Naturavetal Logo

Cukrzyca u psa

Dodaj do listy zakupów

Cukrzyca występuje z powodu zaburzeń gospodarki cukrowej lub metabolizmu węglowodanów w organizmie psa. Nie może on wtedy właściwie wykorzystać cukru zawartego w karmie. W tym poradniku znajdą Państwo podstawowe informacje na temat cukrzycy u psów oraz wskazówki, na co zwracać uwagę podczas karmienia.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Pies ma cukrzycę – co się dzieje w jego organizmie?

Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności procesom metabolizmu węglowodanów u zdrowego psa w porównaniu z procesami zachodzącymi u psa chorego na cukrzycę.

Normalna przemiana materii u psa

Gdy pokarm przechodzi przez przewód pokarmowy, jest rozkładany na drobne cząstki, które są wchłaniane przez organizm. Tutaj polisacharydy są rozkładane na monosacharydy i w ten sposób dostają się do komórek błon śluzowych. Stąd trafiają do wątroby i są przekształcane w glukozę. Wątroba może uwalniać glukozę do krwi, a wtedy poziom cukru we krwi wzrasta. Jest to rejestrowane przez trzustkę produkującą i uwalniającą insulinę. Poprzez krwiobieg glukoza dociera do komórek różnych tkanek i narządów, które wykorzystują ten cukier jako źródło energii.

Insulina jest potrzebna, aby komórki wiedziały, że powinny pobierać glukozę. Im szybciej i mocniej wzrasta poziom cukru we krwi, tym więcej insuliny musi zostać uwolnione. Insulina z kolei aktywuje ośrodek sytości. Ponieważ komórki pobierają glukozę z krwi za pomocą insuliny, poziom cukru we krwi spada i normalizuje się, co również zmniejsza wydzielanie insuliny. Jeśli poziom cukru we krwi spadnie za bardzo, zostaje to zarejestrowane przez trzustkę i uaktywnia się ośrodek głodu.

Co dzieje się z psem chorym na cukrzycę

Cukrzyca jest zaburzeniem metabolizmu węglowodanów u psów. Poziom cukru we krwi wzrasta po jedzeniu, ale ponieważ trzustka nie wydziela insuliny lub wydziela jej zbyt mało (cukrzyca typu 1 – najczęstsza postać cukrzycy u psów) lub komórki nie reagują na nią skutecznie (cukrzyca typu 2 – wydaje się, że nie występuje w ogóle u psów i jest bardziej powszechna u kotów), glukoza nie jest wchłaniana i wykorzystywana przez komórki. Konsekwencje:

  • Poziom cukru we krwi wzrasta i pozostaje wysoki, ponieważ komórki nie są w stanie przetwarzać cukru z krwi.
  • Cukier gromadzi się we krwi i w moczu: Cukier w moczu przyciąga wodę, przez co występuje wzmożona potrzeba oddawania moczu i jednocześnie zwiększone pragnienie, co również obciąża nerki.
  • Ośrodek sytości nie jest aktywowany, więc pies jest zawsze głodny.
  • Ponieważ komórki nie mogą pobierać energii z pożywienia, mają niedobór energii – pies nadal traci na wadze.

Co powoduje cukrzycę u psów?

Dokładne przyczyny cukrzycy u psów są nadal niejasne, ale pewne jest, że jest to problem dotyczący metabolizmu, trzustki i nerek, który, jeśli nie jest leczony, może prowadzić do dalszych zaburzeń metabolicznych i narządów. Jednakże, możliwe przyczyny to przewlekłe zapalenie trzustki, predyspozycje genetyczne lub podawanie niektórych leków, które mogą wpływać na metabolizm węglowodanów (np. kortyzon). Nadmiar karm bogatych w cukier lub skrobię może również powodować zaburzenia metaboliczne. 

