To, co nam smakuje i znajduje się w naszym codziennym menu, czasem stanowi ogromny problem dla naszych czworonożnych członków rodziny. Nie wszystko, co my ludzie, uznamy za smaczne czy zdrowe, nadaje się również do podawania naszym psom lub kotom – niekiedy te produkty mogą być naprawdę niebezpieczne. Niestety, niebezpieczeństwa czyhają wszędzie – w naszym własnym domu, na codziennym spacerze czy na wspólnym wyjeździe.
Jeden z przykładów: psy uwielbiają z reguły czereśnie, śliwki, brzoskwinie i inne owoce. Dlaczego? Bo zwłaszcza opadłe owoce, znalezione gdzieś pod drzewem, smakują słodko. Wiemy jednak, że duże ich ilości mogą powodować problemy trawienne. W przypadku rozgryzania i spożywania nasion owoców istnieje też ryzyko zatrucia kwasem pruskim. Pestki owoców zawierają glikozyd, który uwalnia kwas pruski i może powodować zaburzenia neurologiczne.
Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad.
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00
Źródła zagrożeń w domu i na spacerze
Wiele ukrytych niebezpieczeństw czai się w gospodarstwie domowym, nawet w przedmiotach i żywności, które na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe. Leżące gdzieś w zasięgu tekstylia, takie jak np. skarpetki, mogą zostać połknięte przez psa i doprowadzić do zablokowania jelit. To samo dotyczy kabli czy nawet zabawek dla psów wykonanych z miękkiego plastiku. Zwłaszcza zbyt małe zabawki mogą zagrażać życiu, ponieważ w przypadku ich połknięcia istnieje ryzyko zadławienia lub spowodowania niedrożności przewodu pokarmowego.
Niektóre leki – pomocne dla ludzi, są absolutnie niebezpieczne dla psów. Psu nigdy nie należy podawać aspiryny, paracetamolu, ibuprofenu czy diklofenaku. Zaleca się również ostrożność przy stosowaniu domowych środków czyszczących, detergentów i środków dezynfekujących. Szczególnie toksyczne są środki do czyszczenia odpływów i toalet. Nawet jednorazowe chusteczki do wycierania mogą zawierać substancje chemiczne, które poprzez łapy mogą dostać się do skóry, a następnie do organizmu poprzez lizanie i czyszczenie łap. Przy regularnym stosowaniu tych chusteczek i kontakcie ze zwierzęciem, niezdrowa ilość chemikaliów może gromadzić się w organizmie psa i powodować stopniowe zatrucie.
Należy także zwracać uwagę na to, co wyrzucamy do śmieci – zwłaszcza jeśli pies ma skłonności do grzebania w koszu. Z zasady pies nie powinien jeść niczego, co zostało już wyrzucone.
W koszu na śmieci czają się też niebezpieczeństwa związane z różnymi produktami, które lubi jeść człowiek, a które mogą być szkodliwe dla psa. Nawet niewielka ilość czekolady czy cebuli, może wyrządzić czworonogowi sporą krzywdę.
Poza wspomnianymi już opadłymi owocami, pułapki pokarmowe dla czworonożnych przyjaciół we własnym ogrodzie czy na spacerze kryją się głównie w postaci niewidocznych substancji chemicznych (np. pestycydów). Pestycydy przylegają między innymi do łodyg zbóż, traw i innych roślin. Mogą być także wypłukiwane przez deszcz i gromadzić się w kałużach. Niebezpieczeństwo polega więc zarówno na spożyciu zanieczyszczonych łodyg i ziaren, jak i wypiciu wody z kałuż. M
ałe zwierzęta, które giną od pestycydów, mogą również stanowić zagrożenie, jeśli zostaną zjedzone przez psa np. w trakcie wędrówki po łące. Nawozy lub pestycydy, trutki na myszy, szczury, mrówki czy komary to także niezwykle toksyczne substancje. Granulat zwalczający ślimaki jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ ma słodki smak i dlatego pies może się nim bardziej interesować. Działanie preparatów na ślimaki jest jeszcze szybsze niż trutki na szczury – pies może umrzeć już w ciągu 30 minut od spożycia. Zachowaj ostrożność w domu i na spacerze i naucz swojego psa, aby nie jadł niczego, co nie zostało przez Ciebie zatwierdzone.
