Naturavetal Logo

Sportowa karma dla psów aktywnych

Dodaj do listy zakupów

Każdy pies jest inny i każdy ma swoje specyficzne wymagania dotyczące żywienia – nie tylko ze względu na rasę czy wiek. Co więcej, pies może żyć zdrowo tylko wtedy, gdy otrzymuje odpowiednie wsparcie od swojego opiekuna (również w postaci właściwego żywienia). Nie ma przy tym jednej drogi, jeśli chodzi o wybór karmy, objętości porcji czy samego sposobu karmienia. Ważne jest jednak, aby karma była naturalna i tłoczona na zimno – jak Canis Plus® – tak by odciążyć organizm od syntetycznych dodatków i dostarczyć wysokiej jakości składników odżywczych.

Do grupy psów aktywnych zaliczamy takie, które na co dzień poddawane są obciążającym próbom fizycznym czy wyzwaniom służbowym. Do grupy tej należą m.in. psy służące w policji, straży, w ratownictwie, pomagające w polowaniach czy uprawiające sporty. Osobniki te zużywają ponadprzeciętną ilość energii. To oczywiste, że potrzebują one więcej karmy bogatej w energię niż te drzemiące na fotelu przez większość dnia. Karma, która zapewnia szczególnie wysoki poziom energii, znana jest również jako karma dla psów sportowych/aktywnych. Nasz Canis Plus® Sport to tłoczona na zimno, naturalna karma pełnoporcjowa z większą zawartością wysokiej klasy mięsa drobiowego.

Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, dla których psów odpowiednia jest ta wysokoenergetyczna karma dla psów aktywnych i na co należy zwracać uwagę podczas jej podawania.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Indywidualne potrzeby – indywidualny wybór

Zapotrzebowanie na białka czy węglowodany zmienia się m.in. w zależności od wieku (np. szczeniak potrzebuje innych ilości pokarmu niż senior). Ponadto u psa dorosłego należy wziąć pod uwagę różne okresy aktywności i obciążeń płynących z wykonywanych zadań. Inaczej żywimy psa, u którego celem będzie po prostu utrzymanie prawidłowej wagi, a inaczej takiego, który potrzebuje zasoby dodatkowej mocy, pracując jako pies zaprzęgowy, policyjny, czy wykonujący inne intensywne zadania. Indywidualne zapotrzebowanie energetyczne psa zależy również od pięciu głównych czynników wskazanych poniżej:

 • Waga i wielkość
  Aby utrzymać temperaturę ciała, mały pies potrzebuje więcej energii w oparciu o swoją wagę w porównaniu z dużym psem. Dlatego błędem jest zakładanie, że małe psy mają niskie zapotrzebowanie na energię. Ponadto ważny jest aktualny stan odżywienia: jeśli zwierzę ma już nadwagę, potrzebuje mniej energii niż gdyby trwało przy idealnej wadze.
 • Wiek
  Pokarm dla młodego psa musi być o wiele bardziej energetyczny i bogaty w składniki odżywcze niż dla seniora. Wynika to ze zmieniającego się z wiekiem metabolizmu i poziomu aktywności.
 • Pora roku
  Zimą psu o krótkiej sierści z małą ilością podszerstka dużo trudniej jest utrzymać temperaturę ciała niż latem. Z tego powodu pora roku na ogół odgrywa ważną rolę w kwestii zapotrzebowania na energię. Nawet psy o długiej, gęstej sierści również potrzebują więcej energii w chłodnej połowie roku. Dotyczy to zwłaszcza psów spędzających dużo czasu na zewnątrz.
 • Rasa
  Niedowaga i nadwaga są szkodliwe dla wszystkich psów. Dlatego też należy racjonalnie rozważać indywidualne zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia – nie tylko kierując się schematami wynikającymi z samej rasy.
 • Specyficzne potrzeby indywidualne
  Podobnie jak człowiek, każdy pies ma indywidualne wymagania dotyczące odpowiedniego dla siebie pożywienia. Jeśli zwierzę często ulega stresowi, jego zużycie energii jest wyższe. To samo dotyczy także szczególnie aktywnych, burzliwych osobowości.

