Wielu opiekunów psów dowiaduje się, że pies ma coś takiego jak gruczoły odbytu dopiero wtedy, gdy zaczynają one sprawiać problemy. Gruczoły odbytowe nie są czymś, co widać u psa na pierwszy rzut oka i dlatego zazwyczaj dowiadujemy się o ich ważnej funkcji, gdy pies zaczyna typowe "saneczkowanie" i ślizga się po ziemi pośladkami, a w gorszym przypadku nawet po dywanie w mieszkaniu. Czym dokładnie są gruczoły odbytu u psa, jakie jest ich znaczenie i skąd biorą się z nimi problemy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad.
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00
Czym są gruczoły odbytu u psa?
Gruczoły te znajdują się nieco poniżej odbytu psa, po lewej i prawej stronie, a ich kanały wydalnicze mają ujście w obszarze skóry odbytu, gdzie w swego rodzaju uwypukleniu skóry gromadzi się charakterystyczny wonny płyn. Wydzielina ta jest rozkładana przez florę bakteryjną i w ten sposób nabiera zapachu, który jest wyjątkowo nieprzyjemny dla nas ludzi i indywidualny dla każdego psa.
Kiedy zewnętrzny zwieracz odbytu kurczy się podczas defekacji, powoduje to również opróżnienie gruczołów. Następnie uwalniają one niewielką ilość zmagazynowanej wydzieliny wraz z kałem. Gruczoły mogą także opróżniać się, gdy zrelaksowany pies śpi bardzo głęboko lub w zgoła odmiennej sytuacji – gdy jest nagle intensywnie przestraszony. Wydzielina jest specyficzna dla każdego psa – to swego rodzaju „identyfikator” w psiej społeczności. Nie jest do końca jasne, jakie informacje psy dzięki temu uzyskują, ale z pewnością jest to dla nich ważna sprawa, biorąc pod uwagę zwyczajowy rytuał powitania między psami, które wąchają się nawzajem przede wszystkim w okolicy odbytu. Możemy więc założyć, że proces ten służy przynajmniej do oznaczania własnego terytorium i komunikowania się z innymi przedstawicielami swojego gatunku.
Zapalenie gruczołów odbytu u psa: co powoduje problem?
Powody, dla których u psa mogą rozwinąć się problemy z gruczołami odbytu nie zawsze są do końca jasne i z reguły składa się na nie wiele czynników. Podejrzewa się na przykład, że do rozwoju problemu przyczynia się miękki lub mało objętościowy kał, kiedy to gruczoły odbytu nie mogą regularnie opróżniać się podczas defekacji. Wydaje się jednak, że ludzie również przyczynili się do tego problemu, próbując hodować psy, które są tak małe, jak to możliwe, z krótkimi ogonami – zauważa się, że psy tych ras szczególnie często mają problemy z gruczołami odbytu. Zablokowane lub objęte stanem zapalnym gruczoły odbytu są jednak również częstym zjawiskiem u innych typów psów i wydaje się, że niektóre osobniki mają po prostu większą tendencję do rozwoju problemów z gruczołami odbytu niż inne, niezależnie od rasy.
Dokładne czynniki decydujące o tym, czy u psa rozwiną się problemy z gruczołami odbytu, czy nie, nie są więc do końca stwierdzone. Wiadomo jednak, że problem rodzi się, gdy przewód wydalniczy gruczołu odbytu jest zablokowany, np. przez zaschniętą wydzielinę. Wydzielina gruczołów odbytu, wraz z odpowiednią florą bakteryjną, nie może już wtedy odpływać, a następnie gromadzi się w nadmiarze i z tego powodu gruczoł odbytowy powoli puchnie, wydzielina gęstnieje i pojawia się stan zapalny.
Zablokowane gruczoły odbytu u psa: jakie są objawy?
Początkowo pies próbuje opanować problem, liżąc okolicę odbytu lub pocierając pośladkami o podłoże (tzw. "saneczkowanie"). Jeśli psu nie udaje się opróżnić gruczołu odbytowego w ten sposób, worek odbytowy puchnie coraz bardziej i wypełnia się ropną, często krwawą wydzieliną. W tej fazie zmienia się również ogólny stan zdrowia psa, ponieważ utrzymujący się stan zapalny i obrzęk gruczołu odbytowego są bardzo bolesne i obciążają cały organizm. Nieusuwana wydzielina, w najgorszym przypadku, w końcu znajdzie swoje ujście, powodując tak zwaną przetokę odbytu. Ropny płyn wydostaje się wówczas przez otwartą ranę w skórze, co z początku przynosi ulgę psu, jednak pilnie wymaga leczenia weterynaryjnego, ponieważ jest to otwarta, ropiejąca rana.
Jeśli pies wykazuje następujące objawy, może to oznaczać, że jego gruczoły odbytu są zablokowane:
- "Saneczkowanie" - pies coraz częściej próbuje znaleźć ulgę poprzez to charakterystyczne pocieranie o podłoże.
