Naturavetal Logo

Karma dla psów z nadwagą: Kiedy pies jest zbyt otyły?

Dodaj do listy zakupów

U zwierząt jak i u ludzi: niektórym bardzo trudno powstrzymać się na widok jedzenia, inne pozostają w tej kwestii bardziej powściągliwe. Człowiek ma o tyle łatwiej, że może policzyć swój wskaźnik BMI lub bardziej krytycznie spojrzeć w lustro, aby stwierdzić, że warto ograniczyć rozmiar posiłków (a może zwłaszcza to co podjada między nimi).  Pies ma dużo trudniej – otrzymuje jedzenie od swojego opiekuna i rzadko kiedy będzie miał umiejętność odmówienia sobie, nawet gdyby porcje były zbyt duże. Do tych zbyt dużych porcji dodajmy podawane w międzyczasie smakołyki i przepis na otyłość mamy gotowy. 

To, czy pies ma ewentualny problem z nadwagą, z pewnością pomoże stwierdzić lekarz weterynarii, jednak istnieje też prosty test, który można wykonać samodzielnie w domowych warunkach i który sprawdza się u wielu psów: pogłaskaj z boku klatkę piersiową psa dłonią. Czy czujesz przy tym poszczególne żebra? Nie ostro sterczące, a po prostu łatwo wyczuwane? – wtedy twój czworonożny przyjaciel z pewnością nie ma nadwagi. Jeśli jednak zamiast żeber wyczuwa się miękką warstwę tłuszczu, pies prawdopodobnie nie jest w najlepszej formie i powinien schudnąć. U większości psów prawidłowa sylwetka charakteryzuje się też lekkim wcięciem w pasie. Regularne kontrole wagi, które zwłaszcza w przypadku niedużych psów można z łatwością wykonywać w domu, również dadzą informację o aktualnej sytuacji i trendach.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Skąd u psa może brać się otyłość?

Otyłością nazwiemy stan, kiedy masa psa utrzymuje się na wyraźnie zbyt wysokim poziomie. Może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzęcia. Ale jak powstaje otyłość u psów? W zdecydowanej większości przypadków ma to związek ze sposobem żywienia – zarówno pod względem ilości (nadmiernej w odniesieniu do dawki codziennego ruchu) jak i jakości. Zwłaszcza zbyt wiele węglowodanów w diecie dostarcza energii, której pies nie jest w stanie wykorzystać. Należy uważać przede wszystkim w przypadku jedzenia zawierającego wiele źródeł skrobi. Faktem jest, że mięso dobrze jest uzupełniać źródłami węglowodanów, jednak musi się to odbywać w zdrowych proporcjach.

Oprócz diety decydującą rolę w powstawaniu otyłości zwierząt odgrywa również skala wysiłku fizycznego, pracy, czy po prostu zwykłych codziennych aktywności. Działa tu najprostsza matematyka – jeśli pies otrzymuje w diecie więcej kalorii niż spala w ciągu dnia, jego masa będzie rosnąć i odkładać się w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej. Otyłość ma też czasem inne przyczyny, dlatego zdecydowanie powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważymy, że pies przybrał na wadze pomimo zdrowej diety i wystarczającej ilości ćwiczeń. Dopiero po wykluczeniu choroby (na przykład niedoczynności tarczycy lub nieprawidłowego funkcjonowania podwzgórza) należy rozważyć zmianę sposobu żywienia.

Nadwaga u psów i jej poważne konsekwencje

U ludzi otyłość prowadzi do problemów ze stawami, cukrzycy i wielu innych chorób. Nie inaczej jest z psami. Wiele psów z nadwagą nie lubi się ruszać, ponieważ z powodu dużej wagi odczuwają ból w stawach. Ponadto często mają problemy z oddychaniem, a nawet cierpią na duszności. Ponieważ psy potrafią dobrze ukrywać swój ból, problemy ze stawami i układem oddechowym często można rozpoznać jedynie po dyszeniu, chrapaniu i ogólnej ospałości. Z powodu utrzymującej się nadwagi, u psa może rozwinąć się wiele chorób, w tym choroby serca, skóry, problemy ortopedyczne, zaburzenia rozrodu, cukrzyca, zaburzenia trawienia i nietrzymanie moczu – to oczywiste, że każde z tych schorzeń może mieć poważne konsekwencje dla zwierzęcia.

Jeśli Ty lub lekarz weterynarii zauważyliście, że pies ma nadwagę, działajcie natychmiast – dzięki temu prawdopodobnie uratujesz zwierzę przed poważną chorobą.

