Naturavetal Logo

Wakacje z psem: Naturalnie i zdrowo – nawet poza domem

Dodaj do listy zakupów

Chyba każdy lubi jeździć na wakacje. W takich chwilach możemy zapomnieć o codziennym stresie, „uwolnić duszę” i odzyskać siły. Oczywiście, o ile to tylko możliwe, chcemy żeby towarzyszyły nam nasze psy – bo czym byłyby wakacje bez nich? Aby spędzić idealne wakacje z psem, potrzebujemy jednakże odpowiedniego przygotowania, tak by i człowiek i pies mogli rozpocząć podróż zrelaksowani. W tym artykule chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami na temat tego jak przygotować się na relaksujące wakacje z psem oraz jak karmić go w tym czasie w odpowiedni i praktyczny sposób.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Wakacje z psem - planowanie

Pierwszym krokiem w przygotowaniu się na wakacje z psem, oprócz określenia terminów, jest oczywiście wybór miejsca, do którego chcielibyśmy pojechać i sposobu, w jaki chcemy tam dotrzeć. Chcesz podróżować samochodem lub z przyczepą kempingową czy może planujesz lot? Chcesz rozbić namiot, wynająć mieszkanie, a może zatrzymać się w hotelu? Czy wybierasz wakacje nad morzem, czy tym razem decydujesz się na wędrówki po górach? Jak tylko będziesz mieć praktyczne pomysły, musisz zastanowić się i upewnić, czy w te plany da się łatwo włączyć psa.

Wakacje z psem za granicą

Jeśli wakacje z psem mają się odbyć za granicą, powinniśmy najpierw zapoznać się z tamtejszymi przepisami wjazdowymi, a także dowiedzieć się o przepisach tranzytowych, jeśli w drodze do miejsca docelowego musimy przejechać przez inne kraje. W niektórych krajach przepisy wjazdowe są znacznie bardziej rygorystyczne niż w wielu krajach UE, więc nawet krótkie wakacje z psem bywają tam prawie niemożliwe. Lokalnie mogą też istnieć bardziej rygorystyczne przepisy importowe, które dotyczą np. tylko niektórych ras psów. W zależności od miejsca docelowego urlopu ważne jest przestrzeganie konkretnych zasad, w przeciwnym razie wjazd lub późniejsza podróż powrotna może stać się problemem. Powinniśmy zatem dokładnie dowiedzieć się:

 • Jakie są przepisy dotyczące wjazdu i ewentualnego tranzytu?
 • Jakie są przepisy dotyczące szczepień, odrobaczania, ewentualnej kwarantanny?
 • Czy istnieje obowiązek używania smyczy lub kagańca?


Wakacje z psem - kiedy jest najlepszy czas?

Jeśli możesz swobodnie wybrać czas na wakacje, na wyjazd z psem warto wybrać okres poza sezonem. Jest wtedy nieco chłodniej i spokojniej, na drogach nie ma zbyt wielu turystów, a ludzie są zazwyczaj bardziej otwarci na psy. W sezonie jest też więcej obszarów, np. plaż, gdzie wstęp z psami jest generalnie zabroniony, a już poza sezonem zakazy te są często znoszone.

Porada Naturavetal®: Unikaj wakacyjnego stresu

Jeśli wiesz, że przygotowania do wakacji powodują u Ciebie dodatkowy stres i że zwykle jest sporo napięcia w ostatnich dniach przed wyjazdem, Twój pies odczuje te emocje i może zareagować własnym napięciem i niepewnością. Może to objawiać się nawet luźnym kałem lub biegunką, co może utrudnić rozpoczęcie wakacji. W tym czasie Canis Extra Na Nerwy może pomóc psu zachować wewnętrzny spokój, aby mógł bardziej harmonijnie rozpocząć wakacje.

Przyjazd na wakacje z psem

Jeśli wiesz, dokąd zmierzasz, to oczywiście musisz zdecydować, jak chcesz się tam dostać. Z reguły z doświadczenia wiesz już, jak pies radzi sobie w różnych sytuacjach, takich jak podróż samochodem czy podróż pociągiem – tu każdy pies może zachowywać się inaczej. Jeśli wiesz, że takie sytuacje są wyjątkowo stresujące dla Twojego psa, lepiej wybrać miejsce na wakacje, które nie jest tak odległe.

