Pies ma silnie rozwinięte kły w górnej i dolnej szczęce do łapania i przytrzymywania zdobyczy. Przedtrzonowce to mniejsze, przednie zęby trzonowe, które również pomagają utrzymać zdobycz. Tylne zęby trzonowe mają wiele wyraźnych krawędzi i są na tyle silne by umożliwiać kruszenie kości do rozmiaru możliwego do połknięcia. Małe, płaskie siekacze pomagają zeskrobywać mięso z kości. Staw szczękowy psa nie jest przeznaczony do wykonywania ruchów na boki, jak na przykład u koni, ale wyłącznie do gryzienia, odrywania i ruchów pionowych w celu miażdżenia zdobyczy.
Budowa szczęki i zębów psa jasno pokazują, że jest on mięsożercą i że niektóre dodatkowe składniki (np. ziarna), które są mu podawane, muszą zostać odpowiednio przygotowane, ponieważ pies nie jest w stanie rozdrobnić ich typowymi ruchami żującymi.
Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad.
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00
Rozwój zębów psa
Pies jest drapieżnikiem i jako dorosły, jest naturalnie wyposażony w doskonałe narzędzie do gryzienia, szarpania, rozrywania. Po urodzeniu szczenię jest bezzębne. W wieku około 3 tygodni 28 zębów mlecznych zaczyna przebijać się przez dziąsła. Te spiczaste zęby stopniowo są gubione przez psa od około 12 tygodnia życia. Wymiana zębów może trwać do 8 miesiąca życia psa.
Ponieważ pierwszy przedtrzonowiec i zęby trzonowe nie są obecne w uzębieniu mlecznym, uzębienie stałe jest liczniejsze i zawiera 42 zęby:
szczęka górna: 6 siekaczy, 2 kły, 12 zębów trzonowych;
dolna szczęka: 6 siekaczy, 2 kły, 14 zębów trzonowych.
Oznacza to, że psy mają o 10 zębów więcej niż ludzie. Zęby mleczne są zastępowane zębami stałymi, które stopniowo rosną i naciskają na korzenie zębów mlecznych od dołu. Korzeń ten powoli obumiera, aby zrobić miejsce. Ząb mleczny jest stopniowo wypychany do góry, a ząb stały wyrasta w swojej prawidłowej pozycji.
Wyrzynanie się zębów jest skomplikowanym i czasami dokuczliwym procesem, a wiele szczeniąt i młodych psów zaczyna w tym czasie gryźć wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu. Ten odruch żucia jest czysto instynktowny i pomaga obniżać dziąsła; szybciej robiąc miejsce dla nowych zębów.
Z pomocą odpowiednich gryzaków można bardzo skutecznie wspierać szczenięta i młode psy, a także zadbać o to, aby własne meble, buty, skarpetki itp. przetrwały ten trudny etap równie dobrze jak pies. Nasze Canis Plus® Królicze Uszy z Futrem i Canis Plus® Pałeczki z Rybiej Skóry lub -krążki są odpowiednie dla młodych psów mniejszych ras na początku okresu ząbkowania. Dla młodych psów zaprawionych już w żuciu oraz dla młodych psów większych ras odpowiednia jest nasza głowizna końska lub skóra sarny, podobnie jak głowizny wołowe Canis Plus® o długości 12,5cm lub 25cm, a także nasze różne paski skóry z włosiem. Młodym psom ras olbrzymich można również podawać szczególnie twarde Ścięgna Końskie Canis Plus®. Szczególną cechą tych przekąsek jest to, że szczeniak musi je najpierw rozmiękczyć śliną, a następnie może je gryźć przez długi czas - zaspokaja to jego potrzebę żucia, łagodzi stres i przyspiesza wymianę zębów.
Należy jednak uważać na gryzaki lub kości do żucia - jeśli pies otrzymuje zbyt wiele przysmaków dziennie, należy je odjąć od całkowitej ilości karmy. Do tego, gryzaki powinny być podawane wyłącznie pod nadzorem.
Problemy i skutki uboczne ząbkowania u psów
Czasami, gdy korzeń zęba mlecznego nie został całkowicie wchłonięty, występuje problem w postaci podwójnego zęba. W szczęce znajdują się jednocześnie zęby mleczne i zęby stałe, co często powoduje ból i ucisk ze względu na zbyt małą przestrzeń. W takim przypadku powinniśmy z psem udać się do lekarza weterynarii. W okresie trudnego ząbkowania, u psa często zaobserwować można objawy typowe także i u dzieci – zmęczenie, gorączkę czy biegunkę.
Co zaburza higienę jamy ustnej u psów?
