Naturavetal Logo

Specjalnie dla hodowców: Odchów szczeniąt z Naturavetal® - Naturalnie dobrze od samego początku

Dodaj do listy zakupów

Jako hodowca dbający o zdrowie podopiecznych, najlepiej wiesz, jak wielką różnicę może zrobić właściwe odżywianie dla szczeniąt i dla ich nowych rodzin. Nawet jeśli szczenięta pozostają w hodowli przez stosunkowo krótki czas, w tym czasie kładziesz fundamenty, które są kluczowe dla ich dalszego rozwoju.

W ciągu pierwszych kilku tygodni życia szczenięta zaczynają się ze sobą socjalizować. Jednak w tym czasie nacisk kładziony jest nie tylko na rozwój psychiczny, ale także na zdrowy rozwój fizyczny. W tej wrażliwej fazie rozwoju szczeniąt hodowca chce zapewnić zdrowy rozwój narządów oraz kształtowanie się mięśni i stawów, odpowiedni wzrost kości i harmonijne współdziałanie hormonów, poprzez zrównoważone, odpowiednie dla gatunku żywienie. Najcenniejszą rzeczą, jaką można dać szczeniętom w ich podróży przez życie, jest naturalne, odpowiednie dla nich żywienie, zapewniające holistyczne samopoczucie i zdrowie.

Wszystkie początki są trudne - a dla niektórych szczeniąt jeszcze trudniejsze: jeśli straciły matkę, np. z powodu komplikacji przy porodzie, matka jest poważnie osłabiona, ma zbyt mało mleka lub szczenięta zostały porzucone. Szczególnie wtedy potrzebują kochającej osoby, która będzie się nimi opiekować, pielęgnować je i zapewniać im specjalną i idealnie naturalną dietę, aby mogły się zdrowo i wspaniale rozwijać. Nawet jeśli wszystko przebiega bez większych problemów i matka jest u ich boku, w pewnym momencie szczenięta i tak będą musiały zostać odstawione od piersi i powoli zapoznawane ze stałym pokarmem.

W tym przewodniku można przeczytać więcej o tym, jak stopniowo przyzwyczajać szczenięta do pokarmu stałego.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Odchów szczeniąt: Naturalne i odpowiednie dla gatunku żywienie

Nasza koncepcja odchowu szczeniąt opiera się na tłoczonej na zimno karmie Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów w wersji Drób (dostępnej również w postaci małych granulek) lub Łosoś, bezzbożowym Szczenięcym Menu Canis Plus® w puszkach, roladce Canis Plus® Jagnięcina z Wolnego Wybiegu z Prosem i Mlekiem Kozim, czysto mięsnych produktach Canis Plus® w puszkach lub roladkach lub BARF w połączeniu z pełnym mlekiem kozim w proszku Canis Extra. To, co sprawdziło się w pojedynkę, może być jeszcze lepsze razem, budując naturalne odżywcze bogactwo.

Jeśli konieczne jest uzupełnienie mleka w celu odchowu szczeniąt, idealnym rozwiązaniem jest nasze kozie mleko w proszku Canis Extra, które można wymieszać z wodą i podawać samodzielnie. Gdy szczenięta będą nieco starsze, można przejść na mieszankę mleka koziego w proszku, zmieszanego z karmą szczenięce menu Canis Plus® lub dla odmiany, roladką Canis Plus® Jagnięcina z Wolnego Wybiegu - całość mieszamy z niewielką ilością letniej wody, aby uzyskać konsystencję delikatnej papki. Po kilku dniach można pokruszyć granulki naszej tłoczonej na zimno karmy Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów np. w blenderze i dodać je do dotychczasowej kompozycji. W ten sposób można stopniowo wprowadzać nowe i pożywne składniki karmy, a później po prostu stopniowo zmniejszać ilość pełnego mleka koziego w proszku Canis Extra, aż w końcu całkowicie je odstawić. Prosta koncepcja, która daje możliwość tworzenia całkowicie zindywidualizowanych, zdrowych i naturalnych posiłków dostosowanych do potrzeb maluchów.

W zależności od sytuacji, w jakiej znajdują się szczenięta, chcielibyśmy przedstawić nasze sugestie, które powinny pomóc w jak najlepszym starcie w pierwszych tygodniach życia.

Do 3-4 tygodnia życia: pełne mleko kozie w proszku Canis Extra z letnią wodą

Jeśli matka daje wystarczającą ilość mleka, na początku nie trzeba podawać go szczeniętom z zewnątrz.