Generalnie, długie podróże samochodem mogą być dla psa bardzo stresujące, ale jednocześnie mają tę zaletę, że może on wyruszyć w podróż w znajomym środowisku i otoczony przez najbliższe sobie osoby. Przy odpowiednim podejściu i treningu nawet dłuższą jazdę można bez problemu zorganizować, pod warunkiem, że zaplanuje się wystarczająco dużo przerw, aby ludzie i psy mogli rozprostować nogi.

Chociaż podróże kolejowe mają tę zaletę, że nie kończą się w korkach, możliwe są opóźnienia lub odwołania poszczególnych składów. W pociągu nie można też po prostu zatrzymać się, gdy potrzebujecie przerwy. Fakt, że wielu nieznajomych, którzy mogą mieć ze sobą psy, wsiada i wysiada z wagonu oraz to, że czasem musimy nawet kilkukrotnie się przesiadać, może również powodować dodatkowy niepokój, a tym samym stać się czynnikiem stresującym zarówno dla ludzi, jak i psów.

Z kolei w przypadku podróży samolotem obowiązują specjalne przepisy, o których trzeba się wcześniej dowiedzieć, ponieważ nie zawsze można zabrać ze sobą psa bez dużych nakładów organizacyjnych. Podczas gdy niektóre linie lotnicze oferują opcję zezwalania małym psom o określonej wadze na podróżowanie w kabinie w torbie, loty długodystansowe mogą być dla psów bardzo stresujące i z tego punku widzenia należy ich unikać.

Porada Naturavetal®: zrelaksowana jazda z psem

Canis Extra Na Nerwy może być podawany w ramach przygotowań do długiej podróży samochodem lub już w trakcie samej podróży, jeśli pies zareaguje na jazdę niepokojem lub napięciem.

Znajdź odpowiednie zakwaterowanie na wakacje z psem

Niezależnie od tego, czy jest to domek letniskowy, apartament, hotel czy kemping – najpierw sprawdzamy czy wstęp z psami jest tam dozwolony i zgłaszamy fakt przyjazdu z czworonogiem. Wszystko inne to w zasadzie kwestia gustu. W szczycie sezonu może się jednak zdarzyć, że miejsca przyjazne psom są rezerwowane szybciej, dlatego warto o własną rezerwację zadbać odpowiednio wcześnie. Domki lub wakacyjne prywatne kwatery z reguły oferują dużo więcej miejsca i zatrzymując się w nich można bardziej niezależnie planować swój własny rozkład dnia. Hotel z kolei oferuje zwykle więcej usług, ale mniej miejsca i wolnego czasu. Kempingi często zapewniają bliskość natury, choć nie każdy chce spędzić wakacyjne noce z psem w namiocie. W przypadku kampera lub przyczepy kempingowej sytuacja znów wygląda inaczej – zwykle jest więcej dostępnego miejsca i potencjalnej niezależności.

Karmienie psa na wakacjach - najważniejsze jest zdrowie i odpowiedni dobór jedzenia

Jeśli od dłuższego czasu szukasz odpowiedniej koncepcji żywienia i wreszcie ją znajdujesz, to oczywiście chcesz pozostać przy tej koncepcji nawet na wakacjach. Nie jest łatwo znaleźć odpowiednią karmę, zwłaszcza dla psów z alergią lub nietolerancją, a jest to szczególnie trudne, jeśli z jakichś względów musisz zmienić żywienie psa na czas wakacyjnego wyjazdu.

Z drugiej strony kontynuacja karmienia dotychczasowym sposobem może być problematyczna, na przykład jeśli pies jest na diecie BARF. Nie każdy może zabrać ze sobą na wakacje odpowiednią ilość mięsa i zamrażąrkę, a w zależności od regionu, do którego się wybieramy, asortyment mięs, warzyw i owoców może się różnić na tyle, że pies otrzymywałby składniki, których wcześniej nie znał, a może też takie, które nie są tak dobrze przez niego tolerowane.

Jeśli więc musisz zmienić sposób żywienia podczas wakacji, ważne jest, aby wybrać pokarm podobny do poprzedniego. Wielu BARF-ujących zdecydowało się na żywienie na surowo, ponieważ dzięki temu mogą zapewnić psu cenne składniki odpowiednie dla gatunku – bez syntetycznych witamin, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, takich jak pióra, pazury, liście lub łodygi lub bez składników, których nazwę sprawdzić można tylko w podręczniku do chemii.

Karmienie psa na wakacjach - czysto naturalnie

Nasze naturalne koncepcje żywieniowe dostarczają wielu sposobów na karmienie psa zarówno na wakacjach, podczas krótkich podróży – jak i oczywiście w życiu codziennym – zawsze w sposób odpowiedni dla gatunku i bez zbędnych dodatków.

