Naturavetal Logo

Naturalna karma dla psów – zdrowa i optymalna dieta

Dodaj do listy zakupów

Psy wzbogacają nasze życie i sprawiają nam mnóstwo radości. Pies jest naszym wiernym towarzyszem we wszystkich sytuacjach życiowych. Jest zarówno członkiem rodziny jak i najlepszym przyjacielem… a dla przyjaciela chcemy wszystkiego, co najlepsze, w tym również optymalnego i zrównoważonego pożywienia. Z troską koncentrujemy nasze działania na tym, by dostarczyć psu tego, co potrzebuje, by mógł wieść szczęśliwe życie. Jeśli pies jest zdrowy, tzn. zdrowo się odżywia, to i człowiek ma powody do radości. 

Jednak pokarm pokarmowi nie równy! Jakość użytych surowców oraz proces produkcji mają wymierny wpływ na zdrowie naszych czworonożnych podopiecznych. Wiele chorób jest uwarunkowanych genetycznie, niemniej spora część dolegliwości ma pochodzenie środowiskowe, gdzie z kolei żywienie odgrywa znaczącą rolę. Rosnąca liczba alergii i nietolerancji, dolegliwości stawów, problemy ze skórą i sierścią, nowotwory, kłopoty jelitowe, choroby nerek i wątroby oraz problemy z trawieniem, mogą wiązać się z niezdrowym i niewłaściwym żywieniem. W przypadku alergii pokarmowych opiekun powinien zwrócić szczególną uwagę na skład karmy, zwracając uwagę na to, by była wolna od alergenów. W takim przypadku warto rozważyć zastosowanie karmy pozbawionej glutenu, która zawiera tylko jedno źródło białka – jak w koncepcie Canis Plus® rekomendowanym przez lekarzy weterynarii.

Podstawa długiego życia pełnego energii

Wzrost liczby psów z problemami behawioralnymi wynika nie tylko z uwarunkowań genetycznych i wychowania, lecz często znajduje swoje źródło w chemii obecnej w pożywieniu. Syntetyczne konserwanty oraz neurotoksyczne substancje zawarte w pokarmie dla zwierząt mogą negatywnie wpływać na ich zachowanie. Zapewniając pożywienie wysokiej jakości opiekun psa ma bezpośredni wpływ na zdrowie swojego podopiecznego. 

Dodatkowo karma powinna być dopasowana do naturalnych potrzeb danego zwierzęcia – jest to podstawą długiego, zdrowego życia pełnego energii i witalności. Jeśli karmisz swojego psa w zgodzie z jego naturą, sprawiasz, że może on cieszyć się długim, szczęśliwym i zdrowym życiem.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Naturalna karma dla psów – zdrowa i optymalna dieta

To, czym karmisz swojego psa, ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie, a nie każda karma dla psów jest taka sama. Różne receptury czasami zawierają więcej mięsa, czasami więcej zbóż i często syntetyczne dodatki. Nie wszystko, co znajduje się w rzekomo odpowiedniej dla gatunku karmie dla psów, jest rzeczywiście dobre dla zwierzęcia. W Naturavetal® jesteśmy przekonani, że najlepsza jest naturalna karma dla psów, ponieważ składa się wyłącznie z czystych funkcjonalnych składników. W tym artykule wyjaśniamy, co dokładnie oznacza naturalna karma dla psów, na jakie substancje nie ma w niej miejsca i jak Twój pies skorzysta z naturalnie zdrowego żywienia!

Naturalne - co to oznacza?