Natomiast jeśli chcemy wesprzeć matkę psa, na przykład dlatego, że ma dużo szczeniąt, można użyć naszego pełnego mleka koziego w proszku Canis Extra. Na początku szczenięta są karmione w regularnych, krótkich odstępach czasu. Odstępy te mogą być różne w zależności od indywidualnych wymagań. Jeśli weźmie się pod uwagę, że matka początkowo karmi swoje potomstwo do 3 razy na godzinę, staje się jasne, że należy podążać za realnymi potrzebami szczeniąt. Następnie można stopniowo zwiększać odstępy czasu. Średnio szczenięta są karmione co 2 godziny w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Ilość karmy może się znacznie różnić w zależności od rasy i etapu rozwoju szczenięcia. Wynika to z faktu, że indywidualne potrzeby bywają znacznie zróżnicowane nawet w obrębie miotu.

Wsparcie dla dużych miotów

Canis Extra Kozie Mleko w Proszku

Jeśli matka jest osłabiona i ma zbyt małą ilość własnego mleka, można również wesprzeć ją żywieniowo. W tym celu wymieszaj kozie mleko w proszku Canis Extra z letnią wodą i podawaj jej kozie mleko kilka razy dziennie w zależności od potrzeb.    

Informacje Naturavetal®

Przygotowanie pełnego mleka koziego w proszku

Gotowe pełne mleko kozie powinno mieć temperaturę ciała psa, tj. ok. 38°C. Z reguły szczenięta powinny otrzymywać około 16 ml mleka na 100 g masy ciała. Jeśli chcesz przygotować większe porcje pełnego mleka koziego w proszku niż zalecane, pożądaną jego ilość należy wymieszać z niewielkim dodatkiem letniej wody i odstawić na krótki czas. Następnie należy dodać pozostałą ilość letniej wody, stale mieszając, aż do uzyskania konsystencji mleka. Jeśli szczeniak jest spokojny po karmieniu, dawka wydaje się być w porządku. Jeśli jednak po krótkim czasie zacznie skomleć, należy przeanalizować ilość podawanego pokarmu. Jeśli matka nie jest w stanie zająć się tym zadaniem - po każdym karmieniu szczenięta powinny mieć masowany brzuszek i okolice odbytu ciepłą, wilgotną szmatką. Szczenięta powinny wypróżniać się co najmniej raz dziennie i oddawać mocz kilka razy dziennie.

3/4-6 tydzień życia: Powolne przyzwyczajanie się do pokarmów stałych

Przeciętnie od 3. tygodnia życia można rozpocząć stopniowe mieszanie koziego mleka w proszku Canis Extra ze Szczenięcymi Menu Canis Plus® lub dla urozmaicenia z roladką Canis Plus® Jagnięcina z Wolnego Wybiegu. Pełne mleko kozie w proszku jest rozrabiane z wodą, a następnie mieszane z mokrą karmą w celu uzyskania porcji o konsystencji podobnej do jogurtu lub twarogu.

W zależności od tego, ile mleka szczenięta nadal otrzymują od matki, w przypadku nadmiaru tłuszczu może wystąpić biegunka. W takiej sytuacji do przygotowywanego posiłku można użyć wody zamiast pełnego mleka koziego. Po krótkim czasie, zwykle od 5. tygodnia życia, można zacząć rozdrabniać suchą karmę dla szczeniąt i młodych psów Canis Plus® w blenderze lub moździerzu i mieszać ją z letnią wodą lub pełnym mlekiem kozim.

Maluchy są karmione średnio co 4 godziny. Okres ten można wydłużać wraz z wiekiem. Proporcje mieszania pełnego mleka koziego z innymi składnikami można również zmieniać wraz z wiekiem.

Jeśli to możliwe, ważne jest, aby oddzielić posiłek z mokrą karmą od posiłku z suchą karmą, tak aby szczenię zostało przyuczone do jedzenia każdego rodzaju karmy oddzielnie i czerpało przyjemność spożywając osobno oba rodzaje. Ułatwia to późniejsze przejście na karmę suchą lub mokrą.

Zmiana karmy dla szczeniąt

Canis Plus® Karma dla szczeniąt

Jako hodowca kładziesz fundamenty, które są kluczowe dla dalszego rozwoju szczeniąt. Wiesz, że żywienie to znacznie więcej niż tylko podawanie pokarmu. Niezależnie od tego, czy chodzi o suplementy diety dla szczeniąt BARF, gotowe menu dla szczeniąt czy tłoczoną na zimno suchą karmę dla szczeniąt i młodych psów - mamy wszystko, czego potrzebujesz do odpowiedniego, zdrowego karmienia szczeniąt.          

