Naturavetal Logo

Nieświeży oddech u psa - przyczyny i porady dietetyczne

Dodaj do listy zakupów

Człowiek i pies to nierozerwalna para od dawna. Razem przeżywają przygody w lesie lub na łące, razem jeżdżą na wycieczki, a może nawet razem chodzą do pracy. Zdarza się też, że jeden lub drugi pies śpi w łóżku ze swoim panem lub panią - krótko mówiąc, jesteśmy bardzo blisko naszych psów. Jeśli kochanemu pupilowi niezbyt ładnie pachnie z pyska (mniej więcej tak jakby właśnie zjadł jakieś śmieci), jest to co najmniej nieprzyjemne i wręcz może stać się poważnym obciążeniem oraz ograniczeniem dla wzajemnych relacji. W tym poradniku wyjaśniamy różne przyczyny, które mogą powodować nieświeży oddech u psów i pokazujemy praktyczne propozycje tego, co pomaga w walce z nieświeżym oddechem u psów.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Przyczyny nieświeżego oddechu u psów

Aby poradzić sobie z problemem nieświeżego oddechu u psa, warto przyjrzeć się możliwym przyczynom. Nie zawsze za brzydki zapach odpowiada jama ustna. Przyczyny nieświeżego oddechu u psów mogą być następujące:

 • Problemy z żywieniem - karma zawiera zbyt wiele składników niskiej jakości, takich jak ukryte cukry, mączka z piór, pazurów lub występuje nietolerancja na dany rodzaj jedzenia lub pies dostaje zbyt wiele przysmaków dziennie.
 • Złe nawyki behawioralne - pies jest bardzo podatny na stres, zbiera śmieci na zewnątrz lub zjada odchody innych zwierząt.
 • Problemy w jamie ustnej - w tym nieprawidłowe ustawienie zębów, płytka nazębna, zmienione pH jamy ustnej, zapalenie dziąseł i zębów, bakteryjny osad na języku, nowotwory jamy ustnej i gardła.
 • Infekcje organizmu i problemy w obrębie jamy ustnej oraz nosa - w tym zapalenie migdałków, zapalenie zatok, rozszerzenie przełyku czy zapalenie płuc.
 • Problemy z przewodem pokarmowym lub procesami metabolicznymi - w tym zapalenie żołądka, nadkwaśność, słabo rozwinięta flora jelitowa
 • Stałe podawanie leków

Nieświeży oddech u psów - szczegółowe przyczyny

Chociaż niektóre przyczyny nieświeżego oddechu u psów można rozpoznać samodzielnie, istnieją również takie, które powinny być sprawdzone przez lekarza weterynarii.

Nieświeży oddech psa: problemy z żywieniem

Prawidłowe żywienie ma duży wpływ na cały organizm psa. Podawanie karmy lub smakołyków, które zawierają choćby ukryte cukry, może przyczynić się do powstania u psa płytki nazębnej i osadu o nieprzyjemnym zapachu.

Ale nie tylko ukryte cukry zakłócają dobrą higienę jamy ustnej, ponieważ wszystkie niskiej jakości produkty uboczne, takie jak mączka z piór, pazury, liście lub łodygi, zbyt wysoki udział węglowodanów w żywności, a także stosowanie syntetycznych dodatków, jak na przykład konserwanty, mogą obciążać narządy trawienne i wpływać na organizm psa, a tym samym na wartość pH jamy ustnej i przez to być odpowiedzialne za nieświeży oddech psa.

