Naturavetal Logo

Szkolenie psów terapeutycznych

Z łapką na sercu - fiński lapphund Lou zostaje psem terapeutycznym

Lou, mały fiński lapphund, od końca czerwca 2022 roku umila życie pacjentom na oddziale geriatrycznym. Suczka, która urodziła się pod koniec marca, od początku czerwca mieszka z Lindą-Marią Vietz w północnej Hesji wraz z psem terapeutycznym Alaską i Itchym.

W tym specjalnym artykule wraz z panią Vietz relacjonujemy pierwsze dni z Lou, fińskim lapphundem, która jest szkolona jako terapeutyczny pies towarzyszący, oraz omawiamy pracę w terapeutycznej grupie "Paws on Heart".

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Informacje Naturavetal®

Pies terapeuta - Alaska

W naszym specjalnym artykule "Z łapką na sercu - poznajemy Alaskę, psa terapeutycznego z rodziny Naturavetal®" można dowiedzieć się więcej o pracy uroczej Alaski.

Pies terapeutyczny Lou wprowadza się - faza zapoznawcza 

Lou i jej nowa rodzinna sfora znajdują się wspólnie na ogrodzonym terenie. Tam wszystkie psy mają mnóstwo miejsca do biegania i wzajemnego obwąchiwania się. W pierwszym tygodniu Alaska, doświadczony pies terapeutyczny, wciąż nie była pewna, jak powinna podchodzić do Lou, małej iskierki pełnej energii. Ale już w drugim tygodniu były nierozłączne. Dzieliły się zabawkami i harcowały w ogrodzie, dopóki nie padały ze zmęczenia. Wszystkie psy w grupie są też karmione razem.

Dorosłe psy otrzymują dwa posiłki dziennie, rano i wieczorem, a Lou od pierwszego dnia uczy się, że miska z jedzeniem jest zwalniana przez opiekunkę - panią Vietz. Oznacza to, że podobnie jak Alaska i Itchy, musi poczekać, aż otrzyma komendę "pyf!", zanim będzie mogła jeść. Lou, jako szczeniak, otrzymuje również dodatkowy posiłek w porze lunchu. Przez pierwsze 14 dni psy cieszyły się wspólnym czasem wolnym, następnie Lou po raz pierwszy poszła do pracy w szpitalu.

Informacje Naturavetal®

Lapphund fiński

Lapphund fiński jest uważany za psa zorientowanego na człowieka, towarzyskiego i spokojnego, który lubi pracować z ludźmi, czerpie wielką przyjemność z nauki i emanuje spokojem i opanowaniem. Jego przyjazna, otwarta natura, inteligencja i uczynność, a także niezależność sprawiają, że jest to wyjątkowy pies rodzinny, który wiernie i odważnie wspiera swoją rodzinę w każdej sytuacji.

Fiński lapphund Lou poznaje swoją przyszłą pracę jako pies terapeutyczny

W swoim pierwszym tygodniu w pracy Lou poznała tylko rutynę biurową, swoich kolegów oraz swój kojec jako miejsce spokoju i odosobnienia. Podobnie jak Alaska, Lou ukończy szkolenie psów terapeutycznych w M.I.T.T.T. w Rheine. Test można zdać w wieku 18 miesięcy, a do tego czasu będzie zajęta zdobywaniem doświadczenia.

Dzielny maluch z radością towarzyszy pani Vietz na oddziale – zwłaszcza, że szybko zdaje sobie sprawę, że jest tam mnóstwo smakołyków i dużo przytulania. Uczy się brać smakołyki z łyżki, jeśli pacjent nie chce podawać ich ręką, uczy się siadać lub leżeć na podwyższeniu, aby być szczotkowaną lub głaskaną, stopniowo uczy się różnych sztuczek, takich jak aportowanie, ale przede wszystkim uczy się zachowywać spokój i opanowanie w każdej sytuacji.

Jakie cechy charakteryzują dobrego psa terapeutycznego? 