- Lizanie i drapanie okolic odbytu
- Skubanie ogona
- Nieprzyjemny zapach
- Ból lub problemy z wypróżnianiem
Informacje Naturavetal®
"Saneczkowanie"
Jeśli pies ślizga się po podłożu w charakterystycznej siedzącej pozycji, może to być znak, że cierpi na zablokowane gruczoły odbytu. Jednocześnie może to wskazywać, że pies ma pasożyty i być może trzeba zająć się tym problemem. Więcej informacji na temat inwazji pasożytów u psa można znaleźć tutaj.
Co zrobić z zablokowanymi gruczołami odbytu?
Gdy gruczoły odbytu są zablokowane, muszą zostać opróżnione przez lekarza weterynarii lub inną wykwalifikowaną osobę. Jeśli stan zapalny już trwa i gruczoły są owrzodzone, może być również konieczne ich przepłukanie i zastosowanie leków. Lekarz z pewnością zaproponuje dalsze środki łagodzące, a także zapobiegawcze, wspomagające pełny powrót do zdrowia.
Informacje Naturavetal®
Regularne opróżnianie gruczołów odbytu?
Wyłącznie profilaktyczne opróżnianie gruczołów odbytu u zdrowego psa rzadko będzie dobrym rozwiązaniem. Gruczoły powinny pełnić swoją funkcję zgodnie z ich przeznaczeniem, opróżniając się w trakcie defekacji i należy zrobić wszystko, by rozpoznać prawdziwą przyczynę ewentualnego problemu. W naturalny cykl opróżniania gruczołów należy ingerować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Zablokowane gruczoły odbytu u psa: co jest przyczyną problemu?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, problemowi zablokowanych gruczołów odbytu u psa może sprzyjać fakt, że regularnie jego odchody są zbyt miękkie. To z kolei może mieć związek z rodzajem przyjmowanego jedzenia, ze zmianą karmy, a także ze zbyt dużą lub zbyt małą ilością jedzenia. Pies może też przechodzić infekcję pasożytami, otrzymywać leki, które podrażniają przewód pokarmowy lub może mieć osłabioną lub źle skolonizowaną florę jelitową.
Zablokowane gruczoły odbytu u psa - wyklucz czynniki sprzyjające chorobie
DPonieważ miękka defekacja może mieć różne przyczyny, warto wiedzieć, dlaczego pies ma ten problem i od jak dawna on występuje. Czy coś się zmieniło w ostatnim czasie? Ile karmy dostaje pies na posiłek? (Należy pamiętać, że karmy Canis Plus® podawane są w mniejszych ilościach niż karmy konwencjonalne - dlatego przez pierwsze kilka tygodni należy ważyć karmę lub używać naszej miarki). Czy znane są jakieś choroby, alergie lub nietolerancje? Czy zwierzę było odrobaczane, przyjmowało antybiotyki lub inne leki?
Dzięki próbce kału można sprawdzić, czy w grę wchodzą pasożyty. Jeśli jednak pasożyty zostały wykluczone, a inne czynniki wymienione powyżej nie występują, a pies nadal stale wypróżnia się miękkim kałem, może to oznaczać, że nie toleruje on wystarczająco dobrze swojej obecnej karmy i należy rozważyć zmianę karmy na naturalną, taką jak Canis Plus®
Jeśli pies jest w trakcie zmiany karmy, to oczywiście również może być powodem bardziej miękkich odchodów - problem powinien się jednak uregulować po kilku dniach (cenne wskazówki dotyczące zmiany karmy na naszą znajdziesz tutaj).
Na koniec należy powiedzieć, że w przypadku psa, który ma tendencję do zatykających się gruczołów odbytowych, nawet najlepsza karma może czasami nie wystarczyć do trwałego opanowania problemu. Są psy, które nigdy nie mają problemów w tym obszarze, podczas gdy inne muszą cierpieć z powodu zatkanych gruczołów odbytu choćby co miesiąc. Dlatego zmiana diety nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Dostępne są również przydatne suplementy, które można dodawać do karmy, aby zwiększyć objętość lub twardość kału.
W jaki sposób pies może uzyskać twardszy kał?
Aby zwiększyć objętość i twardość kału, a tym samym wspomóc opróżnianie gruczołów odbytowych, można wymieszać porcję naszych płatków Canis Extra Vit/Min lub granulatu marchwiowego Canis Extra z niewielką ilością letniej wody, a następnie nie czekając długo, dodać bezpośrednio do karmy. Płatki, jak i granulat z marchwi, mogą wiązać wodę w jelitach, a tym samym wspomagać formowanie kału. Przy okazji dostarczają cennych włókien pokarmowych dla zdrowej flory jelitowej, a także tworzą większą objętość kału.
Podawanie surowych, świeżych kości 2-3 razy w tygodniu również okazać się może skuteczne, jednak tylko wtedy, gdy pies jest już przyzwyczajony do gryzienia i trawienia kości. Powinny być one podawane psu wyłącznie pod nadzorem i nigdy nie w formie gotowanej, pieczonej czy smażonej. Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do zjadania kości lub ich nie toleruje, można zamiast tego użyć naszej głowizny Canis Plus® o długości 12,5cm lub 25cm lub naszych pasków skóry z sierścią z wołowiny, koniny lub koziny.