W zależności od upodobań, jeśli chcesz zabrać na wakacje gotowe posiłki,
możesz wybrać między tłoczoną na zimno suchą karmą Canis Plus® lub gotowymi Kompletnymi Menu Canis Plus® w puszkach.

Jeśli natomiast szukasz alternatywy dla surowego mięsa (BARF), możesz również użyć naszych puszek z delikatnie gotowanym mięsem (Mięsne Miski Canis Plus®) lub Roladek Canis Plus®. Dzięki naszym suszonym na powietrzu mieszankom płatków Canis Plus® możesz również zrezygnować z przygotowywania świeżych warzyw/owoców i po prostu dodać do mięsa mieszankę płatków z cennych składników roślinnych. Jeśli chcesz połączyć nasze puszki czysto mięsne lub mięsne roladki z naszymi suszonymi na powietrzu płatkami, wystarczy dla pełnego zbilansowania dania dodać źródło wapnia, takie jak Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj oraz źródło oleju – dzięki temu szybko uzyskasz indywidualnie przygotowany posiłek dla Twojego psa.

Sucha karma tłoczona na zimno – wygodna w podróży

Nasza sucha karma tłoczona na zimno pozwala szybko i łatwo nakarmić psa na wakacjach. Wymaganą ilość karmy można precyzyjnie porcjować lub zamówić na wyjazd mniejsze opakowanie. Sucha karma zajmuje mało miejsca i nie jest tak wrażliwa na zmiany temperatur nawet po otwarciu. Pusty worek papierowy można łatwo wyrzucić razem z makulaturą. Ze względu na proces tłoczenia na zimno nasza sucha karma ma podobny czas retencji w żołądku/jelitach jak karma mokra czy BARF – z tego powodu tłoczona na zimno sucha karma Canis Plus® jest prostą i praktyczną alternatywą na czas wakacji. O licznych zaletach naszych produktów tłoczonych na zimno dowiesz się także tutaj.

Zalety suchej karmy tłoczonej na zimno Canis Plus®

 • Delikatnie tłoczona na zimno, nie pęcznieje w żołądku
 • Ponad 60% świeżego mięsa przed suszeniem
 • Można łączyć z kompletnym menu Canis Plus®, puszkami z czystym mięsem Canis Plus® lub mięsnymi roladkami lub z dietą BARF
 • Zawiera tylko jedno źródło białka zwierzęcego
 • Z naturalnymi witaminami i minerałami
 • Nie zawiera pszenicy, soi i nabiału
 • Bez dodatku barwników, aromatów, konserwantów lub syntetycznych witamin
 • Przyjazne dla środowiska opakowanie
 • Dostępne również w praktycznych workach 5kg i 1kg

Kompletne Menu Canis Plus®

Delikatnie gotowane kompletne menu Canis Plus® to gotowe zbilansowane posiłki, które są dostępne w puszkach 400g lub 800g. Dla psów które preferują karmę mokrą, stanowią prosty i praktyczny sposób żywienia, odpowiedni dla gatunku. Na wakacjach, zwłaszcza dla BARFujących sprawdzają się także ze względu na brak konieczności samodzielnego przygotowywania posiłków lub pakowania dodatkowych suplementów.

Zalety Kompletnych Menu Canis Plus®

 • Otwarta deklaracja: możesz zobaczyć dokładnie, ile mięsa, podrobów, warzyw lub owoców zawiera nasza karma mokra
 • Całkowicie bezzbożowe lub wzbogacone cennymi, bezglutenowymi alternatywami zbóż
 • Szybkie i praktyczne karmienie: nie musisz dodawać żadnych suplementów i nadal żywisz w sposób odpowiedni dla gatunku i bardzo zbliżony do BARF
 • Dla alergików: 7 odmian z pojedynczym źródłem białka zwierzęcego
 • Alternatywa dla psów, które nie tolerują surowego mięsa
Porada Naturavetal® dla BARFujących

Dzięki otwartej deklaracji, którą stosujemy w naszych produktach, możesz dokładnie zobaczyć, ile mięsa mięśniowego, podrobów, warzyw i owoców zawierają nasze mokre karmy – dzięki temu możesz wybrać Kompletne Menu lub wariant czystego mięsa, który najlepiej pasuje do codziennego sposobu żywienia Twojego psa.

