Naturavetal Logo

Poradnik Naturavetal®: Od tego zależy dobre żywienie!

Dzięki naszemu przewodnikowi żywieniowemu dowiedzą się Państwo wszystkiego o tym, co jest ważne w jedzeniu dla psa. Niezależnie od tego, czy Państwa podopieczny to wulkan energii, czy kanapowiec: optymalne, naturalne żywienie jest niezbędne, jeśli chcemy by pies korzystał z długiego życia w zdrowiu, równowadze i pełni witalności. Idealnym rozwiązaniem jest żywienie psa wysokiej jakości karmą, która nie zawiera żadnych dodatków zaburzających metabolizm i w naturalny sposób dostarcza mu potrzebnej energii.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Co jest ważne w karmie

Jako opiekun zwierzęcia chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze, jednak przy tak wielu różnych opcjach żywienia i tak wielu rodzajach dostępnych karm, łatwo jest się pogubić. Doświadcza tego coraz więcej osób, przez co coraz trudniej jest im dokonać wyboru karmy odpowiedniej dla swojego pupila. Jeśli dodać do tego choroby lub alergie, niepewność wzrasta – a zwłaszcza w takich sytuacjach właściwe karmienie jest szczególnie ważne.

Naszym założeniem zawsze było wykorzystanie fachowej wiedzy i opracowanie holistycznych koncepcji żywienia, które można dostosować do indywidualnych potrzeb każdego psa i kota. Ponadto częścią naszej działalności jest od początku otwarte dzielenie się tą wiedzą z naszymi klientami.  Dlatego zebraliśmy kilka podstawowych informacji w naszym przewodniku żywieniowym. Jest on swego rodzaju podstawowym przeglądem dostępnych rozwiązań, stosowanych dodatków, naturalnych składników odżywczych i innych tematów związanych z żywieniem.

Jakie stosuje się procesy produkcyjne?

W sektorze karm suchych najczęściej produkowane są tzw. karmy ekstrudowane (powstają w tzw. ekstruderach). Istnieją jednak również karmy suche pieczone oraz karmy suche tłoczone na zimno, a coraz większą popularnością cieszy się również tzw. suszony BARF.

Procesy produkcyjne

Nasza karma tłoczona na zimno

Jedną ze szczególnych cech naszej karmy tłoczonej na zimno jest indywidualny i niezwykle staranny proces przygotowywania poszczególnych surowców: mięso jest suszone i mielone tak, aby można je było tłoczyć z resztą składników. Ziarna są otwierane z wykorzystaniem pary wodnej w unikalnym procesie i dzięki temu są łatwostrawne i dostarczają cennych witamin i mikroelementów. Warzywa i zioła są suszone powietrzem i dodawane bezpośrednio przed tłoczeniem na zimno. Cały ten proces zapewnia szczególnie wysoką biodostępność poszczególnych składników. 

Podczas tłoczenia na zimno, które jest łagodne dla substancji witalnych, stosujemy ciśnienie otoczenia. Dzięki temu witaminy, minerały i wtórne substancje roślinne zostają zachowane w najwyższym możliwym stopniu. Nasza karma tłoczona na zimno nie pęcznieje w żołądku, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia czy skrętu żołądka. Tłoczenie na zimno jest naturalnie odpowiednim rozwiązaniem, doskonale dopasowanym do potrzeb psów.

Ekstrudaty

Ekstrudaty to rodzaj karmy dla psów i kotów, która jest tłoczona pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Z reguły stosowane są temperatury pomiędzy 140 a 200°C. W tej temperaturze wiele ważnych witamin i składników odżywczych ulega zmianie lub zniszczeniu. Są one ponownie dodawane w sztucznej formie. Ponadto, aby zwiększyć smakowitość, często stosuje się dodatki takie jak barwniki i środki aromatyzujące. 

Masa jest wyciskana w wybrane kształty pod wysokim ciśnieniem przez matrycę, a następnie spryskiwana tłuszczem. Dzięki temu granulki ładniej wyglądają w oczach opiekunów, zapobiega się jełczeniu, unika się ścierania i ma to również zwiększać akceptację przez zwierzęta. Wiele dodatków jest podejrzewanych o zły wpływ na komórki organizmu, powodowanie zaburzeń metabolicznych i alergii.

Pieczona karma sucha

W przypadku pieczonej suchej karmy poszczególne surowce są mielone i rozdrabniane, a następnie z reguły mieszane na pastę z dodatkiem wody. Z tej pasty formuje się lub wycina odpowiedniej wielkości kawałki. Następnie są one pieczone w piecu. Podczas tego procesu stosuje się temperatury do ok. 150 °C, aż pierwotnie surowe ciasto zostanie całkowicie upieczone. 