Podobnie jak u ludzi, istnieją różne rodzaje cukrzycy u psów. Cukrzyca insulinozależna (cukrzyca typu 1) jest najczęściej spotykana u psów. W tym przypadku trzustka produkuje zbyt mało insuliny lub nie produkuje jej wcale. W przypadku typu insulinoniezależnego (cukrzyca typu 2) może być produkowana wystarczająca ilość insuliny, ale komórki słabo na nią reagują. Wydaje się, że są one odporne na insulinę, ponieważ normalna ilość insuliny nie wystarcza do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 1 występuje najczęściej u psów, natomiast cukrzyca typu 2 dotyka częściej kotów i uważa się, że jest związana z otyłością.

Objawy cukrzycy: Jak rozpoznać, że pies ma cukrzycę?

Na początku cukrzyca u psów objawia się zwiększonym piciem i oddawaniem moczu. Pies wydaje się być ciągle głodny, ale wciąż traci na wadze, mimo że faktycznie je wystarczająco dużo. W miarę postępowania choroby coraz bardziej widać, jak pies traci siły, ponieważ jego komórki nie otrzymują energii potrzebnej do wykonywania swojej pracy. Sierść psa staje się matowa i sucha, rany goją się coraz gorzej, może wystąpić zmętnienie oczu i wymioty – pies staje się ospały i brakuje mu sił.

Konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, ponieważ nieleczona cukrzyca może spowodować, że inne procesy metaboliczne, takie jak metabolizm tłuszczów i białek, przestaną normalnie funkcjonować. Inne narządy mogą zostać uszkodzone, a życie psa jest zagrożone.

Cukrzyca u psa: Jaki wpływ ma karma?

Cukrzyca u psów i prawidłowe żywienie psów to dwa tematy, których nie można od siebie oddzielić. Pożywienie ma bezpośredni wpływ na przebieg choroby. Jak już zostało opisane, należy nie tylko zadbać o to, aby żywienie było odpowiednie w przypadku cukrzycy, ponieważ powinno też chronić trzustkę i odciążać nerki.

W końcu trzustka jest odpowiedzialna nie tylko za produkcję i wydzielanie insuliny, ale także produkuje enzymy odpowiedzialne za rozkład węglowodanów, białek i tłuszczów. Jeśli trzustka jest przeciążona, nie może wykonywać tego zadania w sposób właściwy i pojawiają się dodatkowe problemy. Zbyt duża ilość tych podstawowych składników odżywczych lub nawet „tylko” jeden z tych składników może stanowić duże obciążenie dla organizmu.

Zdrowie nerek z kolei zależy od płynów i ogólnie od zrównoważonego bilansu wodnego. Szczególnie dużym problemem mogą być konwencjonalne karmy ekstrudowane, które ze względu na swoje właściwości pęczniejące wiążą płyny w organizmie. Ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiednią zawartość białka (nie powinna być zbyt wysoka), a ilość fosforu również powinna być utrzymywana na niskim poziomie.

Cukier u psa – to zależy od pożywienia

Jeśli pies ma cukrzycę, ważne jest, aby zwracać uwagę na zawartość cukru w karmie. Na przykład, jeśli karma zawiera dużą ilość węglowodanów, jest mniej odpowiednia dla psa z cukrzycą. Ponieważ każda sucha karma zawiera z reguły więcej węglowodanów niż karma mokra, należy generalnie unikać podawania suchej karmy, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby.

Karma powinna zatem zawierać jak najmniej węglowodanów i mieć szczególnie wysoką zawartość błonnika. Dzięki temu węglowodany są trawione i wchłaniane wolniej, co może skutkować wolniejszym wzrostem poziomu cukru we krwi. Produkty pełnoziarniste są z reguły bardziej odpowiednie niż ziemniaki, makaron czy biały ryż, ponieważ zawartość surowego włókna jest w nich znacznie wyższa.

Aby zrekompensować niższą zawartość węglowodanów, nieuniknione jest zwiększenie ilości białka i tłuszczu, tak aby pies nie musiał korzystać z własnych rezerw, tj. zapasów tłuszczu i z mięśni, w celu dostarczenia energii. Jeśli jednak uwzględnimy tutaj trzustkę i nerki, staje się jasne, że nie należy zwiększać zawartości białka i tłuszczu w sposób nieograniczony, ponieważ te dwa organy mogą ucierpieć.

