Naturavetal Logo

Mój pies zjada odchody – co mogę zrobić?

Dodaj do listy zakupów

Fakt, że psy jedzą odchody innych mięsożerców lub roślinożerców, jest zjawiskiem bardzo powszechnym i postrzeganym przez właściciela jako denerwujące i nieprzyjemne. Zjawisko to nazywa się to koprofagią. Natura pokazuje, że nawet wilk i dzikie psy czasami gryzą korę drzew, jedzą wybrane zioła, których normalnie raczej unikają, a także jedzą kał własnego lub obcego gatunku, co może być pomocne ze względu na różnorodność dodatkowych składników odżywczych. Tak zwane „samoleczenie” zwierząt jest również badane naukowo coraz bardziej szczegółowo. Zakłada się, że psu czegoś brakuje i dlatego zjada odchody innych, aby wypełnić pustkę.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Jeśli pies zjada odchody, mogą wystąpić problemy z jelitami

Bardzo częstym powodem, dla którego psy jedzą odchody, jest zaburzona flora jelitowa. Zdrowe jelita zawierają różnorodne żywe dobre bakterie, dzięki którym bakterie chorobotwórcze mogą być wypierane. Możliwa jest więc obrona jelita i kontrolowanie obecności aktywnych obcych patogenów lub robaków w przewodzie pokarmowym i układzie odpornościowym. Istnieje wiele czynników, które mogą przesunąć przewagę na korzyść złych bakterii jelitowych. Po rozpoczęciu takiego cyklu może rozwinąć się błędne koło – wywołując takie stany, jak wypryski skórne, alergie i zaburzenia jelitowe. Pies jednak wcześnie wyczuwa, że „coś jest nie tak” w jego jelicie i próbuje skolonizować swoją własną mikroflorę za pomocą dobrych bakterii jelitowych, potencjalnie obecnych w kale innych osobników.

Pies zjada odchody innych psów

Obecnie jest tak, że wiele produkowanych przemysłowo karm dla zwierząt produkuje się z użyciem środków aromatyzujących i wzmacniających smak – są one zjadane, a następnie można je znaleźć w odchodach. Te atraktanty mogą być tak przekonujące dla nosa psa, że instynktownie zjada kał, będąc nawet w dobrym zdrowiu. Pies postrzega ten zapach jako „atrakcyjny”, a nie śmierdzący. Jednak nasz pies nie może osiągnąć swojego rzeczywistego celu, jakim jest poprawa zasobu bakterii jelitowych, ponieważ odchody pochodzące z przemysłowo produkowanej karmy z dodatkami syntetycznymi są po prostu bardzo niezdrowe. Jedzenie odchodów innych psów nie może wspierać flory jelitowej. Ponadto wystąpić mogą obciążenia związane z gorszymi surowcami i materiałami syntetycznymi.

Ponieważ większość psów otrzymuje żywność produkowaną przemysłowo każdego dnia, ważne jest, aby nie pozwalać naszym zwierzętom jeść kału innych zwierząt i zapobiegać temu szkodliwemu procesowi poprzez uczciwą, konsekwentną edukację.

Inne możliwe przyczyny odchodów u psów - zarażenie robakami

Silna infekcja robakami może być czynnikiem wyzwalającym jedzenie odchodów, ponieważ zarobaczenie może znacznie zakłócić procesy trawienne u psa. W takim przypadku zalecamy badanie kału i odrobaczanie należy przeprowadzić tylko wtedy, gdy wynik jest „pozytywny”. Każde niepotrzebne chemiczne odrobaczanie narusza florę jelitową, a zatem nie prowadzi do poprawy czynności jelit. W przypadku łagodnej inwazji robaków Canis Extra Vermcurat® może wspierać zdrowy stan jelit. Jeśli nie ma robaków, Canis Extra Vermprevet® jest zalecany jako promotor zdrowego środowiska jelitowego i równowagi dobrych bakterii jelitowych.

