Naturavetal Logo

Która karma jest najlepsza dla mojego psa?

Jak temperament i charakter psa mogą pomóc w wyborze sposobu żywienia?

Każdy pies jest wyjątkowy. Jego charakter, usposobienie, poziom aktywności i indywidualne potrzeby zależą nie tylko od genetyki, ale także od tego, jak został wychowany, w jaki sposób przebiegała jego socjalizacja oraz jak wpływa na niego aktualne otoczenie.

Często zdarza się, że niektórym psom niemal automatycznie przypisywane są konkretne cechy. Na przykład teriery mogą być określane jako "uparte" lub "zawzięte", retrievery jako "żarłoczne", a owczarki niemieckie jako "wiecznie czujne". Temat jest jednak bardziej złożony i myśląc choćby o sposobie żywienia nie powinniśmy przypisywać takich stałych cech żadnej rasie. Doświadczenie zdobyte z biegiem lat pokazuje nam jednak, że istnieją pewne powtarzalne cechy, które mogą dostarczyć informacji o kierunku rozwoju odpowiedniej koncepcji żywienia dla danego psa. Należy jednak pamiętać, że oprócz typów podstawowych zawsze znajdziemy ich hybrydy, a także wyjątki, które będą wymykały się wszelkim klasyfikacjom. W trakcie analizy na początku patrzymy na przebyte wcześniej lub obecne schorzenia - np. jeśli występują stany zapalne czy podrażnienia określonych narządów, to zawsze w pierwszej kolejności należy dostosować żywienie właśnie do nich.

Poniżej chcielibyśmy przedstawić kilka bardziej popularnych psich profili, które mogą dać co nieco wstępnych wskazówek, na temat tego, która karma może być odpowiednia dla konkretnego psa.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Rodzaje karmy

Znajdź odpowiednią karmę dla swojego psa

Promyczek
Dobrze usposobiony, zrównoważony pies o zrelaksowanej postawie życiowej

Są psy, które zawsze mają dobry humor i wydają się bardzo zrównoważone. Są gotowe na każdą zabawę, nie ważne czy pada deszcz, śnieg, czy jest burza. Nie okazują frustracji i po prostu wszędzie im dobrze. Ufnie podchodzą do wszystkiego co nowe i potrafią dobrze przystosować się do każdych okoliczności – również interakcja z innymi psami jest dla nich z reguły łatwa. Ich „zasięg oddziaływania” może być dość duży, bo czasem lubią biec wprost przed siebie nieco niefrasobliwie, niezdarnie, czy po prostu beztrosko. Trudno je wymęczyć, a stres wydaje się nie mieć wpływu na ich usposobienie ani na trawienie. Łatwo radzą sobie ze zmianami, również takimi jak zmiana pokarmu. Jeśli jednak "Promyczek" wykazuje problemy, to musi to być coś poważnego i wtedy należy działać zdecydowanie.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

"Promyczek" zazwyczaj bardzo dobrze akceptuje różne rodzaje pożywienia (z reguły także w rozmaitych połączeniach). Jeśli w grę wchodzą alergie lub nietolerancje, pozostaje więc zazwyczaj "tylko" kwestia dobrania odpowiedniego rodzaju karmy - czy Canis Plus® tłoczona na zimno sucha karma dla psów dorosłych czy też w wersjach dla szczeniąt, puszki Canis Plus® Kompletne MenuCanis Plus® Szczenięce Menu, czysto mięsne Canis Plus®  Mięsne Miski lub Roladki Canis Plus® z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak Canis Extra Wapń z Alg lub Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj – dopuszczalna jest każda koncepcja żywienia, jak również połączenie różnych podejść.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów

  • Właściwie brak – nawet bez konkretnego powodu zawsze zdają się mieć dobry nastrój 
Dowiedz się więcejZamknij
Strażnik
Pies uważny, które bacznie obserwuje swoje otoczenie

Ten typ może wydawać się nieco zdystansowany i powściągliwy. Najpierw zapoznaje się z sytuacją i potem obserwuje ją na bieżąco. Na początku może być sceptycznie nastawiony do nowych rzeczy - dlatego kontakty z psami są dla niego często trudniejsze niż dla "Promyczka". Pies "Strażnik" może mieć też duży promień działania - to dla niego ważne, by mieć całe otoczenie pod kontrolą. Jeśli pojawiają się niepewności, bardzo ważny jest kontakt z przewodnikiem, aby sytuacje można było opanować bez stresu. Stres łatwo wpływa na żołądek „Strażnika" - dlatego zdarza się, że często musi on zmagać się np. z luźniejszymi odchodami lub bardziej intensywnym zjadaniem trawy.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

W przypadku „Strażnika" często lepiej jest zdecydować się na jedną koncepcję żywienia i podawać albo karmę mokrą, albo suchą. W obecności stresu czujny pies zwykle lepiej radzi sobie z mokrą karmą. 
Zazwyczaj odpowiednie do podawania będą:
dla szczeniąt i młodych psów - Canis Plus® Łosoś (junior), Canis Plus® Szczenięce Menu, a dla dorosłych psów: Canis Plus® ŁosośCanis Plus® WołowinaCanis Plus® KrólikCanis Plus® Kompletne Menu czystomięsne Canis Plus®  Mięsne Miski lub Roladki Canis Plus® z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak Canis Extra Wapń z Alg lub Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

