Naturavetal Logo

Pierwsze kroki do BARF u kota

Dodaj do listy zakupów

BARF (ang.: Biologically Appropriate Raw Food – pl.: Biologicznie Odpowiednia Surowa Dieta) gwarantuje niewiarygodnie wysoką podaż składników odżywczych i jest z pewnością jednym z najlepszych sposobów zdrowego karmienia kota. Bez względu na to, czy twój kot to puchaty kanapowiec, czy żądny przygód niezależny mały tygrys, aby zaspokoić swoje potrzeby biologiczne potrzebuje on dużej ilości mięsa i odpowiedniego dla siebie planu żywieniowego. Kocia dieta w naturze składa się z myszy, ptaków, ryb i owadów, a naszym obowiązkiem jest jak najbardziej zbliżyć się do tej kombinacji białek, tłuszczów, węglowodanów i błonnika. Oprócz surowego mięsa, w przygotowaniu właściwego dla gatunku planu diety, pomaga odpowiednia, wysokiej jakości karma uzupełniająca (suplementy). W ten sposób upewniamy się, że mały łowca nie odczuje braku składników odżywczych w perspektywie długoterminowej. Jednocześnie jesteśmy w stanie uniknąć syntetycznych dodatków i tym samym chronić cały organizm.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Odpowiednia ilość karmy BARF dla kotów

Koty potrzebują 25-30g mięsa na kilogram masy ciała (MC) na dzień. Posiłek składa się w 95% z mięsa, w tym tłuszczu i kości, ponieważ kot jest czystym mięsożercą.

W podanym mięsie kot powinien uzyskać od 8 do 15% tłuszczu. Tłuszcz można też dodać w postaci np. smalcu lub oleju z łososia, który zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega 3 i kwas arachidonowy niezbędny dla kotów. 

W idealnej porcji mięsa powinny znaleźć się także podroby, takie jak wątroba (z udziałem 3-5%); nerka (5–10%); płuca (5–10%); Można uwzględnić żołądki, np. żwacz lub drobiowe (5–10%). Wynika z tego, że większość diety stanowi mięso z mięśni (głowizna, steki, serce, pierś).

Ponadto, w 1/3 zawartość mięsa powinna składać się kości mięsnych w postaci skrzydeł, szyjek (całe lub mielone) lub innych mielonych kości mięsnych. Jeśli zwierzę nie jest w stanie strawić tej ilości, stosuje się w określonej dawce naturalne suplementy wapnia w postaci proszku, takie jak skorupki jaj lub wapń z alg.

Zasadniczo obowiązują następujące zasady: 
Wapń: 80mg/kg masy ciała/dzień
Fosfor: 70mg/kg masy ciała/dzień

Należy również dodać 5% błonnika, takiego jak surowe puree z warzyw i owoców. Korzystne są warzywa takie jak pasternak, marchew, cukinia, ogórek itp. Unikamy roślin psiankowatych, takich jak pomidory lub ziemniaki. Warzywa możesz łatwo zetrzeć i wrzucić do mięsa – nawet wybredne koty jedzą je w tej formie w większości przypadków. Jeśli kot je myszy lub jednodniowe kurczęta, futro lub pióra naturalnie dostarczają odpowiednią ilość błonnika.

Źródła tauryny dla kotów w diecie BARF

Zapotrzebowanie zdrowego kota na taurynę może być zaspokojone z różnych źródeł naturalnych, na przykład z łowionych samodzielnie zwierząt, ponieważ świeża krew jest jednym z najlepszych źródeł tauryny. Bogate w taurynę są również serca, najlepiej kurczaka, podawane na surowo kilka razy w tygodniu.

Przykładowa zawartość tauryny w 100g wybranych pokarmów (źródło: www.novamex.de):

 • Małże świeże 240mg
 • Tuńczyk 70mg
 • Ostrygi 70mg
 • Mięso jagnięce, filet 47mg
 • Wołowina, filet 36mg
 • Kurczak, udko 34mg
 • Dorsz 31mg


Proszek z małży nowozelandzkiej stanowi zdrową alternatywę, ponieważ również zawiera naturalną taurynę. Do porcji pokarmu codziennie podajesz kotu szczyptę proszku, dzięki czemu kot optymalizuje dzienne spożycie tauryny z tego dodatkowego, naturalnego źródła. 

