Naturavetal Logo

Pies nie je: Przyczyny nietypowego zachowania

Dodaj do listy zakupów

Psy z natury są tzw. względnymi mięsożercami i do tego, w przeciwieństwie do kotów, z reguły nie są smakoszami. Dzięki bardzo dobremu węchowi wyczuwają zapach zdobyczy. Jeśli jedzenie ładnie pachnie, dla psa oznacza to: zjedz je zanim przyjdzie rywal i będzie chciał walczyć o swój udział. Dlatego sytuacja, w której pies nie je, wydaje się dziwna. Może ona mieć przyczyny zdrowotne, takie jak stany zapalne narządów, infekcje przewodu pokarmowego, wpływy hormonalne, infekcje z gorączką lub zatrucia. Tym schorzeniom towarzyszą zwykle silne objawy fizyczne, ból i niestandardowe zachowania, dlatego też właściciel ma świadomość, że coś jest nie tak i konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Co jednak zrobić, gdy pies będący w dobrej kondycji odmawia przyjmowania określonej karmy, a zamiast tego z miłą chęcią pożarłby kanapkę z wątrobianką od dziadka i kolorowe patyczki do żucia, które gość przyniósł ze sobą? Powodów, dla których zdrowy pies nie je, może być wiele. Może mieć to związek z wychowaniem, ponieważ w przeszłości pies był rozpieszczany dużą ilością smakołyków lub specjalnymi rytuałami, których teraz się domaga. Bądź też nowa karma pachnie inaczej i ma inną konsystencję niż ta, do której pies jest przyzwyczajony, co go zniechęca.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Pies nie chce jeść, ponieważ jest przyzwyczajony do dodatków smakowych z karm przemysłowych

Cała gama produktów Canis Plus® firmy Naturavetal® różni się od konwencjonalnej karmy pod wieloma względami. Kluczowym punktem jest tu rezygnacja z wszelkich atraktantów i aromatów. Psy często są do nich przyzwyczajane przez lata żywienia karmą przemysłową. Może to prowadzić do tego, że niechętnie podejdą do naturalnej karmy dla psów, która nie „przyciąga” je tak bardzo i jest czymś nowym. Niektóre psy reagują tak również po przekąsce z atraktantami, próbując odmówić przyjęcia zdrowej karmy w nadziei na uzyskanie większej ilości tych nie zawsze zdrowych przysmaków.

Inne z kolei mają już pozytywne doświadczenia z odmową jedzenia. Wiedzą, że ich pani lub pan zmieszał coś „specjalnego” z ich jedzeniem lub że dostały inną karmę, gdy z wahaniem stoją przed miską i patrzą smutno w kierunku pani lub pana swoimi dużymi, pięknymi oczami. Pies nie chce jeść. Dzieje się tak dlatego, że początkowy entuzjazm dla nowego, ekscytującego jedzenia, które przestaje być nowe i ekscytujące, ustępuje próbom zdobycia czegoś nowego ponownie – cykl ten często trwa latami i często doprowadza troskliwych opiekunów do rozpaczy.

Co więc należy zrobić, gdy pies odmawia jedzenia?

Mieszanie naszej naturalnej karmy Canis Plus® z dotychczasową karmą może mieć negatywny wpływ na jej akceptację przez psa. Ze względu na możliwe różne procesy produkcyjne, długość przebywania poszczególnych rodzajów karm w żołądku lub jelitach może być różna. Mieszanie powoduje wtedy nieprzyjemne uczucie w żołądku. Jeśli pies skojarzy to uczucie z nowym jedzeniem, może odmówić go przy następnym posiłku – pies nie będzie jadł. Dlatego też zalecamy bezpośrednie przejście na naszą dostosowaną do potrzeb psów i naturalną karmę Canis Plus® – pierwszego dnia w mniejszych porcjach, najlepiej podawanych z ręki i od kolejnych dni zgodnie z przyzwyczajeniem. Ponadto, gdy karma zawierająca te środki jest mieszana z naszą naturalną karmą odzwyczajenie od atraktantów i aromatów trwa dłużej,. Prędzej czy później ten sam problem pojawia się ponownie i pies przestaje jeść.