Czy twój pies jest zbyt otyły? Zmiana diety i dużo ruchu to ważne pierwsze kroki

W zasadzie każdy pies może nabawić się nadwagi. Jednak warto odnotować, że niektóre rasy, takie jak cocker spaniele, beagle i labradory, są na nią podatne bardziej niż inne. Jeśli sprawy zaszły za daleko i brzuch psa wyraźnie powiększył się z powodu otyłości, pozbawienie jedzenia nie jest oczywiście żadnym rozwiązaniem! Wcale nie pomaga drastyczne zmniejszenie ilości psiej karmy na krótki czas, bo psy z nadwagą również mogą cierpieć na efekt jo-jo. Ale które zmiany w diecie i które karmy dla psów z nadwagą są naprawdę godne uwagi?

Jeśli pies jest zbyt otyły, należy najpierw przyjrzeć się jego pożywieniu. Upewnij się, że jego dieta jest naturalnie zdrowa, i że porcje są dostosowane wielkością. Najważniejszym składnikiem psiej karmy powinno być zawsze mięso. Tanie zboża (takie jak pszenica), ziemniaki i wysłodki buraczane w ogóle nie powinny się w niej znajdować. Nie powinna też zawierać ukrytych cukrów takich jak melasa. Również dodatki w postaci chemicznych konserwantów, wzmacniaczy smaku i wypełniaczy – takich jak mączka zbożowa, nie są składnikami dobrej karmy dla psów i są szczególnie nieodpowiednie dla psów z nadwagą. Możesz samodzielnie konstruować dietę swojego psa w oparciu o surowe mięso i podroby z dodatkiem warzyw, owoców i ziół lub przestawić go na odpowiednią gatunkowo suchą karmę Canis Plus®, Kompletne Menu w puszkach, lub w 100% mięsne produkty takie jak Mięsne Miski lub Roladki, które łatwo można bilansować przygotowanymi przez nas specjalnymi mieszankami płatków i dodatkami wapnia. Dzięki temu pies otrzyma wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zdrowego życia w odpowiednich proporcjach.

Zioła mają w sobie funkcję wspomagającą metabolizm i pomagają w oczyszczaniu organizmu i odzyskaniu zdrowej sylwetki. Wysokiej jakości białko zwierzęce buduje również silne mięśnie.

Jak dobrać ćwiczenia dla psów z nadwagą?

Oprócz zdrowej diety, dla psa z nadwagą niezwykle ważne są ćwiczenia fizyczne – nawet jeśli nasz pupil nie lubi się ruszać choćby z powodu problemów ze stawami. Zwłaszcza zabawa i ćwiczenia w wodzie będą tu świetnym wyborem, gdyż psy czują się w niej lżejsze, a stawy nie są tak obciążone. Zabawy ruchowe podczas spacerów będą również przydatne, ponieważ motywują psa do podejmowania aktywności – zawsze jednak należy wziąć pod uwagę wiek i ogólną sprawność zwierzęcia i powstrzymać się od wysiłku w bardzo upalne dni.

Porada Naturavetal®

Canis Extra Olej Kokosowy Bio

Canis Extra Olej Kokosowy Bio to wysokiej jakości, roślinne źródło tłuszczu, które może odciążyć układ pokarmowy psa, trzustkę, a także wątrobę.

Zwróć uwagę na właściwą ilość podczas karmienia: Zalecenia dotyczące podawania Naturavetal®

Doświadczenie wskazuje, że wielu opiekunom oszacowanie odpowiedniej ilość karmy dla psa, może sprawiać pewien kłopot. Jeśli pies wykazuje przy tym duży apetyt, może to szybko doprowadzić do tego, że w misce pojawia się znacznie więcej jedzenia niż byłoby to zdrowe. Przy przejściu z konwencjonalnej suchej karmy na naszą karmę tłoczoną na zimno Canis Plus®, bardzo ważne jest odważenie właściwej ilości. Wizualnie porcja może istotnie różnić się, przy tej samej zawartości składników odżywczych. Dzięki wysokiej jakości, czysto naturalnym składnikom, unikalnej metodzie produkcji i dużej zawartości mięsa nasza karma charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. Tłoczenie na zimno sprawia, że naturalne witaminy, minerały i pierwiastki śladowe są zachowane, a my nie musimy stosować żadnych syntetycznych dodatków. 