Informacje Naturavetal®

Indywidualne zapotrzebowanie na energię

Powyższe punkty jedynie pokrótce opisują czynniki, które wpływają na indywidualne potrzeby energetyczne psa. To niekoniecznie oznacza, że po zapoznaniu się z tymi informacjami należy automatycznie zmieniać karmę na wysokoenergetyczną. Jeśli myślą Państwo o zmianie, a nie mają co do niej pewności, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.

Które psy mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i potrzebują karmy dla psów sportowych?

Generalnie, nie tak łatwo jest od razu stwierdzić, który pies potrzebuje szczególnie wysokoenergetycznej karmy. Poszczególne zwierzęta są zbyt różne, aby można było sformułować odpowiednie zalecenie dla wszystkich jednocześnie. Są psy, które mają mniejsze zapotrzebowanie na energię niż inne np. ze względu na bardziej spokojny charakter. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych psów. Jednakże, jeśli mówić będziemy o psach, które pracują regularnie, takie jak np. psy ratownicze – ich wydatek energetyczny raczej zawsze będzie większy z powodu zwiększonego wysiłku fizycznego oraz konieczności koncentracji na zadaniu i prawdopodobnie będą one potrzebować karmy dla psów aktywnych. 

Zwiększone zapotrzebowanie na energię może również wystąpić u psów o słabiej funkcjonującym układzie nerwowym, ponieważ silniej reagują one na bodźce środowiskowe i często więcej się poruszają. Rozwiązanie jest tu jednak inne i przed skorzystaniem w takich przypadkach z karmy dla psów sportowych należy wziąć pod uwagę następującą kwestię – jeśli nerwowy, niespokojny, hiperaktywny pies rodzinny otrzymuje karmę dla psów sportowych, która dostarcza mu więcej energii, niż jest on w stanie przetworzyć poprzez aktywność, może to negatywnie wpłynąć na jego zachowanie. Nadmiar energii może wtedy prowadzić do jeszcze intensywniejszych reakcji i jeszcze większego niepokoju. 

Stres, spowodowany ciągłą nerwowością i niepokojem, może na dłuższą metę doprowadzić do osłabienia całego organizmu, a zwłaszcza układu odpornościowego. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności skonsultować się z trenerem psów i popracować nad behawioralną stroną tego wyzwania – dobrze przemyślany trening pomaga ludziom i psom czuć się bezpieczniej i spokojniej. Słowem – karma dla psów aktywnych nie byłaby tutaj odpowiednia. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy mamy do czynienia z psem, który stale traci na wadze i traci masę mięśniową, mimo że już znacznie zwiększyliśmy zalecaną ilość „normalnej” karmy. Pokarm powinien być wtedy bardziej energetyczny, aby pies nie musiał jeść dużych ilości, które mogłyby nadwerężyć jego przewód pokarmowy. Karma dla psów sportowych może być wtedy dobrym wyborem, ponieważ koncentruje więcej energii w normalnej ilości jedzenia.

Które psy zaliczamy do grupy psów pracujących i czy potrzebują one specjalnej karmy?

Termin pies pracujący powinien wzbudzać szacunek i uznanie: mówimy o zwierzętach pełniących określone, często niezwykle wymagające role w swojej służbie człowiekowi. Psy pracujące w służbie policyjnej, przygotowywane do poszukiwań i ratownictwa, asystujące przy pomocy ofiarom katastrof, wykrywające niebezpieczne substancje, psy asystenci, psy przewodniki – to tylko część przykładów. Psy te najczęściej muszą posiadać nie tylko określone zdolności zapisane w genach, ale i przejść specjalistyczne, wymagające szkolenie, wieńczone zdaniem egzaminu w danym obszarze pełnionej służby. Kluczowe jest też spełnianie określonych wymagań pod względem budowy ciała i charakteru. 