6. tydzień życia: wprowadzenie suchej karmy

Sucha karma Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów może być podawana każdemu szczenięciu mniej więcej pod koniec 6. tygodnia życia, tak aby maluchy przyzwyczaiły się także i do tej konsystencji, zanim trafią do nowych domów. Jeśli chcesz wzbogacać proces wprowadzania stałego pokarmu o etap karmy mokrej, mamy również coś odpowiedniego: nasze Szczenięce Menu Canis Plus® w postaci wysokiej jakości pełnoporcjowej mokrej karmy, oferują szczeniętom wszystko, czego potrzebują one do stabilnego wzrostu. Dla urozmaicenia, możesz również karmić szczeniaki naszymi roladkami Canis Plus® Jagnięcina z Wolnego Wybiegu z Prosem i Kozim Mlekiem, aby przyzwyczajać je do stałego pokarmu małymi krokami.

Od 8. tygodnia życia: przejście na pokarmy stałe

Od 8 tygodnia życia można całkowicie przestawić szczenię na karmę suchą, mokrą lub BARF.

Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów, Canis Plus® Szczenięce MenuCanis Plus® Jagnięcina z Wolnego Wybiegu z Prosem i Kozim Mlekiem i dodatki roślinne, BARF (najlepiej mielony) lub Canis Plus® Mięsne Miski lub Roladki razem z warzywami i owocami lub z naszymi suszonymi na powietrzu płatkami Canis Extra Top-Fit-Mix lub Canis Extra Vit/Min jak również z roślinnym źródłem tłuszczu takim jak Canis Extra Olej Kokosowy Bio i źródłem wapnia w postaci organicznych Sproszkowanych Skorupek Jaj Canis Extra lub Canis Extra Wapnia z Alg.

Informacje Naturavetal®

Zróżnicowana karma dla szczeniąt

Powyższe sugestie dotyczące karmienia stanowią podstawę do zapewnienia szczeniakom zdrowego, naturalnego dorastania. Oczywiście można również podawać maluchom inne małe przekąski - na przykład w celu przyzwyczajania ich do różnych smaków. Odpowiednie przekąski to twarożek, jogurt lub twaróg, jabłko, banan, jajko, cukinia lub koper włoski.

Na stronie naszego poradnika znajdziesz różne artykuły informacyjne na temat odpowiedniego dla gatunku żywienia oraz opieki nad psami i kotami. Znajdziesz tam również tekst, który dostarcza praktycznych informacji na temat możliwych składników BARF dla psów karmionych na surowo. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Jakie przysmaki dla szczeniąt?

Łatwo jest odpowiedzieć na pytanie, które gryzaki są szczególnie odpowiednie dla szczeniąt: w ogóle nie należy ich podawać w pierwszych tygodniach życia. Szczeniak ma tak wiele do poznania i jest tak wiele różnych nowych smaków, że zalecamy, aby nie podawać szczeniętom twardszych gryzaków przed ukończeniem przez nie 12 tygodnia życia.

Najlepiej jest używać jedzenia jako przysmaku, aby nie zaszkodzić maluchowi.

Wszystkie informacje na temat odpowiednich przekąsek i gryzaków dla młodych psów można znaleźć w naszym przewodniku „Karma dla szczeniąt: dobry start i zdrowie od samego początku”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Porada Naturavetal®: Karmienie suk w ciąży i w okresie laktacji

Zgodnie z ogólną zasadą, ciężarne suki mogą również otrzymywać naszą karmę dla szczeniąt i młodych psów Canis Plus®. Dotyczy to również okresu laktacji. Właściwa, zbilansowana dieta psów jest oczywiście szczególnie ważna dla hodowców. Czy masz jakieś pytania na ten temat? W takim razie prosimy o kontakt telefoniczny lub zapoznanie się ze specjalnym artykułem dla naszych hodowców „Ciąża u psów” na temat żywienia ciężarnych suk.

Co z profilaktyką przeciwpasożytniczą dla młodych szczeniąt?

Jeśli jako hodowca zdecydujesz się na naturalną profilaktykę przeciwpasożytniczą, może to być trudne, jeśli jesteś członkiem stowarzyszenia hodowców. Wiele stowarzyszeń stawia hodowcom jasne wymagania dotyczące profilaktyki przeciwpasożytniczej. Hodowca musi spełnić te wymagania, aby uzyskać zgodę na miot. Na przykład, matka psa powinna być często odrobaczana podczas ciąży, a szczenięta powinny być odrobaczane co dwa tygodnie od drugiego tygodnia życia - niezależnie od tego, czy są zarobaczone, czy nie. Szczepienia rozpoczynają się również dla młodych szczeniąt w ramach podstawowej fazy immunizacji. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na delikatny organizm psa i zaburzać rozwój jego układu odpornościowego.

