Naturavetal Logo

Tłoczona na zimno karma dla szczeniąt - zdrowe odżywianie od samego początku

Dodaj do listy zakupów

Kiedy uroczy szczeniak staje się członkiem rodziny, wszystko jest zupełnie nowe i ekscytujące zarówno dla małego psa, jak i jego opiekunów. Pojawia się wiele pytań dotyczących opieki i żywienia kochanej puszystej kulki: Czy szczeniak potrzebuje innej karmy niż dorosły pies? Ile i jaka karma dla szczeniąt jest odpowiednia? Jakie składniki zawiera dobra karma dla młodych psów? I czy powinna to być karma mokra czy sucha? Na te i inne pytania odpowiadamy na tej stronie.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Dlaczego szczeniak potrzebuje specjalnej karmy? 

Nowonarodzone szczenięta są ślepe, głuche i całkowicie zależne od matki. Po raz pierwszy otwierają oczy dopiero w wieku od dwóch do trzech tygodni. Do ósmego tygodnia życia maluchy są regularnie karmione mlekiem matki. Mleko suki zawiera wszystkie ważne witaminy i minerały i jest bardzo pożywne, dzięki czemu szczenięta szybko rosną i przybierają na wadze. Nawet kiedy już zostaną odstawione, nadal mają zupełnie inne potrzeby niż dorosłe zwierzęta. Dlatego też istnieją specjalne karmy dla szczeniąt, które zaspokajają ich potrzeby energetyczne i dostarczają optymalnej ilości składników odżywczych. Należy przy tym wiedzieć, że wzrost kości, kształtowanie się mięśni i rozwój narządów powinny przebiegać naturalnie i w zrównoważony sposób. Jeśli szczenię urośnie zbyt duże zbyt szybko, może później cierpieć z powodu problemów zdrowotnych. 

Jakie składniki charakteryzują dobrą karmę dla szczeniąt? 

To pytanie przyprawia o ból głowy wielu właścicieli psów. Czego potrzebuje szczeniak, co jest dla niego dobre, a co może mu zaszkodzić? Wybór karm dla szczeniąt jest niezwykle zróżnicowany, a liczba składników zatrważająco duża. Jeśli pies spożywa konserwanty i aromaty w codziennym pożywieniu od najmłodszych lat, substancje te z czasem kumulują się w organizmie. W ciągu życia psa może się ich nagromadzić wiele - z niepewnymi skutkami. Dlatego dobra karma dla szczeniąt składa się z naturalnych składników, które są przetwarzane tak delikatnie, że dodawanie syntetycznych dodatków jest zbędne. Karma jest odpowiednia dla szczeniąt i naturalnie zdrowa, jeśli:

  • Zawartość białka i węglowodanów jest dostosowana do wieku młodego psa
  • Jest produkowana bez syntetycznych dodatków i konserwantów
  • Zawiera dużą ilość świeżego mięsa lub ryb (ponad 65%)
  • Oprócz mięsa zawiera owoce, warzywa i zioła
  • Zawiera tylko jedno źródło białka zwierzęcego


Z przyjemnością prześlemy próbkę karmy 

Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów 

W sklepie Naturavetal® można wybierać spośród pełnej gamy karmy dla szczeniąt: od suchej karmy Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów w dwóch rozmiarach granulek po różne warianty mokrej karmy Canis Plus® Szczenięce Menu. 

Prawidłowe pory karmienia i wielkości porcji 

W pierwszym tygodniu życia szczenię pije od matki nawet do 12 razy na dobę. Częstotliwość zmniejsza się z tygodnia na tydzień, aż do momentu, gdy szczenię zaczyna jeść wyłącznie pokarm stały. Ale jak często i kiedy należy karmić szczenię? Dla psów w wieku do trzech miesięcy najlepsze są trzy lub cztery posiłki dziennie, najlepiej rano, w porze obiadu, po południu i wieczorem. W wieku do sześciu miesięcy idealne są trzy posiłki dziennie, a do pierwszych urodzin dwa lub trzy posiłki dziennie. Na ostateczne decyzje wpływ ma także docelowy rozmiar dorosłego psa jak i specyfika rasy. 