Żywienie psa: Przydatne wskazówki, gdy pies przestaje jeść

Jeśli chcą Państwo pracować nad zachowaniami żywieniowymi, ważną rolę będzie odgrywać element edukacyjny oraz konsekwencja. Psu podajemy karmę przez około 15 minut. Jeśli w tym czasie jej nie zje i nie wykaże apetytu, odkładamy karmę poza jego zasięg i nie podajemy jej ponownie aż do następnego karmienia. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Pies będzie próbował „skłaniać do zmiany decyzji”. Ważne jest, aby jego właściciel to przeczekał. Aby uczynić jedzenie bardziej interesującym dla psa, przydatne może być również karmienie z ręki. Pies ma wówczas poczucie, że dostaje coś specjalnego, co ułatwi mu przejście na inną karmę. Ponadto karmienie z ręki wzmacnia więź między właścicielem psa a psem i może mieć miejsce praktycznie w każdym innym momencie, na przykład podczas spaceru lub jako zabawa w polowanie na zdobycz w domu.

Czy jest sens stosować dodatki, jeśli pies nie chce jeść?

Można dogodzić psu, wkładając na noc do szczelnej foliowej torebki z porcją suchej karmy suszoną przekąskę ze żwacza lub inną „pachnącą” przekąskę i na drugi dzień podać psu tak aromatyzowaną porcję (już bez żwacza). Choć nie jest to rozwiązanie długotrwałe, szybko prowadzi do pozytywnych skojarzeń, a tym samym lepszej akceptacji karmy u wielu psów. Jeśli pies nadal nie je, można jako ostatni krok spróbować „udoskonalić” jedzenie. Jeśli żadne inne próby nie przekonają psa, dodajemy niewielką ilość sera białego, jogurtu, twarożku, świeżego mięsa, bulionu warzywnego lub naszej karmy Canis Plus® Kompletne Menu lub Canis Plus® Mięsne Miski bądź Roladki. Należy tu jednak wspomnieć, że pies bardzo szybko przyzwyczai się do takich „dodatków” i prawdopodobnie będzie się ich domagał na dłuższą metę. Odstawienie może wtedy doprowadzić do tego, że pies znów będzie odmawiać jedzenia i zabawa zaczyna się od nowa. Pies nie je. Konsekwencja właściciela psa jest więc zwykle metodą lepszą i bardziej skuteczną w dłuższej perspektywie.

Jak ważna jest edukacja niejadka

Wielu opiekunów lubi codziennie dodawać coś specjalnego do karmy – pies zawsze jest z tego zadowolony. Należy tylko pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których sprawy mogą się bardzo skomplikować – na przykład, gdy właściciel ze względu na jakąś życiową konieczność musi oddać swojego psa na pewien czas do znajomych rodziny czy hoteliku. Nawet jeśli wyjeżdżamy na wakacje z psem i chcemy maksymalnie ułatwić jego karmienie na miejscu, dobrze gdyby pies miał sztukę chętnego jedzenia opanowaną bezbłędnie.

Na koniec należy stwierdzić, że to właściciel psa decyduje, jak chce karmić swojego pupila. Ci, którzy chcą zdecydować się na element edukacyjny, muszą wiedzieć o następujących sprawach: tylko pierwsze dni są trudne, kiedy pies musi się nauczyć, że nie będzie miał nic specjalnego dodawanego do jedzenia, ani nie będzie karmiony inną karmą. Doświadczenie pokazuje, że wystarczy kilka dni, aby pies przyzwyczaił się do karmy i jadł ją z przyjemnością – wybredność związana z jedzeniem odejdzie wtedy w niepamięć.

Podsumowując – o ile wykluczone zostały choroby i kiedy poświęcimy trochę uwagi i konsekwencji, szybko przekonamy się, że decyzja o karmieniu naprawdę zdrową karmą bez syntetyków powinna być podejmowana przez człowieka, a nie przez zwierzę. Taka decyzja jest potem nagradzana zdrowiem, witalnością i sprawnością przez całe życie.