  • Biegunka związana ze stresem: W przypadku pojawiających się miękkich wypróżnień, "Strażnikowi" zwykle można pomóc dodając przez kilka dni do karmy Canis Extra Granulat z Marchwi lub mieszankę płatków Canis Extra Vit/Min. Więcej informacji na temat biegunki można znaleźć tutaj: Biegunka u psa - przyczyny i wskazówki żywieniowe.
  • Zjadanie trawy wywołane stresem: W przypadkach intensywnego zjadania trawy, cennym wsparciem może być podawanie Torfu Mineralnego Canis Extra, przez co najmniej 30 dni.
  • Wyższe zapotrzebowanie na energię: dla "Strażnika” zawartość tłuszczu w pożywieniu może odgrywać ważną rolę – utrwalona ciągła czujność determinuje wyższe zapotrzebowanie na energię, a z drugiej strony, „Strażnik” potrzebuje wysokiej jakości źródeł tłuszczu, aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego - Canis Extra Olej z Łososia lub Canis Extra Organiczny Olej Kokosowy mogą być tu odpowiednim wsparciem. Więcej o dobroczynnych olejach dla psów można dowiedzieć się tutaj.
Dowiedz się więcejZamknij
Wrażliwy
Pies nieco wycofany a czasem wręcz lękliwy

Chciałoby się wziąć "Wrażliwego" w ramiona i wytłumaczyć mu, że wszystko będzie dobrze. Niezależnie czy taki pies jest bardzo duży, czy bardzo mały - w obu przypadkach często można rozpoznać jego wrażliwość po mowie ciała i postawie, która czasem będzie wręcz przypominać bardziej płochliwą sarenkę niż psa. Pies w tym typie potrzebuje szczególnie czułej więzi ze swoim opiekunem i często szuka kontaktu wzrokowego ze swoim przewodnikiem. Stres może szybko spowodować u niego problemy z trawieniem. Potrafi być wrażliwy na wszelkie zmiany. W codziennym kontakcie z nim należy być delikatnym, ponieważ nawet niewielkie podniesienie głosu może spowodować, że będzie bardzo zdenerwowany lub nawet pojawi się u niego reakcja stresowa wraz z biegunką. W niektórych przypadkach reaguje nerwowo na nowe rzeczy i ogólnie jest raczej powściągliwy i ostrożny, przynajmniej na początku, gdy jeszcze nie znamy go tak dobrze. Dość łatwo może się zdarzyć, że z jakiejś przyczyny "Wrażliwy" całkowicie odmówi jedzenia, co z kolei może doprowadzić do nadkwasoty lub wymiotów.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

Często wrażliwy pies lepiej radzi sobie z koncepcją żywienia opartą głównie na karmie mokrej niż suchej. Canis Plus® Kompletne Menu lub Canis Plus® Szczenięce Menu oferują praktyczny i zbilansowany sposób żywienia. Pies wrażliwy z reguły bardzo lubi, gdy pan lub pani własnoręcznie mieszają jedzenie i poświęcają na to trochę więcej czasu. Przy okazji zapach opiekuna przechodzący do karmy, wspiera wzajemną więź. Z tego powodu do karmienia świetnie nadają się również puszki z czystym mięsem Canis Plus® oraz mięsne Roladki Canis Plus® z suszoną na powietrzu mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, a także źródłem wapnia, jak np. Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. Nie powinniśmy jednak wprowadzać zbyt dużej różnorodności - jeśli wybierzemy np. 3 rodzaje pełnowartościowego menu, które jest dobrze tolerowane, "Wrażliwy" będzie z pewnością dobrze odżywiony, a jego delikatny przewód pokarmowy nie będzie obciążany częstymi zmianami.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

  • Odmowa jedzenia: Ponieważ za odmowę jedzenia u wrażliwego psa często odpowiada jakaś zmiana lub pobudzenie wynikające ze strachu czy niepewności, trzeba najpierw sprawdzić, czy coś się nie zmieniło - czy miska jest gdzieś indziej niż do tej pory? Czy pies był niepokojony, gdy ostatnio jadł, czy też stało się jeszcze coś innego? Czasami wrażliwy pies potrzebuje po prostu trochę czasu, aż jego ocena sytuacji się ustabilizuje i znów będzie jadł normalnie. Jeśli jednak jest bardzo szczupły lub łatwo ulega nadkwasocie, możesz mu nieco pomóc, podając porcję naszej Canis Plus®  jagnięciny z wolnego wybiegu z prosem i mlekiem kozim. Ogólne informacje na temat odmowy jedzenia można znaleźć tutaj: Pies nie je - przyczyny nietypowego zachowania.
  • Lęk separacyjny / ogólna niepewność: W razie potrzeby należy pomóc wrażliwemu psu zyskać więcej pewności siebie poprzez ukierunkowane szkolenie i wprowadzanie w jego życiu odpowiedniej dawki klarowności i jasnych zasad. W takim przypadku jako suplement podawać można nasz Canis Extra Na Nerwy - dzięki niemu pies może przechodzić przez różne sytuacje, w tym szkoleniowe, w sposób bardziej zrelaksowany. Pozytywne poczucie, jakie daje zdobywanie kolejnych osiągnięć i pokonywanie małych trudności, pomaga psu rozwijać coraz więcej radości z treningu i krok po kroku buduje jego większą pewność siebie. Więcej o obszarach zastosowania naszego Canis Extra Nervenheld można dowiedzieć się tutaj:  Ze spokojem w Nowy Rok - sylwestrowe wskazówki dla niespokojnych psów.
Dowiedz się więcejZamknij
Szczupaczek
Szczupły pies, któremu trudno przybrać na wadze

Nasz „Szczupaczek” to pies o standardowym lub ponadprzeciętnym poziomie aktywności, którego najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest to, że każda ilość jedzenia wydaje się być dla niego nie wystarczająca. Ma problemy z utrzymaniem wagi i bardzo szybko chudnie, ale jako przyczynę tego problemu wykluczono endopasożyty - robaki czy giardię. Organizm „Szczupaczka” zdaje się nie gromadzić żadnych rezerw, nawet jeśli ilość pożywienia jest znacznie zwiększona. Jest psem zwykle bardzo aktywnym i ruchliwym. Nosi w sobie zdrową porcję ciekawości, ale może też reagować nieśmiało w konfrontacji z nowymi sytuacjami.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