Lou rozwija wspaniałe cechy charakteru. Jest bardzo ciekawska, nie boi się i ma bardzo silną wolę - co jest typowe dla fińskiego lapphunda. Jest spokojna, opanowana, ma silny charakter i uwielbia obserwować. Jest otwarta i chętnie poznaje wszystkich ludzi, w tym dzieci.

Cechy, które są ważne dla psa terapeutycznego, zależą również od obszaru, w którym pies będzie później pracował. Każdy pies terapeutyczny ma swoje mocne i oczywiście słabsze strony, ale mimo to, zawsze jest doskonały w swojej pracy. Nie każdy pies terapeutyczny poradzi sobie z każdym typem pacjenta. Oczywiście każdy pies terapeutyczny jest starannie przygotowywany i szkolony do swojej pracy, ale nie każdy pies terapeutyczny może lub chce być używany wszędzie. Na przykład doświadczona Alaska lubi pracować i bawić się z pacjentami (aportowanie, sztuczki...), ale nie lubi być głaskana przez długi czas. W pracy preferuje aktywność i naprawdę się nią cieszy i jest entuzjastycznie nastawiona. Z drugiej strony Lou może być przytulana i głaskana godzinami i naprawdę lubi tę formę poświęcania jej uwagi.

Dla udanej współpracy bardzo ważne jest, aby nie tylko człowiek, ale także pies czerpał przyjemność z pracy. Każdy przewodnik doskonale zna swojego psa i jest w stanie wykorzystywać jego indywidualne preferencje i zdolności.

Fiński Lapphund w treningu: Nauka również w czasie wolnym

Czas na prace domowe. Fińska Lapphund Lou uwielbia pracować, jest bardzo uważna i szybko się uczy. Jej ulubionym zajęciem jest szkolenie klikerowe. Swojej pierwszej sztuczki, podawania łapy, nauczyła się w naprawdę krótkim czasie.

Później jednak pojawi się wiele sztuczek i bardziej złożonych zadań, takich jak pozycja „spanie” (np. układanie się przy przykutych do łóżka pacjentach), zbieranie piłek, torebek z jedzeniem itp., pociąganie za różne przedmioty, takie jak skarpetki, uchwyty, itp. W szkoleniu psów towarzyszących, podobnie jak w przypadku każdego innego psa, ważne jest, aby wykorzystywać codzienne czynności, aby utrzymać umysł psa w gotowości i w treningu.

Na przykład zadanie "spanie" wymaga od Lou spokojnego leżenia na boku. Ułatwia to umieszczenie jej w łóżku. Pacjenci mogą ją aktywnie głaskać lub, jeśli nie jest to możliwe (np. w stanie wegetatywnym), po prostu odczuwać jej bliskość i ciepło. Dlatego też fińska lapphund Lou dotrzymuje im towarzystwa i jest w stanie leżeć nieruchomo przez dłuższy czas.

Lou nauczy się również ściągać lub zdejmować skarpetki i pociągać za inne przedmioty (np. wstążki wiszące na drzwiach szafy, aby je otworzyć). Pozna różne materiały do pracy (na przykład tablicę z kołkami, kostki, kostki do gry w Ludo lub katapultę, która wyrzuca w górę przysmaki, a może obsługiwać ją i człowiek, i pies.

Cele pracy psa terapeutycznego w geriatrii 

Geriatria zajmuje się leczeniem pacjentów w podeszłym wieku z typowymi chorobami związanymi z wiekiem.

W tej pracy zwierzę o odpowiednim charakterze może wnieść cenny wkład w pomoc pacjentom. Jednocześnie sam pies również dobrze się bawi, jego dzień jest pełen wysokiej jakości zadań, które zapewniają mu zajęcie umysłowe i fizyczne.