Edukacja nie tylko psa, ale i bliskich - rozpoznawanie trujących pokarmów
Zbliża się niedziela, jedziemy w odwiedziny do krewnych lub znajomych, jest ciasto – które niedawno zostało upieczone z cukrem brzozowym. A ponieważ piesek wygląda tak słodko, dostaje dodatkowo duży kawałek. Może to nawet ciasto czekoladowe. Takim postępowaniem skazujemy psa i siebie co najmniej na szybką wycieczkę do najbliższej kliniki weterynaryjnej! Inny przypadek: pies jest u zaprzyjaźnionych psich opiekunów, którzy są tak szczęśliwi z jego obecności, że dzielą z nim kanapę, a także pudełko czekoladek, bo po prostu chcą obdarować go wyjątkowym smakiem…
To bardzo ważne, by wyraźnie poinformować rodzinę, przyjaciół, znajomych i opiekunów psów o tym, co tak naprawdę jest dopuszczalne do jedzenia dla psa. Gdy tylko nie ma Cię przy zwierzęciu, upewnij się, że osoba, z którą pupil przebywa – choćby tylko przez godzinę – jest naprawdę poinformowana o tym, co pies lub kot może jeść, a co może być niebezpieczne. Co oczywiste, powierzonego zwierzęcia nie należy też pozostawiać bez opieki.
Zaleca się ostrożność w przypadku tych produktów
Czekolada i kakao
Czekolada i wszystkie pokarmy zawierające kakao zdecydowanie nie należą do menu psów i kotów. Czekolada zawiera substancję zwaną teobrominą, której zawartość jest różna w zależności od zawartości kakao. Dawka śmiertelna dla psa wynosi około 100mg teobrominy na kg masy ciała. Odpowiada to około 60gr czekolady mlecznej lub 8gr czekolady w bloku.
Przy okazji, w wyniku rozkładu kawy, coli i innych napojów o wysokiej zawartości kofeiny, a także alkoholu, również powstaje teobromina. Nie trzeba zatem dodawać, że napoje te stanowią tabu dla naszych psów. Więcej na temat zatrucia czekoladą u psów znajdziesz w naszym artykule z poradami
Winogrona i rodzynki
Pyszne dla nas – trujące dla psów. 11,6g winogron na kg masy ciała może już doprowadzić do pierwszych objawów zatrucia. W przypadku rodzynek wystarczy nawet mniejsza ilość, gdyż ze względu na proces suszenia mają one większe stężenie szkodliwych dla psa substancji. Pierwsze objawy zatrucia u psów to wymioty i biegunka. W przypadku zjedzenia szczególnie dużej ilości winogron lub rodzynek może dojść również do niewydolności nerek.
Awokado
Awokado zawiera dużo tłuszczu – a psy uwielbiają tłuszcz. Jednak awokado zawiera również substancję o nazwie persin, która może być toksyczna dla psów. Persin spożyty w dużych ilościach może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy układu pokarmowego i mięśnia sercowego, dlatego jeśli chodzi o awokado, zalecamy zachowanie ostrożności.
Owoce opadłe i owoce pestkowe
Psy uwielbiają opadłe owoce ze względu na ich słodycz. Jednak duże ilości mogą powodować problemy trawienne. Jeśli zjedzone zostaną nasiona, zawarty w nich kwas pruski może powodować zaburzenia neurologiczne.
Karambola (owoc gwiaździsty)
Owoc ten jest nieodpowiedni dla psów z niewydolnością nerek. W niektórych przypadkach po spożyciu obserwowano nawet zmniejszenie aktywności serca.
Surowe ziemniaki
Surowe ziemniaki są źle tolerowane i niestrawne dla psa. Zawierają alkaloid steroidowy -solaninę – skumulowany bezpośrednio pod skórką, zwłaszcza w częściach zielonych, oraz w kiełkach. Im bardziej zielony ziemniak, tym większa zawartość solaniny. Pies nigdy nie powinien mieć dostępu do resztek wody z gotowania ziemniaków, ponieważ zawiera ona rozpuszczalną w wodzie solaninę, która jest bardzo stabilna termicznie, więc przetrwa w wysokiej temperaturze. Ziemniaki zawierają również dużo skrobi. Karmienie od czasu do czasu przygotowanymi w domu ziemniakami nie stanowi problemu dla zdrowego psa. Należy jednak unikać stałego podawania tej rośliny.
