Naturavetal Logo

Ratownictwo w górach

Pies lawinowy–Wydanie specjalne: Labrador Ivy w akcji na lawinie

Niektóre historie poruszają w szczególny sposób. Dla nas są to historie, w których psy i ludzie ściśle ze sobą współpracują i mogą w ten sposób wzbogacić życie innych ludzi, a nawet je uratować. Przedstawialiśmy już piękną Alaskę czy Lou, które pracują jako psy terapeutyczne. Prezentowaliśmy też artykuł o mantrailingu, a także o  górskich psach ratowniczych, z psem lawinowym Merlinem w roli głównej. Tym razem przedstawiamy labradorkę Ivy. Jest ona również psem lawinowym, a jej właściciel Egon Kaufmann, który pracuje jako wolontariusz lawinowy i przewodnik psów poszukiwawczych w Tyrolskim Górskim Pogotowiu Ratunkowym, opowiada nam o karierze labradorki Lady Ivy i akcji ratunkowej, która miała miejsce 17 grudnia 2019 r. w tyrolskich górach Kalkkögel, w której Ivy była w stanie uratować ludzkie życie w niezapomniany sposób.

Informacje Naturavetal®

labrador retriever

Labradory są bardzo popularne jako psy rodzinne. Charakteryzują się życzliwym charakterem, zawsze przyjazną i otwartą naturą oraz ciekawością. Cieszą się każdą chwilą poświęcanej im uwagi, są chętne do zabawy i po prostu przebywania z najbliższymi i niewątpliwie chcą być częścią rodziny. Szybko się uczą i uwielbiają mieć zajęcie. Zwykle jednak labrador pozostaje cierpliwym i zrównoważonym partnerem. Zazwyczaj jest też otwarty i nie boi się obcych. Jak na prawdziwego retrievera przystało, może rozwinąć szczególne zamiłowanie do różnych zabawek i lubi je transportować z punktu A do punktu B. Wiele labradorów jest również bardzo zapalonymi pływakami, którzy lubią korzystać z każdej okazji, aby wskoczyć do wody.

„Mam 49 lat i od 2007 roku jestem wolontariuszem z moimi psami jako przewodnik psów lawinowych i poszukiwawczych w Tyrolskim Górskim Pogotowiu Ratunkowym. Po raz pierwszy dowiedziałem się o firmie Naturavetal w 2016 roku i od tego czasu przy niej pozostałem. Ten materiał opowiada o największym sukcesie, jakiego udało mi się doświadczyć z moją labradorką Ivy w 2019 roku.“
Egon Kaufmann, Zostań wolontariuszem jako przewodnik psa lawinowego i poszukiwawczego w Tyrolskim Górskim Pogotowiu Ratunkowym.

Labradorka Ivy - szkolenie na psa lawinowego

Ivy, czarna suczka rasy labrador, trafiła do mnie, gdy miała 8 tygodni. Pierwsze dwa lata życia spędziła dorastając obok mojego psa Nico, czarnego owczarka długowłosego - Nico pracował również jako pies lawinowy.

Już w tak młodym wieku Ivy rozpoczęła szkolenie jako pies lawinowy i poszukiwawczy w tyrolskim górskim pogotowiu ratunkowym. W pierwszych tygodniach, miesiącach i latach trzeba było ukończyć niezliczone godziny szkolenia. W kwietniu 2019 roku udało mi się uzyskać kwalifikacje operacyjne z Ivy.

Labradorka Ivy - pies lawinowy w akcji

Potem nadszedł 17 grudnia 2019 r. Punktualnie o 9:45, była akurat przerwa w mojej szkole, alarm przyszedł przez pager. "Lawina Axamer Lizum". Zgłosiłem przez cyfrowe radio do centrum kontroli w Tyrolu, że jestem gotowy do działania, ponieważ zwykle mam Ivy u boku w szkole, a mój plecak i sprzęt turystyczny są zawsze spakowane. Z powodu opóźnienia śmigłowiec zabrał mnie dopiero o 10.12. Lot na miejsce wypadku trwał kolejne 20 minut. W helikopterze powiedziano mi, że pod masami śniegu na pewno leży osoba bez detektora lawinowego (LVS). Ponadto żadne inne zespoły poszukiwawcze nie zostały wpuszczone na stożek lawinowy, ponieważ zagrożenie lawinami wtórnymi było bardzo wysokie.

Było więc jasne, że tylko mój pies może pomóc w jak najszybszym zlokalizowaniu zakopanej ofiary. To była jedyna szansa na uratowanie życia tej osoby.