Jeśli coś jest naturalne, należy do natury, występuje w naturze i/lub wynika z praw natury. Ważne jest również, aby pamiętać, że coś naturalnego wyrosło w naturze i nie zostało sztucznie wyprodukowane w laboratorium.  W przypadku naturalnej karmy dla psów definicja określa, że jedzenie takie składa się ze składników, które zostały pobrane z natury w niezmienionej formie. Ani składniki zwierzęce, ani roślinne nie zostały poddane manipulacjom genetycznym ani nie zmieniono ich właściwości za pomocą substancji syntetycznych. Przetwarzanie tych naturalnych składników wymaga najwyższej staranności. Jeśli na przykład zostaną one zbyt mocno podgrzane podczas produkcji suchej karmy - jak ma to miejsce w przypadku karm ekstrudowanych - witaminy i składniki odżywcze mogą zostać utracone. Nieuchronnie muszą one zostać zastąpione sztucznymi odpowiednikami. Taka nienaturalna karma może pęcznieć w żołądku psa i powodować zaburzenia metaboliczne - całkowicie wbrew naturze.

Składniki naturalnej karmy dla psów

Naturalna karma dla psów zawiera dokładnie to, co odpowiada naturze i czego czworonożny przyjaciel potrzebuje pod względem żywienia. Dlatego najważniejszym składnikiem jest mięso. W przeciwieństwie do kotów, psy nie są wyłącznie mięsożercami, ale wciąż, to mięso pozostaje głównym składnikiem ich diety. Początki tego typu żywienia można zaobserwować u wilka: zjada on swoje ofiary ze skórą i sierścią, a także często żołądek z zawartością (czyli głównie ze składnikami roślinnymi). Naturalna karma dla psów, oprócz dużej ilości mięsa, powinna zawierać owoce, warzywa, zioła i/lub kiełki, aby zapewnić zrównoważone, odpowiednie dla gatunku żywienie. Uwaga: ani dziki wilk, ani udomowiony pies nie pomyślałby o skubaniu pojedynczych źdźbeł na polu pszenicy, aby zjeść obiad. Dlatego też w naturalnej karmie dla psów nie powinna znaleźć się nadmierna ilość zbóż.

O co chodzi z tymi „złymi zbożami"?

W wysokiej jakości karmie dla psów nie ma miejsca na duże ilości zbóż, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Zasadniczo zboża zawierają dużo energii, witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Ale jeśli proporcje nie są właściwe lub jeśli przetwarzane są roślinne produkty uboczne, takie jak korzenie lub łupiny, nie jest to odpowiednia karma dla psów. Ponadto wiele psów jest uczulonych na różne rodzaje zbóż lub nie toleruje glutenu zawartego w popularnych zbożach. Dlatego Naturavetal® zawsze unikała zbóż zawierających gluten. Nieprzetworzone zboża są trudne do strawienia - nie tylko powodują krótkotrwałe zaparcia lub biegunkę, ale mogą prowadzić do długotrwałych chorób przewodu pokarmowego i innych narządów. Z kolei zbyt duża ilość zbóż może prowadzić do biegunki i przewlekłych chorób psów, na przykład uszkadzając nerki. Dlatego Naturavetal® opiera się głównie na otwieranych na parze, pełnowartościowych ziarnach, takich jak kasza jaglana i gryka, które mają cenny wkład w żywienie, dostarczając wielu minerałów i witamin i wspierając organizm również na poziomie komórkowym.

Ziarna, które przetwarzamy w naszym asortymencie, pochodzą z UE i są uprawiane zgodnie z najwyższymi normami jakościowymi. 

Używamy wyłącznie zbóż i ich alternatyw, które nie są modyfikowane genetycznie. Nie można jednak zagwarantować 100% wolności od inżynierii genetycznej, ponieważ czynniki środowiskowe i szlaki transportowe mogą powodować drobne zanieczyszczenia, których niestety nikt nie jest obecnie w stanie uniknąć.

