Do produkcji karmy suchej niezbędna jest określona zawartość węglowodanów, ponieważ zapewniają one możliwość odpowiedniego wytłoczenia produktu (dzięki nim karma ma zwartą konsystencję, a nie formę proszku). Dlatego też sucha karma ma zazwyczaj wyższą zawartość węglowodanów niż karma mokra.
Ponieważ pies jest nadal bardzo blisko wilka, a głównym składnikiem jego diety wciąż powinno być mięso, niezwykle ważne jest, aby węglowodany, które pies spożywa z suchą karmą, były szczególnie wartościowe. Powinny one zatem być lekkostrawnymi źródłami energii, które zawierają również wiele składników odżywczych dla psa i jego flory jelitowej.
Na przestrzeni minionych lat karmy dla psów zawierające zboża coraz częściej popadały w niełaskę, a sam fakt obecności zbóż był błędnie interpretowany. To prawda, że wiele psów, nie toleruje glutenu i innych substancji zawartych zwłaszcza w gorszej klasie zbóż. Na tej bazie mogą rozwijać się alergie i nietolerancje (zwłaszcza na pszenicę). W niższej jakości karmach, udział mało wartościowych rodzajów zbóż jest najczęściej zbyt wysoki.
Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad.
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00
Należy jednak pamiętać o następujących kwestiach: jeśli karma zawiera ziemniaki zamiast ryżu, może być oznaczona jako "bezzbożowa" - ale w żadnym wypadku jako "bez węglowodanów". Najważniejszym czynnikiem jest zatem to, czy dana roślina jest pod względem klasyfikacji botanicznej uważana za zboże, czy nie. Decydującym argumentem powinna tu być jakość zawartych w niej węglowodanów i ich ilość wykorzystana przez producenta.
W naszych karmach używamy wyłącznie wartościowych, zdrowych ziaren, a do tego starannie przygotowujemy je, by były optymalnie strawne i by organizm psa mógł w pełni wykorzystać ich funkcjonalne składniki. Ryż brązowy, owies, kukurydza, kasza jaglana i gryka to wysokiej jakości źródła energii, które zawierają również cenne składniki odżywcze. Dzięki specjalnemu delikatnemu procesowi otwierania na parze, ziarna mogą być wykorzystywane przez psy jako cenne źródło energii i bogate w błonnik wsparcie trawienia.
W naszej ofercie przygotowaliśmy także szeroki wybór produktów całkowicie bezzbożowych lub z wysokiej jakości bezglutenowymi zamiennikami zbóż. Są one dostępne zarówno w asortymencie karm suchych jak i mokrych.
Ryż brązowy
Ryż stosowany w karmach Naturavetal® podlega specjalnemu delikatnemu procesowi otwierania ziaren na parze. Innowacyjna obróbka nie stanowi jednak jeszcze o zdrowej karmie dla psa, tym bardziej, że większości osób, niebędącym specjalistami w tej dziedzinie, trudno jest samodzielnie rozróżnić poszczególne odmiany ryżu.
- Surowy ryż zebrany z pola pokryty jest różnymi rodzajami łusek. W tej formie zawiera 8-9% surowego błonnika.
- Jeżeli usuniemy pierwszą łuskę, otrzymamy ryż brązowy, również pokryty swoją łupinką.
- Dopiero po usunięciu ostatniej łuski otrzymuje się ryż biały.
- Różne odmiany ryżu mają różne nazwy, np. długoziarnisty itp.
Surowy ryż zastosowany w produkcji karmy Naturavetal po zebraniu z pola jest oczyszczany gorącym powietrzem pod ciśnieniem. W ten sposób oddzielane są surowe struktury włókna, bez ich niszczenia. Dzięki takiej obróbce następuje stabilizacja produktu bez konieczności dodawania konserwantów. Ziarna poddane takiemu procesowi nie tracą witamin i minerałów, a dzięki temu, tak przygotowany ryż nazywamy pełnoziarnistym. W zwykłych karmach pod pojęciem „ryż” zwykle ukryte są jedynie szczątki ziaren ryżu wypolerowanego i niedostatecznie przygotowanego do lekkiego trawienia. Ryż taki dostarcza jedynie znikomej ilości minerałów i błonnika. Nasz otwarty pełnowartościowy ryż zawiera cenny błonnik i celulozę, które wspomagają perystaltykę oraz usuwają nadmiar wilgoci z jelit. To z kolei prowadzi do dobrego trawienia i regularnego oczyszczania błony śluzowej jelit.
