Naturavetal Logo

Mój pies ma alergię – co teraz?

Dodaj do listy zakupów

Nasze psy tak bardzo zbliżyły się i zżyły z ludzką cywilizacją, że także je zaczęły obciążać wszelkiego rodzaju choroby wynikające z zanieczyszczenia środowiska oraz niewłaściwych źródeł pożywienia. U zwierząt domowych może rozwinąć się wiele chorób lub nietolerancji, na które cierpią także i ludzie. Alergie są tego żywym przykładem – to jedno z najbardziej rozpowszechnionych wyzwań cywilizacyjnych naszych czasów.

 Alergie pokarmowe na pszenicę, a czasem inne zboża są obecnie jednym z głównych problemów u psów. Co więcej nasze zwierzęta zmagają się na przykład z alergiami na pyłki. Mając świadomość tych faktów, od samego początku powinniśmy wiedzieć jak ważne jest stosowanie naturalnej i odpowiedniej dla gatunku karmy dla psa, by nie wywoływać lub nie pogłębiać dolegliwości.
Po postawieniu diagnozy wymagania dotyczące optymalnego żywienia stają się jeszcze bardziej istotne, gdyż jedną z głównych środowiskowych przyczyn powstawania alergii jest złe odżywianie.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Najlepsza karma dla psa z alergią

Wiemy, że każdy właściciel psa chce jak najlepiej dla swojego pupila. Przygotowując naszą karmę chcemy wesprzeć to podejście, zapewniając zwierzęciu wszystko, co zdrowe, codzienne pożywienie może mu dostarczyć. Nasza karma dla psów jest idealna dla alergików, gdyż nie stosujemy syntetycznych dodatków. Jeśli zwierzę rozwinęło alergię, nie należy lekceważyć ryzyka dalszej nietolerancji. Nawet jeśli diagnoza brzmi „alergia na pyłki”, wskazana jest zmiana diety na naturalnie czystą żywność. Dodatki, które służą jedynie poprawie wyglądu granulek czy wyższej akceptacji pokarmu przez układ pokarmowy, są zbędne – obciążają organizm i mogą stać się potencjalnym wyzwalaczem alergii. 

Nasza karma dla psów nie zawiera pszenicy, soi ani produktów mlecznych, ponadto w produkcji nie używamy żadnych barwników, aromatów ani konserwantów. Nie używamy również gorszej jakości składników, takich jak mączka z piór, pazurów czy rogów. Karma dla psów z alergią powinna być także bezglutenowa i zawierać tylko jedno źródło białka. Taka dieta to najlepsza profilaktyka przeciwko chorobom cywilizacyjnym. Optymalne karmienie toruje drogę do lepszej jakości życia już chorych psów. Przy okazji, apetyt psa pokaże, że świetnie mu ta dieta smakuje, a właściciel zaobserwuje jak korzystnie zmienia się skóra, sierść, i jak dobra jakoś karmy wpływa na siłę mięśni, radość życia i witalność pupila.

Zdrowe życie psa pomimo alergii

Objawy alergii mogą być rozdzierające i bardzo stresujące dla ludzi i zwierząt. Poszukiwanie przyczyny alergii może być długą i żmudną drogą. Po znalezieniu optymalnej karmy dla alergika, właściciel nie powinien dokonywać żadnych dalszych zmian w diecie. Nigdy nie można wykluczyć, że wyzwalaczy alergii jest więcej. W przypadku alergii u psów eksperymenty są z natury ryzykowne. Szukający rozwiązań opiekun psa jest szczęśliwy, gdy znajduje karmę, której może zaufać. 

