Naturavetal Logo

Poradnik Naturavetal® o żywieniu BARF

Istnieje wiele powodów, dla których pies może potrzebować specjalnej diety. Nie tylko choroby powodują konieczność zmiany żywienia na dłuższą metę. Podobnie jak ich opiekunowie, także i nasi czworonożni przyjaciele mogą cierpieć na alergie lub rozwinąć nietolerancję na niektóre składniki. 

Trzeba przy tym odnotować, że indywidualne wybory psa są tu dość mocno ograniczone i to my, opiekunowie prawie w 100% decydujemy o tym co jedzą nasi pupile. To nie tylko kwestia wyboru pomiędzy różnymi rodzajami suchej i mokrej karmy - w ostatnich latach bardzo popularna stała się również dieta BARF. Możesz dowiedzieć się o tym podejściu nieco więcej dzięki specjalnemu poradnikowi o BARF od Naturavetal®.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

BARF - więcej niż trend

Słowo BARF oryginalnie jest skrótem od angielskiego wyrażenia "born-again raw feeders". Najprościej ujmując, BARF oznacza żywienie zwierząt oparte na surowym mięsie. Ta odpowiednia dla gatunku forma żywienia nawiązuje do korzeni psa w wilku. Ponieważ dziko żyjący protoplaści współczesnego psa domowego, tak jak dzisiejsze wilki, zjadali mięso, sierść i wnętrzności swojej ofiary (wraz z zawartością) oraz m.in. owoce leśne, BARF obejmuje jeszcze więcej niż samo mięso: owoce, warzywa i zioła są integralną częścią tej diety. Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać pokarm dla swojego psa, musisz zdobyć rozległą wiedzę, aby nie dopuścić do niedoborów witamin i składników odżywczych. Nadmiar białka może być również szkodliwy dla zwierzęcia. Dlatego w poradniku Naturavetal® o BARF, szczegółowo opisujemy wszystkie podstawy, korzyści i zagrożenia związane z tą formą żywienia.

Więcej informacji i najczęściej zadawane pytania (FAQ) na temat BARF

Jak prawidłowo barfować?

Podczas barfowania ważny jest odpowiedni skład posiłku. Dla normalnie zdrowego psa powinien on składać się w 70% z mięsa i w 30% z dodatków roślinnych. W zależności od potrzeb psa, należy dodać suplementy - na przykład w celu pokrycia zapotrzebowania na wapń. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule "BARF dla psa – pierwsze kroki".

Ile powinien jeść pies w diecie BARF?

Odpowiednią ilość karmy BARF dla psa określa się w zależności od wieku, aktualnej masy ciała, poziomu aktywności i oczywiście indywidualnej historii i potrzeb. Podstawowe informacje i wskazówki dotyczące BARF można znaleźć tutaj.

Czy BARF jest najlepszy dla psów?

BARF daje opiekunowi możliwość decydowania i pełną wiedzę o tym, czym dokładnie karmiony jest pies. Każdy posiłek można dostosować do indywidualnych potrzeb psa. BARF jest również rodzajem żywienia, który jest najbliższy genom i pochodzeniu psa. Ważne jest jednak, aby dokładnie dowiedzieć się, jak BARF działa na organizm naszego psa lub kota, aby np. nie wystąpiły objawy niedoboru. Dlatego wielu opiekunów psów początkowo decyduje się na tzw. częściowy BARF. W tym przypadku pies jest karmiony w 50% gotową karmą dla psów, a pozostałe 50% składa się z przygotowanego w domu BARF. W naszym artykule "BARF częściowy: złoty środek czy zbędna komplikacja?" można dowiedzieć się więcej na temat koncepcji częściowego BARF.

Ile karmy BARF potrzebuje mój pies?

To, ile karmy BARF potrzebuje pies, zależy od jego poziomu aktywności, wieku, aktualnej masy ciała i wcześniejszej historii.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.

Ile karmy BARF dla młodego psa?

Odpowiednia ilość karmy BARF dla młodego psa zależy od jego wieku, poziomu aktywności, aktualnej masy ciała i historii.

Jeśli Twój młody pies został przyzwyczajony do jedzenia suchej karmy jako szczeniak, zalecamy powolne przejście na BARF, aby mógł jak najłagodniej przyzwyczaić się do surowego jedzenia. Więcej informacji na temat żywienia szczeniąt i młodych psów można znaleźć w naszym poradniku dla opiekunów szczeniąt.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.