Naturavetal Logo

Poradnik Naturavetal® o żywieniu psów

W naszym poradniku znajdziesz wiele informacji i przydatnych wskazówek, dotyczących zdrowego i naturalnego żywienia psa. Od opisu pojedynczych składników karmy, przez bardzo szczegółowe porady dietetyczne, po typowe problemy żywieniowe – zajmujemy się wszelkimi kwestiami pomagającymi karmić psa w zgodzie z jego naturą. Zawsze mamy na uwadze naturę zwierzęcia: jego pochodzenie od wilka odgrywa ważną rolę w wyborze odpowiedniej koncepcji żywienia. W naturalnym menu przodków naszego domowego psa, jak i u jego najbliższych kuzynów, znajduje się wiele składników. Podstawę stanowi mięso, ale psowate zjadają także wnętrzności, kości, a nawet skórę. Jest również miejsce na dostarczające witamin i mikroelementów zioła czy jagody. Oprócz podstawowego głównego składnika mięsa, odpowiednia dla gatunku i naturalnie zdrowa dieta psa obejmuje zatem również owoce, warzywa i oleje. Wszystkimi istotnymi informacjami – w tym o popularnym BARFie – dzielimy się z Państwem tutaj w przewodniku!

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Składniki karmy: Co jest dozwolone, a co nie?

Naturavetal® to zdrowa i naturalna karma dla psów. Twój pies zasługuje na to co najlepsze, ale tak naprawdę o jakie składniki chodzi? Które z nich są odpowiednie, a na jakie nie ma miejsca w jego diecie? W tym kontekście prawie zawsze mówi się o „złych zbożach”. Pszenica, żyto czy jęczmień dostarczają dużo energii, a także zawierają witaminy i minerały, jednakże wiele psów nie toleruje glutenu i jest uczulonych na pokarmy zawierające właśnie te zboża. Nieprzetworzone ziarna są też często przyczyną problemów trawiennych. Ważnym elementem naszego psiego przewodnika są również informacje o pokarmach trujących i zabójczych dla psów, takich jak czekolada.

Nasze artykuły na temat żywienia psów

Znajdź odpowiednią jakość i odpowiednią ilość

Oprócz jakości składników karmy, podawana ilość karmy ma również wpływ na zdrowie psa – i dlatego też jest jednym z tematów w naszym przewodniku po żywieniu psów. Jak duże powinny być dzienne porcje, zależy od wieku, rasy i indywidualnego temperamentu. Spokojni seniorzy wymagają mniej energii niż zwinne młode psy (więcej na ten temat w poradniku o żywieniu szczeniąt). Ponadto niektóre rasy psów mają tendencję do nadwagi i nie należy ich rozpieszczać zbyt dużą ilością smakołyków. Ważnym czynnikiem jest również zapotrzebowanie na energię: ponieważ wyszkolony pies użytkowy, który wykonuje swoją pracę w policji lub służbie celnej, wymaga znacznie więcej żywności bogatej w energię niż mały piesek, który czuje się najlepiej na swojej sofie lub na kolanach swojej pani. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika o żywieniu psów.

Przewodnik po żywieniu psów - pomocne wskazówki żywieniowe i porady na wypadek problemów

Jeśli pies nagle nie chce już jeść, jeśli cierpi na biegunkę lub zaparcia, ważna jest szybka pomoc. Artykuły w naszym przewodniku Naturavetal® po żywieniu psów nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii, ale dostarczają przydatnych informacji na temat wielu problemów żywieniowych. Każdy opiekun czuje niepokój, gdy pies nagle przestaje jeść. Wynika to z reguły z faktu, że w przeciwieństwie do kotów (o których więcej dowiedzieć się można z naszego dedykowanego im przewodnika) większość psów nie jest wybrednymi smakoszami i zawahania nad psią miską zdarzają się raczej rzadko. Apetyt czworonożnego przyjaciela mogą zepsuć chwilowe problemy zdrowotne czy choroby. Jednak nawet zdrowe psy czasami odmawiają jedzenia. Co możesz wtedy zrobić? Te i wiele innych wskazówek żywieniowych znajdziesz tutaj w przewodniku po zdrowym, odpowiednim dla gatunku i naturalnym żywieniu psów!

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące poradnika żywieniowego Naturavetal dla opiekunów psów

Jaka jest najlepsza dieta dla psa?

