Jedzenie trawy przez psy jest powszechnym zjawiskiem, znanym prawdopodobnie każdemu właścicielowi psa. Większość psów przynajmniej raz na jakiś czas je trawę i z reguły jest to zwyczajne, naturalne zachowanie. Bywa jednak i tak, że jedzenie trawy może wskazywać na głębszy problem.
W tym artykule wyjaśniamy temat p.t. „Pies je trawę” i przedstawiamy możliwe przyczyny jedzenia trawy przez pupila.
Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad.
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00
Dlaczego mój pies je trawę? Najczęstsze przyczyny
Fakt, że psy od czasu do czasu jedzą trawę nie jest niczym zaskakującym i z reguły nie powinno być powodem do zmartwień. Nawet wilki i inne psowate od czasu do czasu jedzą trawę, więc można powiedzieć, że takie zachowanie naturalnie mieści się "w psich genach".
Wiele szczeniąt obserwuje już swoją matkę lub inne dorosłe psy jedzące trawę, naśladuje je, a tym samym włącza to zachowanie do własnego repertuaru. Czasami psy jedzą trawę, aby się czymś zająć i zabić czas, w innych przypadkach może to służyć zrekompensowaniu stresu.
Istnieje jednak wiele innych możliwych przyczyn jedzenia trawy przez psy i wciąż nie ma jednolitego naukowego wyjaśnienia tego zachowania.
Jakie są powody, dla których psy jedzą trawę?
Istnieją więc prawdopodobnie różne przyczyny, które mogą powodować, że pies je trawę, a także może to być kombinacja różnych czynników, które należy rozpatrywać całościowo, by ostatecznie stwierdzić czy jedzenie trawy przez psa nie jest oby oznaką choroby. Niektóre z podejrzewanych przyczyn jedzenia trawy przez psy obejmują:
- Pies jest głodny lub spragniony.
- Trawa po prostu smakuje psu.
- Zjada trawę jako "samoleczenie" (nie jest to rzadkie w królestwie zwierząt - niektóre zwierzęta instynktownie szukają specjalnych ziół lub jedzą korę drzew, gdy cierpią z powodu pasożytów).
Samoleczenie może służyć różnym celom:
- Pies może chcieć zrekompensować niedobór składników odżywczych, na przykład witamin, minerałów lub błonnika.
- Chce oczyścić się wewnętrznie.
- Jest mu niedobrze i chce mu się wymiotować.
- Cierpi na problemy trawienne, a zawarte w roślinach gorzkie substancje pomagają mu w niestrawności, wzdęciach i innych problemach przewodu pokarmowego.
- Połknął ciało obce i chciałby je zwymiotować.
Oprócz podejrzewanych żywieniowych i fizjologicznych przyczyn jedzenia trawy przez psy, istnieją również przyczyny psychologiczne, które mogą wywoływać niepożądane zachowanie. Należą do nich między innymi:
- Przekierowanie zachowania - pies je trawę, ponieważ nie może realizować zachowania, które w rzeczywistości by preferował. Jedzenie trawy służy tutaj jako swego rodzaju rekompensata.
- Stres - pies odreagowuje stres, szukając trawy i żując ją.
- Nuda - jedzenie trawy może być oznaką nudy u psa.
Czy jedzenie trawy może wskazywać na problemy żołądkowo-jelitowe lub inne choroby?
Istnieje wiele możliwych przyczyn jedzenia trawy przez psy. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że pies jedzący trawę ma problemy żołądkowo-jelitowe lub cierpi na inną chorobę. Dlatego ważne jest, aby uważnie obserwować, kiedy pies je trawę, ponieważ pomoże to precyzyjniej zawęzić problem.
Na końcu tego artykułu znajdziesz listę pytań, które pomogą Ci w rozmowie z lekarzem weterynarii. Odpowiedzi na te pytania mogą dostarczyć wstępnych wskazówek na temat tego, dlaczego Twój pies je trawę.