To, ile jedzenia, a tym samym, ile energii dziennie potrzebuje szczeniak, zależy w decydującym stopniu od jego rasy, płci i samej karmy dla szczeniąt. Zalecenia dotyczące suchej karmy podano w poniższej tabeli, w której za podstawę obliczeń przyjęto ostateczną wagę dorosłego psa:

Zalecane dawkowanie – Canis Plus® sucha karma dla szczeniąt

Docelowa masa psa*Wiek psa w miesiącach
 2-34-67-1213-20
5 kg80-100 g100-120 g120-130 g 
10 kg120-150 g150-180 g180-210 g 
15 kg150-180 g180-210 g210-240 g 
20 kg200-240 g240-270 g270-300 g 
25 kg240-300 g300-330 g330-360 g360-400 g
30 kg300-350 g350-380 g380-420 g420-480 g
35 kg350-450 g450 -480 g480-500 g500-540 g
40 kg450-540 g540-580 g580-600 g600-640 g
50 kg540-600 g600-640 g640-670 g670-700 g
60 kg600-700 g700-740 g740-780 g780-800 g
ponad 65 kg700-750 g750-780 g780-800 g800-900 g

* Wszystkie wartości odnoszą się do spodziewanej wagi dorosłego psa.

Podane średnie wartości zostały zweryfikowane w praktyce, a ostateczna optymalna ilość karmy dla psa zależy od jego wieku, temperamentu i poziomu aktywności.

Karma dla szczeniąt - jak długo należy ją podawać?

W zależności od rasy, szczenię potrzebuje różnego czasu, aby dorosnąć. Karma dla szczeniąt powinna być zatem podawana tak długo, jak długo pies jeszcze rośnie, aby zapewnić mu jak najlepsze odżywianie. Wzrost przebiega szybciej u małych ras niż u dużych. Ogólnie rzecz biorąc, nasza karma dla szczeniąt powinna być podawana przez pierwsze dwanaście miesięcy życia. W indywidualnych przypadkach przejście na karmę dla psów dorosłych może jednak nastąpić wcześniej lub w przypadku dużych ras, później. Jeszcze inaczej będzie u ras olbrzymich, gdzie zaleca się podawanie karmy dla szczeniąt nawet do dwudziestego miesiąca życia. 

Jaki rozmiar granulek dla szczeniaka?

Młode psy mogą z powodzeniem jeść zarówno mniejsze jak i większe granulki. Jeśli szczeniak chętnie żuje smakołyki, to zwykle bardzo dobrze radzi sobie z dużymi granulkami – są one z resztą w naszym wydaniu odpowiednio kruche i delikatne. Nawet wiele młodych psów mniejszych ras chętnie przyjmuje także większe granulki. Z kolei małe granulki są alternatywą dla małych ras psów lub bardzo młodych, małych szczeniąt, które hodowca musi najpierw przyzwyczaić do suchej karmy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a my zawsze chętnie służymy próbkami, gdyby pojawiła się chęć spróbowania innego rodzaju granulek. 

Canis Plus® - dla stabilnego wzrostu szczeniąt i młodych psów

Dobór składników odżywczych w karmie dla szczeniąt wpływa na szybkość wzrostu. Zwłaszcza u większych ras zbyt szybki wzrost i niepożądane skoki wzrostowe często prowadzą do problemów zdrowotnych. Jest to bardzo ważny element, na który w Naturavetal® zwracamy szczególną uwagę, przygotowując naszą specjalną karmę dla szczeniąt i młodych psów. 

Wszystkie karmy Naturavetal® są wolne od syntetycznych dodatków i konserwantów. Ponadto gwarantujemy jakość zarówno użytych surowców, jak i procesów produkcyjnych. Jedną ze szczególnych cech Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów jest zrównoważony dobór składników. Brak równowagi w karmie jest często przyczyną zbyt szybkiego wzrostu szczeniaka. 