Prawidłowa wartość pH śliny jest warunkiem wstępnym zdrowej higieny jamy ustnej psa. Jeśli karma zawiera niskiej jakości składniki, włączając w to poubojowe odpady z dodatkami syntetycznymi (tzw. „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”) brakuje składników odżywczych, których organizm potrzebuje, aby zrekompensować nadmierne zakwaszenie (spowodowane m.in. aktywnością mięśni), które występuje każdego dnia. Jeśli pH jest zbyt kwaśne, bakterie mogą namnażać się szybciej i z czasem sprzyjać powstawaniu kamienia nazębnego. Powodują one również nieprzyjemny zapach z ust, a jednocześnie stanowią idealną pożywkę dla stanów zapalnych dziąseł. Również, jeśli organizm psa w początkowo niezauważalny sposób nie toleruje pewnych substancji lub nawet jest na nie uczulony, ale otrzymuje je codziennie wraz z karmą, może to mieć duży negatywny wpływ na higienę jamy ustnej psa. Więcej informacji na temat alergii u psów można znaleźć w naszym specjalnym artykule na ten temat.

Ponadto, jeśli pies otrzymuje zbyt wiele przysmaków w ciągu dnia, może to sprzyjać jego nieświeżemu oddechowi, ponieważ nadmiar białka i ciągła praca układu trawiennego mogą prowadzić bezpośrednio do nieprzyjemnego zapachu z ust.

Porada Naturavetal®: Przejście na naturalną karmę dla psa

Odpowiednia gatunkowo i naturalna karma, która nie zawiera ukrytych cukrów i jest wolna od syntetycznych dodatków, które mogą obciążać metabolizm, jest podstawą dobrej higieny jamy ustnej u psów. Dlatego zmiana karmy psa na Canis Plus® może być pierwszym krokiem w kierunku dobrej higieny jamy ustnej, a tym samym przyjemnego zapachu z pyska. Jeśli nie masz pewności, która karma najlepiej pasuje do Twojego psa, zajrzyj na naszą stronę informacyjną "Jaki rodzaj karmy jest odpowiedni dla Twojego psa" lub skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.

 

Złe nawyki behawioralne powodujące nieświeży oddech u psów

Nieświeży oddech u psów może być również wynikiem niepożądanego zachowania. Jeśli pies na zewnątrz zjada wszystko, co wpadnie mu w zęby, wliczając w to śmieci lub odchody innych zwierząt, może to stanowić duże obciążenie dla higieny jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego. W naszym artykule "Mój pies zjada odchody - co mogę zrobić?" znajduje się więcej informacji na ten temat.

Jednak nie tylko jedzenie odchodów lub śmieci może być odpowiedzialne za nieświeży oddech psa. Jeśli pies jest bardzo podatny na stres, wykazuje lęki i niepewność, bardzo łatwo się ekscytuje lub z innych powodów jest "stale pod napięciem", ma to mieć ogromny wpływ na jego metabolizm, a tym samym na cały organizm. Może to więc być kolejna przyczyna nieprzyjemnego zapachu z pyska psa.

W takich przypadkach zaleca się znalezienie doświadczonego trenera psów, który pokaże, jak pomóc psu zyskać większą pewność siebie. Ponadto przydatne może być uzupełnienie diety naszym Canis Extra Na Nerwy, zwłaszcza jeśli pies jest już tak pobudzony przed rozpoczęciem treningu, że trudno mu się skoncentrować.

Porada Naturavetal®: Pomoc w szkoleniu psów podatnych na stres

Więcej informacji na temat sposobów stosowania naszego Canis Extra Na Nerwy można znaleźć w naszym przewodniku "Ze spokojem w Nowy Rok - noworoczne wskazówki dla niespokojnych psów".

Psu śmierdzi z pyska: problemy w jamie ustnej jako przyczyna nieświeżego oddechu u psów

W wielu przypadkach nieświeży oddech u psa jest związany z problemami w jamie ustnej. Na przykład, jeśli pies ma wadliwie ustawione zęby, resztki jedzenia mogą łatwo gromadzić się w miejscach, które są trudne do wyczyszczenia. Bakterie w jamie ustnej są wtedy stale zaopatrywane w pożywienie i mogą się łatwo namnażać. Rezultatem bywa nieświeży oddech. Ponadto, jeśli pH w jamie ustnej jest na niewłaściwym poziomie, tworzy środowisko, które sprzyja bardziej intensywnemu rozwojowi bakterii. Powstająca płytka nazębna, jak i osad na języku, mogą przenosić się do kieszonek dziąsłowych i powodować stan zapalny, który wraz z kamieniem nazębnym przyczynia się do nieprzyjemnego nieświeżego oddechu psa. Canis Extra Pielęgnacja Zębów może być stosowany jako środek wspomagający higienę. Przyczyną nieświeżego oddechu u psów mogą być również nowotwory jamy ustnej i gardła, więc w niektórych przypadkach także ta ewentualność powinna być wykluczona przez lekarza weterynarii. 