„Szczupaczek" skorzysta z wysokokalorycznej suchej karmy, takiej jak Canis Plus® Wołowina lub Sport. Jeśli jest psem młodym, powinien być jednak karmiony którąś z rodzajów Canis Plus® dla szczeniąt i młodych psów. Dodatkowo pies ten często potrzebuje specjalnych porcji energii przyjmowanej z pożywieniem - przy czym trzeba indywidualnie sprawdzić, czy przysłuży mu się większa porcja mięsa, tłuszczu czy też węglowodanów. Naszą karmę suchą można bez kłopotu łączyć Canis Plus® Kompletnym Menu, z naszym Szczenięcym Menu Canis Plus® w przypadku młodych „Szczupaczków”. Świetnym dodatkiem są także Mięsne Miski Canis Plus®  lub Mięsne Roladki, w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak nasze organiczne Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. Karma sucha i mokra powinny być podawane w oddzielnych posiłkach.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

  • Zwiększone zapotrzebowanie na energię: Jak wspomniano, zapotrzebowanie na energię jest często wyższe niż u innych psów. Trzeba tylko dowiedzieć się, które źródło energii jest wykorzystywane najbardziej efektywnie:
  • Canis Extra Olej z Łososia dostarczy energii w postaci tłuszczu. Inne możliwe źródła tłuszczu: tłuszcz wołowy, tłuszcz gęsi
  • Canis Plus® Mięsna Miski lub Roladkidostarczają więcej energii w postaci białka i tłuszczu. Inne możliwe źródła białka i tłuszczu: surowe mięso
  • Canis Extra Vit/Min Mix Płatków dostarcza dodatkowych węglowodanów, inne źródła węglowodanów: kasza jaglana, kasza gryczana, płatki owsiane lub jęczmień perłowy
  • Giardia przebyta w młodym wieku: Zauważalne jest, że wiele "Szczupaczków" w przeszłości cierpiało i było leczone na giardię. Jeśli u psa zauważamy nieprawidłowości w kale, sensowne jest zbadanie próbek, aby sprawdzić, czy infekcja faktycznie została do końca zaleczona. Więcej informacji o giardii można znaleźć tutaj: Giardia u psów
  • Upośledzone wchłanianie pożywienia: Jeśli zwiększenie ilości jedzenia prowadzi jedynie do bardziej obfitego wypróżniania, jest to oznaka słabego wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Stan ten może nastąpić po kuracji antybiotykami, odrobaczaniu i innych substancjach, które mogły podrażnić przewód pokarmowy. Rehabilitacja jelit, np. za pomocą Torfu Mineralnego Canis ExtraCanis Extra Petflory, może przyczynić się do poprawy w zakresie przyswajania pokarmu. Więcej informacji o rehabilitacji jelitowej znajduje się tutaj: Kojąca regeneracja jelit
Dowiedz się więcejZamknij
Aktywista
Pies przesadnie pobudzony, skłonny do nadmiernej aktywności

"Aktywista" jest bardzo impulsywny i zwykle nie wie, „gdzie jest przód a gdzie tył” – a to wszystko z powodu nagromadzonych emocji. Uwielbia być zajęty i stresuje się, gdy nie ma czym się zająć - może wtedy głośno komunikować swoją frustrację światu, na przykład poprzez szczekanie, szukanie sobie samodzielnie zajęć (często szkodliwych) lub wręcz staje się niespokojny czy reaktywny, co z kolei może prowadzić do problemów behawioralnych. "Aktywista" nie zna granic i mógłby biegać tak długo i daleko, aż by się przewrócił z wyczerpania. Dużej uwagi wymaga tu znalezienie przez opiekuna odpowiedniej równowagi między okresami aktywności i odpoczynku, bo często taki pies sam nie ma tej umiejętności. Pies w tym typie może mieć tendencję do nawracających biegunek z powodu stresu lub do wydalania bardziej miękkich odchodów w ciągu dnia.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

Przy "Aktywiście" należy zwracać uwagę na zawartość energii w karmie - jeśli jest ona zbyt wysoka, może przyczynić się do nadpobudliwości. W tym przypadku najbardziej odpowiednia jest nasza tłoczona na zimno karma Canis Plus® Jagnięcina lub Canis Plus® Łosoś, a także karma w puszkach: Canis Plus Kompletne Menu. Dla szczeniąt i młodych psów doskonałym wyborem są oba rodzaje naszej dedykowanej im tłoczonej na zimno karmy suchej lub Szczenięce Menu dla wielbicieli karmy mokrej. Niezależnie od wieku psa, świetnie sprawdzą się także Mięsne Miski Canis Plus® lub Mięsne Roladki, w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak organiczne Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. W przypadku „Aktywisty” często jednak lepiej jest wybrać jedną koncepcję żywienia i nie łączyć różnych rodzajów pokarmu.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

  • Biegunka wywołana stresem: Jeśli kał staje się bardziej miękki w ciągu dnia, dodanie do karmy rano Canis Extra Granulatu z Marchwi lub mieszanki płatków Canis Extra Vit/Min może związać nadmiar płynów podczas pasażu jelitowego i w ten sposób pomóc w utrzymaniu twardego kału przez cały dzień.
Dowiedz się więcejZamknij
Atleta
„Atleta" - sportowy pies tryskający energią