Zaletą tego procesu produkcyjnego jest to, że powstałe granulki wykazują niewielką lub zerową zdolność do pęcznienia. Wadą jest jednak to, że w wyniku oddziaływania na granulat wysokiej temperatury przez dłuższy czas, mogły zostać zniszczone lub zmienione ważne składniki odżywcze i witaminy, które z tego powodu są zazwyczaj dodawane w formie syntetycznej.

Suszony BARF

Suszony BARF jest w pewien sposób podobny do klasycznego BARF, ale poszczególne składniki nie są surowe i świeże, lecz wysuszone. Dzięki temu ich trwałość jest znacznie większa. Proces suszenia zmienia również objętość poszczególnych składników i porcja karmy zawsze musi chwilę napęcznieć w wodzie, zanim pies będzie mógł ją zjeść.

Nasza metoda przygotowywania karmy mokrej

Mięso jest mielone na surowo, pakowane na zimno z pozostałymi składnikami tworzącymi zbilansowane menu, a następnie krótko gotowane. To najlepsza tradycyjna metoda produkcji, która eliminuje konieczność stosowania konserwantów.

Jak czytać etykietę?

Istnieją liczne regulacje unijne, a także regulacje krajowe, ustawy i wytyczne dotyczące sposobu etykietowania karm. Etykieta (czyli deklaracja) zawiera następujące informacje: skład, składniki odżywcze, dodatki, instrukcje żywieniowe i opcjonalne informacje dobrowolne.

Jak czytać etykietę

Wykaz składników

Wymogiem prawnym jest, aby kolejność składników wymienionych na opakowaniu była taka sama jak ich udział w karmie. Składnik, który znajduje się na pierwszym miejscu, musi być zatem głównym składnikiem karmy. W tym miejscu należy dokonać rozróżnienia między deklaracją otwartą a zamkniętą.

Deklaracja otwarta

Poszczególne składniki karmy podane są w kolejności zgodnej z procentowym udziałem w składzie produktu. W produktach Naturavetal® deklaracje są zawsze czytelne i transparentne! 

Deklaracja zamknięta

W deklaracji zamkniętej podaje się grupy produktowe. Oznacza to, że można zadeklarować na przykład składnik o nazwie "zboża". Zgodnie ze stosowaną w żywieniu definicją, zboża mogą oznaczać co następuje: "Wszystkie rodzaje zbóż, niezależnie od postaci, jak również produkty powstałe w wyniku przetworzenia bielma". W tej kategorii można więc zmieścić bardzo wiele, gdyż nie podaje się, jakie jest to zboże ani jaka część rośliny została użyta. 

Gorsze części rośliny są często wykorzystywane ze względów ekonomicznych. Podobnie jest ze składnikami typu „tłuszcz zwierzęcy” czy „białko zwierzęce” itp. Aby wiedzieć, czym dokładnie karmisz, musiałbyś zapytać producenta. 

Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Pod tymi pojęciami mogą kryć się nie tylko wartościowe składniki, takie jak serce, wątroba, ziarno prosa czy brązowego ryżu, ale także gorsze, wątpliwe pod względem odżywczym lub słabo strawne składniki, które często pozostają w produkcji żywności dla ludzi. Są to np. sierść, pióra czy pazury lub skórki (np. ziemniaków), liście, korzenie czy łodygi. U nas absolutnie nie ma miejsca na produkty uboczne. 

Jeśli więc za terminem "produkty uboczne" nie kryje się wyjaśnienie, czym one są, zawsze należy być sceptycznym. Odpowiedzialny producent, który przetwarza wysokiej jakości składniki, będzie je prezentował, a nie ukrywał.

Źródła mięsa i co może kryć się za twierdzeniami

Chociaż w większości przypadków rodzaj mięsa jest reklamowany na opakowaniu, nie oznacza to automatycznie, że żywność zawiera wysokiej jakości mięso. Na przykład puszka, która jest reklamowana jako "jagnięcina" musi, zgodnie z prawem, zawierać tylko 4% jagnięciny. Reszta może pochodzić z wieprzowiny, wołowiny i innych źródeł mięsa. Tak więc wariant jagnięcy może równie dobrze składać się z 4 lub więcej różnych rodzajów mięsa. Jest to bardzo problematyczne dla psa z alergią. Dodatkowo nie wiadomo, czy te 4% jagnięciny i oczywiście reszta zawartości jest wysokiej jakości, czy składa się wyłącznie z podrobów niskiej jakości. Dużą różnicę robi też to, jak nazwane jest przetworzone mięso.

