Naturavetal Logo

Zdrowe żywienie kotów

Dodaj do listy zakupów
„Ci, którzy je głaszczą i rozpieszczają – „kochają”. Ci, którzy szanują ich naturę i pragną by żyły normalnym życiem, kochają je bardziej.“
Edwin Way Teale
Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Jeden kot mruczy cały dzień leżąc błogo na kanapie, inny odkrywa z zaciekawieniem sąsiednie zakątki. Niezależnie czy mieszka z Państwem prawdziwy lew salonowy czy też dachowiec: kot z natury jest myśliwym, który szukałby na wolności zdobyczy. 

Inaczej niż w mądrościach ludowych, w rzeczywistości każdy kot ma tylko jedno życie. Dlatego człowiek bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowe żywienie swego mięsożernego podopiecznego zgodnie z jego rytmem i warunkami życia. W swym naturalnym środowisku, każdego dnia koty polują na myszy, ptaki, ryby i insekty, jedząc je w całości, czyli również ich wnętrzności, kości i sierść. W ten sposób dostarczają sobie wszystkiego, czego potrzebują: białek, tłuszczów, węglowodanów, błonnika i płynów. Zróżnicowane żywienie kota przy pomocy mokrej karmy, ryb i małej ilości karmy suchej jest bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem na co dzień.

Mięso stanowi zdrową podstawę żywienia kota

Każdy kot jest mięsożerny, to leży w jego naturze. Dlatego mięso stanowi najważniejszy składnik jego diety. Zdrowe odżywiania kota bez mięsa jest nie do wyobrażenia, ale mieszanka już tak: decyduje o tym zawartość mięsa w kocim menu. Zgodnie z prawidłowym rytmem i warunkami życia kota, mięso powinno stanowić od 80 do 85% diety. Jest to niezbędne, by ustrzec się przed różnymi niedoborami. Gdy człowiek dobrze je, dobrze się też czuje – podobnie jest z kotami.

Felins Plus® Roladki dla Kota 

Dieta wegetariańska przeczy kociej naturze

Wielu ludzi ze względu na swoje przekonania rezygnuje z mięsa w swojej diecie, próbując tę formę żywienia przenieść na swojego pupila. Ale ostrożnie! Czysta dieta wegetariańska przeczy kociej naturze i jest dla niego szkodliwa. Ich organizm zależy od przyswajania mięsa, gdyż tylko w ten sposób mogą one pozyskać niezbędnych do życia składników odżywczych. Dieta wyłącznie wegetariańska może być podawana jedynie z wieloma suplementami diety. Nawet wówczas gdy teoretycznie dostarczymy w ten sposób wszystkich niezbędnych składników, kot nie doceni naszych starań, gdyż tego typu dieta jest mu zupełnie obca. Dlatego zdecydowanie odradzamy Państwu stosowania diet wegetariańskich w hodowli kotów.

Zdrowa kocia dieta z białkiem, tłuszczem i węglowodanami

Aby kot żył długo i zdrowo, jego pożywienie musi być dostosowane do warunków i rytmu jego życia. Białka, tłuszcze i węglowodany są niezbędne do ich zdrowego funkcjonowania. Wysokowartościowe białka dostarczają niezbędnych składników do budowy kości oraz odpowiadają za zdrową i błyszczącą sierść kota. Tłuszcze z kolei wpływają pozytywnie na przemianę materii.

Tauryna jest niezbędnym składnikiem w żywieniu kotów

Tauryna jest kwasem organicznym zawierającym grupę aminokwasów. W procesie przemiany materii zarówno człowieka, jak i kota odpowiada ona za tworzenia kwasów w woreczku żółciowym i tym samym wpływa bezpośrednio na proces trawienia. Wpływ tauryny na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego czy też rozwoju mięśni nie został dotychczas naukowo potwierdzony. Koty w przeciwieństwie do psów wytwarzają samodzielnie niewielkie ilości tauryny. Dlatego muszą pozyskiwać ja bezpośrednio z pokarmu. W przypadku wystąpienia niedoborów tauryny w ich pożywieniu mogą pojawić się takie objawy jak utrata wzroku, bezpłodność lub utarta słuchu. Najlepszym, naturalnym źródłem tauryny dla kota jest świeże mięso pochodzące przede wszystkim z mięśni lub wątroby czy też mózgu. Serca kurze stanowią również doskonałe źródło tauryny. Można nimi karmić kota nawet kilkukrotnie w tygodniu. Alternatywnie możemy podawać kotu sproszkowaną zieloną małżę nowozelandzką, która zawiera naturalną taurynę.