Pies terapeuta może być zatem wykorzystywany w różnych obszarach i do różnych zadań w geriatrii:

  • Komunikacja: Wspaniałe rozmowy szybko się rozwijają, a pies pomaga przełamywać lody
  • Umiejętności motoryczne: poprawa zręczności
  • Motoryka ogólna: np. kręgle, celowanie piłką, testy siły
  • Trening pamięci, retencja
  • Trening wytrzymałościowy
  • Pomiar mocy (rzucanie i uderzanie przedmiotów)
  • Szkolenie koordynacyjne
  • Zaburzenia zachowania (np. bardzo niespokojni lub nawet agresywni pacjenci)

Szkolenie na psa terapeutycznego

Fiński Lapphund Lou ma obecnie sesję terapeutyczną raz w tygodniu. Wszystko jest zorganizowane w zabawny i niewymuszony sposób. Przed każdą sesją terapeutyczną pacjentom wyjaśnia się, że Lou jest jeszcze młodym psem i musi się wszystkiego nauczyć. Wszyscy są bardzo zadowoleni, mówi pani Vietz, że mogą pomóc w szkoleniu, a Lou może nadać wszystkiemu pozytywny obrót.

Alaska jest już bardzo doświadczona w terapii. Od dłuższego czasu odwiedza oddział geriatryczny i okazjonalnie hospicjum. Spotkania te są nie tylko wspaniałym doświadczeniem dla pacjentów, ale także psy są zawsze zachwycone, że są witane z taką miłością w pracy.

Oferta „Paws on Heart” zawiera współpracę z terapeutą zajęciowym i logopedą. Wybierają jednego bądź dwóch pacjentów lub małe grupy, w których zwierzęta mogą dobrze pomóc. Cele terapii są uzgadniane, a jednostki terapeutyczne są starannie organizowane z wyprzedzeniem. Podczas gdy terapia zajęciowa polega bardziej na ćwiczeniach motoryki dużej i małej, treningu siłowym, treningu koordynacji i treningu pamięci, terapia mowy dotyczy form komunikacji. 

Pacjenci opowiadają historie ze swojej przeszłości i mówią o swoim codziennym życiu, śpiewają i mogą prowadzić wspaniałe rozmowy, gdy pies pomaga przełamywać lody. Pacjenci, którzy zwykle są bardzo cisi i niewiele mówią, nagle zaczynają opowiadać o swoich doświadczeniach z psami. Wielu starszych pacjentów miało kiedyś psy i lubi o nich rozmawiać, co nie tylko sprzyja komunikacji, ale także ćwiczy pamięć.

Naturalne żywienie fińskiego lapphunda Lou

Zdrowa i zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla psów terapeutycznych, takich jak Alaska i Lou, zapytaliśmy więc panią Vietz o jej doświadczenia z naszą karmą po tylu latach i jakie smakołyki treningowe lubi stosować w swojej pracy:

„Od ponad 10 lat karmię psy suchą karmą Naturavetal. Wszystkie moje psy bardzo dobrze ją tolerują i można ją doskonale łączyć z Kompletnymi Menu (karmą mokrą). Ponieważ podczas sesji terapeutycznych możemy używać tylko suchych przysmaków, lubimy podawać "Rybne Mini Gwiazdki". Są one nie tylko dwukolorowe, ale także mają świetny kształt i rozmiar. Psy nie muszą ich długo żuć i świetnie smakują. Jako smaczki używamy też zwykłej suchej karmy".

Canis Plus® Rybne Mini Gwiazdki

Dzięki zróżnicowanemu mini zestawowi smakołyków składającemu się z trzech różnych rodzajów ryb, każde ćwiczenie jest łatwe. Oprócz cennej zawartości ryb, mąka orkiszowa i olej z łososia tworzą tę wyjątkowo zdrową kompozycję, którą nawet wrażliwe psy mogą bardzo dobrze strawić. Małe gwiazdki są idealnym towarzyszem każdej sesji treningowej lub długich spacerów.

Pfote aufs Herz

Historię czworonożnych terapeutów "Paws on Heart" można śledzić na stronie na Facebooku

Lou można znaleźć na Instagramie jako "lappi_lou".

Zawsze uważamy, że praca, która łączy ludzi i psy w ten sposób, jest fascynująca i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy towarzyszyć oraz wspierać Alaskę już przez tak długi czas i że teraz dołącza Lou.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.