W jamie ustnej każdego psa żyją liczne bakterie, które spełniają tam określone zadania. Różne czynniki, takie jak żywność zawierająca zbyt dużo cukru lub nieprawidłowa wartość pH w jamie ustnej, mogą powodować nadmierne namnażanie się szkodliwych bakterii. Ze względu na końcowe produkty bakteryjnej przemiany materii, może tam powstać biofilm lub płytka nazębna, która będzie stanowić podstawę kamienia nazębnego.
Predyspozycje genetyczne także mają wpływ na metabolizm, a tym samym na wartość pH organizmu, chemiczne leki mogą również zmieniać wartość pH organizmu w kierunku nadkwasoty, a tym samym wpływać na wartość pH śliny. Nieprawidłowo ustawione zęby to kolejny czynnik wpływający na higienę jamy ustnej u psów - bakterie mogą gromadzić się w powstałych szczelinach, namnażać się, a następnie powodować powstawanie kamienia nazębnego. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą dotyczyć psów wszystkich ras i rozmiarów - ale są one szczególnie powszechne u mniejszych ras, ponieważ mniejsza czaszka często oznacza, że nie ma wystarczająco dużo miejsca na zęby.
Szczególnie w przypadku psów z nieprawidłowo ustawionymi zębami lub ras, które mają raczej krótki pysk, warto regularnie sprawdzać zęby lub przyzwyczajać psa do mycia zębów w bardzo młodym wieku, aby zapobiec późniejszym problemom.
Kamień nazębny u psów
Wielu opiekunów psów nie może uniknąć problemu kamienia nazębnego i do tego doświadcza niespójności i dezinformacji w tej kwestii. Wciąż panuje powszechne przekonanie, że sucha karma jest skuteczna w walce z kamieniem nazębnym, a mokra sprzyja jego powstawaniu. Tymczasem psy z reguły połykają jedzenie bez przeżuwania. Owszem, są i takie, które poświęcają czas na żucie suchej karmy, ale większość po prostu tego nie robi. Tak więc ani jedno, ani drugie stwierdzenie nie jest tak naprawdę poprawne.
W rzeczywistości skład żywności ma znacznie większy wpływ na kamień nazębny niż sama struktura jedzenia. Jeśli skład żywności jest niewłaściwy, ponieważ, jak wspomniano powyżej, zawiera na przykład dużą ilość zbóż lub ukrytych cukrów, może to sprzyjać tworzeniu się kamienia nazębnego. Kamień przychodzi, jak większość chorób, od wewnątrz.
Stałe tworzenie się kamienia nazębnego może zatem wskazywać między innymi na:
- Problem trawienny, np. żywność nie jest odpowiednio tolerowana lub zawiera ukryte cukry
- Zakłócona wartość pH w jamie ustnej
- Nieprawidłowo ustawione zęby
- Predyspozycje genetyczne
- Leki chemiczne
Właśnie dlatego jedzenie bez syntetycznych składników i regularne podawanie gryzaków lub umożliwianie obgryzania kości to najlepszy sposób na zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego.
Algi, takie jak Canis Extra Chlorella, Spirulina i mączka z alg morskich, poprzez swoje działanie oczyszczające od wewnątrz, mogą pozytywnie zmienić wartość pH śliny. To one, oprócz naturalnego składu pożywienia, mogą odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu czystości zębów.
Skuteczne okazuje się podjęcie następujących kroków: chlorellę podajemy codziennie przez 4 tygodnie zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Następnie należy zrobić przerwę na 1 tydzień, po czym suplementować spirulinę (codziennie przez 4 tygodnie), również zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Jeśli występują silniejsze reakcje detoksykacyjne, np. bardziej miękki kał, można zredukować dawkę i podawać preparat co drugi dzień lub podawać mniejsze porcje i powoli je zwiększać, aż zalecana ilość będzie dobrze tolerowana. Następnie należy zrobić kolejny tydzień przerwy, a potem przez kolejne 4 tygodnie, 2-3 razy w tygodniu podawać mączkę z alg morskich zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Po tym okresie czas na kolejną, tym razem 8-tygodniową przerwę, i obserwację, czy ponownie tworzy się płytka nazębna lub kamień nazębny. Jeśli to konieczne, należy zacząć ponownie suplementować chlorellę, spirulinę i mączkę z alg morskich, tak jak opisano powyżej.
Jak często należy podawać gryzaki i które z nich są odpowiednie dla psa?
Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy czerpią niewątpliwą przyjemność z żucia. Zalecamy umożliwienie pupilowi długotrwałego żucia, przez określony czas, np. 2-3 razy w tygodniu. Można też podawać surową, mięsna kość, np. żeberka cielęce lub mostek wołowy. Są to kości bardziej delikatne, a jednocześnie zajmą psa na długo. Obgryzanie pomaga zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego i wzmacnia mięśnie żuchwy, utrzymuje koncentrację u psa i może pomóc w łagodzeniu stresu.