Canis Extra Torf Mineralny dla zdrowego trawienia
Canis Extra Torf Mineralny dostarcza różnych cennych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez i cynk oraz zawiera dużą ilość kwasów humusowych. Kwasy humusowe mogą wspomagać przewód pokarmowy poprzez tworzenie ochronnej warstwy na błonach śluzowych, które dzięki temu mogą być mniej podatne na podrażnienia, np. przez soki trawienne. Są w stanie wiązać różne toksyny, które są następnie wydalane z kałem. Jako transportery dla różnych cennych składników odżywczych, są one również w stanie wspierać ogólne wykorzystanie karmy przez organizm. Może to mieć pozytywny wpływ na dobrze znane zachowania psów związane z jedzeniem trawy i nieczystości.
Czy nadmierne jedzenie trawy może być oznaką niedoborów żywieniowych u psów?
Istnieje założenie, że psy jedzą trawę jako element "samoleczenia", ponieważ chcą zrekompensować brak składników odżywczych, na przykład witamin, minerałów lub błonnika.
Niedobór składników odżywczych u psa może być spowodowany różnymi czynnikami i może, lecz nie musi być związany z karmą. Możliwe jest, że karma nie dostarcza psu wystarczającej ilości składników odżywczych, jeśli na przykład nie jest zbilansowana, zawiera gorsze produkty uboczne, takie jak pazury, pióra, łodygi lub korzenie („produkty pochodzenia zwierzęcego”, „produkty pochodzenia roślinnego”), składa się głównie z niskiej klasy zbóż lub jest specjalną karmą dietetyczną, która powinna być podawana tylko przez określony czas. Możliwe jest również, że karma nie spełnia indywidualnych wymagań psa, na przykład dlatego, że pies jest szczególnie aktywny lub znajduje się w fazie rekonwalescencji. Pies może również mieć niewielką nietolerancję na jakiś składnik karmy lub jest zależny od specjalnej diety z powodu wcześniejszej choroby. Dzieje się tak często, gdy na przykład z powodu alergii pies może być przez dłuższy czas karmiony tylko jednostronną, mało zróżnicowaną dietą, taką jak jeden rodzaj mięsa oraz ziemniaki i zaczyna brakować mu innych składników odżywczych.
Jednak coraz częściej podczas naszych konsultacji stwierdzamy, że w przyswajaniu składników odżywczych przez organizm psa główną rolę odgrywają czynniki fizjologiczne. Jeśli na przykład przewód pokarmowy jest podrażniony przez antybiotyki, leki przeciwbólowe, stres itp., narządy trawienne nie mogą prawidłowo pracować, pasożyty obciążają organizm lub flora jelitowa jest osłabiona, wówczas składniki odżywcze z pożywienia nie mogą być prawidłowo wykorzystane, a pies może przez to stać się niedożywiony.
Ponieważ nadal nie ma naukowego wyjaśnienia jedzenia trawy przez psy, uzasadnione jest podejrzenie, że oprócz możliwych przyczyn behawioralnych i fizjologicznych, przyczyny związane z żywieniem mogą również odgrywać pewną rolę. Jeśli pies próbuje zrekompensować niedobór, trawa musi zawierać pewne składniki odżywcze, które pies próbuje wchłonąć. Jakie więc składniki odżywcze otrzymuje pies, gdy je trawę i czym właściwie jest trawa?
Informacje Naturavetal®
Co dokładnie zawiera trawa?
Z botanicznego punktu widzenia, wszystkie rośliny powszechnie określane jako trawy należą do rzędu traw słodkich (Poales). Trawa zawiera rozpuszczalne w wodzie węglowodany, tj. cukry, takie jak skrobia, sacharoza lub fruktany (te ostatnie są znane wielu właścicielom koni), białka (np. albuminy, globuliny, gluteliny, prolaminy), włókno surowe i minerały, takie jak wapń, magnez, siarka, molibden i żelazo. Do tego zazwyczaj zawarte są też w trawie: chlorofil, substancje gorzkie, takie jak kumaryny i kwas krzemowy.
Jeśli więc pies próbuje pokryć niedobór składników odżywczych, jedząc trawę, może to oznaczać, że brakuje mu składników odżywczych, takich jak wapń, magnez, siarka, molibden lub żelazo. Możliwe jest jednak również to, że zadowolenie dają psu rozpuszczalne w wodzie węglowodany - tj. cukry - ponieważ nasze ukochane psy również mogą mieć prawdziwą ochotę na odrobinę słodyczy.
