Naturavetal Logo

Ze spokojem w Nowy Rok - sylwestrowe wskazówki dla niespokojnych psów i kotów

Dodaj do listy zakupów

Jak co roku, po pełnych wyciszenia i refleksji Świętach spędzonych z bliskimi w miłej atmosferze, następuje u wielu osób wielkie poruszenie wywołane chęcią odpowiednio „radosnego” (czyt. hucznego) powitania Nowego Roku. Czyli sylwester tuż tuż…

Gdyby sylwester faktycznie dawał o sobie znać „tylko” trwającymi co najwyżej kilkanaście minut wybuchami fajerwerków, wieczór ten zapewne wiązałby się z mniejszym przerażeniem niejednego psa czy kota. Dziś jednak zdarza się, że eksplozje niosą się po miastach co najmniej 2-3 dni przed i po sylwestrze, do tego w zróżnicowanym natężeniu i o nieprzewidywalnych porach. W wielu przypadkach oznacza to, że strach rzeczywiście narasta z roku na rok i staje się coraz trudniejszy do pokonania zarówno dla właścicieli zwierząt domowych, jak i dla samych czworonogów. Czasem wystarczy pierwszy huk, by pies skulił się w panice jeszcze na kilka dni przed sylwestrem i przestał chcieć chodzić na zewnątrz lub zaczął całkowicie odmawiać jedzenia. Te reakcje lękowe w pewnym sensie przenoszą się i na opiekunów, którzy oczywiście cierpią razem ze swoimi pupilami, i także u ludzi wywołują często długotrwały stres.

Poza przygotowaniem od strony behawioralnej poprzez odwrażliwianie czy wprowadzanie różnych metod relaksacyjnych, istnieje także sposób na naturalne przygotowanie naszych zwierząt do sylwestra i wsparcie ich w tym czasie poprzez odpowiednią suplementację. Canis Extra Na Nerwy lub Felins Plus® Na Nerwy to produkt, który został opracowany specjalnie dla psów i kotów i może im pomóc lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Wspiera prawidłowe funkcje układu nerwowego i promuje w organizmie procesy odpowiedzialne za poczucie spokoju i równowagi. Kapsułki mogą być podawane przez krótki czas w sytuacjach stresowych lub przez dłuższy czas w indywidualnych przypadkach. Jeśli z dotychczasowego zachowania psa lub kota wiemy, że odgłosy huku wywołują ogromny stres i niepewność, to sensowne jest rozpoczęcie podawania Canis Plus Na Nerwy już w okresie poprzedzającym święta. Wtedy preparat może pozytywnie wpływać na układ nerwowy, jeszcze zanim zacznie się prawdziwy hałas. W styczniu, gdy całe sylwestrowe zamieszanie minie, suplementację można zatrzymać.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Studium przypadku

Pies jest skrajnie zestresowany i reaguje przerażeniem i paniką w czasie Sylwestra

Chart hiszpański Luna ma 6 lat i od 2 lat mieszka z nowymi właścicielami. Jako pies mieszkający niegdyś na ulicy, który miał złe doświadczenia, jest bardzo reaktywna. Nowe otoczenie i głośne dźwięki wywołują u niej ogromną niepewność, a nawet panikę, i długo trwa, zanim Luna znów się uspokoi. Dodatkowo sunia jest bardzo wrażliwa – jeśli jej właściciele mają stresujący dzień, Luna natychmiast to zauważa i również reaguje własnym napięciem. Często stresowi towarzyszy odmowa jedzenia lub biegunka. Z dotychczasowych doświadczeń właściciele wiedzą, że fajerwerki w sylwestra wywołują u Luny panikę. Już na kilka dni przed nadejściem Nowego Roku, kiedy wybuchają pierwsze petardy, Luna tak się boi, że na dwór wychodzi niemal bezwiednie i z ogonem między nogami. W zasadzie Luna od połowy grudnia każdego roku wykazywała stałe, powtarzające się zachowanie, które wskazywało na ogromny stres. Sylwester zawsze stanowił kulminację i tak już bardzo stresującego miesiąca.