Ile wody powinien spożywać kot?

Dwie trzecie masy ciała kota stanowi woda. Kot uzupełnia swoje zapotrzebowanie na wodę prawie wyłącznie poprzez pokarm, dlatego instynktownie koty pija niewiele. Jeżeli kot preferuje wyłącznie suchą karmę, nie jest to korzystne dla jego zdrowia. Zasadniczo zapotrzebowanie na wodę dorosłego kota wynosi 40-50 mililitrów na kilogram masy ciała. Oznacza to, ze oprócz płynu zawartego w karmie, pięciokilogramowy kot powinien pić ok. 200 ml wody. Jeżeli miska z wodą pozostaje nie tknięta – nie ma powodu do paniki. Wiele kotów pobiera płyny niepostrzeżenie z alternatywnych miejsc, np. z wazonów na kwiaty. Niemniej mokra karma powinna przeważać w diecie kota, a karma sucha powinna stanowić jej uzupełnienie. W przypadku obaw co do stanu nawodnienia Państwa kota, można przeprowadzić prosty test. Proszę naciągnąć fałdę skórna w okolicach kociego karku. Jeżeli po puszczeniu fałdy nie znika ona natychmiast, powinniście Państwo udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Dłuższy brak wody w organizmie kota może doprowadzić do poważnych chorób nerek.

BARF – jako odpowiedni sposób żywienia kota zgodny z jego rytmem i warunkami życia

BARF – oznacza żywienie zgodne z biologicznym zapotrzebowaniem oraz rytmem i warunkami życia zwierzęcia. Obok surowego mięsa i wnętrzności dieta BARF zawiera również warzywa, owoce i zioła. Zasadniczo ten typ diety jest zdrowy dla kotów ponieważ nie zawiera żadnych dodatkowych substancji, np. cukru oraz posiada wysokie walory smakowe. Karmienie dietą BARF niesie ze sobą ryzyko spowodowania niedoborów lub nadmiaru ważnych składników odżywczych. Ten sposób karmienia bywa również czasochłonny i drogi.

Karma uzupełniająca dla kotów

Felins Plus® – zdrowe pożywienie dla kotów

Roladki Felins Plus® dostarczą Państwa drapieżnikowi wszystkiego, czego potrzebuje. Cztery odmiany smakowe: wołowina, kurczak, królik i dorsz norweski spełnią najbardziej wyszukane potrzeby kociego podniebienia. Jako uzupełnienie mokrej karmy lub diety BARF możecie Państwo z powodzeniem stosować suchą karmę, tłoczoną na zimno Felins Plus® Naturavetal®. Tak przy okazji – koty jedzą również oczami! Nasi indywidualiści chętniej jedzą karmę z misek wykonanych ze szkła lub porcelany, przy których znajduje się osobne naczynie z wodą.

Więcej informacji i najczęściej zadawane pytania (FAQ) na temat zdrowego żywienia kotów

Jak rozpoznać dobrą karmę dla kota?

Dobra karma dla kota zawiera wyłącznie wysokiej jakości składniki i jest wolna od zbędnych dodatków. Ponieważ kot jest mięsożercą, głównym składnikiem jego diety powinno być mięso. Jako dawne zwierzę pustynne, kot zawsze pozyskiwał płyny zjadając swoją zdobycz bezpośrednio po upolowaniu. Dlatego najlepszym pokarmem dla kota jest zawsze mokra karma, taka jak Roladki Felins Plus®

Jeśli chcesz karmić kota suchą karmą, najlepiej, jeśli stanowić ona będzie jedynie dodatek do karmy mokrej. Powinna ona również zawierać dużą ilość mięsa i być tłoczona na zimno, tzn. nie może pęcznieć w kontakcie z płynem. Bardzo dobrym wyborem będzie tu Felins Plus® Drób & Ryba.