Inne możliwe przyczyny jedzenia kału u psów - choroba trzustki

Choroba trzustki – niewydolność/ niedoczynność może być kolejną przyczyną zjadania odchodów przez psa. Niedostatecznie aktywna trzustka produkuje niewystarczającą ilość enzymów trawiennych, takich jak amylaza do rozszczepiania węglowodanów, trypsyna i chyrotrypsyna do rozszczepiania białka i lipazy do trawienia tłuszczu. Jeśli psu brakuje tych enzymów, może próbować sobie pomóc, poprzez zjadanie kału. Jeśli żadne inne środki nie prowadzą do poprawy omawianego kłopotliwego zachowania, właściciel może wobec tego zbadać funkcję trzustki.

Mój pies je odchody, ale nie wiem dlaczego

Aby zawęzić listę przyczyn jedzenia kału, powinieneś zadać sobie następujące pytania:

  • Jakie pokarmy otrzymuje na co dzień pies?
  • Czy może występować niedobór jedzenia?
  • Czy jest to problem behawioralny, np. stare nawyki czy naśladowanie innych psów, które jedzą odchody?
  • Jakimi odchodami interesuje się pies?
  • Można z tego wywnioskować, czy czegoś brakuje w diecie?
  • Jak długo i często występuje ten problem?
  • Czy pies był w stanie zbudować dobrą florę jelitową dzięki wysokiej jakości, odpowiedniemu dla gatunku żywieniu?
  • Czy w przeszłości stosowane były antybiotyki lub odrobaczanie, które mogły wpłynąć na florę jelitową?
     

W przypadku faktycznego niedoboru oczywiście trudno jest dowiedzieć się, czego tak naprawdę brakuje psu, bez szczegółowego badania krwi – niemniej jednak, podając psu bogaty, naturalny suplement, można zoptymalizować dietę. Jeśli pies przestanie jeść kał, jesteś od razu o krok dalej

ednak, jeśli wykluczony zostanie niedobór, musimy kontynuować poszukiwania wyjaśnienia. Przypomnij sobie, kiedy miało miejsce ostatnie odrobaczanie, czy pies częściej cierpi na biegunkę, otrzymuje leki lub czy flora jelitowa może być uszkodzona.

Porada Naturavetal®

Canis Extra Aktiv – suplement diety zawierający minerały, witaminy i pierwiastki śladowe, może zapobiegać niedoborom żywieniowym. Canis Extra Torf Mineralny – różnorodność składników odżywczych może poprawić równowagę mineralną, co może pozytywnie przyczynić się do zmiany tych niepożądanych zachowań. Unikalny skład torfu może przyspieszyć metabolizm, przyczynić się do rozwoju pożądanej flory jelitowej, a tym samym poprawiać ogólną użyteczność karmy.

Mój pies jest zdrowy, ale i tak je kał - jak mogę to zatrzymać?

U niektórych psów koprofagia jest problemem czysto behawioralnym, mogącym wynikać z chęci zdobycia uwagi. Dotyczy to zwłaszcza psów, które nie są świadome swojej pozycji społecznej w rodzinie lub które często zostają same. Psy te szybko zdają sobie sprawę, że jedząc odchody w obecności właściciela, natychmiast zwracają na siebie jego uwagę.

Pozbycie się koprofagii u psa może być trudne. Zebraliśmy tutaj kilka cennych wskazówek, które mogą pomóc Ci pozbyć się problemu behawioralnego poprzez wprowadzenie codziennej praktyki.

  • Do czasu zmiany zachowań należy wyprowadzać psa zawsze na smyczy. W ten sposób można lepiej kontrolować sytuację, a pies nie może zniknąć w krzakach lub w polu, poza wpływem opiekuna.
  • Jeśli właściciel przyłapie psa jedzącego odchody, powinien wydać zaskakujący, krótki dźwięk, aby odwrócić uwagę psa od odchodów i zabrać go z tego miejsca.
  • Późniejsza korekta, kiedy pies już przełknął swą zdobycz, nie ma już sensu – możemy korygować tylko zachowanie występujące w danej chwili.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki karmy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.