Naturavetal Logo

Jaka karma dla szczeniaka?

Dodaj do listy zakupów

Szczeniak jest wciąż na samym początku swojego rozwoju, ale już wiadomo, że jest istotą wyjątkową i z własnym charakterem. Będzie się on rozwijać i ewoluować w nadchodzących miesiącach i latach, w zależności od socjalizacji i osobistych doświadczeń – rola opiekunów jest przy tym ogromna. Ty i Twój pies jesteście na początku wspaniałej wspólnej podróży, a dzięki naturalnej, przyjaznej dla szczeniąt karmie kładziesz podwaliny pod zdrowy rozwój i długotrwałe zdrowie.

Zwłaszcza jeśli maluch jest Twoim pierwszym psem, decyzja o wyborze najlepszej karmy dla szczeniaka może być początkowo pełna niepewności. Zazwyczaj hodowca przyzwyczaił już szczeniaka do jednego rodzaju karmy i należy się tego wyboru trzymać przez kilka pierwszych dni w nowym domu.

Jednakże, gdy szczeniak już się zadomowi, możesz zmienić karmę, jeśli chcesz. Odpowiednią karmą dla szczeniaka może być karma sucha lub mokra, w przyszłości możesz też preferować karmienie psa dietą BARF lub łączyć różne metody karmienia. Nie tylko alergie lub nietolerancje decydują o tym, która karma jest najlepsza dla szczeniaka: na to, która koncepcja żywieniowa sprawdzi się dla Twojego psa najlepiej może mieć również wpływ jego charakter, a ponadto wszystko powinno także pasować do Waszego wspólnego codziennego życia. 

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Jaki jest Twój szczeniak? 

Jako opiekunowie i obserwatorzy psów często mamy w głowie obraz konkretnego psa, gdy myślimy o poszczególnych cechach. Na przykład, gdy myślimy "uparty", łatwo przychodzi nam na myśl terier, jamnik lub beagle, kiedy myślimy o border collie lub owczarku niemieckim, często powiemy: "chętny do nauki" lub "lojalny". Oczywiście cechy te nigdy nie powinny być jednoznacznie przypisane do rasy, ponieważ jest tyle samo upartych owczarków niemieckich, co pilnych jamników. Tak więc charakter psa niekoniecznie powiązany jest w 100% z jego rasą. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że pewne cechy mogą dostarczyć informacji o kierunku, w którym może rozwijać się odpowiednio dobrana dla danego psa koncepcja żywieniowa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie "Jaką karmę wybrać dla psa“? 

Karma mokra czy sucha: co jest lepsze dla szczeniaka? 

Zarówno mokra, jak i sucha karma mają swoje zalety, które mogą indywidualnie odnosić się do każdego szczeniaka. W wielu przypadkach ostateczne wybory są również związane z preferencjami opiekuna psa. Najważniejsze jest to, aby karma dla szczeniąt była wysokiej jakości, odpowiednia gatunkowo i naturalnie zdrowa. Czy jest to karma mokra czy sucha - ta cecha pozostaje drugorzędna. Największe zalety suchej karmy to łatwość przechowywania i porcjowania. Niezbędne zapotrzebowanie na energię jest pokrywane już przy niewielkiej ilości pożywienia, co jest korzystne, jeśli sucha karma ma być na przykład zabierana w podróż. Wadą jest jednak to, że karma sucha zawiera mniej wody i konieczne jest, aby pies pił wystarczająco dużo. 

Tania sucha karma dla szczeniąt często zawiera zbyt dużo zbóż, których trawienie trwa dłużej i może prowadzić do wzdęć. Mokra karma ma tę zaletę, że młody pies wchłania dużo płynów podczas samego jedzenia. Jest soczysta i dlatego lubiana przez większość zwierząt. Z kolei w podróży otwarte puszki są raczej niewygodne ze względu na ich krótki okres przydatności do spożycia. Dlatego w każdym przypadku sensowne jest indywidualne rozważenie między suchą karmą a mokrą karmą dla szczeniaka lub łączeniem obu metod karmienia (najlepiej w oddzielnych posiłkach).

Czy warto karmić swojego szczeniaka BARF? 

Koncepcja żywienia BARF opiera się na wysokiej zawartości surowego, świeżego mięsa, a także owoców, warzyw, ziół i oleju. Podczas żywienia szczeniąt BARFem bardzo ważne jest, aby mały pies otrzymywał wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do zdrowego wzrostu. Nawet przy karmieniu częściowym BARF (dieta mieszana) ważne jest, aby zapewnić zwierzęciu wystarczającą ilość wapnia. W pełnym zbilansowaniu osobiście przygotowywanych posiłków,  niezbędne będą odpowiednie suplementy diety.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.