Szczególny przypadek nieświeżego oddechu u szczeniąt: zmiana zębów 

Nieświeży oddech u psów nie zawsze musi być spowodowany nieprawidłowym ustawieniem zębów lub kamieniem nazębnym. Szczenię często ma nieświeży oddech, gdy zaczyna zmieniać zęby. Kiedy nowe zęby zaczynają przebijać się przez dziąsła, może to powodować małe infekcje i w efekcie nieświeży oddech u psa. Tak więc naturalny proces zmiany zębów bywa również odpowiedzialny za nieświeży oddech u psów. Również w tym przypadku nasz preparat Canis Extra Pielęgnacja Zębów może być wykorzystywany do łagodzenia procesów zapalnych w jamie ustnej. Jeśli młode psy przyzwyczają się do szczotkowania zębów w młodym wieku i będą to robić z przyjemnością, zarówno pies, jak i jego opiekun będą czerpać z tego korzyści przez resztę życia.

Informacje Naturavetal®

Higiena jamy ustnej i wymiana zębów u psów

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat higieny jamy ustnej i wymiany zębów u psów, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem: "Ząbkowanie i higiena jamy ustnej psa".

Brzydki oddech u psa: problemy w okolicy gardła lub nosa

Inną przyczyną nieświeżego oddechu u psów mogą być infekcje dróg oddechowych, które powinny być zbadane i leczone przez lekarza weterynarii.

Infekcje gardła, takie jak zapalenie migdałków, zapalenie płuc, a także zapalenie zatok, nie są rzadkością u psów i mogą być szczególnie uciążliwe dla młodych psów, których układ odpornościowy wciąż jeszcze się rozwija. Mroźna zima może również spowodować, że pies zachoruje na zapalenie dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli pozwolimy mu pić z kałuż lub jeść śnieg. Lekarz weterynarii rozpocznie wtedy odpowiednie leczenie, a pies będzie musiał przez jakiś czas odpocząć. Dzięki ukierunkowanemu wsparciu w fazie rekonwalescencji możesz pomóc mu w pomyślnym powrocie do zdrowia. Więcej informacji na temat fazy rekonwalescencji psa można znaleźć w naszym przewodniku.

Nie tylko infekcje dróg oddechowych mogą być odpowiedzialne za nieświeży oddech u psów. Również ciała obce, które utknęły w przełyku mogą powodować ten problem. Jeśli przełyk jest zmieniony, jak na przykład w przypadku megaoesophagus (patologiczne powiększenie przełyku), łatwo zdarza się, że resztki jedzenia gdzieś utkną i spowodują stan zapalny. Inne obszary przełyku są również podatne na zaburzenia. Na przykład w przypadku refluksu, kwas żołądkowy dostaje się do przełyku, a psu może częściej się odbijać. Nieświeży oddech psa może mieć wtedy bardzo nieprzyjemny, kwaśny zapach.

W każdym przypadku pies powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii, jeśli wystąpią problemy w okolicy gardła lub nosa. Prawidłowa diagnoza jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia skutecznego leczenia.

Informacje Naturavetal®

Megaoesophagus (przełyk olbrzymi)

Jeśli pies cierpi na patologiczne powiększenie przełyku, ważne jest, aby unikać suchej karmy i przejść na karmę mokrą, taką jak nasze Kompletne Menu Canis Plus®. Zbilansowane posiłki z dorsza norweskiegojagnięciny lub koniny mają wyjątkowo miękką konsystencję. Można je bardzo łatwo rozdrobnić. Inne odmiany naszych Kompletnych Menu Canis Plus, a także Szczenięce Menu Canis Plus®, można mieszać z niewielką ilością letniej wody, aby nadać im jeszcze bardziej miękką konsystencję. Należy również unikać twardych przysmaków. Najlepiej jest wlać trochę przygotowanej mokrej karmy do tubki (w tym przypadku wystarczy dodać trochę więcej wody) i używać tej tubki na spacerach, gdy chcemy nagrodzić psa.