Cukrzyca u psa: W jaki sposób można pomóc, dostarczając pożywienie odpowiednie dla potrzeb psa?

Tutaj w grę wchodzi jakość przetworzonych składników. Istnieją karmy z wartościowymi składnikami, które dostarczają wysokiej jakości białka, tłuszcze i węglowodany, składające się z wysokiej jakości mięsa, wyselekcjonowanych źródeł tłuszczu i bezglutenowych, lekkostrawnych, a jednocześnie bogatych w błonnik źródeł węglowodanów (jeśli mają być włączone zboża, najlepsze jest pełne ziarno).

Z drugiej jednak strony dostępne są również karmy zawierające gorsze składniki, takie jak produkty uboczne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, na przykład łupiny, korzenie, włókna buraczane lub inne pozostałości z przemysłu spożywczego dla ludzi, czy też pazury, kopyta, pióra i tym podobne pochodzące z ubitych zwierząt. Składniki te zapewniają bez wysokich kosztów dobrze brzmiące składniki analityczne w karmie, ale bez wartości dodanej w postaci składników odżywczych.

Karma dla psa z cukrzycą powinna bezwzględnie składać się z wysokowartościowych i czysto naturalnych składników i całkowicie być pozbawiona syntetycznych dodatków, aby nie powodować dalszych zaburzeń metabolizmu. Konwencjonalna karma z syntetycznymi składnikami, takimi jak konserwanty i substancje aromatyczne, może obciążać metabolizm, zamiast go wspomagać. Każdy rodzaj syntetyku może nadmiernie zakwaszać tkanki, powodując podrażnienie trzustki i ogólnie rozstrojenie metabolizmu.

Często zalecane karmy dietetyczne nie są dobrym rozwiązaniem dla psów z cukrzycą. Zwykle składają się one wyłącznie ze zbóż i resztek zbóż lub zawierają ziemniaki, które ze względu na zawartą w nich skrobię nie powinny być stosowane, ponieważ nie są odpowiednie w przypadku cukrzycy i przy ciągłym podawaniu mogą bardzo obciążać trzustkę.

Oprócz wysokiej zawartości węglowodanów, które często nie są odpowiednio tolerowane, oraz syntetycznych dodatków, wiele z często zalecanych dietetycznych środków spożywczych zawiera również gluten pszenny lub gluten i melasę, pulpę buraczaną i inne produkty uboczne z produkcji cukru, które są szczególnie problematyczne przy cukrzycy. Wiele z powszechnie stosowanych karm to karmy ekstrudowane, które ze względu na swoje pęczniejące właściwości dodatkowo obciążają żołądek, a ze względu na często dodawaną warstwę tłuszczu dodatkowo obciążają trzustkę, która jest odpowiedzialna również za trawienie tłuszczów.

Informacje Naturavetal®

Karmienie psa z cukrzycą

Poradnik ten zawiera podstawowe informacje na temat karmienia psa z cukrzycą i w żadnym wypadku nie stanowi wytycznych żywieniowych. Ponieważ istnieje wiele możliwych przyczyn cukrzycy, stopień zaawansowania choroby może być różny u różnych psów, a decydującą rolę odgrywa również etap leczenia – tj. czy pies otrzymuje już zastrzyki z insuliny, czy nie – należy koniecznie omówić wszelkie zmiany w żywieniu z lekarzem weterynarii prowadzącym psa oraz skontaktować się z naszym zespołem ekspertów w celu uzyskania indywidualnej porady żywieniowej.

Pies ma cukrzycę: Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas karmienia?

Jeśli pies ma cukrzycę, nie należy zbytnio urozmaicać karmy, ponieważ każdy nowy lub nieznany składnik może mieć wpływ na poziom cukru we krwi. Jak najprostsze karmienie może pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Dlatego najlepiej jest wybrać dwie do trzech różnych kombinacji posiłków i nie zmieniać ich codziennie, ale na przykład raz w tygodniu.