Na przykład ryż pełnoziarnisty Naturavetal® powoli uwalnia energię, co powinno zapobiegać jej nadmiernej podaży. Dzięki specjalnej recepturze i sposobie przygotowania, nasza karma dla szczeniąt może zapobiegać wzrostowym skokom. Zawartość tłuszczu i białka w karmie jest precyzyjnie dostosowana do potrzeb bardzo młodych psów. Dodatkowa porcja kompleksu DogProMin z algami i ziołami zapewnia organizmowi optymalną podaż minerałów. Korzystają na tym nie tylko szczenięta, ale także ciężarne i karmiące suki

Czas na rozwój z karmą dla szczeniąt Naturavetal®

Karma dla szczeniąt od Naturavetal® towarzyszy psu i właścicielowi przez okres szczenięcy i młodociany, aż do zdrowego dorosłego zwierzęcia. Wspólna radość z tego czasu jest wspierana przez zdrowy i zrównoważony wzrost, który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia w wieku dorosłym. Skład naszej karmy został opracowany tak, aby zapewnić szczenięciu czas, który jest potrzebny by masa mięśniowa, ale także i ścięgna, chrząstka i kości rozwijały się proporcjonalnie. Równomierne formowanie się kości zapewnia trwałe zdrowie i dobrą stabilność. Dzięki zrównoważonej podaży składników odżywczych szczenię w pełni sił i zdrowia rozpoczyna ekscytujące psie życie pełne przygód wraz ze swoim opiekunem. Dzięki naturalnie czystej i odpowiedniej gatunkowo karmie dla szczeniąt, opiekun psa kładzie podwaliny pod beztroskie szczenięctwo, zdrowe życie i długi czas spędzony razem.

Ryba jako źródło białka dla wrażliwych szczeniąt

Oprócz naszej klasycznej karmy Canis Plus® Drób dla szczeniąt i młodych psów, stworzyliśmy recepturę z łososiem dla bardziej wrażliwych zwierząt. Wypróbowana i przetestowana bezglutenowa receptura z wysoką zawartością ryby jest doskonale dostosowana do potrzeb szczeniąt. Naturalna zawartość składników odżywczych i substancji witalnych w karmie dla szczeniąt jest uzupełniona dodatkiem ziół, alg i minerałów. Ryby są szczególnie cenne jako zdrowe źródło białka ze względu na ich wysoką wartość biologiczną i przyswajalność. Nawet w przypadku nietolerancji pokarmowych i alergii, stosowanie naszej tłoczonej na zimno suchej karma z łososiem daje bardzo dobre efekty. Dzięki delikatnemu procesowi produkcji karma nie pęcznieje w żołądku. Jej specjalny skład pokrywa zapotrzebowanie szczeniąt na białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały w fazie wzrostu. Kasza jaglana służy jako źródło wolno uwalnianej energii. Lekkostrawny i dobrze tolerowany łosoś charakteryzuje się również wysoką zawartością niezbędnych kwasów tłuszczowych. Jako wysokiej jakości źródło składników odżywczych z doskonałą przyswajalnością, ten rodzaj karmy jest świetnym wyborem nie tylko dla szczeniąt, ale jest również zalecany dla wrażliwych na pokarm dorosłych psów - sprawdzony skład karmy dla szczeniąt jest kontynuowany w pełnoporcjowej karmie Canis Plus® Łosoś dla dorosłych psów, dzięki czemu przejście na karmę dla dorosłych przebiega płynnie.

Karma mokra czy sucha: co jest lepsze dla szczeniaka?