Źródła mięsa

Pochodzenie mięsa i jakość żywności

Na niektórych karmach można spotkać opisy typu "mięso ze zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności" czy „humangrade”. Należy wspomnieć, że każdy producent karm dla psów i kotów wykorzystuje mięso z tego samego ubitego zwierzęcia, które jest również wykorzystywane jako pokarm dla ludzi. 

W momencie przetworzenia mięsa na karmę, automatycznie należy ono do tzw. kategorii 3 i traci oznaczenie "jakość spożywcza", mimo że pochodzi z tego samego ubitego zwierzęcia, z którego wyprodukowano również mięso dla ludzi. To zakwalifikowanie do kategorii 3 ma podłoże prawne, którego muszą przestrzegać wszyscy producenci karm. Niezdrowe zwierzęta poddane ubojowi, które nie nadają się do spożycia przez ludzi, nie są wykorzystywane ani do produkcji żywności dla ludzi, ani do produkcji karm dla zwierząt. 

Tylko zwierzęta nadające się do spożycia przez ludzi są przetwarzane jako żywność. Ich „najpiękniejsze” części, np. doskonałe kawałki polędwicy, trafiają na nasze stoły, a z pozostałego mięsa (głównie kawałki mięsa i tłuszczu, a także podroby np. serce, wątroba, nerki, płuca czy język) produkuje się karmę dla zwierząt. Nie wpływa to jednak na jakość zawartych składników odżywczych, a dzięki temu ubite zwierzę jest wykorzystywane w najbardziej ekonomiczny sposób. 

Gorsze produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego takie jak mączka z piór, pazurów czy rogów nie są stosowane w wysokiej jakości karmach takich jak Canis Plus® i Felins Plus®. Przekonaj się o jakości karmy, zwracając uwagę na otwartą deklarację i brak niskiej jakości produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, zawierających mączkę z pazurów czy z piór, oraz wszystkich syntetycznych dodatków. Jakość karmy i odpowiednia dla danego gatunku receptura są ważne dla długiego, zdrowego życia Twojego psa!

Drób

W deklaracji tej ukrywa się zwykle wszystkie elementy całego zwierzęcia, w tym dziób, pazury, pióra itp. Są one ważone przed suszeniem, co znacząco zwiększa procentowy udział drobiu w deklaracji składu. Gdyby drób był tylko mięsem, można by go tak zadeklarować. Drób jest tu tylko przykładem – opis dotyczy także innego rodzaju mięs.

Świeże mięso drobiowe

Jest to mięsna część drobiu. Ważona jest jako świeże mięso przed suszeniem, ponieważ waga jest wyższa niż po suszeniu ze względu na zawartą w mięsie wodę. Jednak klient kupuje suchą karmę i nie powinno mieć znaczenia, ile ważyło mięso, gdy zawierało jeszcze 60-70% wody – mimo tego, producent może teraz napisać w składzie na pierwszym miejscu mięso drobiowe. 

Ten trik sugeruje klientowi, że mięso drobiowe jest głównym składnikiem karmy, tymczasem sucha karma ostatecznie nie zawiera świeżego mięsa. Drób jest tu tylko przykładem – opis dotyczy także innego rodzaju mięs.

Mączka z mięsa drobiowego

Tutaj mięso jest ważone po wysuszeniu. Mimo takiej samej ilości świeżego mięsa jak mięso drobiowe, ta wartość jest niższa i pojawia się w dalszej części składu. Ponieważ jednak jest to najbardziej uczciwa deklaracja, stosujemy taką formę deklaracji.

Mączka drobiowa

Obowiązuje tu ten sam opis jak w przypadku „drobiu”- tylko składnik ważony jest nie przed, a po suszeniu.

