Naturavetal Logo

Przewodnik Naturavetal® dla opiekunów kotów

Bez wątpienia mruczący czworonożni przyjaciele to wyjątkowe zwierzęta. Ich piękno i elegancja inspirują nas ludzi, tak samo z resztą jak ich wesołość i niekończąca się potrzeba przytulania. Jednak nie ma dwóch takich samych kotów: różnią się charakterem, temperamentem i oczywiście preferencjami żywieniowymi. Oprócz wieku czy płci, wiele innych czynników odgrywa tutaj istotną rolę. 

Z tej części przewodnika Naturavetal® dowiesz się wielu przydatnych informacji o kotach w każdym wieku – od kociaka po seniora. Poruszamy wiele tematów zdrowotnych, takich jak pielęgnacja, dieta BARF czy czynniki stresowe (jak na przykład sylwestrowe fajerwerki). Zapraszamy do lektury!

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Żywienie kotów w skrócie

Naturavetal® to zdrowa karma dla kocich smakoszy – odpowiednia dla gatunku i z wyjątkowo dużą zawartością ryb lub mięsa. Dla domowych tygrysów szczególnie polecana jest mokra karma, ponieważ odpowiada ich obyczajom i naturalnemu sposobowi żywienia. Sucha karma powinna znajdować się w menu kota tylko jako dodatek – więcej na ten temat przeczytać można w Poradniku. Również kocięta oprócz wielkiej miłości i uwagi, od samego początku zasługują na najlepsze, naturalnie i zdrowe pożywienie. I wreszcie alergicy i koty z nietolerancjami lub chorobami, które stawiają specjalne żywieniowe wymagania – w poradniku zajmujemy się również szczególnymi przypadkami i dzielimy się z naszą wiedzą dotyczącą kotów w każdym wieku.

Wskazówki dotyczące opieki nad kotami

Oprócz samego żywienia, istnieje wiele innych obszarów, w których pojawiają się pytania, nurtujące właścicieli kotów. Na przykład, co należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o kastrację? Lub jakie są naturalne środki na kleszcze? Podczas gdy niektóre tematy są idealnie dopasowane do kotów przebywających na zewnątrz, większość wskazówek i porad dotyczy również kotów, które wolą rozłożyć się przy ciepłym kominku lub na nasłonecznionym balkonie. Podstawowa wiedza, na przykład na temat minerałów, witamin czy ziół jest również integralną częścią naszego poradnika. Do tego stale dodajemy nowe artykuły – zapraszamy do regularnej lektury!

Informacyjny przewodnik po ukochanym zwierzaku

Naturavetal® oferuje nie tylko odpowiednią dla gatunku karmę dla zwierząt i przydatną wiedzę o kotach. Jesteśmy również ekspertami, jeśli chodzi o karmienie psów, a w przewodniku dla opiekunów psów zebraliśmy cenne informacje na wiele tematów. Wyróżnione działy to m.in. opieka i pielęgnacja oraz żywienie psa i BARF. Obecni lub przyszli opiekunowie szczeniąt także znajdą tu coś dla siebie.

Porada Naturavetal®

Właściciele psów mogą znaleźć wiele informacji o swoich czworonogach w dedykowanej im części naszego Poradnika.

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące opieki nad kotem

Kiedy z kotem udać się do lekarza?

Jeśli kot wraca do domu z widocznymi obrażeniami lub zmieniło się niespodziewanie coś w jego sposobie bycia - na przykład nagle się wycofuje, odmawia jedzenia, nieustannie drapie lub wykazuje inne nietypowe dla siebie zachowanie, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Żywienie odpowiednio dostosowane do potrzeb gatunku ma duży wpływ na stan zdrowia kota. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj lub skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.

Jakie suplementy diety dla kotów?

Suplementy diety dla kotów są zawsze przydatne, w okresie zwiększonego zapotrzebowania, na przykład wtedy, gdy kot jest w fazie rekonwalescencji lub gdy z jakichś względów chcemy zapewnić mu dodatkową podaż składników odżywczych.

Na przykład, można użyć organiczny proszek ze skorupek jaj jako naturalne źródło wapnia lub proszek z omułka zielonowargowego jako naturalne źródło tauryny.

Szeroki wybór naturalnych suplementów dla kotów można znaleźć tutaj.

Które składniki odżywcze są ważne dla kotów?

Przede wszystkim koty potrzebują białka, pochodzącego z mięsa. Zawartość mięsa powinna obejmować podroby, takie jak wątroba i serce, ponieważ dostarczają one dodatkowych witamin i minerałów. Tłuszcze zwierzęce i włókna roślinne są również potrzebne kotom w odpowiednich ilościach. 

W szczególności nie powinno zabraknąć wapnia i tauryny, a generalnie zaleca się podawanie mokrej karmy bez żadnych syntetyków, ponieważ jest to najlepszy sposób na wykorzystanie przez koty naturalnych składników odżywczych. Dobra karma dla kota zapewnia odpowiednią różnorodność składników odżywczych.

Jakich składników odżywczych potrzebują kocięta?

Kocięta potrzebują tych samych składników odżywczych, co dorosły kot, tj. głównie białka, nieco tłuszczu i trochę błonnika. Wapń i tauryna są również bardzo ważne podczas wzrostu. Rosnący kot powinien otrzymywać mokrą karmę bez syntetycznych składników i jeść jej tyle, ile chce, aż do ukończenia 6 miesiąca życia. Dobra karma dla kota zapewnia odpowiednią różnorodność składników odżywczych.

Czy olej z łososia jest dobry dla kotów?

Olej z łososia dostarcza cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, wspomaga zdrowy metabolizm, a także zdrową skórę i lśniącą sierść. Co więcej, większość kotów uwielbia smak oleju z łososia. Możesz zatem regularnie dodawać olej z łososia do karmy swojego kota.

Czy kotom można podawać witaminę C?

Koty mogą samodzielnie syntetyzować niewielkie ilości witaminy C. Jeśli wybierzesz odpowiednią dla gatunku mokrą karmę z dużą zawartością mięsa i podrobów, takich jak wątróbka, a Twój kot generalnie jest zdrowy, nie ma potrzeby suplementacji witaminy C. W przypadku chorób lub innych czynników, które wymagają zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, można na przykład dodać proszek z owoców dzikiej róży

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.