Zarówno mokra, jak i sucha karma mają swoje zalety, które mogą indywidualnie odnosić się do każdego szczeniaka. W wielu przypadkach są one również związane z preferencjami opiekuna psa. Najważniejsze jest to, aby karma dla szczeniąt była wysokiej jakości, odpowiednia gatunkowo i naturalnie zdrowa. Czy jest to karma mokra czy sucha - ta cecha pozostaje drugorzędna. Największe zalety suchej karmy to łatwość przechowywania i porcjowania. Niezbędne zapotrzebowanie na energię jest pokrywane już przy niewielkiej ilości pożywienia, co jest korzystne, jeśli sucha karma ma być np. zabierana w podróż. Wadą może jednak być to, że karma sucha zawiera mniej wody i konieczne jest, aby pies pił wystarczająco dużo. Tania sucha karma dla szczeniąt często zawiera zbyt dużo zbóż, których trawienie trwa dłużej i może prowadzić do wzdęć. Mokra karma ma tę zaletę, że młody pies wchłania dużo płynów podczas samego jedzenia. Jest soczysta i dlatego lubiana przez większość zwierząt. W podróży otwarte puszki są raczej niewygodne ze względu na ich krótki okres przydatności do spożycia. Dlatego w każdym przypadku sensowne jest indywidualne rozważenie między suchą karmą a mokrą karmą lub połączeniem obu metod karmienia (najlepiej w oddzielnych posiłkach).

Wybór odpowiedniej karmy: BARF dla szczeniąt?

Koncepcja żywienia BARF opiera się na wysokiej zawartości surowego, świeżego mięsa, a także owoców, warzyw, ziół i oleju. Podczas karmienia szczenięcia BARFem bardzo ważne jest, aby mały pies otrzymywał wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do zdrowego wzrostu. Nawet przy częściowym BARF ważne jest, aby zapewnić zwierzęciu wystarczającą ilość wapnia. Pomocne są tu zawsze odpowiednie suplementy diety.

Czego szczenięta nie powinny jeść?

Niektóre pokarmy, które smakują ludziom, są niedobre lub wręcz szkodliwe dla psów. Dorosłe zwierzęta, a także szczenięta i młode psy nie powinny jeść winogron i rodzynek, kakao i czekolady, awokado (zwłaszcza łupiny czy pestki), cebuli, surowych ziemniaków, a także bakłażanów i pomidorów. Dużym zagrożeniem są również substytuty cukru, takie jak ksylitol i cukier brzozowy, które można znaleźć w wielu przetworzonych produktach spożywczych, od słodyczy po wypieki i gotowe sosy. Jeśli pies spożyje niektóre z nich, pierwsze objawy, takie jak wymioty i drgawki spowodowane hipoglikemią, pojawią się w ciągu dziesięciu minut. Pilna wizyta u weterynarza jest wtedy konieczna! Ponieważ ciekawskie szczenięta, zwłaszcza podczas zmiany zębów od trzeciego do ósmego miesiąca życia, lubią żuć wszystko, co wpadnie im w łapki, w tym czasie należy zachować szczególną czujność. W domu i w ogrodzie, a także podczas spacerów, mały pies może mieć także kontakt z trującymi roślinami. Należą do nich konwalia, bluszcz, bukszpan, cis, pióropusznik, jeżówka jesienna i poinsecja. Liście i kwiaty nie powinny być ani gryzione, ani zjadane przez naszego czworonożnego przyjaciela. Więcej informacji na temat niebezpiecznych pokarmów dla psów można znaleźć w tym artykule: "W skrócie: produkty toksyczne dla psów".

Najlepsze dla Twojego szczeniaka

Naturavetal® wiemy, że właściciele psów chcą dla nich jak najlepiej - od samego początku. Dzięki naszej karmie dla szczeniąt wspieramy to dążenie, zapewniając małemu czworonożnemu przyjacielowi wszystko, czego potrzebuje do zdrowego rozwoju poprzez codzienną dietę. 

Więcej informacji i najczęściej zadawane pytania (FAQ) na temat karmy dla szczeniąt i młodych psów

Dlaczego karma dla psów tłoczona na zimno jest lepsza?

Nasza tłoczona na zimno sucha karma dla psów Canis Plus® nie pęcznieje w żołądku, ale sprawnie rozpada się na poszczególne składniki. Nasz proces tłoczenia na zimno oznacza też, że możemy obejść się bez wszelkich powszechnie stosowanych syntetycznych dodatków i oferować wysokiej jakości i czysto naturalną pełnowartościową karmę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie "Tłoczona na zimno sucha karma dla psów".