Nawet dobrze wyszkolony "Atleta" potrzebuje mieć zajęcie i może negatywnie reagować lub stresować się, jeśli brakuje mu jego ukochanej aktywności. Nie jest jednak niespokojnym, rozgorączkowanym chwatem, a po prostu posiada dużą moc, którą trzeba jakoś zagospodarować. Ten pies niczym rajdowy bolid potrafi bardzo szybko przejść od 0 do 100. Ma też skłonność do przekraczania wszelkich barier (w tym czasem barier zdrowego rozsądku), niemniej jednak wystarczy przy nim zachować mniejszą ostrożność niż w przypadku "Aktywisty", ponieważ dobrze prowadzony "Atleta" potrzebuje po prostu dodatkowej ilości ćwiczeń i raczej nie wykazuje cech psychicznego przestymulowania. Oczywiście fazy aktywności i odpoczynku powinny być odpowiednio oddzielone przez opiekuna.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

"Atleta" zyska na włączeniu do diety tłoczonej na zimno karmy Canis Plus® Wołowina lub Sport i używaniu ich na zewnątrz np. do różnego typu zabaw węchowych i poszukiwawczych – taka mentalnie wymagająca praca, to doskonałe zajęcie i okazja do ćwiczeń dla każdego mocniejszego psa. Dla szczeniąt i młodych psów odpowiednie tu będą przeznaczone specjalnie dla nich warianty Canis Plus Drób lub Łosoś. Pies sportowiec może potrzebować jeszcze więcej energii dostarczanej wraz z pożywieniem. Karmę suchą można łączyć Canis Plus® Kompletnym Menu lub z naszym Szczenięcym Menu Canis Plus® zwłaszcza w przypadku młodych „Atletów”. Doskonałym dodatkiem są także Mięsne Miski Canis Plus® lub Mięsne Roladki, w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak organiczne Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. Szczególnie zalecane jest regularne łączenie z karmą Canis Plus® Kompletne Menu Indyk lub Canis Plus® Kompletne Menu Dorsz Norweski.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

Dowiedz się więcejZamknij
Łobuziak
Żwawy, hardy pies z łobuzerskim zacięciem

Sprytny i przebiegły, "Łobuziak" lubi wykorzystywać sytuacje, które się przed nim pojawiają – zawsze zrobi to, co chce, a przynajmniej spróbuje to zrobić. Owija Cię wokół palca i kiedy coś mu się nie podoba, często mówi Ci o tym wyraźnie - wtedy np. może się zdarzyć, że szczeka, aż dopnie swego, albo we właściwy dla siebie sposób zajmie się jakimś meblem - oczywiście absolutnie „przez przypadek”. 

"Łobuziak" pragnie wyzwań i potrzebuje dużo pracy umysłowej. Nauka nowych umiejętności sprawia mu przyjemność i jest bardzo ważna dla utrzymania jego wewnętrznej równowagi. Zwykle potrafi szybko i samodzielnie oceniać sytuacje, jest zazwyczaj bardzo otwarty na nowe rzeczy, ale może też stać się nadmiernie pewny siebie, a nagle potem popaść w niepewność. Jest z reguły świetnym towarzyszem zabaw dla innych psów i na wspólnych spacerach nierzadko trzeba go prosić, jednocześnie uśmiechając się i kręcąc głową, by „się opanował”.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

"Łobuziak" zazwyczaj bez problemu akceptuje każdą koncepcją żywienia, nawet w różnorodnych połączeniach. Ponieważ jest to pies, który może chcieć często podkreślać swą niezależność, warto aktywnie spędzać z nim czas, rozwijając zespołowe gry i zabawy – w tym także z wykorzystaniem jedzenia - najlepiej sprawdzi się w tym przypadku tłoczona na zimno sucha karma Canis Plus®. Ogólnie właściciel może zdecydować, który wariant będzie najlepszy i czy podawać tłoczoną na zimno suchą karmę dla młodych lub dorosłych psów, czy może karmę w puszkach - Canis Plus® Kompletne MenuSzczenięce Menu , lub produkty w 100% mięsne: Mięsne Miski Canis Plus® lub Mięsne Roladki, w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak organiczne Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj – w przypadku braku innych przeciwskazań, każda koncepcja żywieniowa jest tu możliwa - także w połączeniu.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

  • Nuda / zaniżone wymagania: "Łobuziak" czuje się najlepiej pracując głową i nosem. Dzięki pachnącym przekąskom, takim jak nasze Canis Plus® SzprotkiCanis Plus® Mini Kąski z płuc wołowych, płuc jagnięcych lub kozich, czy Canis Plus® Rybne Mini Gwiazdki, możesz organizować wspaniałe aktywności, które Twój „Łobuziak” będzie wykonywał z wielką przyjemnością.
  • Behawioralne lub związane ze stresem intensywne zjadanie trawy: W przypadku intensywnego zjadania trawy, cennym wsparciem może być podawanie Torfu Mineralnego Canis Extra, przez co najmniej 30 dni.
  • Łatwa frustracja i uporczywe szczekanie: "Łobuziaki" bardzo szybko uczą się, które zachowania pomagają realizować ich cele i mogą reagować frustracją, gdy próbuje się je ograniczać i wprowadzać zasady. Rozsądne szkolenie może pomóc im rozwinąć wyższy poziom tolerancji na frustrujące czynniki. Do tego, szczególnie na początku szkolenia - by ułatwić odpowiedni start - może być stosowany nasz Canis Extra Na Nerwy.
Dowiedz się więcejZamknij
Łagodny olbrzym
Bardzo duży pies, które spokojnie idzie przez życie

"Łagodny olbrzym" jest często potężnie zbudowany i w wielu przypadkach jest do tego absolutnym miłośnikiem przytulania. Jego imponująca rozmiarem budowa zwykle pozostawia po sobie niezatarte wrażenie, choć często wydaje się, że jest absolutnie nieświadomy rozmiarów własnego ciała. Zwykle bardzo dobrze dochodzi do porozumienia z innymi psami i ogólnie znosi znacznie więcej niż niektóre inne czworonogi. W kłótni o zabawkę prawdopodobnie „przegrałby” i puścił ją jako pierwszy. Potrafi być bardzo czuły, a jego rodzina jest dla niego często najważniejsza. Bywa też niespotykanie wyciszony i czasem trzeba go trochę „popchnąć”, by wzbudzić choć minimum sportowego entuzjazmu. Za to, kiedy już ruszy z miejsca, to zadziwiające jest, jak wysokie tempo potrafi osiągnąć.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