Owies
W tym przypadku chodzi konkretnie o owies surowy. Owies poddany jest procesowi czyszczenia, podczas którego usuwana jest zewnętrzna łupina ziarna, która byłaby zbyt twarda do strawienia. Dzięki opatentowanemu procesowi gotowania na parze, ziarna owsa wyglądają jak płatki owsiane i są bardzo łatwe do strawienia.
Kukurydza
Stosowana przez nas kukurydza nie jest modyfikowana genetycznie oraz nie zawiera glutenu. Wraz z nią dostarczamy organizmowi witamin z grupy B i minerałów korzystnie działających na serce oraz układ nerwowy. Ziarna kukurydzy, tak jak wszystkie pozostałe, podlegają u nas procesowi otwierania na parze, dzięki czemu zachowują jak najwięcej swoich naturalnych wartości odżywczych. Nie możemy potwierdzić negatywnego wpływu kukurydzy na zmiany w zachowaniu zwierząt. Liczy się ilość i jakość. Natomiast faktem jest, że nieprawidłowe żywienie może mieć wpływ na zachowanie psa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do lektury naszego artykułu pt. "Zależność między żywieniem a zachowaniem psów".
Proso/kasza jaglana
Proso brązowe jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ma charakterystyczną brązową łuskę, która od wieków uważana jest za źródło wartościowych mikroelementów. W procesie obróbki usuwana jest wyłącznie zewnętrzna łuska, która byłaby niestrawna dla zwierząt. Pozwala to nie tylko zachować bogate w błonnik surowe włókno dla zdrowej pracy jelit, ale także dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak minerały, witaminy, pierwiastki śladowe, a przede wszystkim cenny dla organizmu krzem.
Gryka
Gryka nie jest zbożem, lecz przedstawicielem rodziny rdestowatych i tym samym nie zawiera glutenu. Gryka jest szczególnie bogata w składniki odżywcze i niezbędne aminokwasy. Może wspomagać funkcjonowanie wątroby, a także regulować poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.
Pochodzenie i jakość naszych składników
Ziarna i alternatywy zbóż, których używamy w naszym asortymencie, pochodzą z Unii Europejskiej i są uprawiane zgodnie z wszelkimi normami prawnymi.
Używamy wyłącznie składników, które nie są modyfikowane genetycznie. Nie można jednak zagwarantować, że są one w 100% wolne od GMO, ponieważ czynniki środowiskowe i szlaki transportowe mogą prowadzić do drobnych zanieczyszczeń, których niestety w dzisiejszych czasach nikt nie jest w stanie uniknąć.
Ziarna lub alternatywy zbóż stosowane w naszej karmie Canis Plus® lub Felins Plus® są testowane zgodnie z najsurowszymi kryteriami jakości i specjalnie przygotowywane w procesie otwierania na parze. Oznacza to, że w tej formie mogą być optymalnie wykorzystane przez organizm psa i dostarczają szerokiej gamy składników odżywczych jako dodatek do mięsa, warzyw, owoców i ziół. Podczas rygorystycznych kontroli jakości surowiec jest kilkakrotnie czyszczony, dzięki czemu do produkcji naszej karmy tłoczonej na zimno wykorzystujemy tylko cenne, pełnowartościowe ziarna. Niższej jakości roślinne produkty uboczne, takie jak łodygi lub liście, są zatem sortowane już w trakcie tych kontroli jakości i odrzucane. Zawartość mikotoksyn, w tym aflatoksyn, jest również ściśle monitorowana.
Jeśli obecne w psiej diecie ziarna są wysokiej jakości i są zawarte w karmie w odpowiednich proporcjach, nie jest konieczne karmienie psa dietą bezzbożową. Jeśli jednak pies jest uczulony na wszystkie zboża, należy podawać mu karmę bezzbożową. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z poradnika Naturavetal® "Mój pies ma alergię - co teraz?".
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.