Naturavetal® gwarantuje jakość zarówno surowców, jak i procesu produkcyjnego wszystkich swoich rodzajów karm. Używane są tylko wysoce strawne, niezafałszowane składniki. Dzięki temu możemy zapewnić, że potrzeby energetyczne i żywieniowe psa są zaspokojone. Nasza naturalna i odpowiednia dla gatunku karma zapewnia strawność, dostępność i tolerancję, których potrzebuje aktywny metabolizm zwierzęcia do prawidłowego funkcjonowania. Te właściwości umożliwiają organizmowi psa zbudowanie zdrowej i stabilnej flory jelitowej. To najlepsza profilaktyka, jaką może zapewnić swojemu psu opiekun. Dlatego też dla psów z alergią najlepiej nadaje się wysokiej jakości karma naturalna. Producent dbający o wysoką jakość karmy może zagwarantować jej stały i dobroczynny skład, który umożliwia psom alergikom spokojniejsze i zdrowe życie.

Szukanie przyczyn alergii

Alergie psów bywają trudne do zdiagnozowania. Nieswoiste objawy mogą wskazywać na wiele przyczyn, a dodatkową komplikacją jest to, że pies nie może przecież bezpośrednio odpowiedzieć na pytania lekarza weterynarii. Jeśli istnieje podejrzenie alergii na karmę, rozpoczyna się żmudny proces poszukiwania przyczyny.

Wysoko przetworzona karma dla psów często zawiera wręcz niemożliwą do opanowania liczbę składników, co praktycznie obiera możliwość prowadzenia diety wykluczającej. Wiele psów nie toleruje glutenu i innych substancji zawartych w zbożach, a najczęściej rozwija się u nich alergia na pszenicę. Dlatego zawsze unikaliśmy pszenicy i innych zbóż zawierających gluten. Ponadto w naszym asortymencie oferujemy różne opcje karmienia psa całkowicie bez zbóż lub z zastosowaniem wysokiej jakości bezglutenowych alternatyw zbożowych – zarówno w suchej, jak i mokrej karmie.

Nasze suche odmiany Canis Plus® Łosoś (dostępne również w małych granulkach) i Canis Plus® Wołowina zawierają wyjątkowo dobrze tolerowane, lekkostrawne łuskane proso jako alternatywę bezglutenową. Stosowane przez nas proso brązowe dostarcza surowego błonnika, który zapewnia zdrową pracę jelit. Roślina ta jest bogata w wartościowe minerały, witaminy i mikroelementy – przede wszystkim cenny krzem. Jeśli jednak zachodzi konieczność całkowitej rezygnacji ze zbóż, sugerujemy podawać naszą karmę Canis Plus® Królik zawierającą grykę, czyli bezziarnistą roślinę z rodziny rdestowatych. Gryka nie zawiera glutenu i jest szczególnie bogata w składniki odżywcze i niezbędne aminokwasy.

Jeśli podejrzewają Państwo, że pies może mieć alergię lub nietolerancję i chcieliby Państwo karmić suchą karmą, najlepiej wypróbować naszą karmę Canis Plus® Łosoś lub Canis Plus® Królik, ponieważ nie zawierają one potencjalnych i dobrze rozpoznanych alergenów. Zwiększa to szansę powodzenia i być może uda się zaoszczędzić cierpiącemu na alergię psu diety eliminacyjnej, która może trwać nawet kilka miesięcy. Nasza Canis Plus® Junior – Łosoś jest w tym kontekście idealna dla szczeniąt i młodych psów.

W przypadku psów z wyjątkową tendencją do alergii, które tolerują tylko jedno źródło mięsa, z pomocą przyjdzie nasz Canis Plus® InsectVetal®. Ta karma z białkiem z insektów może stanowić zdrowe urozmaicenie diety alergika. Nasza sucha, tłoczona na zimno karma Canis Plus® InsectVetal® oferuje czyste, naturalne składniki, połączone w delikatnym procesie tłoczenia wraz z białkiem z larw muchówki Hermetia illucens i bogatymi w składniki odżywcze suplementami roślinnymi. Larwy owadów są w większości całkowicie nieznane psom jako źródło składników odżywczych (stąd ryzyko uczulenia jest niskie), a pełnoziarnisty ryż ma naturalnie tylko niewielki potencjał alergizujący, dlatego Canis Plus® InsectVetal® jest odpowiednim źródłem pożywienia, nawet dla psów z wysoką skłonnością do alergii lub dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym.

