Kot żyje obok człowieka od tysięcy lat i zawsze pozostawał niezależnym drapieżnikiem o silnej woli. Polując na myszy, ptaki, a nawet owady, kot interesował się głównie ich mięsem. Do dziś kot pozostał prawdziwym mięsożercą - zmieniło się jednak jego środowisko życia.
Ciało kota w co najmniej dwóch trzecich składa się z wody. Dlatego tak ważne jest, by w ramach diety podawać im głównie mokrą karmę – karma sucha powinna odgrywać w menu jedynie rolę uzupełniającą. Przy zmianie karmy kluczowa jest proporcja mięsa w menu. Dla spełnienia potrzeb gatunkowych, koty potrzebują co najmniej 85-90% mięsa w misce każdego dnia, aby wchłonąć niezbędne składniki odżywcze. Oprócz mięsa, bogate podroby zapewniają również odpowiednią zawartość tauryny, aby na długi czas utrzymać zdrowe serce i bystre oczy.
Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad.
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00
Najpierw mięso:
Zmiana diety kota na Felins Plus®
Dzięki zawartości mięsa przekraczającej 85%, nasze Roladki Felins Plus® są doskonale dostosowane do potrzeb kotów jako prawdziwych mięsożerców. Dostępne są cztery pyszne smaki, z których trzy zawierają tylko jedno źródło mięsa, dzięki czemu są również odpowiednie dla alergików. Oprócz lekkostrawnego kurczaka, jedna z odmian zawiera również dorsza norweskiego, który wzbogaca karmę w cenne kwasy tłuszczowe omega.
- Felins Plus® Wołowina z Dynią i Twarogiem
- Felins Plus® Kurczak z Cukinią i Jajkiem
- Felins Plus® Królik z Delikatnymi Warzywami
- Felins Plus® Dorsz Norweski z Kurczakiem i Warzywami
Wszystkie cztery odmiany to zbilansowana, pełnoporcjowa karma z wysokiej jakości mięsem, rybami, witaminami, minerałami, tauryną i proszkiem ze skorupek jaj. Idealnie nadają się do karmienia łączonego z naszą karmą tłoczoną na zimno Felins Plus® Drób i Ryba, ale równie dobrze mogą być podawane jako uzupełnienie BARF lub jako substytut BARF na przykład na wakacjach. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak karmić kota? Zajrzyj tutaj.
Nasza tłoczona na zimno karma Felins Plus® Drób i Ryba ma tę ogromną zaletę, że nie pęcznieje w przewodzie pokarmowym, a zatem nie wiąże żadnych płynów podczas trawienia.
Niemniej jednak, kluczowe znaczenie dla zdrowia kota podczas zmiany karmy ma to, że sucha karma powinna stanowić maksymalnie 20% dziennej dawki pokarmowej - kot powinien zatem otrzymywać głównie mokrą karmę, taką jak nasze Roladki Felins Plus®.
Nie ma cię w domu w ciągu dnia? A może nie chcesz wystawiać mokrej karmy lub posiłku BARF na cały dzień - zwłaszcza, że koty zazwyczaj wolą, gdy podaje im się świeże jedzenie? Podawanie kotu niewielkiej ilości naszej suchej karmy Felins Plus® Drób i Ryba do swobodnej konsumpcji jest tutaj bardzo dobrą alternatywą. Ze względu na proces tłoczenia na zimno, nasza naturalna sucha karma dla kotów może być podawana jako dodatek do BARF lub mokrej karmy.
Zmiana diety kotów: jak sprawić, by się udało!
Ponieważ koty w młodym wieku przyzwyczajają się do jednego rodzaju karmy i zazwyczaj preferują ją przez całe życie, należy wprowadzać je w świat karmy naturalnej powoli. Zwłaszcza jeśli kot jest przyzwyczajony do dodawanych aromatów w karmie, często potrzeba tylko trochę czasu i cierpliwości, aby zmiana była udana.