Natura nie uznaje liczb analitycznych, ale polega na różnorodności i czystej jakości składników. Niezależnie od tego, czy chodzi o suchą karmę tłoczoną na zimno, mokrą karmę czy BARF - dzięki naszemu poradnikowi znajdziesz najlepszą karmę dla swojego psa. W Naturavetal® przewodnik ten służy jako drogowskaz do bogatego menu składającego się z dużej ilości mięsa z tłuszczem, naturalnego źródła wapnia, cennych podrobów, warzyw, owoców i jagód, zdrowego błonnika oraz ziół - bez syntetycznych dodatków i niezdrowych wypełniaczy. 

Twój pies jest wyjątkowy i ma swoje indywidualne wymagania. I oczywiście Ty, jako opiekunka lub opiekun psa, również chcesz karmić go zgodnie z koncepcją, która pasuje do Twojego codziennego życia. Nasza strona „Jaka karma dla mojego psa?” zawiera wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć najlepszą karmę dla Twojego psa.

Jaka karma dla psów z chorobami wątroby?

Wiele chorób wątroby wiąże się z tym, że należy dostosować zawartość białka i węglowodanów w karmie, podczas gdy produkcja energii z tłuszczu często nadal działa dobrze. Najlepiej w ostrej fazie karmić Miskami Mięsnymi Canis Plus®roladkami z czystego mięsa z warzywami i owocami lub suszonymi na powietrzu płatkami (Canis Extra Top-Fit-Mix) w proporcji 50:50 i źródłem wapnia, takim jak Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj Bio. Alternatywą są Kompletne Menu Canis Plus®, jako gotowy do podania i zbilansowany wariant. Posiłki powinny początkowo składać się w 50% z mięsa i w 50% z warzyw i owoców lub płatków. W tej fazie należy unikać zbóż. Gdy stan wątroby ulegnie poprawie, można również stosować suchą karmę Canis Plus® jako podstawę diety. Szczególnie polecamy Canis Plus® Jagnięcina lub Canis Plus® Łosoś (dostępne również w formie małych granulek).

W przypadku olejów roślinnych należy upewnić się, że zawierają one niewielką ilość olejków eterycznych, aby nie obciążać wątroby. Oznacza to na przykład, że oleje takie jak olej z czarnuszki, nie powinny być podawane w ogóle lub tylko w niewielkich ilościach. Jeśli pies ma problemy z trzustką, woreczkiem żółciowym lub drogami żółciowymi lub cierpi na stłuszczenie wątroby, wówczas należy suplementować tłuszcze i oleje w sposób oszczędny.

Nasz zespół ekspertów chętnie doradzi w razie jakichkolwiek pytań dotyczących żywienia psów z chorobami wątroby. 

Jakie owoce i warzywa może jeść pies?

Owoce i warzywa, takie jak jabłka, gruszki, truskawki lub ogórki, dynia lub seler mogą być doskonałym uzupełnieniem diety psa. Z naszego poradnika „Składniki BARF – surowa dieta dla psa” znajdziesz listę sugerowanych składników, podczas gdy nasz przewodnik „BARF dla psa – pierwsze kroki” wyjaśnia, jak na ich bazie przygotować posiłek dla psa.

Jakie potrzeby ma pies?

Psy potrzebują odpowiednich dla gatunku warunków bytowych, które zapewnią właściwy poziom aktywności zarówno ich ciałom, jak i umysłom. Należy pamiętać o różnicach związanych z rasą - pies pasterski ma inne potrzeby niż pies myśliwski. Jednak na te potrzeby może mieć również wpływ charakter psa i jego wcześniejsze doświadczenia. Dla zdrowego rozwoju ważna jest również struktura - zorganizowane z miłością zasady i ramy, które dają psu poczucie klarowności i bezpieczeństwa. 

Odpowiednio dobrana dieta dla psa jest również jednym z fundamentów długotrwałego zdrowia, a zatem jedną z rzeczy niezbędnych psu. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, która karma jest najlepsza dla psa. Kierunek jest wyznaczany już w wieku szczenięcym, kiedy to maluch po raz pierwszy otrzymuje karmę, ale zawsze można zmienić kurs i dokonywać korzystnych dla swojego psa zmian. Twój pies jest wyjątkowy, a jego indywidualne potrzeby różnią się od potrzeb innych psów. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zaspokojenie potrzeb psa. 

Z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj karmy dla psa. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące żywienia psa, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów

Ile razy dziennie należy karmić psa?

Doświadczenie pokazuje, że psy dobrze radzą sobie otrzymując dwa posiłki dziennie. W przypadku niektórych chorób, na przykład trzustki, sensowne jest karmienie psa kilkoma małymi posiłkami dziennie. Więcej wskazówek na temat sposobu karmienia można znaleźć tutaj.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.