W przypadku Luny (i psów jej podobnych) szczególnie ważne jest wczesne rozpoczęcie podawania Canis Extra Na Nerwy (czyli od początku czy najdalej od połowy grudnia), zanim stres zdążyłby się skumulować. Układ nerwowy potrzebuje wczesnego wsparcia, by móc radzić sobie w trudnych sytuacjach i nie dać się prowadzić stresowi, strachowi czy panice. Canis Extra Na Nerwy można zatem podawać nawet od początku grudnia, zgodnie z zalecaną dawką, aż do stycznia. W dni szczególnie stresujące dla zwierzęcia, czy to w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy rodzina ma przyjechać z wizytą, czy też w sylwestra lub dni tuż przed Nowym Rokiem, kiedy wybuchają pierwsze petardy, Canis Extra Na Nerwy można podawać rano, a następnie nawet powtórzyć dobową dawkę wczesnym wieczorem. W wyjątkowo trudnych sytuacjach, jeśli wiemy dokładnie, która pora będzie szczególnie stresująca dla pupila (oczywista sugestia to np. sylwestrowa noc o godz. 0.00), Canis Extra Na Nerwy można również podać ponownie w specjalnej trzeciej dawce, na 1 godzinę wcześniej, czyli o godz. 23.00.

Canis Extra Na Nerwy

Wsparcie dla wewnętrznego spokoju i koncentracji dla psów

Felins Plus® Na Nerwy

Wsparcie dla wewnętrznego spokoju i koncentracji dla kotów

Szczególnie ważne jest, aby Canis Extra Na Nerwy był podawany zanim poziom stresu będzie tak wysoki, że zwierzę będzie już w wyraźny sposób wykazywało jego oznaki. W razie konieczności, jeśli preparat jest dobrze tolerowany, możliwe jest podawanie go nawet do 3 razy na dobę.

Jeśli zwierzę reaguje stresem na konkretne sytuacje – np. sylwester od godziny 0.00 lub zbliżająca się wizyta u weterynarza, możliwe jest również podawanie kapsułek na krótko przed danym wydarzeniem (działanie składników może nastąpić w ciągu 1 godziny od podania).

Studium przypadku

pies reaguje coraz bardziej niespokojnie

10-letni samiec labradora – Kubo – nie daje się łatwo wyprowadzić z równowagi. Jednak jego opiekunowie zauważyli, że Kubo z roku na rok staje się coraz bardziej niepewny w sylwestra.

W przypadku Kubo, Canis Extra Na Nerwy można podawać w sylwestra rano, zgodnie z zalecaną dawką. Następnie dobowa dawka może być powtórzona we wczesnych godzinach wieczornych. Jeśli właściciele stwierdzą, że Kubo staje się niespokojny późno w nocy, mogą ponownie podać preparat – najlepiej na godzinę przed tym, jak zegar wybije godzinę 0.00 i hałas fajerwerków osiągnie punkt kulminacyjny. Jeśli z jakichś względów nie podamy Canis Extra Na Nerwy rano i wczesnym wieczorem, suplement wciąż może stanowić wsparcie, jeśli pies spożyje go na godzinę przed sytuacją wywołującą stres.

To samo zalecenie, co do sposobu dawkowania, dotyczy również zbliżających się wizyt u weterynarza, stresujących podróży samochodem i innych sytuacji, które powodują krótkotrwały stres u psów i kotów.

ajlepsze możliwe sugestie co do dawkowania są zawsze zależne od indywidualnych uwarunkowań, dotychczasowej historii psa czy ogólnego poziomu obserwowanego stresu. Z tego względu, w razie jakichkolwiek wątpliwości, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.

Porada Naturavetal®

  • Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest, jeśli opiekun nie mówi do zestresowanego lub wylęknionego pupila, z nadmiarem troski w głosie. Człowiek powinien być w takiej sytuacji silnym, stabilnym partnerem, który wspiera i emanuje poczuciem bezpieczeństwa i nie daje się wyprowadzać z emocjonalnej równowagi – nieważne czy przez hałas, fajerwerki czy inne sytuacje.
  • Psy, które szukają bliskości, gdy są przestraszone, oczywiście nigdy nie powinny być ignorowane, ale nie należy ich też utwierdzać w lękliwym zachowaniu lub dodatkowo niepokoić przez nadmierną uwagę, np. poprzez nieustające głaskanie po głowie i pysku, tulenie, itp. Łagodne poklepanie i pogłaskanie po grzbiecie czy łopatkach jest tu z reguły lepsze.
  • Jeśli na zewnątrz robi się głośno i wyzwala to u zwierzęcia niepokój, przyjemna, aczkolwiek nieco głośniejsza muzyka w pomieszczeniu może zamaskować dźwięki z zewnątrz i tym samym pomóc zwierzęciu przejść przez sytuację bardziej bezstresowo.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.