Wysokiej jakości, naturalna karma dla psów alergików ma tę zaletę, że gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa – z jednej strony dlatego, że nie zawiera substancji alergizujących, a z drugiej dlatego, że dzięki takiej odpowiednio przygotowanej diecie pies dostaje wszystko, czego potrzebuje jego organizm.

Niektóre psy, z bardzo wrażliwym lub mocno obciążonym układem pokarmowym, lepiej sobie radzą na diecie nisko węglowodanowej. W takim przypadku polecamy przede wszystkim Kompletne Menu Canis Plus® bez zbóż lub nasze (również bezzbożowe) Mięsne Roladki czy Mięsne Miski w formie puszek z czystym mięsem, do których zastosować należy bilansujące naturalne dodatki. Układając dietę w oparciu o te produkty, można samodzielnie określić proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów, a następnie samodzielnie przygotować warzywa i owoce lub użyć jednej z naszych mieszanek płatków. Nasza mieszanka Canis Plus® Top-Fit-Mix jest całkowicie bezzbożowa, a płatki Canis Plus® Vit / Min zawierają już otwarte i dzięki temu łatwo przyswajalne proso jako cenne źródło błonnika.

Informacje Naturavetal®

Każde źródło mięsa, które pies jadł w przeszłości, może wywołać alergię lub nietolerancję. Z tego powodu w podobnych sytuacjach wykorzystywane są źródła mięsa, które były psu wcześniej nieznane – nigdy ich nie jadł, ani w głównym pożywieniu, ani jako przekąska. Ponieważ klasyczne mięsa, takie jak drób lub wołowina, były już często podawane wcześniej, inne źródła mięsa, takie jak konina, kozina, bawół lub królik, będą tutaj doskonałym wyborem – często są one dla organizmu wciąż nieznane.

Jeśli jednak pies reaguje również na większość powyższych rodzajów mięsa, możliwość wzbogacenia menu o odpowiednie źródła składników odżywczych daje karma zawierająca białko owadów. Doświadczenie pokazuje, że psy, którym podaje się tylko jedno źródło mięsa, w pewnym momencie mogą również na nie reagować niewłaściwie i z powodu jednolitego, niezmiennego żywienia, nie będą już go tolerować. Nasz InsectVetal® jest alternatywą pozwalającą uniknąć tego jednostronnego karmienia, dzięki czemu dalsze reakcje nietolerancji można opóźnić lub całkowicie ich uniknąć.

Odpowiednie źródła mięsa dla psów z alergią

Nasze Mięsne Roladki Canis Plus® Kozina, Konina czy Królik są bardzo praktyczne, ponieważ można je stosować jako podstawowe źródło mięsa w diecie. Aby odpowiednio skomponować posiłek, dodajemy krok po kroku różne rodzaje warzyw i owoców, aby dowiedzieć się, co pies będzie dobrze tolerował. Gryzaki i przysmaki powinny również pochodzić wyłącznie ze źródła mięsa, które jest używane jako podstawa karmienia.

Kompletne Menu Canis Plus® Konina zachwyca dobrze dobraną prostotą, ponieważ oprócz wysokiej jakości mięsa końskiego zawiera jedynie cukinię, dynię, olej z łososia oraz proszek z organicznych skorupek jaj jako źródło wapnia. Ten specjalny przepis sprawia, że ​​nasze Kompletne Menu Canis Plus® Konina jest rekomendacją dla alergików i psów z wrażliwym przewodem pokarmowym i może być z powodzeniem włączane do diety eliminacyjnej.

Nasze Kompletne Menu Canis Plus® Bawół jest odpowiednie dla alergików, ponieważ bawół to rodzaj mięsa, który jest nadal stosunkowo rzadko stosowany w karmie dla psów.