Nasz Canis Extra Torf Mineralny zawiera moc użytecznych składników prosto z natury – są to m.in. wapń, żelazo, potas, magnez, sód, cynk, miedź, mangan, chrom, molibden i kwasy humusowe. Kwasy humusowe mogą wzmacniać układ odpornościowy, pomagając w regeneracji błon śluzowych jelit, a tym samym stabilizując zdrową florę jelitową. Umożliwia to organizmowi obronę przed bakteriami, wirusami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Zawarte w nim substancje gorzkie, takie jak kumaryny, również odgrywają swoja rolę. Substancje gorzkie mogą wspomagać trawienie na wiele sposobów - między innymi wspomagają aktywację błon śluzowych w układzie pokarmowym, stabilizują tworzenie żółci i soku żołądkowego, a także mogą wspierać wątrobę i trzustkę w ich zadaniach. (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cennych wtórnych substancji roślinnych, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat).
Canis Extra Zioła Tysiąca Zieleni Bio zawiera wiele cennych ziół, takich jak mniszek lekarski i oregano, które są znane z wysokiej zawartości substancji gorzkich. Bogatą recepturę uzupełniają kwiaty rumianku, ziele karczocha, ziele pokrzywy i czarna porzeczka. Skoncentrowane organiczne zioła są prawdziwą siłą napędową i dostarczają organizmowi cennych witamin, minerałów i wtórnych substancji roślinnych.
Zawarty w nich błonnik może również odgrywać ważną rolę. Błonnik pokarmowy to bogate w włókno składniki roślin, które nie mogą być bezpośrednio trawione, ale służą jako pokarm dla flory jelitowej. Ponieważ flora jelitowa jest z kolei odpowiedzialna za syntezę niezbędnych dla organizmu substancji, tym ważniejsze jest, aby psy spożywały wystarczającą ilość błonnika w swojej codziennej diecie.
Suplementy bogate w włókno surowe, takie jak Canis Extra Moc Jagód, Canis Extra Top-Fit Mix i Canis Extra Vit/Min mogą zwiększyć objętość posiłków, wspierać perystaltykę jelit, a także stanowić cenną bazę odżywczą dla flory jelitowej organizmu. Może to mieć pozytywny wpływ nie tylko przy poruszanej tu kwestii jedzenia trawy przez psa, ale także na opróżnianie gruczołów odbytu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o gruczołach odbytu u psów, zajrzyj tutaj.
Czy jedzenie trawy jest niebezpieczne i w którym momencie takie zachowanie powinno niepokoić?
Wielu opiekunów psów uważa, że to nic nadzwyczajnego, jeśli pies może zająć się jedzeniem trawy, na przykład, gdy spotykają na spacerze przyjaciół, z którymi chcieliby trochę porozmawiać. Wiele psów poprzez jedzenie trawy redukuje też stres, więc dzięki temu może bardziej się zrelaksować w trakcie wyjścia. Każdy opiekun decyduje, czy pozwalać psu jeść trawę – wielu może uznać, że to nie najgorsze rozwiązanie, skoro nie trzeba przy tym ciągle psa pilnować i obserwować... tu jednak uwaga: niezależnie od tego, czy pies je trawę bardzo rzadko, czy bardzo często, i niezależnie od tego, czy je jej dużo, czy mało, istnieją zagrożenia związane z jedzeniem trawy, których jako opiekunowie psów powinniśmy być świadomi.
Jedzenie trawy może być niebezpieczne dla psa z różnych powodów
- Trawa może być zanieczyszczona jajami robaków lub szczególnie uciążliwymi pasożytami, takimi jak giardia - pies może zarazić się pasożytami podczas jedzenia trawy. (Więcej informacji na temat giardii u psów można znaleźć tutaj. Więcej informacji na temat pasożytów u psów można znaleźć tutaj).
- Trawy wzdłuż dróg, zwłaszcza głównych, są pokryte zanieczyszczeniami emitowanymi przez samochody - mogą to być spaliny samochodowe, drobne cząsteczki brudu, na przykład wynikające ze zużycia opon czy klocków hamulcowych, oraz oczywiście oleje, płyn do wycieraczek i inne płyny, które kapią z samochodów, a następnie są spłukiwane z drogi na trawiaste pobocza przez opady deszczu.