Paski z Włosiem Canis Plus® z bogatym wyborem źródeł białka, mogą dostarczać przyjemności z żucia, a jednocześnie wywierać dodatkowy efekt czyszczący zęby, dzięki obecności na nich włosia. Z obserwacji żyjąco dziko psowatych wiadomo, że szczecinowate futro ofiary także trafia do jelit. Ma ono działanie czyszczące, usuwające zalegające resztki i może pomagać przeciwko zarobaczeniu. Obok karmienia mięsem, paski z włosiem są cennym źródłem błonnika. Nawet pies alergik znajdzie tutaj to, czego szuka, ponieważ nasze paski z włosiem Canis Plus® są dostępne w 5 różnych rodzajach: wołowina, kozina, konina, dziczyzna i królik.
Canis Plus® Głowizna Wołowa lub Końska oraz Canis Plus® Skóra Sarny to suszone na powietrzu gryzaki, które zapewniają psom zajęcie na dłuższy czas. Muszą być rozmiękczane przez psa z pomocą śliny i dopiero wtedy są z przyjemnością zjadane. Ćwiczy to mięśnie żucia, może pomóc zmniejszyć stres, a także wspomaga higienę jamy ustnej. Konina i dziczyzna są alternatywą dla alergików i psów wrażliwych na tradycyjne źródła mięsa.
Canis Plus® Ścięgna Końskie wspomagają higienę zębów, są szczególnie twarde i dlatego są ulubionym gryzakiem dla większych ras. Ponieważ gryzak ten jest wykonany w 100% ze ścięgna końskiego, jest również odpowiedni dla większości alergików.
Canis Plus Róg Jelenia jest idealny do czyszczenia zębów zwłaszcza psów alergików, które z reguły nie mają dużego wyboru twardych, zdrowych i odpowiednio dużych artykułów do żucia i gryzienia. Wilki mając ku temu okazję, często stosują poroże instynktownie, właśnie jako wsparcie naturalnej pielęgnacji zębów. Poroże jest szczególnie twarde i nie powinno być podawane psu bez ograniczeń, ale z umiarem, aby uniknąć ścierania zębów. Psy z istniejącymi problemami stomatologicznymi powinny otrzymywać w to miejsce nasze gryzaki z włosiem.
Mniejsze przysmaki, takie jak Canis Plus® Mini Kaski z Płuc Wołowych, Canis Plus® Mini Kąski z Płuc Końskich, Canis Plus® Mini Kąski z Płuc Jagnięcych, Canis Plus® Mini Kąski z Płuc Kozich lub Canis Plus® Rybne Mini Gwiazdki nadają się do budowy motywacji w trakcie wspólnych ćwiczeń i zabawy, a także mogą być źródłem energii w trakcie długich spacerów i podróży. Doskonale sprawdzą się również Canis Plus® Pałeczki Mocy czy też różnego typu suszone paski do żucia Canis Plus® z kaczki lub sarniny.
Nasze gryzaki dla psów zawierają głównie wysokiej jakości białko z mięsa lub ryb oraz strawny błonnik dla zdrowia przewodu pokarmowego. W naturalny sposób wspierają one zdrowie, instynkt zabawy i siłę Twojego pupila. Nasze produkty nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, dzięki czemu alergicy i wrażliwe psy również mają dla siebie odpowiednio szeroki wybór
Informacje Naturavetal®
Smak to nie wszystko - zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu! Dlatego w naszych gryzakach dla psów nie są stosowane żadne sztuczne barwniki czy konserwanty– w tej kategorii unikamy ich tak samo jak w przypadku naszej wysokiej jakości karmy Canis Plus®.
Naturalna pielęgnacja zębów dla psów
W naturze wilki używają swoich silnych zębów do oddzielania mięsa od kości i rozdrabniania ich na mniejsze kawałki za pomocą zębów trzonowych. To najlepsza opieka dentystyczna. Jeśli więc regularnie podajesz przekąski do żucia, takie jak nasza głowizna wołowa lub paski z włosiem, głowizna końska, końskie ścięgna, skóra jelenia, pomagasz psu w higienie jego uzębienia. Dostępnych jest też wiele dodatkowych suplementów, wspierających zdrowie jamy ustnej. Dla przykładu, algi, takie jak Chlorella, Spirulina i Ascophyllum nodosum (mączka z alg morskich), które dzięki działaniu czyszczącemu od wewnątrz, mogą pozytywnie zmieniać pH śliny, jak opisano powyżej. Poza zdrowym jedzeniem i suplementami, duży wkład dla zdrowia ma też bardziej tradycyjna forma prowadzenia higieny jamy ustnej. Tylko około 30 sekund codziennego czyszczenia przy użyciu zdrowej mieszanki olejów Canis Extra Pielęgnacja Zębów, zapewnia ogromną korzyść dla zdrowia zębów. Warto pokazać już młodemu psu, że czyszczenie zębów może być przyjemnością – dzięki naszemu produktowi do pielęgnacji zębów jest to naprawdę łatwe. Tę specjalną mieszankę olejków wstrząsa się przed użyciem, a następnie nakłada na zęby za pomocą szczoteczki, tak by pozostała na nich jak najdłużej. Nawet jeśli pies początkowo tego nie zaakceptuje, przy odpowiednim treningu, spokoju i opanowaniu łatwo jest go do tego przyzwyczaić. Im dłużej kompozycja olejków może wsiąkać, tym skuteczniej oczyścimy zęby podczas późniejszego delikatnego szczotkowania.