Dla "Łagodnego olbrzyma" korzystne może okazać się regularne podawanie karm rybnych, ponieważ masywna budowa sprawia, że jego układ mięśniowo-szkieletowy jest narażony na ciągłe dodatkowe obciążenia, np. podczas skakania lub wchodzenia po schodach. Canis Plus® Łosoś dla szczeniąt i młodych psów lub Canis Plus® Łosoś dla psów dorosłych mogą być dobrą podstawą codziennego żywienia. Jednak często zdarza się, że bardzo sprawdzi się dieta łączona z naszymi Kompletnymi Menu Canis Plus®, Szczenięcymi Menu Canis Plus® lub produktami całkowicie mięsnymi, takimi jak: Mięsne Miski Canis Plus® lub Mięsne Roladki, w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak organiczne Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. W tym przypadku szczególnie zalecamy regularne łączenie z karmą Canis Plus® Kompletne Menu Indyk lub Canis Plus® Kompletne Menu Dorsz Norweski.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

Dowiedz się więcejZamknij
Kluseczka
Pies lubiący wygodę. Jego dewizą jest: "w spokoju siła"

"Kkluseczka" ma spokojną naturę – a nawet więcej – często zachowuje się tak jakby chciał powiedzieć: "Co masz zrobić dziś, zrób jutro". Wręcz bardzo trudno go zdenerwować. Jeśli próbujesz go zawołać, potrzebujesz odpowiednich argumentów i zachęt, a z drugiej strony, wyjście z nim z domu w deszczowy dzień to już prawie „mission impossible”. Uwielbia dobre jedzenie - ale niestety dość szybko owe zamiłowanie do jedzenia rysuje się w jego sylwetce. Ze względu na właściwą mu niechęć do ćwiczeń, trudne może być również pozbycie się ewentualnych nadmiarowych kilogramów - dlatego ważne jest, aby w pierwszej kolejności nie nabawił się nadwagi.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

"Kluseczka" potrzebuje pokarmu, który nie dostarcza zbyt dużo energii. Dlatego szczególnie wskazane są dla niego Canis Plus® DróbCanis Plus® Jagnięcina lub Canis Plus® Łosoś. Szczenięta i młode psy mogą zaś otrzymywać jedną z naszych odmian przeznaczonej dla nich suchej karmy tłoczonej na zimno. Świetnie sprawdzi się też karma mokra, taka jak Canis Plus® Kompletne Menu, Canis Plus® Szczenięce Menu lub produkty czysto mięsne, takie jak: Mięsne Miski Canis Plus® lub Mięsne Roladki, podawane w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak organiczne Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. Karmę mokrą można z powodzeniem podawać również w połączeniu z suchą karmą tłoczoną na zimno – najlepiej w osobnych posiłkach. Ilość mokrej karmy na dobę nie powinna jednak przekraczać 2,5 - 3% masy ciała psa w przypadku psów dorosłych (od tej wartości odejmujemy jeszcze ewentualne porcje podanej karmy suchej).

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

Dowiedz się więcejZamknij
Łasuch
Pies, który „nigdy nie ma dość”

"Łasuch" ma w życiu jeden wielki problem: jest zawsze głodny! Zaleta: dzięki jedzeniu można osiągnąć w treningu z "Łasuchem" właściwie wszystko. Wada: jeśli "Łasuch" może, to zje wszystko, co znajdzie na swojej drodze – także na zewnątrz. Może się też zdarzyć, że podkradnie coś do zjedzenia w domu, jeśli tylko poczuje że nikt go nie obserwuje. Może to za każdym razem prowadzić do problemów trawiennych - ale oczywiście nie powstrzymuje to "Łasucha" przed wielokrotnym powtarzaniem tego samego zachowania. Wręcz pochłania swoje jedzenie, a potem lubi od razu prosić o więcej.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

"Łasuch" potrzebuje pokarmu, który nie dostarcza zbyt dużo energii, a jednocześnie ma odpowiednio wysoki udział błonnika, który sprzyja uczuciu sytości. Dlatego szczególnie nadają się Canis Plus® DróbCanis Plus® Jagnięcina lub Canis Plus® Łosoś. Szczenięta i młode psy mogą mieć jedną z naszych odmian dedykowanej im suchej karmy tłoczonej na zimno. Świetnie sprawdzi się też karma mokra, taka jak Canis Plus® Kompletne Menu, Canis Plus® Szczenięce Menu lub produkty w 100% mięsne, takie jak: Mięsne Miski Canis Plus® lub Mięsne Roladki, podawane w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia, takim jak organiczne Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. W diecie można łączyć naszą karmę mokrą i suchą (najlepiej w osobnych posiłkach).

