Naturavetal Logo

Naturalne składniki

Naturalne składniki to niezbędne źródło zdrowia i sił witalnych psów i kotów. Nienaruszone i czyste składniki oraz zawarte w nich naturalne witaminy i minerały, są najlepiej wykorzystywane przez organizm. To dzięki nim przez tysiące lat ewolucji możliwy był rozwój silnego układu odpornościowego i witalności zwierząt - dlatego też odpowiednia gatunkowo karma zawiera wyłącznie naturalne składniki, tj. naturalne witaminy i minerały, bez żadnych syntetycznych dodatków.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Korzyści z naturalnych składników w naszej karmie 

Naturalne źródła składników odżywczych, dostępne m.in. w roślinach, gwarantują najlepszą przyswajalność witamin i minerałów dla organizmu. Różnorodność naturalnych składników odżywczych w roślinach jest bardzo szeroka i to właśnie owa obfitość jest niezwykle cenna dla zdrowia zwierzęcia. 

Poniższa tabela pokazuje, jakie naturalne składniki zawarte są w recepturach naszej suchej karmy tłoczonej na zimno, aby zapewnić zwierzęciu wszystko, czego potrzebuje do zdrowego i pełnego witalności życia.

Naturalne witaminy w karmie 

Witaminy wspierają przebieg różnych procesów w organizmie i każda z nich spełnia określone zadania. Bez wystarczającej podaży witamin mogą również wystąpić objawy niedoboru. Z drugiej strony, także i nadmierna podaż może zagrozić zdrowiu zwierzęcia. Wielu opiekunów psów i kotów zwraca uwagę tylko na ilości poszczególnych witamin w tabelach żywieniowych, wierząc, że ich pupil otrzymuje dzięki karmie duże ich ilości. Jednak kluczowym pytaniem nie jest "ile", ale "jak dobrze" - ponieważ wszystko zależy to od tego, jak dobrze witaminy są wykorzystywane przez organizm.

Minerały w karmie 

Minerały są również naturalnymi składnikami wielu roślin. Pełnią one różnorodne funkcje fizjologiczne w organizmach psów i kotów. Między innymi są odpowiedzialne za strukturę i stabilność szkieletu i zębów, odgrywają ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych i w pracy mięśni oraz są ważne dla regulacji równowagi kwasowo-zasadowej.

Współdziałanie naturalnych składników 

W recepturze karm bardzo ważne jest stosowanie nie tyle wyizolowanych substancji i pojedynczych, syntetycznych witamin, ale przede wszystkim różnorodności, jaką dają naturalne składniki. W ten sposób organizm może w całości korzystać z naturalnej obfitości witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i ważnych wtórnych substancji roślinnych. Jest to możliwe dzięki temu, że naturalne składniki wzajemnie się uzupełniają i wpływają na siebie, na przykład powodując, że inny naturalny składnik jest szczególnie dobrze lub słabiej wchłaniany przez organizm. Dobrym tego przykładem jest rozpuszczalna w tłuszczach witamina A - jako naturalny składnik roślin, nie może być rozpuszczona w wodzie i musi być wchłaniana wraz z tłuszczami, aby organizm mógł ją wykorzystać.

Naturalna siła wtórnych substancji roślinnych 

W materiałach dotyczących zdrowego naturalnego odżywiania, bardzo często znaleźć można informacje o ważnych wtórnych substancjach roślinnych, takich jak substancje goryczowe, garbniki i flawonoidy oraz o ich dobroczynnych i ważnych właściwościach. Ale co właściwie oznaczają te często używane terminy? 

Naturalne składniki roślin to nie tylko witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Rośliny zawierają szeroki wachlarz składników odżywczych, a każdy z nich spełnia określoną funkcję w organizmie. 

Substancje goryczowe jako naturalne składniki roślin 

Substancje goryczowe są również nazywane amara. Właściwości substancji gorzkich są szczególnie cenne dla narządów trawiennych. Między innymi, jako naturalne składniki mniszka lekarskiego lub karczocha, stabilizują tworzenie żółci i soku żołądkowego. Mogą również wspierać zdrowe funkcjonowanie trzustki i wątroby. Wątroba jest organem, którego funkcje obejmują m.in. rozkład i eliminację toksyn. Substancje goryczowe wspierają również aktywację błon śluzowych w układzie trawiennym – pomagają utrzymać ich elastyczność i mobilność. Funkcja gruczołów trawiennych często spada, zwłaszcza w starszym wieku, a substancje gorzkie mogą zapewnić cenne i czysto naturalne wsparcie również w tym zakresie. 

Informacje Naturavetal®

Substancje gorzkie 

Najbardziej znane substancje gorzkie można znaleźć w karczochach, mniszku lekarskim, krwawniku, goryczce, centurii, rumianku i wielu innych roślinach.

Flawonoidy jako naturalne składniki roślin 

Flawonoidy są barwnikami roślin - od jasnożółtego do czerwonego. Jako naturalne składniki roślin, są one stałym elementem diety. Termin flawonoidy jest w rzeczywistości zbiorowym określeniem różnych substancji o tej samej strukturze chemicznej i całkowicie naturalnym pochodzeniu. Flawonoidy są wykorzystywane na wiele sposobów. Rośliny lub ich określone części, np. owoce i jagody, są zbierane i przetwarzane przez ludzi od wieków. Przez lata zdobyte doświadczenie było przekazywane z pokolenia na pokolenie. Obecnie rośliny i ich zastosowania mają coraz większe rozpoznanie naukowe. Na przykład flawonoidy znajdujące się w selerze i malinach mogą być stosowane jako wsparcie żywieniowe w terapii nowotworowej, rutyna pochodząca z kasztanowca może pomóc w utrzymaniu zdrowych żył, a flawonoidy z głogu mogą mieć pozytywny wpływ na pracę serca. Brzoza i nawłoć zawierają flawonoidy, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych nerek i pęcherza moczowego. Flawonoidy mogą wspomagać działanie przeciwzapalne, poprawiać krążenie i hamować degradację tkanki uszkodzonej przez chorobę, a także odgrywają rolę w procesie pigmentacji. Szczególnie bogate we flawonoidy są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i bazylia, a także jeżyny i porzeczki.