- 1. Wprowadzanie Roladek
Karmę w roladkach można wprowadzać stopniowo, mieszając ją z poprzednią mokrą karmą przez kilka pierwszych dni. Następnie należy krok po kroku zmniejszać udział poprzedniej karmy, w zależności od opinii kota, a następnie odpowiednio zwiększać ilość karmy z naszych Roladek. - 2. Mieszaj suchą karmę z mokrą
Jeśli kot lubi nasze Roladki lub swoją dotychczasową mokrą karmę, ale odmawia suchej karmy, którą chcesz wprowadzić - warto zacząć przyzwyczajać go do suchej karmy poprzez regularne dodawanie kilku granulek do karmy mokrej. W międzyczasie sucha karma może być wystawiana jako odrębny posiłek. Gdy kot przyzwyczai się do nowego smaku, po krótkim czasie będzie jadł suchą karmę bez konieczności dodawania karmy mokrej. - 3. Uczyń suchą karmę bardziej interesującą poprzez zabawę
Przez pierwsze kilka dni możesz w formie zabawy podawać kotu kilka granulek naszej karmy tłoczonej na zimno Felins Plus® Drób i Ryba. Możesz rzucać kotu pojedyncze granulki, za którymi będzie musiał gonić, lub ukrywać suchą karmę w pokoju i pozwalać mu szukać. Jeśli chcesz zmienić karmę, ważne jest, aby nie mieszać starej suchej karmy z nową w misce, ale od razu całkowicie przejść na nową. - 4. Wzbogacanie smaku
Puste opakowanie po naszej Roladce czy innej karmie można opłukać do naczynia i ewentualnie dodatkowo namoczyć w niewielkiej ilości ciepłej wody, aby tłuszcz zawarty w opakowaniu mógł się rozpuścić. Następnie mieszamy tak uzyskany płyn z karmą. Wybredność kota podczas zmiany karmy mogą też zmniejszyć inne specjalne dodatki, np. olej z łososia, pełne mleko kozie w proszku lub organiczny olej kokosowy czy po prostu dodatek ryby. - 5. Specjalne miejsce do karmienia
Wiele kotów preferuje płaskie miski ceramiczne w podwyższonej pozycji.
To tylko kilka przykładów na to, jak zmiana karmy może zakończyć się sukcesem. Ty najlepiej znasz swojego kota: zdecyduj, która z tych wskazówek ma największe szanse powodzenia i wypróbuj ją jako pierwszą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.
Informacje Naturavetal®
Na temat zdrowego trawienia
Ponieważ zmianie karmy kota towarzyszy przystosowywanie flory jelitowej do nowego pożywienia, przez pierwsze kilka dni zmianie mogą towarzyszyć zwiększone lub miękkie odchody. Sytuacja ureguluje się w ciągu kilku dni.
Zalecane dawkowanie
Roladek Felins Plus®
Kocięta mogą spożywać dowolne ilości, zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem. Dawka dzienna dla kotów powyżej 6 miesiąca życia to ok. 5% masy ciała na dobę (dla seniorów 3,5-5% masy ciała na dobę).
Wartości te zależą również od indywidualnego temperamentu i wieku kota.
Informacje Naturavetal®
Na temat optymalnej ilości karmy
Optymalna ilość karmy zależy od różnych czynników, takich jak poziom aktywności, wiek, pora roku, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz wiele innych i powinna być oceniana indywidualnie. Zawsze bieżmy pod uwagę docelową masę kota, zwłaszcza gdy cierpi on na otyłość lub ma niedowagę.
Zalecenia żywieniowe dla Felins Plus® Drób i Ryba
Zalecane dawkowanie Felins Plus® Sucha karma
Jako uzupełnienie do naszych Roladek Felins Plus® lub BARF
Waga kota | Ilość Felins Plus® Drób i Ryba na dzień |
---|---|
Kocięta i młode koty (do 12 miesiąca) | Tylko jako okazjonalny dodatek* |
Koty do 3 kg | Do około 15 g dziennie* |
Koty od 4 - 6 kg | Do około 15 - 20 g dziennie* |
Koty od 7 - 10 kg | Do około 20 - 25 g dziennie* |
*Jako uzupełnienie dziennej dawki mokrej karmy.
Felins Plus® Drób i Ryba jest idealnym uzupełnieniem diety BARF lub Mięsnych Roladek Felins Plus® - głównym pożywieniem kota powinna być zawsze karma mokra.
Wskazówki dotyczące przechowywania mokrej i suchej karmy
Po otwarciu, roladki należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 3 do 4 dni. Można je zamrażać w porcjach. W temperaturze do 25°C zapieczętowane Roladki Felins Plus® nie wymagają przechowywania w lodówce. Można je po prostu trzymać w szafce.
