Naturavetal Logo

BARF częściowy: złoty środek czy zbędna komplikacja?

Dodaj do listy zakupów

BARF jest w modzie – i to dobra wiadomość dla psów. Wielu opiekunów pamięta o tym skąd pochodzi psi gatunek i jakie naturalne potrzeby z tego wynikają. Odpowiednia dla gatunku psia dieta zawiera głównie mięso. Świadczy o tym dobitnie jego pochodzenie od wilka, który jest mięsożercą, ale w naturze chętnie zjada owoce i niektóre korzenie, a i przecież nie gardzi też zawartością żołądka swojej roślinożernej ofiary. Właśnie w tym miejscu pojawia się BARF:

Pies otrzymuje surowe mięso jako główny składnik pożywienia – wraz z owocami, warzywami i ziołami. Jeśli sumiennie wdrożysz koncepcję żywieniową BARF, Twój pies z pewnością dobrze na tym skorzysta.

Ale czym właściwie jest częściowa dieta BARF?

Dobry sposób na rozpoczęcie naturalnego żywienia, dostosowanego do psiego gatunku? Złoty środek między przemysłowo produkowaną karmą dla psów a surowym mięsem? Jak wszystkie metody karmienia, także i częściowy BARF ma swoje zalety i wady. Pokazujemy, co sprawia, że częściowy BARF działa i co Twój pies może na tym zyskać.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Informacje Naturavetal®

BARF - co to właściwie znaczy?

Skrót BARF po raz pierwszy pojawił się w Kanadzie, gdzie wymyśliła go Debbie Tripp. Od lat 90 do dziś termin ten przeszedł pewną transformację. Pierwotnie „BARF” oznaczało  dosłownie kości i surowe jedzenie (Bones And Raw Food). Obecnie najczęściej tłumaczy się BARF jako biologicznie odpowiednie surowe pożywienie (Biologically Appropriate Raw Food). Generalnie, jeśli barfujesz, to karmisz psa surowymi składnikami, w odpowiednim zestawieniu, więc bardzo adekwatnie do gatunkowych potrzeb psa.

Częściowe barfowanie = surowe mięso i co jeszcze?

Częściowy BARF to nic innego jak zastąpienie części pokarmu surowym mięsem, a także warzywami, ziołami i owocami. Termin ten nie oznacza jednak dodawania gołej kości do mokrej karmy lub dorzucenia garstki ziaren kukurydzy do miski z suchą karmą. Karmienie częściowe wymaga szczegółowej wiedzy o psie i jego naturalnych, gatunkowych potrzebach.

Mięso

  • Wołowe mięso, surowe kości i podroby
  • Królik, jagnięcina, kozina, dziczyzna bez części przewodu pokarmowego ze względu na możliwe zakażenie pasożytami.
  • Całe części drobiu, a także chude mięso, surowe kości i podroby
  • Wymiona, jądra i penisy są mniej odpowiednie ze względu na niską wartość odżywczą
  • Kości - najlepiej mięsne (50% mięsa, 50% kości)
     

Ryby

  • Ryba cała
  • Głowy
  • Filety
     

Warzywa

  • Ogórek
  • Dynia
  • Marchewka
  • Burak
  • Koper włoski
  • Cukinia
  • Warzywa liściaste, takie jak sałata lodowa, lollo rosso, rukola, cykoria...
     

Owoce

  • Jabłko
  • Banan
  • Arbuz
  • Truskawka
  • Śliwka
     

Zioła

  • Rukiew ogrodowa lub wodna
  • Mniszek lekarski
  • Pokrzywa
Porada Naturavetal®

Szczegółową listę składników BARF znajdziesz tutaj.

Generalna rada: Kości mogą się rozłamywać i odpryskiwać w nie zawsze bezpieczny sposób – dlatego obserwuj swojego pupila i karm go tylko pod nadzorem. Nigdy nie podawaj psu podgrzewanych lub gotowanych kości i unikaj kości rurkowych, gdyż te szczególnie łatwo pękają.

Należy pamiętać, że surowy groch, soczewica i fasola, a także niedojrzałe rośliny psiankowate, takie jak zielona papryka, ziemniaki, pomidory, bakłażan, awokado i cebula, są generalnie nieodpowiednie dla psów i dlatego nie ma dla nich miejsca w BARFie.
Physalis, owoc gwiaździsty (karambola), pigwa i winogrona (również jako rodzynki!) są wręcz szkodliwe!

Szczegółowy raport na temat szkodliwych produktów i innych źródeł pokarmowego zagrożenia dla psów można znaleźć tutaj.

Wprowadzenie do częściowego BARF

Jeśli karmisz swojego psa komercyjną karmą produkowaną przemysłowo i chcesz spróbować żywienia surowego, przejście na nowy rodzaj diety nie może odbyć się od razu. Nagła zmiana byłaby fatalna dla układu pokarmowego. Testuj powoli, czy Twój pies toleruje BARF.