Zboża i inne źródła węglowodanów

Dzięki popularnemu hasłu „karma bezzbożowa”, zboża są często dyskredytowane jako potencjalny składnik psiej diety, chociaż wielu właścicieli zwierząt często nie zdaje sobie sprawy, dlaczego tak jest. Istnieje powszechne przekonanie, że zboże jest tym gorszym składnikiem, po prostu dlatego, że ludzie w pewnym momencie słyszeli coś złego o zbożu. Często nie wiadomo nawet, jakie rośliny należą do zbóż. Pojawiają się zdania typu: "Zawsze karmię psa bezzbożową karmą, a jeśli chcę dać psu smakołyk, mieszam z nim trochę ryżu", lub „Mój pies je wyłącznie karmę bezzbożową. Teraz jemy wyjątkowo delikatnie, bo ze względu na kłopoty trawienne lekarz zalecił gotowanego kurczaka z ryżem”. Pokazuje to, jak duża nieświadomość tu panuje. Rozpowszechnione są również inne mity, którym chcielibyśmy się przyjrzeć w dalszej części artykułu.

Zboża i inne źródła węglowodanów

Zboża i alergie

Alergia może rozwinąć się tylko poprzez pierwszy kontakt. W przeszłości większość karm dla psów zawierała zboża (i to głównie niskiej jakości i wartości odżywczej), więc wiele zagrożonych metabolicznie zwierząt miało początkowy kontakt ze zbożem i wiele z nich wykazywało na nie reakcję alergiczną. Obecnie, kiedy karmienie bezzbożowe jest trendem i coraz więcej właścicieli zwierząt podaje bezzbożową suchą karmę, która zawiera w to miejsce np. ziemniaki lub podobne, widzimy jak nagle coraz więcej psów reaguje alergicznie na ziemniaki, ale dobrze toleruje odmiany zawierające ziarna. Częstość występowania alergii podąża po prostu za trendem.

Dla normalnego, zdrowego zwierzęcia nie stanowi żadnego problemu włączenie ziaren do karmy, o ile ich ilość jest odpowiednia, a producent stosuje wysokiej jakości surowce, delikatnie przetworzone i bez roślinnych produktów ubocznych, takich jak łodygi czy korzenie. My zawsze unikaliśmy tych produktów ubocznych i polegamy na składnikach odżywczych zawartych w całym ziarnie, delikatnie rozdrobnionym, tak aby zachować również cenny surowy błonnik. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj tutaj.

Jeśli pies wykazuje alergię na zboża, to oczywiście konieczne jest karmienie go bezzbożowo. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym poradniku "Bezzbożowa karma dla psów - więcej niż trend".

Alergia na zboża czy nietolerancja glutenu?

Wiele psów, które rzekomo są uczulone na zboża, nie reaguje na rodzaj zboża, ale jest wrażliwa na zawarty w nim gluten. 

Problem z nietolerancją glutenu jest również bardzo rozpowszechniony wśród nas, ludzi. Nawet osoby, które w miarę dobrze tolerują gluten, często po zjedzeniu dużych ilości rozwijają problemy trawienne i podobnie może być z naszymi psami, które reagują wrażliwie na gluten. Dlatego w naszych karmach stosujemy wyłącznie składniki bezglutenowe.

Zawartość ziarna i mięsa

Każda sucha karma ma większą zawartość składników roślinnych niż mokra, ponieważ ich obecność sprawia, że karma sucha nie jest proszkiem, a zwartymi granulkami czy paletkami. Węglowodany są do tego niezbędne. Jeśli chcemy podawać jak najwięcej mięsa lub jak najmniej węglowodanów, powinniśmy generalnie unikać karmy suchej. Karma mokra, taka jak Canis Plus® Kompletne Menu, będzie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla psa.

Zboża i hiper aktywny pies

Jeśli pies otrzymuje karmę, która zawiera dużą ilość szybko przyswajalnych węglowodanów, a jednocześnie zbyt mało włókna surowego, wówczas poziom cukru we krwi może gwałtownie wzrosnąć. Jeśli karma zawiera również dużo tłuszczu i białka, pies może nagle mieć do dyspozycji znacznie więcej energii niż faktycznie potrzebuje. Jeśli pies jest już dość ruchliwy i niespokojny, to łatwo może się zdarzyć, że nadmiar energii spowoduje u niego "nadmierną pobudliwość". Jednak to nie zboże w ogóle jest za to odpowiedzialne, ale raczej jakość zastosowanego surowca i ogólny skład karmy, który prawdopodobnie nie jest odpowiedni dla psa. Więcej informacji o tym, jak karma może wpływać na zachowanie psa, znajdziesz w naszym poradniku "Związek między dietą a zachowaniem u psów".