Jak często i ile karmy dziennie potrzebuje kot?

Idealna ilość karmy dla kota zależy od różnych czynników, takich jak wiek, poziom aktywności i masa ciała. Ponadto ważne jest, czy Twój kot ma możliwość polowania na zewnątrz, czy też karmiony jest wyłącznie gotową karmą lub BARF. Więcej informacji na temat idealnej ilości karmy i innych wskazówek dotyczących żywienia można znaleźć tutaj.

Co mój kot może jeść oprócz karmy dla kotów?

Istnieje wiele pokarmów, które kot może lubić jeść. Należą do nich różne rodzaje ryb i mięsa, a także przekąski do żucia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też dieta BARF lub samodzielnie gotowane posiłki. Odpowiednie składniki i instrukcje dotyczące BARF dla kotów można znaleźć w naszym przewodniku "Pierwsze kroki do BARF u kota".

Jak rozpoznać dobrą karmę dla kota?

W przypadku dobrej karmy dla kotów, ze składu można wyczytać, co dokładnie producent przetwarza w karmie. Karma powinna składać się wyłącznie z naturalnych, wysokiej jakości składników i być wolna od zbędnych dodatków, takich jak sztuczne konserwanty i syntetyczne witaminy. Jeśli w składzie znajdziemy jedynie informacje takie jak "... zawiera mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 5% kurczaka)", nie jest to dobry znak. Odpowiednia gatunkowo karma dla kotów powinna zawierać co najmniej 80% mięsa. Większość tego mięsa powinna składać się z mięsa mięśniowego i serc oraz niewielkiej ilości podrobów. 

Więcej informacji na temat odpowiedniego gatunkowo żywienia kota można znaleźć w naszym poradniku dla opiekunów kotów.

Mokra czy sucha karma dla kota?

Kot zawsze pokrywał większość swojego dziennego zapotrzebowania na płyny zjadając zdobycz bezpośrednio po zabiciu i od niepamiętnych czasów był czystym mięsożercą. Z tego powodu mokra karma, taka jak Roladki Felins Plus®, jest zawsze najlepszym pożywieniem dla kota. Roladki zawierają ponad 85% mięsa i zapewniają kotu wystarczającą ilość płynów. Jeśli jednak pracujesz w ciągu dnia i choćby z tego powodu szukasz suchej karmy jako alternatywy (np. by móc ją wystawić na dłużej w misce), wybrana sucha karma powinna być tłoczona na zimno, aby nie pęczniała w przewodzie pokarmowym i nie wiązała tam płynów. Felins Plus® Drób & Ryba jest doskonałym dodatkiem do roladek lub BARF.

Czy koty mogą pić mleko?

Ssaki nie piją mleka dłużej niż są karmione przez matkę. Wraz z wiekiem większość ssaków wyraźnie traci zdolność do przyswajania laktozy, co można zauważyć poprzez miękkie odchody. Niemniej jednak, w razie potrzeby, podanie kotu mleka może być bardzo przydatne, o ile wybierzemy odpowiednie mleko. Mleko kozie zawiera wiele cennych składników odżywczych i łatwo przyswajalne tłuszcze. Może ono stanowić wartościowy wkład w zdrowie kota, na przykład w przypadku osłabienia organizmu lub rekonwalescencji.

Jakie mleko dla kotów?

Większość kotów bardzo dobrze toleruje mleko kozie. Składa się ono z krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu jest bardziej lekkostrawne niż np. mleko krowie. Pełne mleko kozie w proszku Felins Plus® można łatwo wymieszać z letnią wodą, a następnie zmiksować w celu uzyskania mleka koziego. Można również dodać kozie mleko w proszku bezpośrednio do karmy dla kota.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.