Informacje Naturavetal®
Sucha karma ze zdrowymi alternatywami zbożowymi
Wielu producentów karm oferuje bezzbożowe suche karmy z dużą zawartością ziemniaków. W codziennym żywieniu zalecamy nie podawać ziemniaków ze względu na wysoką zawartość skrobi. W przypadku karmienia suchą karmą lepiej jest stosować zdrowe, wysokiej jakości alternatywy, takie jak kasza jaglana czy gryka.
Pomidory i bakłażany
Podobnie jak w przypadku ziemniaków, tak i tutaj obowiązuje zasada: im bardziej zielone pomidory, tym większa zawartość solaniny. Pomidory dojrzałe do przejrzałych są mniej szkodliwe ze względu na mniejszą zawartość solaniny. Podobnie sytuacja wygląda z zieloną papryką. Preferowane są papryki czerwone, żółte lub pomarańczowe. Podawaj je jednak ugotowane, nigdy surowe. Bakłażany również zawierają duże ilości solaniny, dlatego nie nadają się do podawania ani na surowo, ani po ugotowaniu.
Agrest przylądkowy
Agrest przylądkowy (znany również jako physalis), podobnie jak ziemniaki i pomidory, należy do rodziny psiankowatych i nie jest przez psy trawiony.
Rabarbar
Podobnie jak niektóre warzywa, rabarbar zawiera kwas szczawiowy i nie powinien być podawany szczeniętom i młodym psom do ukończenia pierwszego roku życia. Jest to też tabu dla psów z zaburzeniami metabolizmu żelaza.
Cebula i pory
Nieważne w jakiej formie, surowej, gotowanej, smażonej czy suszonej: cebula nie należy do psiego menu. Zagrożeniem mogą być nawet obierki, które niektóre psy chciałyby wyciągnąć z kosza. Winne są związki siarki: siarczek allilipropylu i dwusiarczek N-propylu zawarte w cebuli i porach. Niszczą one czerwone krwinki u psów i mogą prowadzić do zagrażającej życiu anemii.
Dzieje się tak, jeśli podajemy duże ilości cebuli lub porów w ciągu kilku dni. Dawka toksyczna dla cebuli wynosi 50g dziennie na kg masy ciała. Pierwszymi objawami zatrucia mogą być biegunka, wymioty, ataki osłabienia, przyspieszony puls i przyspieszony oddech. Stałe przestymulowanie zbyt dużymi dawkami może również powodować problemy z układem pokarmowym. W przypadku czosnku zalecana jest jedynie ostrożność. Jak podkreślał już Paracelsus: to dawka czyni truciznę. W małych ilościach czosnek jest nieszkodliwy, a nawet korzystny dla zdrowia.
Rośliny strączkowe
Fasola, groch i soczewica to rośliny strączkowe. Absolutnie nie nadają się dla psa na surowo, a po ugotowaniu też są raczej słabo strawne. Rośliny strączkowe i wszystkie rodzaje kapusty mogą powodować wzdęcia i mają tendencję do wytwarzania gazu, co z kolei może sprzyjać zapaleniu żołądka.
Jeśli nie masz nic innego pod ręką i ugotujesz psu niewielką ilość grochu, pamiętaj o dodaniu tłuszczu, ponieważ dodatek tłuszczu ogranicza wytwarzanie gazu przez bakterie jelitowe. Niemniej jednak groszek powinien być podawany tylko w wyjątkowych przypadkach.
Surowa wieprzowina
Surowa wieprzowina może zawierać wirus choroby Aujeszky’ego, który jest absolutnie śmiertelny dla psów i kotów. Mimo, że wirusy pseudowścieklizny obecnie występują rzadko, nadal nie można wykluczyć zagrożenia. Wirusy są jednak bardzo podatne na działanie wysokich temperatur, dlatego wieprzowinę należy zawsze podawać tylko ugotowaną.