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

  • Ciągły głód: Nasza mieszanka płatków Canis Extra Vit/Min dostarczy do pożywienia dodatkowego błonnika i dzięki temu możliwe będzie dłuższe utrzymanie uczucia sytości. Płatki te można podawać codziennie.
  • Jedzenie trawy i śmieci: Jeśli pies zjadł coś na zewnątrz, warto mieć w domu Canis Extra Wsparcie Jelit, aby w pierwszej kolejności zapobiec problemom trawiennym. Więcej informacji między innymi na ten temat znajduje się tutaj: Mój pies zjada odchody - co mogę zrobić?
  • Biegunka spowodowana dietą: Ponieważ nie raz zdarzy się, że pies zje coś nieodpowiedniego na zewnątrz, mogą z tej przyczyny pojawiać się problemy z biegunką - nasz Canis Extra Granulat z Marchwi szybko pomaga odzyskać kontrolę i złagodzić te niekorzystne objawy. Przy okazji, Canis Extra Torf Mineralny może pomóc Twojemu psu poradzić sobie z problemem zjadania z ziemi, a także chroni błony śluzowe przewodu pokarmowego. Więcej informacji na temat biegunki można znaleźć tutaj: „Biegunka u psa – przyczyny i wskazówki żywieniowe”.
  • Nawracające zarobaczenie: Zwłaszcza jeśli pies chętnie podnosi coś z ziemi, istnieje zwiększone ryzyko, że wejdzie w kontakt z endopasożytami. Canis Extra Vermprevet® może pomóc w wewnętrznej pielęgnacji jelit, stabilizując i uodparniając środowisko jelitowe, tak by przede wszystkim robaki nie osiedlały się. Natomiast Canis Extra Vermcurat® pomaga w naturalny sposób wyeliminować istniejące robaki. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat robaków u psów? Zajrzyj tutaj: Naturalne suplementy odrobaczające.
Dowiedz się więcejZamknij
Chorowity
Pies podatny na choroby, który zawsze zdaje się mieć w życiu ciężko

"Chorowity" może łączyć w sobie niektóre cechy, które zostały już przedstawione w poprzednich grupach. Jest jednak jedna szczególna właściwość, która sprawia, że "Chorowity" musiał otrzymać tu własny rozdział: otóż, ma on "dar" posiadania najróżniejszych przypadłości. Uszy są nieco zaczerwienione lub zaognione, brzuch jest podrapany, często pojawia się biegunka, a jeśli jego własny organizm sprawuje się prawidłowo, to pasożyty zewnętrzne takie jak kleszcze, pchły lub roztocza powodują nowe problemy, a z kolei jeśli i tu wszystko jest w porządku, to nagle „znikąd” pojawiają się robaki lub giardia. Jako opiekun psa w tym typie zawsze spodziewasz się kolejnej "katastrofy". Mimo wszystko - a może właśnie dzięki temu - "Chorowity" jest absolutnie kochanym, wrażliwym towarzyszem, który buduje mocną więź ze swoim właścicielem i wie, że zawsze otrzyma od niego pomoc.

Ogólne zalecenie dotyczące karmienia

W przypadku chorowitego psa, ze względu na jego podatność na różnego typu nietolerancje pokarmowe, szczególnie ważne jest wprowadzanie zmian żywieniowych z dużym wyczuciem. Z tego powodu na samym początku odpowiednie będzie stosowanie Mięsnych Misek Canis Plus® lub Mięsnych Roladek, podawanych w połączeniu z suszoną powietrzem mieszanką płatków lub świeżymi warzywami/owocami i olejem, jak również źródłem wapnia - np. Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj. Zacznij od jednego źródła mięsa i podawaj je przez 4-6 tygodni, a następnie dodaj kolejne źródło mięsa. W tym przypadku udział mięsa w codziennej diecie powinien być nieco niższy niż standardowe zalecenia i wynosić około 60%. Gdy znajdziesz 3-4 dobrze tolerowane źródła mięsa, zostajesz przy nich i zwiększasz zawartość mięsa do 70%.

Często występujące, związane z charakterem, nieprawidłowości u tego typu psów i jak można je wspierać

  • Długotrwały stres, lękliwość i wewnętrzny niepokój, powodujący dysbakteriozę w przewodzie pokarmowym: u psów w tym typie można zauważyć, że często już w okresie szczenięcym lub w młodym wieku napotykają problemy, które negatywnie wpływają na florę jelitową. Czy to ze względu na stres, na przykład z powodu częstych zmian domów, czy ze względu na nawracające problemy z giardią, silne reakcje poszczepienne, chemiczne odrobaczanie itp. – przewód pokarmowy mógł być stale poddawany stresowi, który praktycznie nigdy nie pozwalał na ustabilizowanie zdrowego mikrobiomu jelitowego. Odpowiednią pracę jelit i co za tym idzie prawidłowe działanie układu odpornościowego można przywrócić poprzez intensywną 3-6 miesięczną rehabilitację jelitową z odpowiednio poprowadzoną detoksykacją i odbudową jelit. Więcej informacji o rehabilitacji jelitowej znajdziesz tutaj: Kojąca regeneracja jelit. Jeśli interesują Cię także naturalne sposoby wspierania układu odpornościowego, zajrzyj tutaj: „Naturalne wzmocnienie układu odpornściowego psa
  • Nawracające problemy z pasożytami, takimi jak pchły, kleszcze, roztocza, robaki lub również problemy z giardią: Pomimo faktu, że problemy z pasożytami często nawracają, należy starać się jak najdelikatniej chronić przed nimi naszego "Chorowitego". Ze względu na osłabienie układu odpornościowego, reaguje on szczególnie wrażliwie na każde dodatkowe obciążenie swojego metabolizmu. Zapraszamy więc do kontaktu z naszym zespołem ekspertów, jeśli masz jakiekolwiek pytania na ten temat. Chcesz dowiedzieć się więcej o naturalnych sposobach radzenia sobie z kleszczami, robakami czy lamblią? – Zajrzyj do tych artykułów: Naturalne wsparcie przeciw kleszczomGiardia u psówNaturalne suplementy odrobaczające. Ogólne informacje na temat naturalnej pielęgnacji psów można znaleźć tutaj: Naturalna pielęgnacja psów
  • Nietolerancje pokarmowe z powodu alergii: Możliwe, że problemy psa chorowitego wynikają z faktu występowania nietolerancji lub alergii, które nie mają bardzo wyraźnych symptomów, ale mimo to stale powodują podrażnienia w przewodzie pokarmowym. Dlatego wskazane jest przejście na karmę, która zawiera tylko jedno źródło białka zwierzęcego i dopiero po jakimś czasie wypróbowanie kolejnego źródła mięsa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat alergii u psów, zajrzyj tutaj: „Mój pies ma alergię, co teraz?”
Dowiedz się więcejZamknij
Porada Naturavetal®: Zawsze poszukaj indywidualnego rozwiązania dla swojego psa

Jeśli masz jakiekolwiek pytania w powyższych kwestiach, jeśli nie możesz znaleźć tutaj swojego "typu psa" lub jeśli nie masz pewności, do którego typu najbardziej Twój pies pasuje, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące typów psów i wyboru karmy

Która karma jest zdrowa dla Państwa psa?