Problemy z przewodem pokarmowym lub procesami metabolicznymi

Problemy w przewodzie pokarmowym mogą być spowodowane nieprawidłowym żywieniem, pasożytami, odrobaczaniem, lekami, szczepieniami, zatruciami, spożyciem śmieci, stresem oraz wieloma innymi czynnikami i zawsze mają wpływ na metabolizm. Jeśli jest on niezrównoważony, na przykład z powodu przeciążenia wątroby i nerek, może to prowadzić do szukania przez organizm innych sposobów kompensacji. W wielu przypadkach wykorzystywana jest w tym celu powierzchnia ciała, tj. skóra lub błony śluzowe. Nawracające infekcje ucha lub ciągła wydzielina z oczu to jeden ze sposobów, w jaki organizm może pokazać, że coś jest nie tak, a szybkie tworzenie się płytki nazębnej i osadu bakteryjnego na języku to po prostu kolejny objaw. Z pomocą lekarza weterynarii można spróbować dotrzeć do sedna problemów i opracować koncepcję, jak na początku odciążyć metabolizm lub przewód pokarmowy psa, a później odpowiednio go wzmocnić. W naszym poradniku "Po prostu naturalnie – czyli jakich syntetycznych substancji unikać w codziennym życiu?" omawiamy sposoby, dzięki którym pies może zbudować i utrzymać zdrowy układ odpornościowy, natomiast nasz artykuł "Kojąca regeneracja jelit" przedstawia sposób na odbudowę i wzmocnienie mikrobiomu jelit.

Stałe podawanie leków

Jeśli nasz pupil na stałe przyjmuje leki, ma to wpływ na cały jego organizm. pH ciała może ulec zmianie, jego żołądek / przewód pokarmowy może zostać przeciążony, a to z kolei będzie mieć wpływ na florę jamy ustnej, a tym samym być odpowiedzialne za nieświeży oddech u psa. Dlatego w przypadku leków należy zawsze rozważyć, czy są one naprawdę niezbędne. Istnieją leki, które będą potrzebne cały czas, ale są też takie, których pies nie potrzebuje lub przynajmniej nie potrzebuje na stałe. Przydatnych informacji na ten temat dostarcza również nasz poradnik "Po prostu naturalnie – czyli jakich syntetycznych substancji unikać w codziennym życiu?".

Co pomaga na nieświeży oddech u psów - domowe sposoby na nieświeży oddech od Naturavetal®

 • Canis Plus® sucha karma tłoczona na zimno
  Naturalna karma dla psów tłoczona na zimno dostarcza psom wysokiej jakości białka oraz tłuszcze, naturalnie czyste witaminy i strawny błonnik, które wspierają zdrowy przewód pokarmowy i silny układ odpornościowy.
 • Canis Plus® Kompletne Menu
  Delikatnie gotowane, kompletne posiłki zawierające odpowiednią dla gatunku mieszankę o wysokiej zawartości mięsa, zdrowego błonnika i wyselekcjonowanych ziół.
 • Canis Plus® Mięsne Miski
  W 100% czyste mięso, do którego można samodzielnie przygotować warzywa i owoce lub dodać suszone na powietrzu płatki, a także źródło wapnia i oleju. Z indywidualnych pomysłów na posiłek mogą skorzystać zwłaszcza psy z alergiami.
 • Canis Plus® Roladki Mięsne
  100% czystego mięsa, dla największej możliwej elastyczności w żywieniu. Warzywa i owoce lub suszone na powietrzu płatki powinny być dodawane niezależnie, podobnie jak źródło wapnia i oleju.