Ponadto całkowicie unikamy zbędnych w diecie wypełniaczy, takich jak gluten kukurydziany czy wiórki melasy (są one często stosowane w karmach). W efekcie, zalecana porcja karmy Canis Plus® jest często znacznie mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej karmy ekstrudowanej. Przy okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że karma ekstrudowana pęcznieje w żołądku, dając inne uczucie sytości niż karma tłoczona na zimno. Z natury żołądek jest elastycznym mięśniem, który może przyjąć dużą objętość jedzenia – zwłaszcza u psów. Jeśli pupil stale otrzymywał większe posiłki niż to konieczne, a te dodatkowo pęczniały w żołądku, może się zdarzyć, że w pierwszych dniach zmiany karmy na tłoczoną na zimno pies będzie próbował domagać się większych porcji, mimo że otrzymał już swoją zalecaną dzienną dawkę kalorii i składników odżywczych – musi się wtedy po prostu przyzwyczaić do nowej ilości jedzenia i potrzebuje na to jeszcze kilku dni.

Porady dotyczące karmienia

Jeśli chcesz, aby Twój pies schudł, ważne jest, aby niezależnie od rodzaju pożywienia, otrzymywał go tyle, ile odpowiadałoby jego idealnej wadze. Dlatego w przypadku naszej suchej karmy Canis Plus® tłoczonej na zimno, sugeruj się bezpośrednio dawką przypisaną pożądanej wadze Twojego psa, a w przypadku Kompletnego Menu Canis Plus® oraz Mięsnych Misek czy Roladek, obliczaj od początku ilość karmy, biorąc pod uwagę docelową wagę psa, a nie jego aktualną masę ciała. Jeśli obecna ilość pokarmu jest wyższa, należy ją stopniowo zmniejszać.

Nasze zalecenia żywieniowe stanowią wartości orientacyjne, które powinny być indywidualnie dostosowane do temperamentu, poziomu aktywności i wieku psa.

Zalecenia dotyczące karmienia suchą karmą Canis Plus® dla dorosłych psów

Aby nie sprzyjać otyłości, należy przestrzegać zaleceń dotyczących wielkości dziennego zapotrzebowania i ewentualnie zmniejszyć je, jeśli organizm psa z powodu mniejszej ilości ruchu ma też mniejsze niż standardowo zapotrzebowanie na energię.

sze odmiany Canis Plus® Drób, Jagnięcina i Łosoś charakteryzują się umiarkowaną kalorycznością, natomiast Canis Plus® Sport i Wołowina mają wyższą kaloryczność i dlatego są mniej odpowiednie dla psów z nadwagą.

Zalecane dzienne porcje naszej suchej karmy Canis Plus® tłoczonej na zimno zestawiliśmy dla Państwa w poniższej tabeli:.

Zalecane dawkowanie Canis Plus® Karma sucha

Waga psaIlość karmy na dzień
1-2,5 kg20-45 g
3-4,5 kg50-75 g
5 kg80 g
10 kg125 g
15 kg165 g
20 kg215 g
25 kg250 g
30 kg280 g
35 kg340 g
40 kg370 g
45 kg410 g
50 kg450 g
60 kg510 g
70 kg600 g

Zalecenia żywieniowe w przypadku Kompletnego Menu Canis Plus® (puszki) dla dorosłych psów

Ogólnie rzecz biorąc, dla psów o normalnej aktywności zalecamy ilość mokrej karmy na dobę, wynoszącą ok. 3% aktualnej masy ciała; dla szczeniąt lub młodych psów powinno to być ok. 5 – 8%, a dla seniorów lub spokojniejszych psów 2,5%.

Jeśli twój pies otrzymuje standardową dawkę aktywności, możesz obliczyć porcją na bazie 3% masy ciała, ale jeśli jest spokojniejszy i ma mniej ruchu np. ze względu na swoją nadmierną wagę, 2,5% jest często wystarczające.

Canis Plus® kompletne Menu jako główny posiłek dla zdrowych, dorosłych, normalnie aktywnych psów, które powinny otrzymywać 3%/2,5% masy ciała dziennie w pożywieniu:

Masa ciała psaIlość karmy na dzień (mit 3%)Ilość karmy na dzień (mit 2,5%)
5 kg 150 g 125 g 
10 kg 300 g 250 g 
15 kg 450 g 375 g 
20 kg 600 g 500 g 
25 kg 750 g 625 g 
30 kg 900 g 750 g 
35 kg 1050 g 875 g 
40 kg 1200 g 1000 g 
45 kg 1350 g 1125 g 
50 kg 1500 g 1250 g 
60 kg 1800 g 1500 g 
70 kg 2100 g 1750 g

Zalecenia żywieniowe w przypadku naszych produktów czysto mięsnych - Mięsnych Misek i Roladek Canis Plus®

W przypadku naszych Mięsnych Misek Canis Plus® lub Mięsnych Roladek, ilość pokarmu określona w tabeli dla naszych Kompletnych Menu (patrz powyżej) powinna zostać podzielona w 70% na mięso i w 30% na dodatek warzyw i owoców. Można również w miejsce warzyw i owoców wybrać jedną z naszych mieszanek płatków: Canis Extra Top-Fit-Mix jest produktem całkowicie bezzbożowym, a mix płatków Canis Extra Vit/Min zawiera otwierane na parze lekkostrawne proso, jako cenne źródło błonnika. Uzupełnieniem takiej diety jest też naturalne źródło wapnia.