- Trawy w parkach miejskich, ogródkach działkowych lub na gruntach rolnych mogą być zanieczyszczone nawozami, herbicydami lub pestycydami.
- Trawy mogą mieć ostre krawędzie, zwłaszcza jeśli zostały świeżo skoszone, a także istnieją trawy, które są naturalnie twarde i ostre. Dlatego też istnieje ryzyko zranienia psa podczas konsumpcji.
- Psy, które jedzą trawę w sposób maniakalny, często nie wybierają już prawidłowo źdźbeł trawy, które zjadają. Zjadają je w kępkach, a czasem razem z przylegającą do nich ziemią. Jednak kępka trawy może zawierać również rośliny, które nie są tak dobrze tolerowane przez psa lub są nawet trujące.
- W przypadku połknięcia dużej ilości trawy i ziemi, może to znacznie obciążyć przewód pokarmowy, a w najgorszym przypadku spowodować niedrożność jelit. (Niedrożność jelit jest nagłym przypadkiem medycznym, który musi być natychmiast leczony przez weterynarza).
- Niestrawione resztki trawy mogą być wydalane z kałem, a może się zdarzyć, że część źdźbła trawy wystaje już na zewnątrz, podczas gdy druga część jest jeszcze daleko w jelicie. Zwykłe wyrwanie źdźbła trawy wiąże się wówczas z ryzykiem uszkodzenia jelita lub odbytu.
Kiedy pies zaczyna jeść trawę?
To, ile trawy może bezpiecznie zjeść pies, zależy od jego wielkości i oczywiście od tego, jak wrażliwy jest jego żołądek. Należy również pamiętać, że istnieje ryzyko zarażenia psa pasożytami lub spożycia innych szkodliwych substancji podczas jedzenia trawy, nawet jeśli pies zje tylko kilka źdźbeł trawy. Powinniśmy przyjąć, że jedzenie trawy nigdy nie jest całkowicie bezpieczne dla psów. Niestrawione trawy mogą zaplątać się w przewodzie pokarmowym, a następnie spowodować niedrożność jelit.
Informacje Naturavetal®
Niedrożność jelit u psów
Jeśli jelito psa jest częściowo lub całkowicie zablokowane, a pokarm, płyny i gazy nie mogą już normalnie przez nie przechodzić, nazywa się to niedrożnością jelit. Niedrożność jelit może być spowodowana ciałami obcymi, guzami, stanem zapalnym lub skręceniem jelita. Objawy występujące u psa są bardzo różne. Początkowo mogą występować wymioty, wzdęcia, biegunka i ból brzucha, później może wystąpić odwodnienie i apatia, a pies może wpaść w zagrażający życiu wstrząs. Niedrożność jelit jest nagłym przypadkiem medycznym, który wymaga natychmiastowego leczenia weterynaryjnego.
Jakie rodzaje trawy może jeść mój pies?
Z reguły psy preferują soczyste, słodkie trawy, zwłaszcza delikatne i jeszcze młode pędy. Jednak niektóre psy są tak maniakalne w swoim zachowaniu, że nie zwracają już uwagi na to, którą trawę i ile jej jedzą. Psy te połykają dużo ziemi, a nawet trawy o ostrych krawędziach i, jak wspomnieliśmy powyżej, może to być niebezpieczne dla psa z różnych powodów (pasożyty, skaleczenia w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym, toksyny itp.) Jeśli więc chcemy pozwolić swojemu psu jeść trawę, powinniśmy zwrócić uwagę na środowisko, w którym pies je trawę i ile trawy zjada.
Niemniej jednak, nawet w przypadku delikatnych traw, gdzie ryzyko obrażeń nie jest tak wysokie, nie wiadomo, co jeszcze pies spożywa oprócz trawy, ponieważ gdy pies je trawę, może spożywać wraz z nią szkodliwe substancje lub pasożyty.
Jakie inne rośliny mogą być niebezpieczne dla psów, jeśli je zjedzą?