Podstawą naszego programu żywieniowego jest dostarczanie naturalnego pożywienia bez sztucznych dodatków. Państwo i pies jesteście jedną drużyną, która najlepiej wie jaki typ pożywienia najlepiej pasuje do Waszych potrzeb. Czy jest to sucha karma tłoczona na zimno, czy miska mięsa zmieszana z płatkami czy też BARF. Najwyższej jakości naturalne składniki znajdziecie Państwo u nas.

Jaki typ karmy jest przeznaczony dla psów o zwyczajnej aktywności?

Canis Plus® z drobiem lub jagnięciną są szczególnie godne polecenia. Dzięki unikalnemu składowi są one wyjątkowo smakowite i lekkostrawne dla psów dużych ras. Ekskluzywne receptury przekonują zawartością drobiu i jagnięciny. Mięsa te są lekkostrawne i stanowią doskonałe źródło białka. W połączeniu z ryżem pełnoziarnistym obranym owsem, suszonymi warzywami, owocami, ziołami, algami i minerałami stanowią doskonałe pożywienie dla psa. Różnorodne klasyczne karmy dla wszystkich ras wyprodukowane wyłącznie z naturalnych składników. Nasza karma stanowi doskonałe urozmaicenie żywienia również dla psów bez podatności na choroby.

Która karma jest przeznaczona jest dla alergików?

Dla psów z przypadłościami alergicznymi polecamy karmę Canis Plus® z łososiem lub królikiem. Obie odmiany są odpowiednie dla psów o wrażliwych żołądkach.

Ryba wspiera cały psi organizm i stanowi najwyższą wartość biologiczną. Lekkostrawny łosoś zawiera kwasy omega 3 i 6, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie zarówno żołądka, jelit, serca jak również skóry i stawów. Zamiast zwyczajnych zbóż stosujemy w tej odmianie karmy brązowe proso, które minimalizuje ryzyko alergii.

Karma Canis Plus® z królikiem dzięki swemu składowi jest wyjątkową karmą z górnej półki. Przeznaczona jest dla najbardziej wymagających psów, które borykają się z problemami alergicznymi. Jej ekskluzywna receptura, w skład której wchodzi zarówno mięso z królika o niskiej zawartości cholesterolu stanowiące doskonałe źródło białek, jak i gryka bogata w błonnik pokarmowy i aminokwasy.

Która karma jest najlepsza dla młodych psów i szczeniąt?

Elastyczność w doborze karm podczas karmienia szczeniąt może mieć duży wpływ na strawność w późniejszych latach życia psa. Z tego powodu wielu hodowców karmi swe szczenięta w zróżnicowany sposób, podając zarówno karmę mokrą jak i suchą oraz BARF. 

W ten sposób szczenię ma możliwość przyzwyczaić się do różnych typów karm dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia dolegliwości układu trawiennego. Dla szczeniąt do 12 miesiąca polecamy naszą specjalna linię karm dla szczeniąt Canis Plus® z drobiem lub Canis Plus® dla szczeniąt z łososiem, bądź mieszankę ich obu.
Obie karmy zawierają zwiększoną zawartość mięsa i ziół dzięki czemu doskonale wspomagają fazę wzrastania zwierzęcia.

W ofercie posiadamy również karmę mokrą w postaci Menu (puszki) dedykowanego szczeniętom. Każda z trzech odmian zawiera zwiększoną ilość mięsa (wołowina, jagnięcina lub mięso kozy) stanowiącego doskonałe źródło białka oraz torf, który wspiera prawidłowy rozwój systemu trawiennego. Karmy te nie zawierają zbóż.
Dzięki temu możecie Państwo karmić swe młode szczenięta zgodnie z naturą, zapewniając im doskonały start w długie i zdrowe życie.

Jaka karma dla aktywnych psów?

Dla psów aktywnych przeznaczona jest linia Canis Plus® Sport z dodatkową porcją mięsa dla poprawy wytrzymałości i siły. Ta na zimno tłoczona karma jest doskonała dla psów o podwyższonym zapotrzebowaniu energetycznym. Dzięki kompleksowej recepturze, bazującej na jednym źródle białka zwierzęcego oraz odpowiedniej ilości tłuszczu, stanowi ona doskonałe źródło energii.

Jaką karmę podawać psom z alergią na zboża?

Również dla psów uczulonych na zboża mamy coś na ząb. W naszym menu znajdziecie Państwo karmę z kurczakiem, indykiem, jagnięciną, dorszem norweskim lub dziczyzną bogatą w witaminy, białka oraz substancje nieorganiczne. Przy czym w składzie nie znajdziecie Państwo żadnych sztucznych witamin i dodatków.

Jaką karmę podawać psom z nadwagą?

Dla psów, które powinny dbać o swoją linię proponujemy ofertę z menu Canis Plus® z drobiem. Możecie Państwo również wypróbować produkty z niskokalorycznymi rodzajami mięs takimi jak kurczak, ryba czy dziczyzna podane w formie roladek. Jako uzupełnienie proponujemy mieszankę bogatą w wapń z płatków TopFixMix z dodatkiem alg.