Informacje Naturavetal®

Nadajnik-odbiornik lawinowy (LVS)

Detektor lawinowy służy do poszukiwania ofiar lawin. Jest to urządzenie elektroniczne, które powinno być noszone blisko ciała, ponieważ nadaje sygnały radiowe w regularnych odstępach czasu, aby przyspieszyć i ułatwić szukanie zasypanych ofiar po zejściu lawiny. Urządzenie posiada tryb nadawania i wyszukiwania, przy czym w danym momencie możliwy jest tylko jeden tryb pracy. Zgodnie z ogólną zasadą, nigdy nie należy poruszać się poza trasą w pojedynkę, a tylko w grupie, przy czym poszczególni członkowie grupy powinni ustawić swój nadajnik lawinowy na tryb nadawania i utrzymywać odległość od siebie, aby w przypadku zejścia lawiny nie zostali wszyscy przysypani przez lawinę. 

W przypadku zejścia lawiny i zasypania pojedynczych osób, pozostali członkowie grupy mogą przełączyć swoje nadajniki lawinowe w tryb odbioru i zacząć szukać zasypanych ofiar. Podczas poszukiwania zasypanych ofiar lawin liczy się czas, ryzyko obrażeń spowodowanych lawiną jest wysokie, nacisk mas śniegu, które mogą obciążać zasypane ofiary, może być ogromny, a ciało szybko się wychładza - już po 15 minutach szanse na przeżycie zasypanych ofiar dramatycznie spadają.

Labradorka Ivy – pies lawinowy na ratunek

Kiedy dotarliśmy do Axams, najpierw musieliśmy wylądować na parkingu. Ivy i ja zostaliśmy sprowadzeni na lawinisko za pomocą liny, ponieważ teren był bardzo stromy. Kiedy ratownik spuścił mnie na lawinisko, a ja wysłałem Ivy na poszukiwania, minęły niecałe dwie minuty, a Ivy zaczęła kopać w śniegu. Trudno mi było w to uwierzyć, gdy podczas trzeciej sondy wyczułem w tym miejscu ciało człowieka. Razem z moim przyjacielem, trenerem psów Manfredem Prantlem natychmiast zaczęliśmy odkopywać ofiarę lawiny. Najpierw natknęliśmy się na plecak. Następnie rozpoznaliśmy włosy i od razu wiedzieliśmy, gdzie znaleźć głowę i usta, aby udzielić pierwszej pomocy. Manni i ja poczuliśmy dreszcz na plecach, gdy zasypany odezwał się do nas, odsłaniając usta. Wkładając mnóstwo sił udało nam się następnie odkopać i uwolnić spod śniegu całe ciało ofiary.

Ponieważ zagrożenie było tak duże, prowadziliśmy akcję w specjalnym natychmiastowym trybie. Ofiara lawiny została przewieziona natychmiast do szpitala i jak się szczęśliwie okazało - wypisana następnego dnia do domu.

Informacje Naturavetal®

Natychmiastowa akcja ratunkowa 

Taka specjalna akcja ratunkowa jest przeprowadzana, gdy warunki środowiskowe lub stan pacjenta są tak złe, że pierwsza pomoc przeprowadzona zgodnie z planem i dłuższymi procedurami byłaby zbyt niebezpieczna i zagrażałaby życiu samego pacjenta. Pacjent jest zatem szybko ratowany z sytuacji zagrażającej życiu, na przykład dlatego, że zbliża się kolejna lawina, istnieje ryzyko upadku lub zasypana osoba jest w bardzo złym stanie zdrowia. 

W standardowej, bezpieczniejszej akcji ratunkowej najpierw przeprowadzana jest kompleksowa diagnoza z odpowiednimi środkami pierwszej pomocy na miejscu, z czego rezygnuje się w natychmiastowej akcji ratunkowej, ponieważ życie danej osoby jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Lekarz pogotowia ratunkowego na miejscu zdarzenia inicjuje natychmiastową akcję ratunkową, której priorytetem i głównym celem jest uwolnienie poszkodowanego z sytuacji zagrażającej jego życiu. Czyniąc to, akceptuje się ewentualne dalsze szkody dla ofiary, biorąc pod uwagę zasadę proporcjonalności – najważniejsze jest uratowanie życia.

„Byłem bardzo dumny z tego, jak moja mała labradorka, Ivy, ukończyła śpiewająco swoją pierwszą misję z 17 grudnia 2019 r. Podeszła do zadania z wielką koncentracją i motywacją. Trenujemy do takich sytuacji od miesięcy, ale inaczej jest, gdy nie jest to już tylko sytuacja treningowa, ale gdy życie ludzi jest naprawdę zagrożone. Nie mógłbym być bardziej zadowolony z jej zachowania i sukcesu. “
Egon Kaufmann i jego pies lawinowy Ivy - podsumowanie misji

Serdeczne pozdrowienia na koniec

Chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby podziękować Egonowi Kaufmannowi i oczywiście wszystkim innym wolontariuszom, którzy ryzykują swoje życie jako pomocnicy, na przykład w Tyrolskim Górskim Pogotowiu Ratunkowym, gdy życie ludzkie jest w niebezpieczeństwie.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.