcy, kombinacja ta oferuje możliwość jak najdelikatniejszej ochrony przed robakami.

Już w wieku 4 miesięcy szczeniętom można podawać Canis Extra Vermcurat® i Canis Extra Vermprevet® w celu oczyszczenia jelit i wspomagania eliminacji robaków.

Poradnik Naturavetal®: Produkty, których należy unikać w czasie ciąży

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.