W przypadku naszej karmy Canis Plus® bardzo dbamy o to, aby przetwarzane przez nas surowce były wysokiej jakości źródłami składników odżywczych. Są one delikatnie rozdrobnione, aby pies mógł je dobrze strawić - na przykład używamy ryżu pełnoziarnistego zamiast białego polerowanego. Ryż pełnoziarnisty zawiera dużo więcej składników odżywczych, a także znacznie więcej surowego włókna niż biały polerowany ryż. Nasze przepisy są dostosowane do potrzeb psa i zaprojektowane tak, aby nie "zalewać" go "szybką" energią, ale zapewnić mu względnie stałą podaż energii w dłuższym okresie - pomaga to uniknąć nagłej nadwyżki energii, która mogłaby wpłynąć na zachowanie psa.

Należy jednak pamiętać o następującej kwestii: Wiele psów jest miłośnikami jedzenia i pokaże to swoim właścicielom zaraz po jedzeniu biegając radośnie wokół ich nóg - jeśli to zachowanie jest pozytywnie wzmacniane, jest całkiem możliwe, że pies będzie je coraz częściej pokazywał - mogą to więc być także zachowania nabyte.

Co mówią składniki analityczne?

Składniki analityczne są obowiązkowymi informacjami zgodnie z prawem UE. Jest to analiza Weendera, w której analizuje się białko surowe, zawartość tłuszczu, popiół surowy i włókno surowe. W przypadku karm o zawartości wilgoci powyżej 14% należy również podać wilgotność.

Składniki analityczne

Białko surowe

Za oznaczeniem białka surowego kryje się suma związków azotowych. Ponieważ w analizie pojawiają się białka całkowite (zwierzęce i roślinne), ich ilość nie mówi nic o ich jakości. Do budowy i utrzymania substancji w organizmie potrzebne są przede wszystkim niezbędne aminokwasy, które muszą być przyjmowane wraz z pokarmem. 

Nadmierne karmienie białkami niskiej jakości może być również przyczyną wielu chorób. Natomiast karmienie taką samą ilością wysokiej jakości białka z mięsa mięśniowego i podrobów zapewnia wystarczające zaopatrzenie w niezbędne aminokwasy. Najlepszą karmą nie jest więc ta o najwyższej zawartości białka surowego, lecz ta o najwyższej jakości białka w odpowiedniej zawartości całkowitej - jak to niezawodnie ma miejsce w przypadku naszego asortymentu karm.

Zawartość tłuszczu

Termin "zawartość tłuszczu" ponownie odnosi się do całkowitego tłuszczu zawartego w karmie. Również w tym przypadku nie można na podstawie tej informacji stwierdzić, jaki to jest rodzaj tłuszczu. Tłuszcz jest najważniejszym źródłem energii. Ponadto tłuszcz służy również do transportu składników odżywczych i ochrony narządów i nerwów. 

Niektóre kwasy tłuszczowe nie mogą być syntetyzowane przez sam organizm, muszą być przyjmowane z pożywieniem (niezbędne kwasy tłuszczowe). Tłuszcze zwierzęce zawierają zwykle głównie nasycone kwasy tłuszczowe. Natomiast cenne nienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się głównie w rybach i niektórych roślinach. Zbyt duża ilość energii/tłuszczu jest magazynowana w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.

Włókno surowe

Znajdziesz tu proporcje włókien pokarmowych, które są absolutnie niezbędne dla perystaltyki jelit i tym samym dla uregulowanego trawienia. Między innymi surowe włókna wspierają dobre bakterie jelitowe i w ten sposób tworzą fizjologiczne środowisko jelitowe.

Popiół surowy

Popiół surowy określa zawartość nieorganicznych składników karmy. Są to minerały i związki pierwiastków śladowych. Oznaczanie odbywa się poprzez spopielanie w piecu muflowym w temperaturze 550°C. Różnica między suchą masą a popiołem surowym stanowi materię organiczną. Są to: białko surowe, tłuszcz, włókno surowe i ekstrakty bezazotowe. 

Ogólnie przyjęta opinia, że wysoka wartość popiołu surowego stanowi duże obciążenie dla nerek, dotyczy tylko sztucznych witamin i minerałów. Nasza karma zawiera wyłącznie wysokiej jakości surowce, dlatego też jej wartość popiołu surowego (mimo wszystko niewysoka) stanowi pozytywne kryterium idealnego zaopatrzenia zwierząt w minerały i pierwiastki śladowe.

Co to są składniki odżywcze?

Pożywienie składa się zasadniczo z białek (protein), tłuszczów (lipidów), węglowodanów (sacharydów), a także witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, a także wody. Te składniki odżywcze są niezbędne dla gatunkowego i zdrowego życia - organizmy potrzebują ich, aby optymalnie funkcjonować.