Ochrona i pielęgnacja zdrowych zębów

Canis Extra Pielęgnacja Zębów

Olej migdałowy i sezamowy mogą zmiękczyć płytkę nazębną, podczas gdy oryginalna kreda lecznicza z Rugii z wieloma małymi kryształowymi cząsteczkami ściernymi atakuje ją bezpośrednio. Mirra wspomaga gojenie i łagodzi ból w istniejących stanach zapalnych w jamie ustnej. Koper włoski, anyż i olejek z nagietka są pomocne w stanach zapalnych, infekcjach bakteryjnych i grzybiczych. Szałwia jest jednym z najsilniejszych środków do pielęgnacji zębów i błon śluzowych w ziołolecznictwie; ma działanie bakteriobójcze, wzmacnia dziąsła i zapewnia dobry oddech. Olejek z kolendry wspomaga wydzielanie śliny, która dodatkowo chroni zęby i ma wyjątkowe właściwości bakteriobójcze.

Naturalna detoksykacja wprowadzająca równowagę organizmu

 • Canis Extra Mączka z Alg Morskich
  Wspomaga wydalanie toksyn przez jelita i pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, więzadła, ścięgna, pazury oraz sierść.
 • Canis Extra Spirulina
  Dostarcza organizmowi składników wspomagających metabolizm, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na oczyszczanie i mineralizację komórek.
 • Canis Extra Chlorella
  Algi słodkowodne w naturalny sposób wspomagają detoksykację organizmu i mogą oczyszczać tkanki w tym procesie.
Porada Naturavetal®: Zapobiegaj osadzaniu się kamienia nazębnego

Algi takie jak Canis Extra Chlorella, Spirulina i Mączka z Alg Morskich mogą pozytywnie zmienić wartość pH śliny poprzez ich działanie oczyszczające „od wewnątrz”. Dzięki temu obok naturalnego składu pokarmu, odgrywają one znaczącą rolę w utrzymaniu czystości zębów.

Poniższe zalecenia żywieniowe wykazują swoją skuteczność: Chlorella podajemy codziennie przez 4 tygodnie zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Następnie należy zrobić przerwę na 1 tydzień i dodawać Spirulinę codziennie przez kolejne 4 tygodnie, zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Jeśli występują silniejsze reakcje detoksykacyjne, np. bardziej miękki kał, można zmniejszyć intensywność kuracji i podawać suplementy co drugi dzień lub podawać mniejszą ilość i zwiększać ją powoli, aż zalecana dawka będzie dobrze tolerowana. Następnie należy zrobić kolejny tydzień przerwy i zaraz potem włączyć do diety Mączkę z Alg Morskich, 2-3 razy w tygodniu, zgodnie z zalecaną dawką. Po zakończeniu podawania Mączki z Alg Morskich należy zrobić kolejną przerwę trwającą około 8 tygodni i obserwować, czy ponownie tworzą się płytki lub kamień nazębny. W razie potrzeby ponawiamy suplementację Chlorellą, Spiruliną i Mączką z Alg Morskich, jak opisano powyżej.

Solidne gryzaki z sierścią - więcej niż tylko gryzienie

 • Canis Plus® Paski z Włosiem ze skóry wołowejkoziejkońskiej lub dziczyzny
  Przekąski z sierścią dostarczają cennego włókna, są prawdziwym przysmakiem, a także doskonale oczyszczają zęby i jelita.
 • Canis Plus® Uszy Królicze z Futrem 
  Nasze królicze uszy są nieco bardziej miękkie niż pozostałe paski skóry z włosiem, co oznacza, że świetnie poradzą sobie z nimi psy mniejszych ras, a także szczenięta.

Solidne gryzaki do żucia

Przysmaki do żucia są nie tylko świetnym sposobem na zajęcie psa, ale mogą również złagodzić stres i ćwiczyć mięśnie żucia. Im więcej wysiłku pies musi włożyć w zjedzenie gryzaka, tym bardziej skorzystają na tym jego zęby.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.