Różne rośliny są trudne do strawienia lub nawet trujące dla psów. Należą do nich na przykład bluszcz, cis, konwalia, bukszpan, orlica i wisteria.
Szczególną ostrożność należy również zachować w przypadku grzybów, ponieważ nawet jeśli istnieją nieszkodliwe rodzaje grzybów, niektóre z nich są trujące dla psów. W zależności od wielkości ciała psa, nawet niewielkie ilości mogą powodować poważne objawy zatrucia. Grzyby mają swój szczyt sezonu jesienią, jednak rosną i w innych porach roku, a ich przeważnie przyjemny zapach sprawia, że bywają interesujące dla psów. Ponieważ grzyby rosną nie tylko w lasach, ale także na łąkach, ukryte wśród traw, może się zdarzyć, że pies, który chętnie je trawę, przypadkowo zje grzyby, które mogą być dla niego trujące.
Z naszego poradnika "W skrócie: produkty toksyczne dla psów" można dowiedzieć się więcej o pokarmach, które mogą być niezdrowe dla psów.
Jaki wpływ ma dieta na jedzenie trawy przez psy?
Co do zasady, karma dla psa powinna być zawsze naturalna i lekkostrawna. Producent powinien otwarcie to zadeklarować i nie używać gorszych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, takich jak pazury, mączka z piór, liście lub łodygi, ani syntetycznych witamin lub konserwantów, a tylko wysokiej jakości składniki, tak jak w przypadku Canis Plus®. Syntetyczne dodatki, takie jak konserwanty lub witaminy, gorsze produkty uboczne, takie jak pazury lub liście, ukryte cukry i ogólny skład karmy, który nie jest dostosowany do potrzeb psa, obciążają metabolizm zwierzęcia, mogą podrażniać przewód pokarmowy i ogólnie przyczyniać się do zachwiania równowagi organizmu, co może sprawić, że pies będzie bardziej skłonny do jedzenia trawy.
Jednak ze względu na różnorodność możliwych przyczyn jedzenia trawy przez psy, istnieje również wiele różnych podejść, które można zastosować, aby powstrzymać psa przed nadmiernym jedzeniem trawy. Nasze doświadczenie pokazuje, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Zanim jednak sięgniesz po jakikolwiek lek na podstawie podejrzeń, zalecamy najpierw zdobycie diagnozy lekarza weterynarii. W międzyczasie możesz przyjrzeć się bliżej diecie swojego psa i wypróbować naturalne podejścia, takie jak Canis Extra Torf Mineralny lub Canis Extra Zioła Tysiąca Zieleni Bio, jeśli chcesz odzwyczaić psa od jedzenia trawy. Czasami trzeba po prostu wypróbować różne podejścia i łączyć je, aż do znalezienia optymalnego rozwiązania dla psa. Zaczyna się od zdrowego żywienia.
Podczas gdy jeden pies lepiej radzi sobie z suchą karmą tłoczoną na zimno, inny potrzebuje mokrej karmy - i tu również istnieją różnice, które mogą wpływać na zachowanie psa związane z jedzeniem trawy. Normalnie aktywny pies powinien być karmiony dietą zawierającą ok. 70% mięsa i 30% dodatków warzywnych, tak jak w przypadku naszej karmy mokrej - Kompletne Menu Canis Plus®. Jednak zawartość mięsa na poziomie 70% może być zbyt wysoka dla wrażliwych lub starszych psów. Mogą one reagować podrażnieniem przewodu pokarmowego, które może wywoływać jedzenie trawy. W takich przypadkach można albo dostosować Kompletne Menu Canis Plus®, dodając nasze płatki Canis Extra Top-Fit-Mix lub Vit / Min, aby uzyskać niższą zawartość mięsa, albo można przejść bezpośrednio na nasze czysto mięsne produkty Canis Plus® i podawać je z w/w płatkami i naturalnym źródłem wapnia i oleju.