Jeśli miękkie, nieuformowane odchody psa są spowodowane podrażnieniem przewodu pokarmowego lub jeśli pies ma problemy z trawieniem suchej karmy, zaleca się podawanie przynajmniej przez pewien czas wyłącznie wysokojakościowej naturalnej mokrej karmy, takiej jak nasze Kompletne Menu Canis Plus®, oraz wzmocnienie jelit za pomocą Canis Extra Torf Mineralny i Canis Extra Petflora. Podobnie jak delikatna dieta, również te suplementy mogą sprzyjać formowaniu twardszych odchodów. Dzięki nim jelita łatwiej radzą sobie z trawieniem i usuwaniem resztek pokarmu. Ma to również pozytywny wpływ na teksturę i konsystencję kału.
Canis Extra Vit/Min - mix płatków
Błonnik pokarmowy obecny w płatkach może zwiększyć objętość posiłku bez dostarczania wielu kalorii. Sprawia, że pokarm pozostaje dłużej w przewodzie pokarmowym. Może wzmacniać uczucie sytości i zwiększać objętość kału, co z kolei może wspierać samodzielne opróżnianie gruczołów odbytu u psa.
Canis Extra Granulat z Marchwi
Jako sprawdzony środek, Granulat z Marchwi Canis Extra może być podawany jako szybki i praktyczny dietetyczny środek w przypadku miękkich odchodów czy biegunki. Granulat miesza się z niewielką ilością letniej wody i dodaje bezpośrednio do karmy podczas każdego posiłku. Po kilku dniach podawaną ilość można zmniejszyć.
Więcej informacji i często zadawane pytania (FAQ) na temat gruczołów odbytu psa
Aby wspomóc wypróżnianie, można wymieszać porcję naszych płatków Canis Extra Vit/Min lub granulatu marchwiowego Canis Extra z niewielką ilością letniej wody i podać bezpośrednio z karmą. Płatki, jak i granulki marchwi, mogą wiązać wilgoć w przewodzie pokarmowym, a tym samym wspomagać formowanie twardszych odchodów. Przy okazji dostarczają cennego błonnika pokarmowego dla zdrowej flory jelitowej, a także tworzą większą objętość kału.
Łagodne zapalenie gruczołów odbytu u psa może ustąpić w ciągu kilku dni, jeśli jest leczone profesjonalnie. Jeśli jednak jest to ciężki stan zapalny, w którym gruczoł odbytu musi być regularnie płukany i może być konieczne zastosowanie antybiotyku, leczenie może potrwać nieco dłużej. Im szybciej zauważysz, że pies ma problemy w tym obszarze i poddasz je profesjonalnemu leczeniu, tj. przez lekarza weterynarii, tym większe prawdopodobieństwo, że stan zapalny nie wystąpi w ogóle lub że ustąpi w krótkim czasie. Czy Twój pies zachowuje się nietypowo i nie masz pewności, czy powinieneś udać się do weterynarza? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku "Mój pies źle się czuje - kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?”.
Twój pies wraca do zdrowia po ciężkiej infekcji gruczołu odbytu i chcesz wiedzieć, jak możesz go wesprzeć w fazie rekonwalescencji? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem "Szybki powrót do zdrowia - jak możesz wspierać swojego psa w powrocie do pełni sił".
Gruczoły odbytowe psa należy opróżniać tylko wtedy, gdy powodują one problemy - na przykład, gdy są zatkane. Profilaktycznie gruczoły odbytu nie powinny być opróżniane.
Zablokowane gruczoły odbytu mogą być wynikiem żywienia, które nie jest optymalnie dostosowana do potrzeb psa. Chcesz znaleźć odpowiednią karmę dla swojego psa? W takim razie zajrzyj tutaj: Jaką karmę wybrać dla psa?
Błonnik pokarmowy to niestrawne węglowodany, które nie mogą być wykorzystywane przez organizm jako pokarm. Wypełniają jelita, wspomagają perystaltykę i są niezbędnym pożywieniem dla bakterii jelitowych. Występują głównie w składnikach roślinnych, a ich zawartość jest najwyższa, gdy dany składnik został przetworzony w jak najmniejszym stopniu. Na przykład zawartość błonnika w brązowym ryżu jest znacznie wyższa niż w białym, polerowanym ryżu. Kupując karmę dla psów, należy zatem upewnić się, że tylko wysokiej jakości składniki są przetwarzane przy użyciu możliwie najdelikatniejszych metod produkcji, ponieważ zapewnia to zachowanie błonnika pokarmowego, naturalnych witamin i innych cennych wtórnych składników roślinnych w najlepszy możliwy sposób. Chcesz wiedzieć, czego jeszcze szukać w dobrej karmie dla psów? Zajrzyj tutaj: Naturavetal® - nasz przewodnik po żywności.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.