Składniki odżywcze

Witaminy

Naturalne witaminy spełniają w swojej pierwotnej formie bardzo specyficzne funkcje. Nasze karmy, niezależnie od rodzaju, zawierają witaminy i mikroelementy wyłącznie z całkowicie naturalnych składników. Wielu opiekunów zwierząt błędnie uważa, że ilości poszczególnych witamin podane w tabelach żywieniowych na opakowaniu karmy, świadczą o tym, że ich pupil otrzymuje to czego potrzeba. 

Tymczasem decydujące znaczenie ma nie ilość, lecz rzeczywista przydatność witamin i minerałów. Opiekunowie zwierząt domowych mają jednak tendencję do postrzegania ilości i chcą nią pokryć rzekomy niedobór. Z czasem może to doprowadzić do nadmiernej podaży, która może wywołać chorobę (jeśli spożywa się więcej witamin – zwłaszcza syntetycznych, niż te, które są rzeczywiście potrzebne). 

Sztucznym, syntetycznym witaminom brakuje naturalnej różnorodności. Są one słabo przetwarzane przez organizm i mają silny wpływ na metabolizm w wątrobie i nerkach. Witaminy syntetyczne można rozpoznać na opakowaniu np. po słowie "dodatki". Ponieważ w naszym pożywieniu nie stosujemy sztucznych witamin, termin ten oczywiście nie występuje.

Więcej informacji o witaminach można znaleźć w naszym poradniku „Bezcenne witaminy”.

Minerały

Minerały biorą udział w różnych zadaniach w organizmie. Na przykład wspierają one tworzenie kości i przyczyniają się w znacznym stopniu do utrzymania zdrowia funkcji układu odpornościowego.

Więcej na temat minerałów można dowiedzieć się z naszego poradnika "Ważne minerały”.

Wapń - Fosfor

Wapń jest jednym z najważniejszych minerałów w organizmie zwierzęcia. Magazynowany jest głównie w kościach i zębach, w niewielkich ilościach występuje we krwi. Jest niezbędny do budowy i utrzymania szkieletu i zębów, wspomaga krzepnięcie krwi, utrzymuje funkcje mięśni i nerwów. Fosfor jest elementarnym partnerem wapnia oraz materiałem budulcowym kości i zębów. Ma pokaźne znaczenie dla całej przemiany materii i jest niezbędny dla równowagi kwasowo-zasadowej. 

W naszej karmie zrównoważony stosunek Ca/P osiąga niezbędną równowagę dla optymalnego zdrowia. Dzięki naturalnym wysokiej klasy surowcom zarówno nadmiar, jak i niedobór jest wykluczony.

Co to są dodatki?

Dodatki to substancje, które miesza się z karmą, gdy same składniki nie są w stanie osiągnąć określonego celu. Celem może być nadanie karmie szczególnie atrakcyjnego koloru lub kusząco apetycznego zapachu, ale także nadanie jej specjalnej konsystencji lub wydłużenie jej trwałości. W dzisiejszych czasach dodatki są niestety stosowane zdecydowanie zbyt często, ponieważ są oszczędnym sposobem na uzupełnienie braków wynikających z gorszych składników. Z reguły są to substancje syntetyczne, czyli wytwarzane chemicznie.

Co to są dodatki

Dodatki sensoryczne

Substancje te są dodawane do wielu karm komercyjnych w celu poprawy lub zmiany właściwości organoleptycznych lub optycznych produktów. Kategoria ta obejmuje grupy funkcjonalne barwników i środków aromatyzujących.

Dodatki żywieniowe

Są to substancje mające znaczenie odżywczo-fizjologiczne dla karmy i zwierzęcia - takie jak witaminy, prowitaminy, pierwiastki śladowe, aminokwasy.

Środki konserwujące

Konserwanty są często deklarowane jako "dodatki WE" lub "z przeciwutleniaczami". Alarmujące są wyniki badań, które dokumentują, że konserwanty mogą wywoływać alergie i źle wpływać na układ odpornościowy. Co więcej, mogą one nawet oddziaływać na organizm w sposób sprzyjający powstawaniu nowotworów. 

Suszona żywność właściwie nie wymaga konserwowania. Jednak, aby uczynić ją smaczniejszą, zwykle spryskuje się ją potem tłuszczami. W ciepłych warunkach pogodowych tłuszcze te po krótkim czasie zjełczałyby i dlatego muszą być konserwowane. Celowo tego unikamy i oferujemy nasze karmy bez spryskiwania tłuszczem i bez konserwantów.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.