Canis Plus® Mięsne Miski i Canis Plus® Mięsne Roladki

Canis Plus® Mięsne Miski i Canis Plus® Roladki to praktyczna wakacyjna alternatywa dla tych, którzy chcieliby stosować świeże warzywa i owoce, ale nie chcą używać surowego mięsa. Zawierają zawsze wyłącznie 100% mięsa i są dostępne w 9 różnych odmianach. Zachowujesz maksymalną elastyczność, ponieważ możesz swobodnie decydować, jak wysoka powinna być zawartość mięsa w diecie Twojego psa, a także jakie dodatki i suplementy chcesz stosować.

Zalety Mięsnych Misek i Roladek Canis Plus®

 • Otwarta deklaracja z dokładnie podanymi szczegółami składników
 • Alternatywa dla psów, które nie tolerują surowego mięsa (BARF).
 • Do dowolnej kompozycji: Ty decydujesz, czy Twój pies powinien otrzymywać 60, 70 czy 80% mięsa w codziennym żywieniu
 • Wszechstronne żywienie: możesz dowolnie dobierać suplementy według potrzeb – nasz zespół ekspertów z przyjemnością pomoże, jeśli masz jakiekolwiek pytania
 • Nadaje się jako element diety wykluczającej
Porada Naturavetal®: Zmień karmę przynajmniej na kilka dni przed wakacjami

Nowe bodźce, które napotyka pies na wakacjach (takie jak nowe środowisko, być może inny klimat oraz różne codzienne wydarzenia i sytuacje), mogą go dodatkowo niepokoić i stresować. Może to przyczynić się do osłabienia mechanizmów obronnych jego organizmu. Ponadto, jeśli w związku z wyjazdem w określone regiony, pies z konieczności przechodzi dodatkowe szczepienia lub otrzymuje środki odrobaczające, zawsze oznacza to, że jego układ odpornościowy jest bardziej podatny na ewentualne wyzwania.

Zdarza się także, że opiekunowie psa są nieco bardziej zestresowani jeszcze przed samymi wakacjami, co również może przekładać się bezpośrednio na emocje psa. Dlatego należy unikać zmiany sposobu żywienia psa już na samych wakacjach. Na przykład, jeśli barfujesz i chcesz przestawić psa na inny pokarm podczas wakacji, należy zacząć wprowadzać zmiany co najmniej na tydzień przed wyjazdem, aby przewód pokarmowy mógł przyzwyczaić się do nowego jedzenia.

Przekąski dla psów na wakacjach

To oczywiste, że również w trakcie wakacji pies zasługuje na swoją małą przekąskę. Zdrowe przysmaki będą dobre nie tylko jako tradycyjna nagroda, ale mogą także przydać się, jeśli wybieracie się z psem na dłuższą pieszą wycieczkę. Pies powinien wtedy dostać smakołyk, który doda mu sił – bez konieczności planowania późniejszej fazy odpoczynku na trawienie.

100% naturalne, suszone powietrzem przysmaki

 • Wygodne, wysokoenergetyczne przekąski, które zmieszczą się w każdym plecaku
 • Niskokaloryczne przekąski rybne
 • Mini przysmaki z wołowiny, koniny, koziny lub jagnięciny
 • Bezglutenowe kiełbaski do żucia
 • Dające siłę paluszki mięsne

Pakiet pielęgnacyjny dla psa na wakacjach – co w nim powinno się znaleźć?

Dzięki naturalnej koncepcji żywienia położyliśmy już fundament dla prawdziwie relaksujących wakacji. Jest jednak jeszcze kilka specjalnych sytuacji, na które możesz się przygotować. Podsumowaliśmy tutaj, czego nie powinno zabraknąć w torbie podróżnej dla psa:

 • Canis Extra Granulat z Marchwi
  Niezależnie od tego, czy jest to związane ze stresem, czy może pies wypił za dużo słonej wody lub zjadł coś niewłaściwego – biegunka na wakacjach to bardzo nieprzyjemna rzecz i dla właściciela i dla psa. Nasz granulat z marchwi może szybko temu zaradzić.
 • Canis Extra Balsam do Łap i Skóry
  Czy to przez gorący asfalt w drodze do morza, gorący piasek, zwiększony stres podczas wędrówek, czy też zapiaszczony chodnik zimą – łapy psa bywają szczególnie obciążone. Regularna pielęgnacja naszym balsamem do łap i skóry pomaga zachować łapy zdrowe i w dobrym stanie.
 • Canis Extra Pielęgnacja Oczu
  Otwarte okna i przeciągi, np. podczas jazdy samochodem, oraz suche powietrze mogą obciążać oczy naszych psów – tak samo jak pył, piasek czy słona morska woda. Swędzenie i zaczerwienienie w okolicach oczu to pierwsze oznaki, że potrzebują one wsparcia – nasz Canis Extra Pielęgnacja Oczu to bardzo dobry produkt na takie sytuacje.
 • Canis Extra Pielęgnacja Uszu
  Oczywiście piasek, przeciągi czy upały wpływają nie tylko na oczy czy łapy, ale także na uszy. Nasz Canis Extra Pielęgnacja Uszu może być tutaj cennym wsparciem.
 • Ochrona przed pasożytami
  Canis Extra Kompleksowa Ochrona dla zapalonych pływaków wspiera związaną z zapachem obronę przed kleszczami i innymi szkodnikami, które możesz napotkać na wakacjach.
 • Canis Extra Na Nerwy
  W przypadku dłuższej podróży, na którą pies mógłby zareagować stresem, Canis Extra Na Nerwy będzie w naturalny sposób sprzyjać budowaniu wewnętrznego spokoju i równowagi – dzięki temu pies może przejść nowe sytuacje, będąc bardziej zrelaksowanym.
 • Higiena i ochrona sierści na wakacjach
  Jeśli nadal masz miejsce w plecaku i nie chcesz rezygnować z pielęgnacji na wakacjach, możesz spakować nasz Canis Extra Spray Mineralny lub Canis Extra Szampon do Pielęgnacji.

Apteczka dla psa na wakacjach - co w niej jest?

Na wakacjach warto mieć też ze sobą apteczkę, ponieważ zawsze może się zdarzyć, że pies np. nadepnie na stłuczone szkło, wejdzie my gdzieś drzazga lub zrani się w inny, tylko sobie wiadomy sposób. W zestawie ratunkowym dla psa nie powinno zabraknąć następujących materiałów:

 • Materiał opatrunkowy
 • Bandaż bawełniany
 • Samoprzylepny bandaż do mocowania zewnętrznego
 • Plastry
 • Środki do dezynfekcji ran
 • Nożyczki
 • Narzędzie do usuwania kleszczy
 • Pęseta
 • Termometr
 • Węgiel aktywowany w postaci proszku lub tabletek
 • Europejski paszport dla zwierząt domowych ze wszystkimi istotnymi danymi, numerem chipa i statusem szczepień (!! w zależności od miejsca wypoczynku mogą być konieczne różne obowiązkowe szczepienia, odrobaczanie itp. – najlepiej jest wcześniej dowiedzieć się o wymaganiach kraju docelowego !!)
 • Lista adresowa najbliższych lekarzy weterynarii/klinik weterynaryjnych w miejscu wypoczynku oraz lista klinik z całodobowym pogotowiem ratunkowym


Co jeszcze należy spakować?

 • (Składana) miska na wodę w podróży i butelka na wodę ze świeżą wodą pitną dla psa
 • Kocyk lub posłanie
 • Transporter
 • Kaganiec
 • Ręcznik
 • Zabawki
 • Woreczki na kupy

Kiedy wyjechać na wakacje bez psa?

W większości przypadków raczej nie chcemy planować wakacji bez swojego psa. Są jednak sytuacje, w których warto umieścić go u rodziny, przyjaciół lub w dobrym psim hotelu. Jeśli planujesz krótkie wakacje, a pies reaguje dużym stresem na zmianę otoczenia, będzie zazwyczaj lepiej, jeśli zostanie on na miejscu z rodziną lub przyjaciółmi. W przypadku niektórych psów zmiana otoczenia powoduje większe napięcie niż krótkie oddzielenie od opiekunów – przynajmniej tak długo, jak inne znane psu osoby są blisko.

Jeśli dobrze zaplanowałeś wakacje z psem, zapoznałeś się z przepisami dotyczącymi tranzytu i wjazdu, zaktualizowałeś dokumenty psa, znalazłeś odpowiednie zakwaterowanie i zdecydowałeś, jak chcesz podróżować do miejsca docelowego – nic nie stoi na przeszkodzie ku wspólnym relaksującym wakacjom.

Życzymy miłego wypoczynku wraz z psem!

Po dobrym zaplanowaniu wakacji z psem, zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi tranzytu i wjazdu, zaktualizowaniu dokumentów psa, znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania i ustaleniu, w jaki sposób chcesz podróżować do miejsca docelowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić relaksujące wakacje z psem.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.