W naturze koty łapią 6-12 myszy dziennie, które mają średnią zawartość tauryny na poziomie 70mg. Pokazuje to dość wyraźnie, że nadmiar tauryny nie występuje tak szybko, jak niedobór. Niedobór i związane z nim objawy należy traktować bardzo poważnie. Jeśli nie masz pewności, czy Twój kot jest odpowiednio zaopatrzony w taurynę, do uzupełnienia codziennej porcji BARF idealny jest proszek z zielonej małży.

Poziom wilgotności w surowej diecie kota

Codzienne jedzenie kota powinno mieć ok. 80% wilgotności. Poziom ten uzyskamy w przypadku podawania karmy mokrej lub BARF. Suszone warzywa/płatki ziołowe, takie jak płatki Canis Extra Top-Fit-Mix należy przed podaniem namoczyć w wodzie. Jeśli kot jest wybredny, płatki możesz namoczyć w mleku kozim, przygotowanym z naszego koziego mleka w proszku.

Dodatkowe składniki odżywcze (zioła, algi – spirulina lub chlorella, drożdże piwne). Również powinny znaleźć się w diecie, podawane osobno lub wszystkie razem.

Należy również pamiętać, że koty które przynajmniej częściowo żyją wolno i łapią własne ofiary, powinny być przez człowieka karmione w zmniejszonej ilości. Należy tu kierować się obserwacją wagi/wyglądu kota i odpowiednio dobierać posiłki. 

Byłoby idealnie, gdybyś podzielił ilość karmy na 3-4 podania dziennie, choć generalnie wystarczą również 2 posiłki. Jedzenie nie powinno długo stać, wtedy staje się nieapetyczne dla kota, ponieważ w przeciwieństwie do psa, kot w naturze bardzo rzadko jadłby padlinę i konsumuje ofiary bezpośrednio po zabiciu.

Porada Naturavetal®

W okresie wakacji i wyjazdów, gdy trudno jest opiekunowi złożyć dietę BARF, lub na co dzień, gdy brakuje po prostu czasu, polecamy mięsne roladki Felins Plus®. Ze względu na bardzo wysoką zawartość mięsa, nasze roladki są idealne jako dodatek czy zamiennik w diecie BARF, gdy z jakichś względów nie możemy posiłku przygotować samodzielnie. Roladki są dostępne w 4 różnych smakach, dzięki czemu każdy mruczuś znajdzie coś dla siebie.

Przykładowe wyliczenia BARF na koty

Oto jak obliczyć odpowiednią ilość składników dla kota:

Przykładowe wyliczenia diety na dzień 
Kot o masie 4 kg, normalnie aktywny, z zapotrzebowaniem 27,5 g mięsa na kilogram masy ciała= 110 g pożywienia na dzień
8% tłuszczu = 8,36 g= 104,5 g mięsa
33,3% mięsne kości = 34,83 g 
4% wątroba = 4,18 g 
5% nerki = 5,96 g 
5,7% płuca = 5,96 g 
7% żwacz = 7,32 g 
37% mięśnie = 38,67 g 
5% błonnik = 5,5 g 

Tygodniowy plan żywienia BARF dla kotów

Najważniejszą rzeczą w podawaniu BARF jest to, że karmisz zróżnicowaną i zbilansowaną dietą, bilansując ją w dłuższym okresie, aby pokryć całkowite zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego możesz zamieniać składniki i przepisy i łączyć je tak, aby kot otrzymał wszystko co potrzebne w okresie 1-2 tygodni. Wraz z doświadczeniem, dietę będzie łatwiej przygotować, nawet bez konieczności każdorazowego ważenia. Oto kilka szczegółowych przepisów, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z BARF.