Czy karma dla psów tłoczona na zimno jest lepsza niż ekstrudowana?

Proces tłoczenia na zimno daje możliwość bardzo delikatnego przetwarzania składników. Dzięki temu zachowywane są ich pełne właściwości odżywcze, które występują w nich naturalnie i w najlepszy możliwy sposób. Syntetyczne dodatki, takie jak sztuczne witaminy, są zatem zbędne, ponieważ pies otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze w naturalnej formie. Nasza tłoczona na zimno sucha karma nie pęcznieje w żołądku, co może być ogromną ulgą dla układu pokarmowego psa, a także przyczynia się do tego, że można łączyć naszą karmę z różnymi metodami karmienia, takimi jak BARF lub karma mokra W naszym poradniku "BARF częściowy: złoty środek czy zbędna komplikacja?",  można dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest ekstrudowana karma dla psów?

Ekstrudaty to rodzaj karmy dla psów, która jest tłoczona pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Osiągane są temperatury powyżej 140°C, co zmienia lub niszczy wiele ważnych witamin i składników odżywczych. Aby zapewnić ich wystarczającą podaż w produkcie gotowym, są one później sztucznie dodawane. W naszym przewodniku po żywności znajduje się więcej informacji na temat różnych metod produkcji suchej karmy.

Czym jest sucha karma tłoczona na zimno?

Sucha karma tłoczona na zimno to karma, w której granulki są prasowane w niskich temperaturach. Ważne jest jednak, aby producent nie tylko stosował proces tłoczenia na zimno, ale także nie używał żadnych syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy lub konserwanty. W tym celu składniki powinny być przetwarzane delikatnie, w poszczególnych etapach, aby zachować ich naturalnie zawarte wartości odżywcze w najlepszy możliwy sposób. Na naszej stronie "Zalety pełnoporcjowej karmy Canis Plus®" można dowiedzieć się więcej o tym, co wyróżnia wysokiej jakości suchą karmę tłoczoną na zimno.

Jaka jest najlepsza karma dla psów tłoczona na zimno?

Odpowiednia gatunkowo, tłoczona na zimno sucha karma dla psów powinna zawierać tylko jedno źródło białka zwierzęcego, być wolna od niskiej jakości produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy lub konserwanty - tak jak Canis Plus®.

Wysokiej jakości surowce powinny być starannie przetwarzane, jeden po drugim: Mięso jest gotowane i mielone, wartościowe źródła węglowodanów, takie jak gryka lub kasza jaglana, są otwierane na parze, aby ich cenne składniki odżywcze zostały zachowane w najlepszy możliwy sposób. Surowe struktury włókien są oddzielane od siebie bez niszczenia - tylko w ten sposób są optymalnie strawne dla psa i mogą wspierać zdrową perystaltykę jelit. Warzywa, owoce i zioła są delikatnie suszone na powietrzu i dodawane w tej formie bezpośrednio przed tłoczeniem na zimno - ponieważ tylko suszenie na powietrzu zapewnia najlepsze możliwe zachowanie różnych składników odżywczych.

Czy szczenięta mogą pić mleko?

Nie ma nic złego w podawaniu szczeniakowi mleka od czasu do czasu. Należy tylko uważać na produkty wytwarzane z mleka krowiego, ponieważ niektóre młode psy nie tolerują go dobrze. Mleko kozie jest szczególnie pożywną i lekkostrawną alternatywą. W naszym przewodniku "Karma dla szczeniąt – dobry start i zdrowie od samego początku" można dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego gatunkowo żywienia szczeniąt.

Które mleko jest odpowiednie dla szczeniąt?

Podawanie szczeniakowi od czasu do czasu mleka w postaci mleka koziego lub mleka koziego w proszku zmieszanego z letnią wodą jako specjalnej przekąski może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Szczególnie polecane jest pełne mleko kozie w proszku Canis Extra, ponieważ jest ono w 100% naturalne i łatwe do zmieszania z mlekiem kozim.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.