Informacje Naturavetal®
Canis Extra Pielęgnacja Zębów
Canis Extra Pielęgnacja Zębów można również wmasowywać w zęby za pomocą ściereczki z mikrofibry lub czyścić i polerować zęby ściereczką z mikrofibry już po wchłonięciu oleju. Możesz zdecydować, jaki sposób będzie dla Ciebie i Twojego psa najodpowiedniejszy.
Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące ząbkowania i higieny zębów u psa
Wymianie zębów u szczeniąt może towarzyszyć ból i stan zapalny. Dlatego niektóre szczenięta wolą w tej fazie jeść karmę z dodatkiem niewielkiej ilości wody, aby była bardziej miękka. Niemniej jednak, należy również zapewnić szczeniakowi solidne gryzaki, ponieważ mogą one złagodzić stres i przyspieszyć wymianę zębów.
Młode psy mogą odczuwać ból podczas wymiany zębów. Kiedy nowe zęby wypychają stare zęby z dziąseł, może temu towarzyszyć nieprzyjemne uczucie ucisku i może też tworzyć się stan zapalny w jamie ustnej. Dlatego też wiele młodych psów odczuwa silną potrzebę żucia w tym okresie. Należy wtedy podawać psu solidne gryzaki. Jeśli zauważysz, że Twój pies, będący w fazie ząbkowania, ma silny nieświeży oddech, możesz mu również pomóc. Z naszego poradnika „Nieświeży oddech u psa - przyczyny i wskazówki żywieniowe” możesz dowiedzieć się więcej na ten temat.
W większości przypadków wymiana zębów kończy się między ósmym a dziewiątym miesiącem życia. Istnieją jednak różnice w zależności od rasy. U mniejszych ras wymiana zębów zwykle rozpoczyna się nieco wcześniej (od około dwunastego do szesnastego tygodnia życia) niż u większych ras i również wcześniej się kończy.
Regularnie sprawdzaj jamę ustną psa podczas wymiany zębów, aby upewnić się, że nowy ząb wyparł stary, i że nie ma tam komplikacji, które należałoby skonsultować z lekarzem weterynarii. (Z naszego poradnika „Mój pies źle się czuje – kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?” dowiesz się więcej o tym, kiedy należy zabrać psa do specjalisty).
Możesz także pomóc swojemu psu przejść przez zmianę zębów, zapewniając mu solidne gryzaki, które będzie żuł. W przeciwnym razie może wpaść na pomysł podgryzania mebli. Podczas ostrej fazy ząbkowania szczeniak może również lubić, gdy jego sucha karma będzie moczona w wodzie, aby była bardziej miękka.
Jeśli Twój szczeniak wkracza w fazę wymiany zębów, oznacza to, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będziesz częściej znajdować zęby swojego pupila gdzieś w domu. Jest to całkowicie normalne i nie musi Cię martwić. Regularnie sprawdzaj jamę ustną psa, aby upewnić się, że zmiana zębów przebiega bezproblemowo i skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz coś niepokojącego.
Jeśli chcesz pomóc swojemu młodemu psu w zmianie zębów, podawaj mu od czasu do czasu solidny gryzak, który może żuć przez dłuższy czas.
Przy pierwszej zmianie sierści szczenię stopniowo traci swoją szczenięcą sierść. Cały proces kończy się jednak dopiero w wieku 6-9 miesięcy, kiedy zachodzą również pierwsze zmiany hormonalne. Nie ma tutaj ściśle określonego czasu, ponieważ jest to zawsze kwestia indywidualna.
Psy rosną najbardziej w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Istnieją różnice w zależności od rasy - małe psy rosną szybciej niż duże. Podczas wrażliwej fazy wzrostu bardzo ważne jest, aby pies był żywiony pokarmem, który dostarcza mu bogactwa wszystkich składników odżywczych, a jednocześnie promuje zrównoważony, spokojny wzrost. Z naszego poradnika „Karma dla szczeniąt: dobry start i zdrowie od samego początku” można dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.