Canis Plus® Szczenięce Menu Jagnięcina jest polecane dla szczeniąt i młodych psów, które mają wrażliwy żołądek lub skłonności do alergii. Jagnięcina jest również rzadko przetwarzanym źródłem mięsa i dlatego najczęściej jest dobrze tolerowana.

Canis Plus® InsectVetal® można łączyć jako karmę uzupełniającą z naszymi Mięsnymi Miskami lub Roladkami, a także z naszymi Kompletnymi Menu, wzbogacając w ten sposób dietę psów podatnych na alergie.

Nasz zespół ekspertów chętnie pomoże, jeśli pojawiają się dalsze pytania.

Wsparcie lekarza weterynarii

W przypadku nieswoistych objawów utrzymujących się przez długi czas, należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli podejrzewa się chorobę alergiczną, właściciele psów i diagnostycy pracują ramię w ramię, aby dobrze zbadać przyczynę. W przypadku alergii na karmę może pomóc czasami długotrwała dieta eliminacyjna (w oparciu o Mięsne Roladki Canis Plus® lub także zawierające czyste mięso Mięsne Miski Canis Plus®), reakcje alergiczne na inne czynniki wyzwalające, takie jak alergia na pyłki, można również wykryć za pomocą badania krwi lub analizy biorezonansu.

W przypadku reakcji alergicznych organizm zwierzęcia jako środek obronny uwalnia substancję przekaźnikową – histaminę, która prowadzi do swędzenia, zaczerwienienia i innych objawów. Reakcje alergiczno-zapalne powodują również zwiększony stres oksydacyjny w tkance. Jednocześnie zwierzęta cierpiące na alergie często mają wyraźny niedobór cynku, magnezu, wapnia, witamin B6 i B12, kwasu foliowego i witaminy C. Przewlekłe deficyty mogą z kolei pogorszyć reakcje alergiczne.

Informacje Naturavetal®

W głównej mierze alergie na karmę można złagodzić poprzez zmianę diety. Wysokiej jakości, naturalna karma hipoalergiczna dla psów sama w sobie jest więc już podstawą terapii, ale również wskazana jest w profilaktyce. Zdrowa, holistyczna dieta oparta na naturalnych i odpowiednich dla gatunku podstawach, wspiera organizm psa w najlepszy możliwy sposób.

Korzystne oczyszczanie jelit przy alergiach

Odpowiednia równowaga w mikroflorze jelitowej stanowi duże wsparcie w stanie osłabienia i alergii. Jeśli ta równowaga zostanie zaburzona przez długi czas, mogą wystąpić reakcje alergiczne skóry i nadwrażliwość, na przykład na trawę i pyłki. Ponieważ alergie mają swój początek w zaburzonej florze jelitowej, dlatego też we wszystkich alergiach należy wspomagać jelita.

W celu przywrócenia florze bakteryjnej zdrowej równowagi może być konieczne, oprócz odpowiedniej dla gatunku, naturalnej diety jako niezbędnej podstawy, podawanie dobroczynnych bakterii jelitowych w postaci naturalnego suplementu przez okres kilku tygodni, czasem dłużej. Odpowiednim dodatkiem jest tu Canis Extra Petflora, która wspiera równowagę jelitową dzięki pałeczkom kwasu mlekowego, witaminom i minerałom, a także beta-glukanom, tak ważnym dla układu odpornościowego.Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku „Kojąca regeneracja jelit”.

Porada Naturavetal®: Organiczny Olej Konopny Canis Extra, wspomagający swędzącą, suchą skórę

Organiczny Olej Konopny Canis Extra zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest szczególnie godny uwagi ze względu na dobry stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Może być podawany psom z suchą, łuszczącą się i swędzącą skórą, przyczyniając się w ten sposób do jej zdrowia i do lśniącej sierści. Zawarty w nim kwas linolowy nie tylko korzystnie wpływa na sierść i skórę, ale także wspomaga rozwój komórek, stawów i układu odpornościowego.