Zalecenia żywieniowe przy łączonym podawaniu karmy suchej i mokrej

W diecie mieszanej, przy 2 posiłkach dziennie, należy podawać połowę wskazanej dziennej ilości suchej karmy Canis Plus®, a w drugim posiłku połowę wyliczonej ilości karmy mokrej – Kompletnego Menu (produkty zbilansowane) Mięsnych Misek lub Roladek (wraz z dodatkiem warzywnym i suplementami).

Dalsze informacje i najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące karmy dla psów z nadwagą

Jaka sucha karma dla psa z nadwagą?

Sucha karma dla psa z nadwagą powinna mieć odpowiednio dobraną zawartość energii, tak jak jest w przypadku Canis Plus® DróbJagnięcina lub Łosoś. Dawkowanie nie powinno opierać się na aktualnej masie ciała, ale na masie docelowej. Jeśli oznaczałoby to, że pies powinien nagle otrzymać znacznie mniej karmy niż obecnie, należy dawkę zmniejszać stopniowo przez okres 3-5 dni, aby pies mógł powoli przyzwyczaić się do nowej ilości karmy. 

Jeśli Twój pies nadal będzie miał trudności ze zmianą objętości pożywienia, możesz dodać nasze płatki Canis Plus® Vit/Min, aby zwiększyć zawartość włókna surowego, a także objętość karmy. Płatki sprzyjają uczuciu sytości i przy okazji mogą również korzystnie wpływać na florę jelitową psa.

Czym karmić psa, gdy musi schudnąć?

Jeśli pies musi schudnąć, należy upewnić się, że karma ma odpowiednią podaż kalorii. Zawartość tłuszczu nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ to zwłaszcza on dostarcza organizmowi dużo energii. Jeśli pies nie może spalić tej nadwyżki poprzez aktywność, zmagazynuje ją w postaci złogów tłuszczu i w konsekwencji przybierze na wadze. Niektóre psy szybciej tracą na wadze, jeśli są przynajmniej tymczasowo żywione mokrą karmą, taką jak Kompletne Menu Canis Plus®. Jednak należy pamiętać, że ilość karmy jest zawsze określana na podstawie docelowej masy ciała, a nie aktualnej masy ciała psa.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące obliczania dawki karmy, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 pod numerem 785 556 667.

Która karma jest najlepsza dla mojego psa?

Każdy pies jest wyjątkowy i ma też swoje indywidualne wymagania, jeśli chodzi o żywienie. To, która karma jest najlepsza, zależy między innymi od aktywności psa, jego wagi, rasy i dotychczasowych doświadczeń. Istnieją jednak spójne cechy, które charakteryzują dobrą karmę dla psów: zawiera wyłącznie wysokiej jakości, czysto naturalne składniki i nie zawiera syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy, konserwanty czy aromaty. Wypełniacze i gorsze produkty uboczne, takie jak korzenie, liście, pazury lub pióra, również nie powinny być zawarte w jedzeniu, zwłaszcza w karmie dla psów z nadwagą, ponieważ dodają objętości, ale nie dostarczają wysokiej jakości składników odżywczych. Zwróć również uwagę na otwartą deklarację - dobry producent jasno prezentuje, jakich składników używa.

Więcej informacji na temat rozpoznawania dobrej karmy dla psów można znaleźć tutaj.

Jak mogę karmić psa większą ilością tłuszczu?

Jeśli pies jest zbyt chudy, należy spróbować znaleźć przyczynę. Przydatne może być badanie kału na obecność pasożytów i badanie przez lekarza weterynarii. Jednak pies może też potrzebować więcej energii, będąc bardzo nerwowym i ciągle niespokojnym. W takim przypadku sensowne byłoby nieznaczne zwiększenie ilości karmy lub podawanie niewielkiego dodatkowego posiłku oprócz głównej karmy przez 2-4 tygodnie. 

Canis Plus® Mięsne Miski lub roladki mięsne. Pies może również potrzebować karmy, która zawiera więcej energii niż przewiduje się dla normalnie aktywnego osobnika. W takim przypadku potrzebna będzie karma dla psów sportowych. Więcej informacji można znaleźć w naszym przewodniku „Sportowa karma dla psów aktywnych”.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.