Mięso z naszych Mięsnych Misek Canis Plus® oraz Roladek z dodanymi osobiście warzywami i owocami o niskiej zawartości cukru lub nasze bezzbożowe, suszone powietrzem mieszanki płatków Canis Plus® Top-Fit Mix ze źródłem wapnia, np. Canis Extra Sproszkowane Skorupki Jaj to dwie delikatne, a zarazem odpowiednie dla potrzeb psów formy karmienia. Nasze karmy Canis Plus® Kompletne Menu to także praktyczny i szybki sposób na nakarmienie psa z cukrzycą.

Rodzaje Canis Plus® Jagnięcina, Indyk, Wołowina, Bawół, Konina, Dorsz Norweski czy Królik, jak również nasze kompletne karmy Canis Plus® – Szczenięce Menu są całkowicie bezzbożowe. Jednak, jak opisano powyżej, nie należy podawać losowo wszystkich karm, ale należy ograniczyć się do rodzajów, które pies dobrze toleruje i, jeśli to konieczne, sprawdzić je dodatkowo poprzez regularne kontrole poziomu cukru we krwi.

Najlepiej jest podawać kilka małych posiłków dziennie – zawsze o tych samych porach dnia. Nawet jeśli w planie jest wycieczka, pory karmienia i wielkość porcji powinny pozostać niezmienione.

Naturalne żywienie psów z cukrzycą

Psy z cukrzycą są często wciąż głodne i stale tracą na wadze. Dodatkowo podawane mieszanki ziołowe, takie jak Canis Extra Aktiv lub Canis Extra Zioła Bio Tysiąca Zieleni dla BARF poprawiają metabolizm. Dostarczają one zwierzęciu wystarczającą ilość minerałów, podczas gdy suplementy takie jak Canis Extra Spirulina dostarczają wysoko przyswajalnego białka z niemal wszystkimi niezbędnymi aminokwasami i wieloma innymi wartościowymi składnikami odżywczymi. To sprawia, że spirulina jest wartościowym suplementem przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię i składniki odżywcze.

Jako szczególnie przydatne źródło tłuszczu Canis Extra Olej Kokosowy Bio może być dodawany do karmy psów z cukrzycą, ponieważ do metabolizowania zawartej tu dużej ilości średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych nie są potrzebne soki trawienne z woreczka żółciowego ani trzustki. To sprawia, że Canis Extra Olej Kokosowy Bio jest szczególnie odpowiednim źródłem energii.

Jako przysmaki na drogę, w zależności od stopnia zaawansowania cukrzycy, proponujemy nasze suche karmy Canis Plus® Łosoś (także w postaci mniejszych granulek w workach 1 kg) lub Canis Plus® Królik. Ponieważ jednak żadna sucha karma nie może być produkowana bez skrobi, te dwa rodzaje karmy nie powinny w żadnym wypadku stanowić głównego pożywienia i powinny być stosowane oszczędnie jako smakołyki. Lepiej byłoby np. pokroić nasze mięsne roladki w kostkę i używać ich jako przekąskę na spacerze z psem lub stosować w tym celu kawałki ogórka.

Aby móc zrekompensować zaburzenia metaboliczne, pies z cukrzycą potrzebuje więcej wysokiej jakości, a przede wszystkim naturalnych witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak te zawarte w Canis Plus®. Karma Canis Plus® charakteryzuje się bardzo wysoką biodostępnością, ponieważ zastosowano w niej tylko naturalne składniki. Linia karm Canis Plus® zapewnia więc dobre zaopatrzenie podstawowe i wsparcie dla metabolizmu psa.

Porada Naturavetal®: Zmiana diety w przypadku cukrzycy

Jakiekolwiek zmiany w żywieniu zawsze należy omówić z lekarzem weterynarii pod kątem stosowania insuliny.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.