Suchej karmy nie należy przesypywać po otwarciu (na przykład do jakiegoś pojemnika). Najlepiej po prostu pozostawić ją w oryginalnej papierowej torbie i luźno zwinąć. Jeśli chcesz, możesz umieścić papierową torbę z karmą w odpowiednim pojemniku, ale nie powinien on być szczelnie zamknięty. Jeśli do wyjmowania karmy używasz kubka czy miarki, należy je płukać przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Nie należy sięgać rękami do worka, aby uniknąć przedostania się do karmy drobnoustrojów z zewnątrz. Felins Plus® Drób i Ryba jest regularnie sprawdzany pod kątem obecności roztoczy.
Informacje Naturavetal®
Więcej wskazówek dotyczących karmienia kotów
- Sucha karma tłoczona na zimno nie powinna być mieszana w misce z suchą karmą ekstrudowaną - zmiana karmy powinna zajść od razu.
- Wrażliwi alergicy odnoszą korzyści z karmienia tylko jednym źródłem białka zwierzęcego dziennie. Tak więc nie tylko główny pokarm, ale także przekąski powinny pochodzić z jednego gatunku zwierząt. Więcej informacji na temat odpowiednich przekąsek dla kotów można znaleźć tutaj.
- Pozwól kotu odpocząć podczas jedzenia.
- Jeśli w domu jest więcej kotów, dobrym rozwiązaniem może być karmienie ich osobno bez stresu.
- Kilka małych posiłków jest zdrowszych niż jeden duży posiłek.
- Zbyt gorąca lub zbyt zimna karma może powodować biegunkę lub wymioty. Optymalna temperatura jedzenia jest taka sama lub delikatnie wyższa niż temperatura pokojowa.
Więcej informacji i najczęściej zadawane pytania (FAQ) na zmiany karmy dla kota
Zmiana karmy dla kota może być konieczna z różnych powodów. Kot nie toleruje już swojej starej karmy, ma alergię lub inną chorobę, która sprawia, że stara karma jest nieodpowiednia lub po prostu chcemy karmić go w bardziej odpowiedni i zdrowszy sposób - we wszystkich tych przypadkach sensowna jest zmiana na zdrową, naturalną karmę.
Zmiana karmy dla kota może potrwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od tego, jak bardzo kot przyzwyczaił się do swojej poprzedniej karmy. Ponadto, czynniki takie jak wiek i styl życia (np. czy kot wychodzi na zewnątrz), a także charakter kota również odgrywają rolę w zmianie karmy. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co należy wziąć pod uwagę podczas karmienia starszych zwierząt? - Zajrzyj tutaj.
Jeśli kot reaguje biegunką na zmianę karmy, może to być znak, że nie toleruje dobrze nowego pokarmu. Należy jednak dokonać rozróżnienia: jeśli kot ma intensywną biegunkę, raczej nie jest to dobry znak. Jeśli jednak kot ma po prostu bardziej miękkie odchody niż te, do których opiekun jest przyzwyczajony, często jest to znak, że flora jelitowa kota musi po prostu przyzwyczaić się do nowego pokarmu. Wszystko wróci do normy w ciągu kilku dni.
Jeśli kot odmawia nowej karmy, może to mieć różne przyczyny. Kot może być przyzwyczajony do atraktantów i aromatów w poprzedniej karmie. Jeśli nowa karma jest wolna od tych sztucznych dodatków, kot potrzebuje po prostu trochę czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Może być również tak, że zwierzak odmawia jedzenia, ponieważ ma ono nieznaną konsystencję i potrzeba czasu na przyzwyczajenie się do nowości.
Koty zazwyczaj przyzwyczajają się do jednego rodzaju karmy w młodym wieku i preferują ten rodzaj karmy przez resztę swojego życia. Jeśli kot otrzymuje źródło mięsa, które jest mu wcześniej nieznane, może to być również powodem, dla którego na początku odmawia jedzenia. Potrzebna jest cierpliwość i stopniowe przyzwyczajanie do nowej karmy. Olej z łososia lub pełnotłuste kozie mleko w proszku mogą wspomóc zmianę w trudnych przypadkach.
Chętnie udzielamy kompleksowych porad na temat odpowiedniego żywienia kota.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.