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące alergii u psa

Co pomaga psu z alergią?

Istnieją różne sposoby pomocy psu z alergią. Po pierwsze, ważne jest, aby dowiedzieć się, na co pies jest uczulony, aby unikać czynnika wywołującego stan zapalny. Jeśli jest to alergia pokarmowa, pomocna może być dieta eliminacyjna. Po drugie, należy przestawić się na naturalną karmę dla psów, taką jak Canis Plus®, która nie zawiera żadnych syntetycznych dodatków, sztucznych witamin lub konserwantów. Powinno się też unikać wszelkich niepotrzebnych środków chemicznych (np. przeciw kleszczom, czy odrobaczających). Alergia jest zawsze nadmierną reakcją układu odpornościowego - ponieważ odporność kształtuje się w jelitach, z pomocą może przyjść specjalny proces ich regeneracji.

Z naszego poradnika „Kojąca regeneracja jelit: lepsza jakość życia Twojego psa” można dowiedzieć się więcej na temat możliwości wzmocnienia jelit u psa.

Jak objawia się alergia na pyłki u psów?

Alergia na pyłki może objawiać się na różne sposoby, w tym ciągłym swędzeniem, zaczerwienieniem i różnymi innymi rodzajami reakcji skórnych, a także biegunką lub wymiotami.

Jakie alergie może mieć pies?

Alergia może wystąpić u każdego psa, w dowolnym momencie, na dowolną substancję. Bardziej znane i rozpowszechnione alergie obejmują alergie pokarmowe, alergie na ślinę pcheł, alergie na pyłki, alergie na roztocza i alergie kontaktowe.

Jaką karmę powinienem podawać mojemu psu, jeśli jest uczulony?

Jeśli pies ma alergię, ważne jest, aby przestawić go na naturalną karmę dla psów, która jest wolna od syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy lub konserwanty. Dodatki te, a także inne substancje chemiczne, zawarte w środkach odrobaczających, pasożytobójczych lub szczepionkach, mogą obciążać i tak już podrażniony metabolizm psa, a tym samym wzmagać przebieg reakcji alergicznych.

Dzięki naturalnej karmie dla psów, takiej jak Canis Plus®, odciążasz każdego dnia metabolizm swojego psa, co może mieć pozytywny wpływ na leczenie alergii.

Z naszego poradnika „Po prostu naturalnie – czyli jakich syntetycznych substancji unikać w codziennym życiu?” dowiesz się więcej o tym, jak uniknąć narażenia psa na działanie substancji chemicznych.

Które mięso jest odpowiednie dla psów z alergią?

Jeśli pies ma objawy alergii pokarmowej, może to oznaczać, że każde źródło mięsa, które wcześniej otrzymywał jako główny pokarm lub jako przekąskę, może być przyczyną reakcji alergicznych. Warto więc się zastanowić, jakim źródłem mięsa nigdy wcześniej pies nie był karmiony i rozpocząć dietę eliminacyjną, opierając się na tym rodzaju mięsa. 

W większości przypadków rzadziej stosowane na co dzień źródła mięsa, więc potencjalnie dobre dla alergików, to kozinakrólik lub konina. Roladki Mięsne Canis Plus® Kozina, Królik lub Konina są zatem często bardzo dobrym wyborem do prowadzenia diety eliminacyjnej.

Jaka karma dla psów z alergią na białko?

Zwykle jest tak, że pies ma alergię na jedno lub więcej źródeł mięsa. Wszystkie rodzaje mięsa, które pies spożywał w przeszłości jako główny pokarm lub jako przekąskę, są tutaj potencjalną przyczyną i należy ich unikać w diecie. Często pomaga przejście na jakiś czas na naturalną karmę z białkiem owadzim, aby podrażniony metabolizm psa mógł się nieco uspokoić, a następnie rozpocząć dietę eliminacyjną.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące diet wykluczających, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.