Karmienie surowym mięsem, świeżymi warzywami i owocami, uzupełnione cennymi ziołami i innymi naturalnymi suplementami, jest wspaniałą formą żywienia psów. Jednak wielokrotnie zauważamy, że wrażliwe psy mają problemy z trawieniem surowego mięsa, zwłaszcza gdy zawartość mięsa w BARF jest zbyt wysoka przez dłuższy czas lub gdy pies po prostu starzeje się – na skutek tych trawiennych problemów pies może zacząć jeść trawę. W takich przypadkach zalecamy co następuje:
- Zmniejszenie proporcji mięsa.
- Przejście na bardziej lekkostrawne źródła mięsa, takie jak kurczak, jagnięcina lub ryby.
- Przejdź na gotowane mięso, np. nasze Mięsne Miski lub Mięsne Roladki.
- Podawaj suplement Canis Extra Torf Mineralny przez 2-4 tygodnie, aby wspomóc układ trawienny psa.
Co mogę zrobić, jeśli mój pies zje trawę, a następnie zwymiotuje?
Niektóre psy jedzą trawę, a następnie ją wymiotują. Jeśli zdarza się to od czasu do czasu i pies po prostu wymiotuje trawą z niewielką ilością płynu, a jego ogólny stan jest dobry - nie musisz się martwić. Jeśli jednak zdarza się to regularnie lub pies stale wymiotuje zarówno jedzeniem, jak i trawą, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Jeśli zaobserwujesz, że Twój pies zjadł trawę, a jego ogólny stan pogorszył się (natychmiast lub nieco później), a następnie zaczął regularnie wymiotować, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Oprócz trawy pies mógł połknąć ciało obce lub truciznę.
Czy mogę oduczyć psa jedzenia trawy?
Jeśli szukasz rozwiązania i chcesz ograniczyć jedzenie trawy przez psa, musisz wnikliwie obserwować swojego psa, aby móc ocenić, dlaczego i kiedy je on trawę. Jeśli zauważysz, że pies je dużo trawy, gdy tylko jest zestresowany, znudzony lub sfrustrowany, oznacza to, że jedzenie trawy przez Twojego psa ma podłoże behawioralne. Możesz teraz spróbować zapobiec sytuacjom, które stresują psa lub, jeśli to konieczne, z pomocą trenera psów, możesz rozpocząć szkolenie psa, aby pokazać mu alternatywne zachowania. Na przykład, możesz nauczyć go, aby najpierw szukał kontaktu z tobą, zanim zacznie zjadać trawę z czystego stresu lub frustracji.
Żywienie ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne psa. Oczywiście sposób wychowania i środowisko życia również odgrywają ważną rolę. Do potencjalnych problemów behawioralnych u psów, prowadzić też mogą uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, ale także i skutki uboczne leków. Na wszystkie te ewentualności, w sposób pozytywny lub negatywny wpływa żywienie. Jako opiekunowie psów nie możemy w 100% trzymać wszystkiego, co potencjalnie szkodliwe z dala - ale możemy wpływać na dietę naszych pupili każdego dnia, unikając niepotrzebnych chemikaliów i jednocześnie karmiąc naturalnie i zdrowo. Może to mieć pozytywny wpływ na ogólne zachowanie psa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat związku między żywieniem a zachowaniem psów, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.
Na tropie przyczyn jedzenia trawy przez psa - uważnie obserwuj swojego pupila!
Tutaj znajdziesz listę pytań, które pomogą Ci podczas konsultacji z lekarzem weterynarii.
Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc lekarzowi dokładniej ocenić, czy jedzenie trawy przez psa jest normalnym zachowaniem, czy może kryje się za tym coś więcej.
Nie zastąpią one wizyty u weterynarza, zwłaszcza jeśli pies nagle zmienił swoje zachowanie lub źle się czuje.
Czy pies zmienił swoje zachowanie?
- Mój pies w rzeczywistości je bardzo mało trawy i teraz nagle zachowuje się jak pasąca się na łące krowa.
- Mój pies je trawę od czasu, gdy miał infekcję żołądkowo-jelitową lub podawano mu leki/odrobaczano go.
- Mój pies je trawę, odkąd pojawiła się cieczka.
- Mój pies je trawę, odkąd suki w okolicy mają ruję.
W jakich sytuacjach pies je trawę?
- Kiedy spotykam się z przyjaciółmi na pogawędkę, wykonuję telefon lub w inny sposób rozpraszam się na spacerze z psem.