Kasztany jadalne
Nie ma nic złego w podaniu psu ugotowanego, obranego kasztana jadalnego. Kasztany mają niską zawartość tłuszczu i zawierają wiele witamin z grupy B. Jako przekąski są więc dopuszczalne, ale nadal nie powinny stać się głównym posiłkiem. Niestety, niektóre psy bardzo lubią rozłupywać leżące pod drzewami kasztany, które są jeszcze w zielonej, kłującej skorupce, a następnie z rozkoszą zjadają zdobycz. Niestety, gdy właściciele psów kopią kasztany jako substytut piłki, pies również uczy się, że kasztany są świetnym przedmiotem do zabawy i być może do schrupania.
W zielonej łupinie, jak i w samym kasztanie znajdują się składniki, które w dużych stężeniach stają się niebezpieczne dla psa, a nawet w mniejszych mogą prowadzić do zaburzeń trawienia. Kiedy psy łykają kasztany (co już samo w sobie stanowi niebezpieczeństwo), ich powierzchnia jest jeszcze ładna i gładka, ale po połknięciu i nadtrawieniu pod wpływem kwasu żołądkowego powierzchnia kasztana staje się szorstka i może utknąć w jelicie, co prowadzi do niedrożności.
Orzechy
Orzechy są raczej trudne do strawienia dla psa i na ogół zawierają dużo tłuszczu. Mimo, że są bogate w wiele mikroelementów, trzeba by ich podawać dość dużo, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu. Orzechy zawierają również dużo fosforu. Należy unikać niedojrzałych, niełuskanych orzechów włoskich. Mogą być dotknięte toksyczną pleśnią, która może powodować m.in. napady padaczkowe i drgawki. Zjedzenie zielonej łupiny może również spowodować poważne problemy trawienne.
Czarne orzechy włoskie, które są spokrewnione z orzechami włoskimi, również mogą być dotknięte pleśnią. Z kolei orzechy makadamia są całkowicie nieodpowiednie dla psów, ponieważ zawierają substancję czynną, która może powodować zaburzenia neurologiczne, a nawet paraliż.
Substytuty cukru Ksylitol / cukier brzozowy / E 967
Substytut cukru – ksylitol prowadzi do intensywnego wydzielania insuliny u psów, a w przypadku braku odpowiedniego działania, do hipoglikemii i śmierci. Wchłania się przez błony śluzowe, więc wymioty samoistne lub wywołane przez weterynarza nie pomagają. Pierwsze symptomy hipoglikemii pojawiają się w ciągu 10 minut i objawiają się wymiotami, apatią, zaburzeniami koordynacji i drgawkami.
Jeśli pies zjadł ksylitol, cukier brzozowy lub inny zamiennik, jako pierwszą pomoc należy podać wodę z cukrem, dekstrozę lub miód, aby przygotować psa na drogę do weterynarza. W przebiegu zatrucia substytutami cukru dochodzi do uszkodzenia wątroby, często kończącego się ostrą niewydolnością tego narządu. Zaburza to krzepliwość krwi w takim stopniu, że konieczne jest przetaczanie krwi lub czynników krzepnięcia. Jeśli te środki nie zostaną podjęte lub są opóźnione, dojdzie do śmiertelnie groźnego wewnętrznego krwawienia.
Surowe owoce czarnego bzu
Owoce czarnego bzu absolutnie nie nadają się dla psów. Zawierają tzw. sambunigrynę, glikozyd uwalniający kwas pruski, który zawarty jest również w niedojrzałych owocach i zielonych gałązkach. Może powodować ostrą biegunkę i wymioty. Gotowanie niszczy tę truciznę.