Przykładowe rasy psów pracujących:

 • Owczarek niemiecki
 • Bokser
 • Niemiecki terier myśliwski (i inne teriery)
 • Rottweiler
 • Hovawart
 • Sznaucer olbrzymi
 • Doberman
 • Australijski kelpie
 • Border collie
 • Owczarek belgijski malinois


Istnieją również pewne rasy psów służbowych z reguły specjalnie szkolone do poszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych, amunicji, urządzeń zapalających, pieniędzy i ludzi. Są używane przez policję, wojsko i służby celne. Oprócz większości wspomnianych już ras psów użytkowych, należą do nich również:

 • Bouvier des Flandres
 • Airedale terier
 • Owczarek holenderski


Psy pracujące w służbie mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki budulcowe ze względu na realizowane przez siebie zadania. Karma dla psów aktywnych idealnie nadaje się dla każdego z nich – od psów policyjnych, przez psy myśliwskie, po psy pasterskie i inne.

Czy karma sportowa jest odpowiednia dla mojego psa - i co w niej jest?

Nawet jeśli Twój pies nie wykonuje żadnej specyficznej pracy wspomnianej powyżej, wysokoenergetyczna karma nadal może być dla niego właściwym wyborem. Na pewno dotyczyć to będzie psich sportowców. Świat psich sportów jest bardzo różnorodny i obejmuje wiele dyscyplin, m.in. takich jak:

 • Agility
 • IPO
 • Canicross
 • Obedience
 • Psi taniec
 • Frisbee
 • Flyball
 • Dogtrekking
 • Psie zaprzęgi czy weight pulling


Regularne, intensywne bieganie z psem to oczywiście również jedna z form aktywności sportowych, które wymagają więcej energii. Aby zapewnić wysoki poziom energii, Canis Plus® Sport zawiera więcej białka i tłuszczu – i to wyłącznie dzięki dodatkowej zawartości mięsa, zapewniającego optymalną strawność. Udział świeżego mięsa drobiowego w tym wariancie wynosi ponad 70 procent.

Dla pracujących psów o wrażliwym żołądku, które reagują na często przetwarzane rodzaje zbóż, doskonałą alternatywą (delikatną i wysokoenergetyczną) będzie nasza karma Canis Plus® Wołowina. Aby zapewnić wysoką podaż energii, Canis Plus® Wołowina zawiera nie tylko wysoko odżywczą wołowinę, ale także dodatkowy tłuszcz wołowy i zdrową ilość szybko dostępnej energii z tłuszczu kokosowego.

Nasza pełnoporcjowa naturalna karma jest tłoczona na zimno. W tej technologii produkcji wszystkie ważne składniki odżywcze są zachowane, a nie niszczone przez wysokie temperatury. Jeśli oferujesz swojemu wysportowanemu psu naszą wysokoenergetyczną karmę dla psów, karmisz go w sposób odpowiedni dla gatunku i naturalnie zdrowy!

Co należy wziąć pod uwagę w trakcie żywienia karmą dla psów aktywnych?

Chcesz zmienić dietę swojego psa na naturalną karmę dla psów aktywnych? Po pierwsze, jeśli wcześniej pies jadł tak zwaną karmę ekstrudowaną, powinniśmy to zrobić bez okresu przejściowego. Karmy ekstrudowane dużo dłużej się trawią, mogą blokować proces trawienia karmy naturalnej i z powodu innej konsystencji spowodować przejściowe kłopoty żołądkowe.

Konieczne jest także przestrzeganie zalecanych dobowych porcji – sugerowane przedziały zebraliśmy w poniższej tabeli:

Optymalna ilość karmy zależy od różnych czynników, takich jak poziom aktywności, wiek psa, aktualna pora roku, zdrowie fizyczne i psychiczne i wiele innych – zawsze należy ją dobierać indywidualnie.