- Po tym, gdy z jakiegoś powodu go upomnę.
- Kiedy jest zestresowany.
Kiedy pies je trawę?
- Przy każdej okazji.
- Natychmiast po wstaniu z drzemki lub po nocy.
- Po jedzeniu.
- Tylko o określonej porze roku.
- Tylko o określonej porze dnia.
- Tylko w ciepłe dni lub po okresie szczególnej aktywności.
Jaką trawę je pies?
- Tylko wtedy, gdy jest świeżo skoszona.
- Tylko końcówki pędów trawy.
- Zjada całe kępki trawy.
- Żywi się trawą i glebą.
- Zjada każdy rodzaj trawy.
- Zjada tylko niektóre rodzaje trawy.
Jak pies je trawę?
- Żuje trawę kilka razy, a następnie ją wypluwa.
- Żuje trawę, a następnie ją połyka.
- Pożera trawę bez uprzedniego prawidłowego przeżucia.
Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące jedzenia trawy przez psy
To normalne, że psy od czasu do czasu jedzą trawę. Jeśli Twój pies podczas spaceru interesuje się tylko kępkami trawy i zachowuje się jak pasąca się krowa, powinieneś zwrócić na to uwagę, ponieważ takie zachowanie nie jest normalne. Nawet jeśli Twój pies rzadko skubie trawę, a potem nagle zaczyna jeść jej dużo - innymi słowy, zmienia swoje normalne zachowanie - powinieneś przyjrzeć mu się bliżej.
Nie wyjaśniono jeszcze naukowo i jednoznacznie, dlaczego psy w ogóle jedzą trawę. Jedyną rzeczą, która jest jasna, jest to, że nie każde jedzenie trawy jest koniecznie oznaką choroby u psa. Istnieją różne hipotezy, które próbują wyjaśnić jedzenie trawy przez psy, ale bardzo trudno jest dokładnie zbadać to zachowanie. Każdy pies jest wyjątkowy. Podstawa genetyczna, fizjologia, charakter, wiek, płeć i warunki życia mogą się znacznie różnić w zależności od psa - ale wszystkie te czynniki powinny być brane pod uwagę, jeśli chcemy dokładniej wyjaśnić jedzenie trawy przez psa. Dlatego nie jest prawdziwe uogólnione stwierdzenie, że pies jedzący trawę jest chory.
Najlepiej znasz swojego psa i potrafisz dokładnie ocenić, kiedy jego zachowanie się zmienia. Jeśli normalnie skubie trawę 2-3 razy w tygodniu, a potem nagle rzuca się na nią bez opamiętania, należy zachować czujność i skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wyjaśnić, czy pies nie jest chory.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym Poradniku "Mój pies źle się czuje - kiedy należy udać się do weterynarza?".
Jeśli pies cierpi z powodu stresu lub niepokoju, może to m.in. wywoływać zachowanie związane z jedzeniem trawy. Wiele psów łagodzi stres poprzez żucie, a jedzenie trawy jest również dobrym sposobem na przekierowanie uwagi. Długotrwały stres może mieć również negatywny wpływ na cały organizm i, podobnie jak w przypadku nas, ludzi, może również "uderzyć w żołądek" - jedzenie trawy nie jest już wtedy tylko sposobem na zrekompensowanie stresu, ale może również wskazywać na problem w przewodzie pokarmowym, który został wywołany przez stres.
Zachowanie i żywienie mogą mieć na siebie ogromny wpływ - więcej informacji można znaleźć w naszym poradniku "Związek między żywieniem a zachowaniem u psów".
Nuda może być również przyczyną jedzenia trawy przez psy. Wiele psów je trawę tylko wtedy, gdy opiekun nie poświęca im uwagi, na przykład rozmawiając przez telefon.
Tak, jedzenie trawy może wpływać na proces trawienia na wiele sposobów - pies może zarazić się pasożytami, a nawet zranić się czy w skrajnej sytuacji zablokować fragment układu pokarmowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym poradniku. Artykuł "Naturalne suplementy odrobaczające" zawiera dodatkowo przydatne wskazówki na temat inwazji pasożytów u psów i kotów.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.