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) na temat nietypowych zachowań żywieniowych psa

Jak długo pies może wytrzymać bez jedzenia?

W ekstremalnych warunkach, zdrowy dorosły pies może obyć się bez jedzenia nawet przez wiele dni (między 20-25). Jego fizjologia jest genetycznie zaprojektowana tak, aby mógł jeść nieregularnie. Po dziś dzień psowate drapieżniki takie jak wilki, nie osiągają sukcesów łowieckich każdego dnia, a czasami muszą obejść się bez jedzenia przez dłuższe okresy.

Nie oznacza to jednak, że należy w jakikolwiek sposób głodzić psa! Karmienie ma ogromny wpływ na więź między nami a naszymi pupilami i jeśli pies nagle przestaje jeść, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, co może być tego przyczyną. Z naszego poradnika „Mój pies źle się czuje – kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?” możesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Patrząc z innej strony, jeśli pies, odmawiając jedzenia próbuje nakłonić do wymieszania z czymś zawartości miski, by w ogóle zacząć jeść, nie należy ulegać takiemu zachowaniu. Pies zapamięta i pozytywnie skojarzy to doświadczenie i chętnie będzie zachowywać się właśnie w ten sposób. Lepiej jest oferować psu posiłek kilka razy dziennie przez 15 minut, a następnie schować miskę, jeśli pokarm nie został zjedzony. W ten sposób szybko wyszkolisz psa na kochającego jedzenie.

Jak zachęcić psa do jedzenia?

Najlepiej jest najpierw wyjaśnić, dlaczego pies nie chce jeść, ponieważ mogą istnieć fizyczne przyczyny odmowy jedzenia (np. ból zęba, nadkwasota, zaparcia, ból brzucha, stres, biegunka, infekcja żołądkowo-jelitowa itp.), które sprawiają, że pies instynktownie odmawia jedzenia. Dopiero później warto podjąć działania, by wprowadzić odpowiednie nawyki i rutynowe zachowania, które pomogą niejadkowi stać się prawdziwym łasuchem, a przynajmniej takim doceniającym zawartość swojej miski. 

Jeśli masz normalnie zdrowego, kochającego jedzenie psa, który lubi przekąski i smakołyki, ale odmawia jedzenia ze swojej miski (no chyba że zmieszasz z nim coś specjalnego), najlepiej przestań tworzyć jakiekolwiek domieszki i podawaj samą karmę, wystawiając ją na 15 minut, a następnie schowaj miskę. W trakcie tych edukacyjnych dni nie należy również podawać psu żadnych przekąsek ani innych rarytasów. Może to oznaczać, że pies będzie nieco głodny przez 1-2 dni - ale ze zdrowotnego punktu widzenia nie stanowi to dla niego problemu.

Od momentu, w którym zaczynasz mieszać smakowe dodatki z głównym jedzeniem, tworzy się rytuał, którego pies prawdopodobnie będzie się domagał w przyszłości. Jeśli jesteś w stanie wyobrazić sobie stałe kontynuowanie tego rytuału (na przykład nawet na wakacjach), nie ma problemu – warto tylko by były to dodatki zdrowe - możesz śmiało dodawać suplementy, takie jak pełne mleko kozie w proszku Canis ExtraOlej z Łososia Canis Extra lub Kompletne Menu Canis Plus®. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, postępuj konsekwentnie i wypróbuj metodę opisaną powyżej. W ten sposób pokażesz psu, że nie może manipulować Tobą, odmawiając jedzenia.

Co się stanie, jeśli pies nie pije wystarczająco dużo?

Podobnie jak ciało ludzkie, ciało psa składa się w ponad 70% z wody. Woda ma wpływ na wszystkie procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Wchłanianie składników odżywczych, transport składników odżywczych, krążenie krwi, bilans cieplny czy eliminacja zanieczyszczeń - wszystko to jest możliwe dzięki wodzie. 

