Naturavetal Logo

Zmiana sierści u psów

Dodaj do listy zakupów

Ze względu na zmianę pór roku i zachowany ewolucyjny ślad stałego przebywania na zewnątrz, psy przechodzą proces linienia dwa razy w roku. Stara sierść jest zrzucana przez okres do 2 miesięcy, aby zrobić miejsce dla nowego okrycia. 

Aby wyhodować nową silną sierść, pies musi mieć dostęp do niezbędnych składników odżywczych – substancje te muszą być zatem dostępne w wystarczających ilościach, aby pies był w stanie zakończyć proces linienia bez żadnych problemów. Zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze pojawia się naturalnie w fazie, w której pies przygotowuje się do zmiany sierści.

Podczas linienia niedobór składników odżywczych może być często zauważany przez fakt, że zmiana trwa nieproporcjonalnie długo, przebiega zbyt intensywnie lub towarzyszą jej zmiany skórne. Oczywiście należy zauważyć, że istnieją różnice związane z warunkami życia, a proces może przebiegać różnie także w zależności od rasy. Psy, które spędzają cały rok w stałej temperaturze, zmieniają sierść z mniejszą intensywnością, jednak trwa to z reguły niemal cały czas – dlatego sierść może wydawać się okresowo mniej lub bardziej błyszcząca. 

Ogólną zasadą jest częstsze szczotkowanie psa w okresie linienia, aby ułatwić mu zrzucanie sierści. Jeśli jednak zauważysz, że zrzucanie sierści trwa dłużej niż zwykle lub sierść wydaje się po prostu matowa, doświadczenie pokazuje, że warto przyjrzeć się bliżej potrzebom żywieniowym psa. W końcu każdy pies ma swoje indywidualne wymagania i od czasu do czasu może potrzebować wsparcia, pomimo najstaranniej zaplanowanej diety.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00
Porada Naturavetal®

W 100% naturalne odżywianie: Zbilansowana i dostosowana do gatunku dieta, która dostarcza zwierzęciu naturalnych witamin, minerałów i składników odżywczych w ich naturalnej postaci, stanowi podstawę zdrowego i witalnego życia - co można również rozpoznać po lśniącej sierści. Dzięki linii karm Canis Plus® masz pod ręką koncepcję, która daje Ci możliwość dostępu do tego, co najlepsze w naturze i zaoferowania swojemu zwierzakowi wszystkiego, czego potrzebuje.

Wspieranie psa podczas zmiany sierści

W okresach zwiększonego zapotrzebowania, na przykład po długotrwałej chorobie, dla ciężarnych, młodych lub starych zwierząt lub w celu przygotowania psa do zmiany sierści, mamy również coś naturalnego w zanadrzu: Canis Extra Aktiv - porcja składników odżywczych w formie specjalnego suplementu diety. Unikalna kompozycja między innymi alg, kopru włoskiego, mniszka lekarskiego i pokrzywy - dostarcza organizmowi ważnych witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, a tym samym wspiera metabolizm w najlepszy możliwy sposób. Aby jak najlepiej wspierać czworonożnego towarzysza podczas zmiany sierści, skuteczny okazuje się sześcio- lub ośmiotygodniowy cykl podawania Canis Extra Aktiv na około 2 miesiące przed rozpoczęciem zmiany sierści, tj. w listopadzie/grudniu i lipcu/sierpniu.

Aby uzyskać dodatkowy połysk, użyj Olej z Łososia Canis ExtraCanis Extra Olej Konopny Bio lub Canis Extra Olej z Kryla - zawarte w nich niezbędne kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 mogą wspierać zdrową, lśniącą sierść, zdrową skórę i mocne pazury przez cały rok. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o dobroczynnych olejach dla psów.

Jeśli w okresie linienia tworzą się suche, łuszczące się plamy, można je natrzeć zewnętrznie naszym organicznym Olejem Kokosowym Canis Extra, aby łupież łatwiej odpadł i mniej swędział.

Możesz również podawać Canis Extra Drożdże Piwne jako wsparcie - drożdże piwne zawierają wiele witamin z grupy B i enzymów, które okazały się szczególnie skuteczne w metabolizmie skóry i sierści. Wystarczy podawać je jako kurację przez 6-8 tygodni do 3 razy w roku.

Porada Naturavetal®

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji psów, zapraszamy do przeczytania naszego poradnika „Naturalna pielęgnacja psa”.

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące zmiany sierści u psa

Jak długo trwa wymiana sierści u psa?

Wymiana sierści u psa odbywa się zwykle dwa razy w roku (wiosną i jesienią) i trwa około 6-8 tygodni. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem okresu linienia, wymagania żywieniowe psa mogą wzrosnąć w ramach przygotowań do nadchodzącej zmiany. Dzięki naturalnym suplementom dla skóry i sierści możesz przygotować swojego psa na zmianę sierści w najlepszy możliwy sposób. Kliknij tutaj, aby zobaczyć suplementy diety wzmacniające sierść psa.

Co należy zrobić, jeśli pies ciągle się drapie?

Jeśli Twój pies nieustannie się drapie, należy sprawdzić możliwe przyczyny. Na przykład w okresie linienia jest całkowicie normalne, że psy drapią się częściej. Canis Extra Spray Mineralny może stanowić środek pielęgnacyjny w takich sytuacjach. Jeśli jednak pies jest bardzo podatny na stres, ma pasożyty, takie jak pchły lub roztocza, lub jest uczulony na pewne substancje, mogą to być kolejne przyczyny nadmiernego drapania.

Który olej jest dobry dla psów?

Istnieje wiele różnych olejów, które są bardzo dobrym suplementem dla psów, jeśli ich jakość jest odpowiednia i są produkowane z właściwą ostrożnością. Wysokiej jakości olej powinien być niezafałszowany i nie powinien być aromatyzowany gorszymi składnikami. Na przykład olej konopny powinien składać się wyłącznie z oleju z cennych nasion i nie powinien być aromatyzowany tanimi olejami zbożowymi. Dla zbilansowanej diety sensowne jest naprzemienne stosowanie różnych olejów. Więcej informacji na temat wysokiej jakości olejów można znaleźć tutaj.

Co zrobić, jeśli pies jest alergikiem?

Jeśli Twój pies jest alergikiem, pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest znalezienie czynnika wywołującego alergię, aby wiedzieć, jakich substancji unikać w przyszłości. Więcej informacji można znaleźć w naszym przewodniku „Mój pies ma alergię - co teraz?”.

Jaki jest najlepszy sposób mycia psa?

Psa należy myć tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Skóra ma własną florę bakteryjną, na którą zbyt częste mycie może mieć negatywny wpływ, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do suchości i łuszczenia się skóry. Szampon powinien zatem składać się z naturalnych składników, tak jak jest w przypadku Szamponu do Pielęgnacji Canis Extra.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.