Trawienie ekstrudowanej suchej karmy trwa znacznie dłużej niż surowego mięsa. Mieszanie obu form pożywienia może powodować biegunkę i wzdęcia – zwłaszcza u wrażliwych psów. Z tego powodu nie należy stosować ekstrudowanej suchej karmy przy karmieniu częściowym BARFem. Suchą karmę tłoczoną na zimno, taką jak Canis Plus®, można znacznie lepiej połączyć z BARF-em, a karmę mokrą w postaci puszek z czystym mięsem, mięsnych roladek lub Kompletnych Menu  można bez problemu podawać na zmianę z surowym mięsem. Tutaj szczególnie korzystne jest to, że Canis Plus® to jedzenie całkowicie wolne od syntetycznych dodatków, sztucznych witamin czy konserwantów. Zalecana dzienna dawka naszej karmy mokrej lub BARF to 3% masy ciała, w przypadku zdrowego psa dorosłego o standardowym poziomie aktywności. Czyli dla przykładu, jeśli pies waży 15kg, 450g jedzenia dziennie będzie z reguły odpowiednią porcją. Do tego, 70-80% takiej porcji powinna stanowić część mięsna, a pozostałe 20-30% to dodatki roślinne.

Dzięki wysokiej jakości suchej lub mokrej karmie Canis Plus® możesz uzupełnić surową dietę w czysto naturalny i rozsądny sposób.

Jeśli chcesz połączyć jedzenie suche i mokre, przy dwóch posiłkach dziennie podawaj połowę wskazanej ilości naszego Canis Plus® Kompletnego Menu lub połowę obliczonej racji BARF w jednym posiłku i połowę dziennej porcji suchej karmy Canis Plus®  w drugim posiłku. Dla naszego przykładowego normalnie aktywnego psa o wadze 15kg oznaczałoby to, że rano dostawałby 225g karmy Canis Plus® Kompletne Menu lub BARF, a wieczorem 80 – 85g naszej suchej karmy Canis Plus®.

Informacje Naturavetal®

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w BARF-ie tradycyjnym lub częściowym, pomocny może być ten artykuł.

Dalsze informacje i najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące częściowego BARF

Co to jest BARF częściowy?

W przypadku częściowego BARF, dieta składa się zarówno z elementów BARF, jak i karmy suchej lub mokrej.

Jak zdrowy dla psów jest BARF?

BARF jest bardzo zdrową formą karmienia psa, o ile opiekun wcześniej dowie się, jak prawidłowo żywić swojego psa tą metodą. Ważne jest, aby stosować naprzemiennie wysokiej jakości składniki i w razie potrzeby, naturalne suplementy dla specjalnych wymagań. W naszym poradniku „Składniki BARF – surowa dieta dla psa” przedstawiamy różne składniki, które sprawdziły się w BARF.

Która sucha karma do mieszania z BARF?

Jeśli chcesz połączyć BARF z suchą karmą, upewnij się, że wybierasz naturalną, tłoczoną na zimno suchą karmę, ponieważ nie pęcznieje ona w żołądku i spędza podobny czas w przewodzie pokarmowym psa jak BARF. Sucha karma tłoczona na zimno oferuje wiele innych korzyści dla zdrowia psa, o ile nie zawiera żadnych syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy lub konserwanty. Na naszej stronie „Karma Canis Plus: Naturalne pożywienie dla psa” możesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co jest zdrowsze BARF czy sucha karma?

Każdy pies jest wyjątkowy i ma swoje indywidualne wymagania. Nie można zatem określić, czy karma BARF, mokra czy sucha jest zdrowsza dla psa, nie wiedząc więcej na jego temat i nie znając jego potrzeb. Istnieją jednak podstawowe cechy, które charakteryzują dobrą karmę dla psów: powinna składać się z wysokiej jakości i czysto naturalnych składników oraz być wolna od syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy, konserwanty czy aromaty. Produkty uboczne niskiej jakości, takie jak pióra, pazury, liście lub korzenie, również nie powinny się w niej znajdować, a producent powinien otwarcie i przejrzyście zadeklarować na etykiecie, co wchodzi w skład jego karmy.

Jeśli nie masz pewności, która karma jest najlepsza dla Twojego psa, zajrzyj tutaj.

Ile razy dziennie podawać psu BARF?

Ogólnie zaleca się karmienie dorosłego psa dwa razy dziennie, a psów młodych 3-4 razy dziennie. Istnieją jednak i dorosłe psy, które lepiej radzą sobie oraz lepiej wykorzystują jedzenie podawane trzy razy dziennie. Ponadto liczba posiłków, które otrzymuje pies, powinna również pasować do codziennej rutyny. Oczywiste jest, że jeśli karmisz psa jednym posiłkiem BARF dziennie, będzie to porcja dość duża, a pies będzie potrzebował dłuższego okresu odpoczynku, zanim będzie mógł ponownie wrócić do aktywności. Z naszego poradnika „BARF dla psa – pierwsze kroki” pokazujemy, jak obliczyć dawkę BARF dla psa.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.