Jaką karmę podawać w przypadku psów cierpiących na ciężkie rodzaje alergii?

Dla psów cierpiących na różnego typu alergie, oferujemy czyste mięso w postaci roladek lub misek mięsnych. W ten sposób możecie Państwo skonstruować indywidualny posiłek z uwzględnieniem wszelkich wykluczeń pokarmowych. 

Jaka karma dla szczupłych psów?

Dzięki naszej karmie Canis Plus® Wołowina psy szczególnie szczupłe psy lub takie, które mają trudności z utrzymaniem wagi, zyskują nowe możliwości. Klasyczna wołowina jako jedyne źródło białka zwierzęcego oraz dodatkowa porcja wartościowego tłuszczu wołowego zapewniają psom o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym dodatkową zawartość tłuszczu. Kasza jaglana jako zdrowa alternatywa dla typowych zbóż sprawia, że ta karma jest szczególnie dobrze tolerowana przez przewód pokarmowy. Wołowina Canis Plus® jest również odpowiednia dla psów o wrażliwym żołądku.

Więcej informacji i najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące karmy mokrej i suchej

Co jest lepsze dla psa - karma mokra czy sucha?

To, czy pies lepiej toleruje mokrą czy suchą karmę, zależy od różnych czynników, takich jak jego wiek czy historia medyczna. Dodatkowo może się to również zmieniać w ciągu życia psa. Twój pies jest wyjątkowy i dlatego ma swoje indywidualne potrzeby. Ważne jest, aby podawać mu naturalną karmę, która nie zawiera syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy czy konserwanty i składa się wyłącznie z wysokiej jakości składników. Nie należy zatem włączać do diety gorszych zwierzęcych lub roślinnych produktów ubocznych, takich jak pazury, pióra, łodygi lub liście – a to częste składniki karm komercyjnych. Karma powinna mieć otwartą deklarację składu, co oznacza, że można zapoznać się szczegółowo z listą jej składników i zrozumieć, co dokładnie znajduje się w tak przygotowanym pożywieniu. W naszym przewodniku po żywności pokazujemy, czego jeszcze należy szukać w karmie dla psów.

Jaka jest najzdrowsza sucha karma dla psów?

Naturalna, tłoczona na zimno sucha karma, która nie zawiera żadnych syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy czy konserwanty, jest wolna od niskiej jakości produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takich jak pióra, pazury, korzenie czy łodygi oraz zawiera odpowiednio wysoki udział mięsa, to najzdrowsza sucha karma dla psa. Dowiedz się więcej o odpowiedniej dla gatunku karmie dla psów z naszego przewodnika "Zdrowa karma dla psa: wszystko, co ważne  - w skrócie".

Czy można karmić psa jednocześnie mokrą i suchą karmą?

W przypadku suchej karmy tłoczonej na zimno możliwe jest połączenie karmienia na sucho i na mokro w postaci zbilansowanych Kompletnych Menu, lub czysto mięsnych produktów - Mięsnych Misek lub Roladek, z płatkamiźródłem wapnia lub także z dietą BARF. Zawsze jednak należy zadbać o to, aby podawać oba rodzaje karmy w oddzielnych posiłkach - jest to bardziej odpowiednie podejście zwłaszcza dla psów o wrażliwych żołądkach. 

Ponadto wiele psów zaczyna intensywnie dopraszać się o mieszanie rodzajów karmy, gdy tylko przyzwyczai się do tego, że sucha karma jest zawsze podawana razem z mokrą. W naszym poradniku "BARF częściowy: złoty środek czy zbędna komplikacja?” można dowiedzieć się więcej o możliwościach łączenia różnych rodzajów żywności.

Czy należy psu namaczać suchą karmę?

Wiele konwencjonalnych karm dla psów to produkty ekstrudowane - jedną z ich głównych cech jest to, że pęcznieją w kontakcie z płynem. Jeśli chcesz zapobiec pęcznieniu tych pokarmów w przewodzie pokarmowym psa, konieczne jest, aby przed podaniem psu, pozostawiać je na jakiś czas w wodzie. Inaczej jest jednak w przypadku karmy tłoczonej na zimno. Żywność tłoczona na zimno nie pęcznieje, więc nie ma konieczności moczenia jej w wodzie. 

Jeśli jednak pies nie pije wystarczająco dużo w ciągu dnia, praktyczne jest zaoferowanie karmy zmieszanej z odrobiną wody, aby pozytywnie wpłynąć na bilans płynów w organizmie. Nie należy jednak dopuścić do namoczenia pokarmu, tylko skropić go wodą i bezpośrednio po tym podać. Więcej o zaletach karmy dla psów tłoczonej na zimno dowiesz się na naszej stronie "Zalety pełnoporcjowej karmy Canis Plus®".

Jaka karma mokra jest najlepsza dla psów wrażliwych?

Jeśli Twój pies ma wrażliwy żołądek, skorzysta, gdy na początku wprowadzisz jak najprostszy sposób żywienia. Spróbuj Kompletnych Menu z kurczakiemindykiemjagnięciną lub dorszem, ponieważ te źródła mięsa są uważane za szczególnie strawne. Testuj każdą odmianę przez kilka dni i notuj, co zauważysz u swojego psa. W ten sposób uzyskasz autentyczną informację zwrotną od psa na temat każdego menu, co umożliwi ułożyć dietę, którą Twój pies najlepiej toleruje - nie każdy wrażliwy pies reaguje na te same rzeczy.

Wrażliwe psy mogą odnieść duże korzyści z procesu rehabilitacji jelit. Nasz artykuł "Kojąca regeneracja jelit: lepsza jakość życia Twojego psa" zawiera szczegółowe informacje na ten temat.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.