Ziarna stosowane w naszej karmie Canis Plus® są testowane zgodnie z najsurowszymi kryteriami jakości i bezpieczeństwa i przygotowywane do spożycia w specjalnym procesie gotowania na parze. Dzięki temu mogą być optymalnie wykorzystywane przez organizm psa i dostarczają szerokiej gamy składników odżywczych jako dodatek do mięsa, warzyw, owoców i ziół. Dzięki rygorystycznemu jakościowemu procesowi produkcji, surowiec jest kilkakrotnie czyszczony, wskutek czego, pozostają tylko cenne ziarna, które są wykorzystywane do produkcji naszej karmy tłoczonej na zimno. Gorsze roślinne produkty uboczne, takie jak łodygi lub liście, są dzięki temu odrzucane i nie ma dla nich miejsca w naszych produktach. Również ściśle monitorowana jest zawartość mikotoksyn, w tym aflatoksyn.

Dlaczego ważna jest monobiałkowość – jedno źródło białka zwierzęcego?

Patrząc na wilka jako dzikiego krewnego psa, szybko staje się jasne, dlaczego pojedyncze źródło białka zwierzęcego w danym posiłku odpowiada naturalnemu zachowaniu żywieniowemu. Wilk wybiera określone zwierzę na swoją ofiarę. Nie ma znaczenia, czy jest to jeleń, czy królik - w obu przypadkach w żołądku nie będzie mięsa innych zwierząt. Ani jelenie, ani króliki nie są mięsożercami, ale żywią się trawami lub ziołami. Tak więc wilk również zjada tylko mięso upolowanej ofiary, spożywając jeden rodzaj białka zwierzęcego. Dostosowując się do naturalnych zachowań i preferencji, Naturavetal® opiera tłoczoną na zimno suchą karmę na jednym źródle białka zwierzęcego. Również z asortymentu Kompletnych Menu większość przepisów opiera się na jednym białku, ale istnieją również 3 odmiany dla mniej wrażliwych smakoszy, które wykorzystują różne, lekkostrawne źródła białka zwierzęcego.

Zero tolerancji dla syntetycznych i szkodliwych substancji

Naturavetal® nie używa żadnego z poniższych składników, ponieważ nie ma dla nich miejsca w naturalnej karmie dla psów:

 • Wzmacniacze smaku
 • Chemiczne środki konserwujące
 • Sztuczne barwniki
 • Sztuczne aromaty
 • Atraktanty
 • Roślinne produkty uboczne
 • Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego
 • Syntetyczne substancje wiążące


Roślinne produkty uboczne obejmują na przykład łupiny orzeszków ziemnych, słomę, wysłodki buraczane, korzenie i melasę. Produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego mogą być mączka z piór, pazury, dzioby lub kopyta. Obie kategorie kryją w sobie produkty odpadowe, które są wykorzystywane jako tani wypełniacz. Dlatego w niskiej jakości karmach dla psów często nie są wymieniane rzeczywiste składniki, a jedynie grupy, takie jak „produkty pochodzenia roślinnego” lub „zwierzęcego”.

Zalety naturalnej karmy dla psów

Podstawą naturalnej karmy dla psów jest pierwszorzędna jakość surowców. Naturavetal® wykorzystuje wyłącznie czyste, wysokiej jakości składniki i przygotowuje je w delikatnych procesach produkcyjnych. W ten sposób zostają zachowane wszystkie naturalne witaminy i są w pełni wykorzystywane przez organizm. Oczywiste jest, że nie używamy genetycznie modyfikowanych składników ani tanich wypełniaczy, takich jak pszenica, soja, produkty mleczne, czy cukier w postaci buraków lub melasy. Dla syntetycznych witamin czy atraktantów, a także konserwantów również nie ma miejsca w całkowicie naturalnej karmie dla psów. Takie czyste pożywienie daje liczne korzyści dla zdrowia psa. Wybierając naturalną karmę dla psów, aktywnie przyczyniasz się do zachowania zdrowia swojego pupila!

W skrócie

Nasza naturalna karma dla psów 

 • naturalna
 • odpowiednia dla potrzeb psa
 • holistyczna
 • wysokiej jakości
 • bardzo strawna
 • zdrowa

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.