Zalecanych dobowych porcji dla Canis Plus® Sport karma dla psow

Waga psaIlość karmy na dzień
5 kg80 g
10 kg125 g
15 kg165 g
20 kg215 g
25 kg250 g
30 kg280 g
35 kg340 g
40 kg370 g
45 kg410 g
50 kg450 g
60 kg510 g
70 kg600 g

Jakie wybrać suplementy dla psów o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię?

Organizmy psów wykonujących pracę powyżej przeciętnej, narażone są na dodatkowy stres i napięcia – efektem może być zwiększone zużycie stawów, większa tendencja do zakwaszenia oraz zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię.

Większe zużycie energii zawsze wiąże się z koniecznością pobrania większego jej zasobu wraz z jedzeniem. W tym elemencie, cenne wsparcie zapewnić może dodatek naszego oleju Canis Extra BARF 3-6-9. W tym produkcie połączone są oleje z 7 różnych gatunków ryb i olej konopny. Ta wysokiej jakości mieszanka dostarcza energię, którą mogą dobrze wykorzystać szczególnie psy sportowe, pracujące oraz podatne na utratę wagi.

W przypadku aktywnych psów układ mięśniowo-szkieletowy powinien być regularnie dokładnie badany, ponieważ intensywniejszy i obciążający wysiłek może zbierać swoje żniwo w postaci przeciążeń, stanów zapalnych czy kontuzji. W takim przypadku suplementy takie jak Canis Extra Proszek z Zielonej Małży, Canis Extra Zdrowe Stawy, Canis Extra Proszek z Owoców Dzikiej Róży Bio lub kapsułki Canis Extra Olej z Kryla, mogą zapewnić cenne wsparcie. Wymienione suplementy można podawać również naprzemiennie.

Suplementy takie jak Canis Extra Zioła Bio Tysiąca Zieleni czy Canis Extra Moc Jagód uzupełniają dietę cennymi składnikami roślinnymi i dostarczają witamin oraz minerałów w szerokim zakresie. Regularne ich stosowanie w 2-4 tygodniowych okresach może pokrywać dodatkowe zapotrzebowanie aktywnych psów na składniki odżywcze. Ponadto jagody i zioła wspierają układ odpornościowy i procesy krwiotwórcze.

Dla tych psów karma w wersji „Sport” nie jest odpowiednia

Niektóre psy, mówiąc dyplomatycznie, naprawdę nie gardzą jedzeniem i nigdy nie mają dość pełnych misek i nigdy nie odmówią dodatkowych smakołyków. Niektóre rasy, takie jak Beagle, Labrador, Golden Retriever i Cocker Spaniel, są podatne na otyłość i często pasjonują się jedzeniem zdecydowanie bardziej, niż wskazywałoby ich rzeczywiste zapotrzebowanie. Jeśli pies gromadzi tłuszcz i ma już jego wyraźną warstwę odłożoną na żebrach, konieczna jest długoterminowa zmiana karmy i sposobu żywienia. Dzięki naturalnie zdrowej i odpowiedniej dla gatunku karmie dla psów Canis Plus® oraz dużej ilości ruchu możesz pomóc swojemu zwierzakowi schudnąć.

Więcej informacji na temat nadwagi psów zebraliśmy w naszym artykule „Karma dla psów z nadwagą: Kiedy pies jest zbyt otyły?

Informacje Naturavetal®

Jeśli szukamy dróg do zmniejszenia masy ciała psa o domowym stylu życia – żywność dla sportowców nie będzie właściwym wyborem. Nawet jeśli Państwa pies cierpi na niewydolność trzustki lub inne choroby i nadal traci na wadze pomimo dobrego apetytu, nie należy po prostu karmić go więcej czy podawać karmę o zwiększonej podaży energii. W takich bardziej złożonych przypadkach zachęcamy do zasięgnięcia indywidualnej porady.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.