Garbniki jako naturalne składniki roślin

Garbniki mają bardzo charakterystyczne działanie działanie ściągające, które jest wykorzystywane nie tylko w produkcji skór. Garbniki jako naturalne składniki roślin, mogą być stosowane wewnętrznie i zewnętrznie. Wewnętrznie wspierają choćby zdrowie błony śluzowej jelit i są pomocne przy biegunce. Zewnętrznie stosować można garbniki np. przy zapaleniu dziąseł, ranach lub chorobach skóry – ponieważ garbniki mogą tworzyć specyficzne połączenie z substancjami białkowymi skóry i błony śluzowej, a tym samym dodatkowo chronić przed inwazją bakterii i toksyn.

Witaminy, minerały, wtórne substancje roślinne dla psów i kotów - liczy się różnorodność naturalnych składników 

Dzięki zbilansowanej diecie opartej na wysokiej jakości naturalnej karmie, zapewniamy swojemu pupilowi bogactwa naturalnych składników - witamin, minerałów i ważnych wtórnych substancji roślinnych. Nadal jednak można wzbogacać pożywienie - zwłaszcza gdy zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest okresowo zwiększone, np. podczas rekonwalescencji lub zmiany sierści. W fazach zwiększonego zapotrzebowania warto podawać zwierzęciu więcej naturalnych składników niż normalnie.

Canis Extra

Suplementy dla psów

Felins Plus®

Suplementy dla kotów

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ), dotyczące naturalnych składników karm Canis Plus®

Na jakie naturalne składniki należy zwracać uwagę w karmie dla psów?

W przypadku karmy dla psów należy upewnić się, że zawiera ona wyłącznie naturalne składniki, które są wartościowe pod względem odżywczym dla psa. Oznacza to, że nie powinna zawierać żadnych ukrytych cukrów, takich jak melasa, ani żadnych innych gorszych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, takich jak pazury, pióra, liście lub korzenie. Powinna być również wolna od sztucznych witamin, barwników, konserwantów i aromatów. 

Jak rozpoznać dobrą karmę dla psa?

Dobra karma dla psów charakteryzuje się tym, że ma dokładnie i otwarcie opisany skład, nie zawiera gorszych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, takich jak pióra, pazury, łodygi lub korzenie i nie zawiera żadnych dodatków chemicznych, takich jak syntetyczne witaminy lub sztuczne konserwanty. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Która karma dla psów ma najwyższą zawartość mięsa?

Ogólnie można powiedzieć, że mokra karma ma zazwyczaj wyższą zawartość mięsa niż sucha karma. Powód tego jest prosty: sucha karma zawsze potrzebuje zawartości węglowodanów, aby dało się ją odpowiednio uformować. Ważne jest przy tym by były to węglowodany funkcjonalne, a nie tylko wypełnienie. W karmie mokrej zawartość węglowodanów jest niższa. 

Jednak karma dla psów nie jest automatycznie dobra tylko dlatego, że ma wysoką zawartość białka surowego (co sugerowałoby wysoką zawartość mięsa) – warto wiedzieć, że zawartość białka jest też czasem podbijana np. obecnością roślin strączkowych. To jakość przetworzonego mięsa odgrywa decydującą rolę, podobnie jak odpowiednia proporcja mięsa w stosunku do innych składników. Zbyt duża ilość mięsa może spowodować kwasicę u wrażliwego psa lub sprawić, że nerwowy pies będzie jeszcze bardziej niespokojny. Karma może wpływać na zachowanie psa na różne sposoby. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Jaka jest najlepsza bezzbożowa karma dla psów?

Najlepsza bezzbożowa karma dla psów powinna wykorzystywać wysokiej jakości alternatywy, takie jak gryka, proso lub amarantus i nie powinno w niej być składników takich jak rośliny strączkowe lub ziemniaki, aby nie obciążać niepotrzebnie narządów (np. trzustki). Jeśli jednak chcesz karmić psa dietą niskowęglowodanową, najlepiej wybrać karmę mokrą. Bezzbożowe odmiany mokrej karmy, takie jak Kompletne Menu Canis Plus ®, stanowią najlepszą opcję, jeśli chcesz karmić psa dietą niskowęglowodanową. Więcej informacji na temat bezzbożowej karmy dla psów można znaleźć tutaj.

Która karma jest najlepsza dla mojego psa?

Każdy pies jest wyjątkowy i ma swoje indywidualne wymagania. Zasadniczo nie ma jednej, idealnej karmy, tak samo dobrej dla każdego psa. Istnieją jednak podstawowe cechy, które charakteryzują dobrą karmę dla psów: Powinna składać się ona z wysokiej jakości składników o czysto naturalnym składzie i nie zawierać syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy, konserwanty czy aromaty. Dla gorszych produktów ubocznych, takie jak pióra, pazury, liście lub korzenie również nie ma w niej miejsca, a producent powinien otwarcie i przejrzyście zadeklarować na etykiecie, co przetwarza w swojej karmie.

Jeśli nie masz pewności, która karma jest najlepsza dla Twojego psa, zajrzyj tutaj.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.