Informacje Naturavetal®
Dawka czyni truciznę
„Dawka czyni truciznę”. Waga i wielkość psa decydują o tym, czy może on coś po prostu tolerować, czy też dojdzie do zagrażającego życiu zatrucia. Dobrym przykładem jest spożywanie czekolady lub kakao: dawka śmiertelna wynosi około 100 mg teobrominy na kg masy ciała. W zależności od zawartości kakao odpowiada to około 60 g czekolady mlecznej lub 8 g czekolady w bloku. Dla małego Chihuahua dwa kawałki ciemnej czekolady z odpowiednią zawartością teobrominy stanowiłyby więc zagrożenie życia.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Objawy zatrucia pokarmowego u psów
Objawy zatrucia nie zawsze są natychmiast i jednoznacznie rozpoznawalne. Może też wystąpić kilka objawów jednocześnie. Każdy uważny właściciel zwierzęcia wie, kiedy jego pupil zachowuje się inaczej niż zwykle. Należy zwrócić uwagę na poniższe przykłady objawów świadczące o zatruciu:
- Biegunka
- Wymioty
- Silny ślinotok
- Utrata równowagi
- Apatia
- Silne pobudzenie, rozszerzone źrenice, niespokojne chodzenie tam i z powrotem.
- Gorączka
- Piana na pysku
- Drastyczny spadek temperatury, na przykład w wyniku wstrząsu
- Nagłe, silne drżenie
- Skurcze/ dyskomfort, pies patrzy w stronę brzucha lub zwija się w kłębek
- Problemy z sercem/krążeniem aż do zapaści
- Problemy z oddychaniem aż do duszności
- Krwawienie o nieznanej przyczynie w wymiocinach lub kale
Nie wszystkie objawy występują w tym samym czasie i w zależności od rodzaju zatrucia mogą być zauważalne natychmiast lub dopiero po kilku godzinach. Zatrucie trutką na szczury może objawiać się dopiero po okresie 36 godzin, ale wtedy może już zagrażać życiu. Wycieczka do weterynarza powinna więc odbyć się natychmiast. W zależności od trucizny objawy mogą być wielorakie.
KURZÜBERSICHT
Trujące i śmiertelnie niebezpieczne jedzenie
Pestka może zostać połknięta i istnieje ryzyko zadławienia.
Niektóre odmiany zawierają persynę, która w jest toksyczna dla psów i atakuje serce.
Cebula i wszystkie odmiany pora są absolutnie nieodpowiednie dla psów surowe, gotowane, smażone lub suszone. Czosnkiem - to zależy od ilości.
Surowa fasola i inne rośliny strączkowe mogą powodować wzdęcia, są słabo strawne i sprzyjają powstawaniu gazów, co z kolei może sprzyjać zapaleniu żołądka.
W przypadku wszystkich roślin z rodziny psiankowatych obowiązuje następująca zasada: niedojrzałe, zielone części, ale także zielone spody skórki zawierają solaninę, która jest toksyczna dla psów.
Winogrona i rodzynki mogą być toksyczne dla psów. Nadmierne spożycie może prowadzić do niewydolności nerek.
Owoce pestkowe mogą powodować problemy trawienne u psów. W przypadku zjedzenia wielu nasion może dojść do zatrucia kwasem pruskim.
Karambola nie jest wskazana dla psów, zwłaszcza tych z zaburzoną funkcją nerek.
Agrest przylądkowy należy do rodziny psiankowatych i jest niestrawny dla psów.
Rabarbar nie jest wskazany dla szczeniąt, młodych psów i psów z zaburzeniami metabolizmu żelaza. Zawiera również kwas szczawiowy.
Owoce czarnego bzu w stanie surowym absolutnie nie nadają się dla psów. Zawarta w nich trucizna jest niszczona tylko przez gotowanie.
W zależności od odmiany, orzechy są ciężkostrawne lub zupełnie nieodpowiednie, mogą być też toksyczne ze względu na pleśń.
Zielone skórki zawierają składniki, które w dużych ilościach mogą być niebezpieczne dla psa. W mniejszych ilościach powodują zaburzenia trawienia.
Nie należy podawać psu surowej wieprzowiny, ani dziczyzny. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusów Aujeszkyego, które niszczone są tylko przez gotowanie.
W czekoladzie i kakao znajduje się toksyczna dla psów teobromina. Im ciemniejsza czekolada, tym większa zawartość kakao, a więc i teobrominy.
Wszelkie substytuty cukru są dla psów i kotów absolutnym tabu. Nieleczona hipoglikemia może prowadzić do śmierci.