Informacje Naturavetal®

Profilaktyka przeciwpasożytnicza dla młodych szczeniąt

Zdajemy sobie sprawę, że hodowca będący członkiem stowarzyszenia hodowców musi przestrzegać różnych zobowiązań. Poniższe zalecenia żywieniowe jedynie ilustrują możliwości naturalnej profilaktyki przeciwpasożytniczej. Może to być cenne uzupełnienie i pomoc w zapewnieniu, że szczenięta mogą rozwijać się w sposób jak najbardziej naturalny i wolny od szkodliwych substancji.

Profilaktyka przeciw kleszczom i pchłom dla młodych szczeniąt

Zarówno dla szczeniąt, jak i dla matki, im łagodniej, tym lepiej. Matka karmi i ogrzewa swoje szczenięta. Jeśli matka otrzyma preparat chemiczny, który rozprzestrzeni się w jej krwi, szczenięta mogą wchłonąć jego część poprzez mleko matki. Z drugiej strony, jeśli zostanie jej podany zewnętrzny preparat chemiczny, nie można wykluczyć, że szczenięta będą miały z nim kontakt poprzez fizyczny kontakt z matką. Układ odpornościowy młodych psów wciąż się rozwija, a wiele z nich jest również w trakcie podstawowej fazy szczepień - należy unikać wszelkich zewnętrznych i potencjalnie szkodliwych wpływów, o ile nie ma takiej potrzeby. Canis Extra Olej Kokosowy Bio to najłagodniejszy sposób ochrony bardzo młodych psów i ich matek przed pasożytami. Kleszcze unikają psów pachnących olejem kokosowym. Zgodnie z najlepszą wiedzą, jest to spowodowane zawartym w nim kwasem laurynowym. Zarówno wmasowywany zewnętrznie w sierść, jak i mieszany z karmą, olej kokosowy może wspomagać obronę przed kleszczami.

Profilaktyka przeciw robakom dla młodych szczeniąt

Gdy tylko szczenięta zaczną spędzać czas na zewnątrz, należy regularnie pobierać próbki kału i przeprowadzać badania na obecność pasożytów. Podawanie Canis Extra Oleju Kokosowego Bio i świeżo startej marchewki okazuje się dobrym sposobem na promowanie optymalnego środowiska jelitowego, w którym pasożyty niechętnie się kolonizują. Poniższy przykład pokazuje, jak może wyglądać takie wsparcie żywieniowe. Ilości mogą jednak wymagać indywidualnego dostosowania. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem ekspertów.

Żywieniowe wsparcie profilaktyki przeciwko pasożytom u szczeniąt

Organiczny Olej Kokosowy Canis Extra

  • 1ml oleju kokosowego/kg masy ciała/dzień (1ml oleju kokosowego odpowiada ok. 1/3 łyżeczki)


Świeżo starta marchew

Przez pierwsze 2 dni należy podawać pół łyżeczki świeżo startej marchwi, niezależnie od masy ciała szczenięcia.

Następnie ilość karmy dostosowuje się do masy ciała szczenięcia:

  • Szczenięta od 5kg - 1 czubata łyżeczka do herbaty
  • Szczenięta od 10kg - 1-2 czubate łyżeczki do herbaty


Powyższe zalecenia żywieniowe można realizować u szczeniąt codziennie od momentu, gdy zaczną jeść stały pokarm. W tym celu należy zsumować wagę wszystkich szczeniąt i równomiernie wymieszać otrzymaną ilość oleju kokosowego i drobno pokrojonej marchewki z porcją mokrej karmy. Karmę tę należy następnie podzielić między szczenięta i podawać im w osobnych miseczkach, tak aby każde z nich otrzymywało taką samą ilość pokarmu. Nasze Szczenięce Menu Canis Plus® jest tu szczególnie odpowiednią bazą żywieniową. Do ukończenia przez szczenięta co najmniej 4 miesiąca życia, połączenie to daje możliwość jak najdelikatniejszej dla organizmu ochrony przed robakami.

Od 4 miesiąca szczenięta mogą otrzymywać Canis Extra Vermcurat®Canis Extra Vermprevet® w celu wewnętrznego oczyszczenia jelit i wsparcia przy eliminacji zarobaczenia.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.