Aby móc ocenić, czy pies pije zbyt mało, należy zawsze obserwować jego codzienne zachowanie związane z piciem i rozpoznać odchylenia w górę lub w dół. Odchylenia te mogą być spowodowane zwiększoną aktywnością lub nerwowością (zwiększone dyszenie), a także wyższą lub niższą temperaturą otoczenia. Jeśli zmiany w ilości przyjmowanej wody nie można wyjaśnić, należy udać się z psem do lekarza weterynarii.

Jeśli pies nie pije przez dłuższy czas, powoli się odwadnia. Pierwszymi oznakami odwodnienia mogą być ciężkie dyszenie i brak energii. Jeśli dodać do tego opadające powieki, ciemny kolor moczu, utratę apetytu, zmęczenie i suchość w ustach, a także suchy i popękany nos, odwodnienie jest już tak zaawansowane, że staje się niebezpieczne dla psa. Skutkiem może być uszkodzenie narządów.

Jeśli uważasz, że Twój pies nie pije dużo, a jego stan zdrowia jest bez zarzutu i jest na mokrej diecie, może to oznaczać, że nie potrzebuje więcej płynów, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach roku. Nie należy zmuszać go do picia, np. mieszając wodę z jedzeniem. Może to prowadzić do biegunki lub nietrzymania moczu, ponieważ organizm nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości płynu. Z drugiej strony, jeśli chcesz, aby Twój pies przyjmował więcej płynów (np. jeśli cierpi na chorobę dróg moczowych), warto zawsze karmić go mokrą karmą, taką jak Kompletne Menu Canis Plus® i nawet dodawać do jedzenia wodę. Można również sprawić, by woda pitna była smaczniejsza dla psa, podając ją na przykład w glinianej bądź emaliowanej misce lub mieszając z wodą suplementy, takie jak pełne kozie mleko w proszku Canis ExtraOlej z Łososia Canis Extra lub Canis Extra Torf Mineralny.

Dlaczego mój pies chowa jedzenie?

To popularne zachowanie psowatych – do dziś wilki zakopują szczątki swojej zdobyczy, gdy już się najedzą, aby móc je wydobyć i zjeść ponownie w późniejszym terminie, jeśli zajdzie taka potrzeba. W ten sposób zwierzęta chronią swoje zapasy żuwności przed konkurentami i warunkami atmosferycznymi.

Jeśli pies zachowuje się w ten sposób, to znaczy, że drzemią w nim pierwotne wilcze instynkty – co niewątpliwie ma swój urok!

Jeśli pies regularnie wykazuje takie zachowanie, a w okolicy nie ma rozpoznawalnych konkurentów żywieniowych (konkurentami mogą być również sąsiednie psy lub ludzie), może to oznaczać, że obecne spożycie pokarmu przez psa jest zbyt wysokie i można je nieco zmniejszyć.

Jak długo należy odczekać przed spacerem po karmieniu?

To, jak długo należy odczekać po zjedzeniu przez psa posiłku, zależy między innymi od tego, jak duża była porcja jedzenia. Jeśli pies jada tylko jeden główny posiłek dziennie, powinniśmy pozwolić mu odpocząć przez 2 godziny po jedzeniu. Jeśli jednak zjadł tylko małą przekąskę, 30-60 minut odpoczynku może być wystarczające - zależy to również od wieku i wielkości psa.

Czy psy mogą pić mleko?

Psy mogą pić mleko, ale należy im podawać odpowiednie mleko takie jak mleko kozie, ponieważ jest ono łatwiejsze do strawienia przez psa. Wiele psów można zmotywować do jedzenia, mieszając odrobinę koziego mleka w proszku z wodą lub posypując nim karmę.

Jakie mleko dla psów?

Obecnie wiele psów źle toleruje mleko krowie. Może się to objawiać między innymi swędzeniem lub miękkim kałem. Dlatego lepiej jest podawać psu mleko kozie, które zawiera krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, a zatem jest łatwiejsze do strawienia niż mleko krowie.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.