Plan awaryjny
Co możesz zrobić, jeśli twój pies zjadł zatrute jedzenie
- Telefoniczna infolinia
Zazwyczaj weterynarze lub kliniki weterynaryjne oferują infolinię alarmową. Zapisz numer w swoim telefonie komórkowym. Dzięki temu masz go zawsze przy sobie i możesz szybko zareagować w sytuacji awaryjnej bez konieczności jego szukania. - Lekarz weterynarii lub klinika weterynaryjna
Nagłe wystąpienie drżenia, wymiotów lub utraty równowagi wskazuje, że pies spożył pokarm, który jest dla niego toksyczny. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii lub kliniką weterynaryjną. Jeśli zauważyłeś, jaki pokarm lub truciznę zjadło Twoje zwierzę, poinformuj o tym weterynarza już podczas rozmowy telefonicznej lub w drodze do gabinetu, aby nie tracić cennego czasu po przyjeździe psa – to pomoże lekarzowi odpowiednio się przygotować. - Pogotowie dla zwierząt
w niektórych miastach istnieją już służby ratunkowe dla zwierząt, które oferują całodobowe pogotowie. Może w Twojej okolicy również istnieje?
Więcej informacji i najczęściej zadawane pytania (FAQ) na temat pokarmów toksycznych dla psa
Niestety, istnieją pokarmy, które mogą być śmiertelne dla psów, takie jak czekolada lub substytut cukru - ksylitol. Jeśli Twój pies spożył któryś z tych produktów, powinieneś szybko skonsultować się z lekarzem weterynarii i poddać psa leczeniu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kiedy należy zabrać psa do lekarza weterynarii, zapoznaj się z naszym przewodnikiem „Mój pies źle się czuje – kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?”.
Do owoców i warzyw trujących dla psów należą surowe ziemniaki, winogrona (także rodzynki), pomidory i bakłażany. Istnieją również pewne rodzaje owoców i warzyw, które nie są trujące, ale są trudne do strawienia przez psy.
Jeśli masz psa o wrażliwym żołądku, również powinieneś ich unikać. W naszym poradniku „Składniki BARF – surowa dieta dla psa” znajdziesz listę pokarmów, które są odpowiednie, a które mogą być trudne do strawienia przez psa.
Orzechy, takie jak orzechy makadamia, gałka muszkatołowa, gorzkie migdały lub czarne orzechy włoskie są trujące dla psów. Dlatego nie należy podawać ich psu. Ostrożność zaleca się również w przypadku innych orzechów. Chociaż są one strawne, pies może mieć na nie reakcję alergiczną. Dotyczy to m.in. orzeszków ziemnych i laskowych.
Czy Twój pies jest alergikiem? Z naszego poradnika „Mój pies ma alergię - co teraz?”, dowiesz się więcej na temat tego, co możesz zrobić, aby wesprzeć go w tej sytuacji.
Ogólnie rzecz biorąc, nie jest konieczne dodawanie przypraw do karmy psa. Ludzie używają przypraw, aby wzmocnić smak posiłku, ponieważ w przeciwnym razie smakuje on zbyt mdło. Nie jest to jednak konieczne w przypadku psów. Przyprawy takie jak gałka muszkatołowa są również trujące dla psów.
Istnieją jednak zioła, które można podawać psu, na przykład w celu wsparcia jego metabolizmu. Z naszego poradnika „Mały poradnik zielarski” dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ziołach dla psów.
Substytuty cukru jak ksylitol/cukier brzozowy/E 967, są absolutnym tabu dla psów i kotów. Powodowany przez nie wysoki wyrzut insuliny, który obniża poziom cukru we krwi, prowadzi do poważnej hipoglikemii, która z kolei może szybko doprowadzić do drgawek, a nawet śpiączki. Stewia i aspartam nie są tak toksyczne, ale mogą powodować poważne problemy trawienne.
Nie należy karmić psa winogronami, ponieważ mogą one wywołać objawy zatrucia. Chociaż istnieją psy, które regularnie jedzą winogrona i tolerują je, inne psy umierają z powodu niewydolności nerek w ciągu kilku dni po zjedzeniu winogron. Główną rolę odgrywają tu predyspozycje i ilość zjedzonych winogron.
Ponieważ winogrona nie należą do składników, których pies bezwzględnie potrzebuje w swojej diecie, nie należy podejmować żadnego ryzyka i unikać karmienia psa winogronami.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.