BARF dla kotów - pomysły na przepisy

Nasze sugestie dotyczące przepisów mogą dać ci kilka pomysłów na rozpoczęcie pracy z kocim BARF. W celu ułatwienia wyliczeń, niektóre poniższe wartości w gramach zostały zaokrąglone.

BARF dla kotów pomysły na przepisy dzień 1

 • 35g mielonych skrzydełek z kurczaka
 • 4g wątróbki wołowej
 • 5g nerki z kurczaka
 • 6g płuca wołowego
 • 7g flaków wołowych
 • 38g piersi z kurczaka z 8 g skórki (jako alternatywa dla tłuszczu: Olej z Łososia Felins Plus® lub Olej z Krylu)
 • 5-6g cukinii
 • + 1 szczypta Proszku z Zielonej Małży jako naturalnego, zdrowego źródła tauryny

BARF dla kotów pomysły na przepisy dzień 2

 • 8-9g gęsiego tłuszczu
 • 35g mielonych szyjek drobiowych
 • 4g wątróbki kaczej
 • 6g płuca wołowego
 • 7g księgi (żołądek wołowy)
 • 44g serc kurczaka
 • 5-6g marchwi
 • + Felins Plus® Kozie Mleko w Proszku zmieszane z letnią wodą dla dodatkowej porcji energii, na przykład podczas rekonwalescencji

BARF dla kotów pomysły na przepisy dzień 3

 • 8-9 g gęsiego tłuszczu
 • 35 g tusz drobiowych
 • 4 g wątróbki drobiowej
 • 5 g nerki wołowej
 • 6 g płuca wołowego
 • 46 g piersi z indyka / żołądka z kurczaka
 • 5-6 g pasternaku
 • + Olej z Łososia Felins Plus®, aby zapewnić wysokiej jakości cenne kwasy tłuszczowe Omega 3-6- i 9

Informacje o karmieniu BARF

W przypadku alergików lub wrażliwych kotów ogólnie zalecamy zmianę przepisów i podawanie jednego rodzaju mięsa w jednym posiłku lub np. przez tydzień. W przypadku zdrowych kotów możliwe są dowolne modyfikacje rodzajów mięsa w ramach posiłku czy w dłuższym kresie, z zachowaniem jednak zakładanych proporcji. Przepisy służą jako wskazówki dla zapewnienia zdrowej różnorodności w misce!

Różnorodne pomysły na BARF dla kotów

Kot o masie 5 kg
85 g mięsa z wołowiny lub cielęciny85 g mięsa króliczego – z mięśni85 g mięsa z mięśni kurczaka lub indyka
15 g serca wołowiny lub cielęciny13 g króliczego serca20 g serca kurczaka lub indyka
14 g wątroby wołowej lub cielęcej15 g żołądka królika23 g żołądka z kurczaka lub indyka
14 g żołądków wołowych lub cielęcych (jeśli są podawane)15 g płuca lub wątroby królika15 g dyni
15 g cukinii15 g marchwi (ewentualnie krótko gotowanej na parze)7 g startej marchewki
w przybliżeniu 4 posiekane liście pietruszki1 żółtko 
+ olej z łososia i sproszkowane skorupki jaj+ olej z łososia i sproszkowane skorupki jaj+ olej z łososia i sproszkowane skorupki jaj


W każdym przepisie możesz dodać do posiłku ½ łyżeczki koziego mleka w proszku zmieszanego z ciepłą wodą. Już wielokrotnie okazało się to pomocne w hodowli, po operacjach takich jak kastracja lub jako dodatkowe wsparcie po chorobie i w okresie większego zapotrzebowania na energię i odbudowę.

Tłoczona na zimno sucha karma Felins Plus® Drób i Ryba zapewnia różnorodność, a koty lubią gryźć jej zdrowe kawałki. Wszystkie produkty Felins Plus można łatwo łączyć z BARF lub mięsnymi roladkami, jednak zalecamy utrzymywanie podaży suchego jedzenia w diecie poniżej 20%.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.