Naturavetal Logo

Jak niebezpieczna jest czekolada dla psa?

Dodaj do listy zakupów

W tym poradniku chcielibyśmy opowiedzieć Ci, dlaczego czekolada jest niebezpieczna dla Twojego psa i jak mogą wyglądać objawy zatrucia czekoladą. Ponadto wyjaśniamy, jakie są najważniejsze działania w przypadku podejrzenia zatrucia czekoladą i jakie mogą być szanse na powodzenie.

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Czekolada i wszystkie pokarmy zawierające kakao zdecydowanie nie należą do psiego menu. Dzieje się tak dlatego, że czekolada zawiera substancję o nazwie teobromina, która należy do grupy alkaloidów. Jej stężenie zmienia się w zależności od zawartości kakao. Dawka śmiertelna wynosi około 100mg/kg masy ciała. W zależności od zawartości kakao odpowiada to około 60g czekolady mlecznej lub 8g bloku czekoladowego. Dla małego Chihuahua już dwa kawałki ciemnej czekolady – z odpowiednią zawartością teobrominy – byłyby zagrożeniem dla życia! Nawiasem mówiąc, teobromina powstaje również podczas rozkładu kawy, coli i innych napojów silnie kofeinowych, a także alkoholu. Jest dość oczywiste, że te napoje są również całkowicie niedozwolone dla naszych psów. Teobromina występuje również w ciastach, waflach, herbatnikach i lukrze i może powodować stopniowe zatrucie, jeśli jest spożywana regularnie w niewielkich ilościach. Teobromina najsilniej upośledza układ nerwowy psa.

Objawy zatrucia czekoladą

Ponieważ spożycie, a tym samym zatrucie czekoladą może być nagłe, jak i stopniowe, nie ma jednoznacznej wytycznej co do objawów. Każdy pies reaguje inaczej. Należy zdawać sobie sprawę, że decydującym czynnikiem jest stosunek wagi i wielkości w stosunku do ilości spożytej czekolady, a także ogólny stan zdrowia psa. Tak więc jest różnica, czy to malutki pinczer czy może rottweiler podkradł dwie kostki czekoladowego bloku.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy zatrucia czekoladą, choć kolejność i nasilenie objawów może się różnić w zależności od sytuacji.

1. Wymioty i biegunka: pies wymiotuje nagle i gwałtownie, może też wystąpić ostra, samoistna biegunka, której towarzyszą odgłosy z brzucha.

2. Nerwowość i drżenie: pies wykazuje duży niepokój, któremu towarzyszy dyszenie, podekscytowane kręcenie się, gorączkowe rozglądanie się dookoła, napięcie mięśni i nieruchome, częściowo spanikowane spojrzenie.

3. Drgawki i zaburzenia rytmu serca: Pies pokłada się, leży na boku i ma konwulsje, może tym objawom towarzyszyć obfite ślinienie i nietrzymanie moczu.

4. Utrata świadomości: pies zatacza się i może próbować chronić się w nietypowych zakamarkach, możliwe są również nagłe zaburzenia zachowania (np. agresja).

5. Duże pragnienie i zwiększone parcie na mocz: W dalszym przebiegu organizm próbuje wydalić teobrominę, co powoduje duże pragnienie z odpowiednio częstym oddawaniem moczu.

Informacje Naturavetal®

Decydująca jest ilość spożytej czekolady i wielkość zwierzęcia!

Podstawowa zasada brzmi: im mniejszy pies, tym większe ryzyko zatrucia.

Łagodne objawy występują od 20mg teobrominy na kilogram masy ciała psa. Natomiast bardziej wyraziste objawy występują od 100mg teobrominy na kilogram masy ciała psa. Przy dawce 250 – 500mg teobrominy na kilogram masy ciała umiera ok. 50% psów.

Środki: Co więc zrobić, gdy pies zjadł czekoladę?

Ważne:

  • Zachowaj spokój!
  • Kontakt z weterynarzem/szpitalem dla zwierząt
  • Jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii


Choć w internecie można znaleźć różne porady na ten temat, to zatrucie czekoladą, któremu towarzyszą wyżej wymienione objawy, jest stanem nagłym, wymagającym pilnego skonsultowania i leczenia weterynaryjnego. Liczy się bowiem czas – ilość czekolady wchłoniętej już w przewodzie pokarmowym decyduje o dalszym przebiegu zatrucia, a tym samym o szansach psa na powrót do zdrowia. Tylko lekarz weterynarii może ocenić sytuację i zdecydować o sposobie leczenia.

Pierwsze kroki po zatruciu czekoladą

Weterynarz może ustabilizować krążenie i oddychanie lub doprowadzić do opanowania drgawek przed dalszym leczeniem. W zależności od tego, kiedy czekolada została spożyta, można wywołać wymioty, podać tabletki węgla drzewnego, pies może przejść płukanie żołądka lub otrzymać kroplówkę. Płukanie pęcherza najprawdopodobniej utrudnia ponowne wchłanianie alkaloidów przez ścianę pęcherza. Jeśli to możliwe, zanotuj przybliżony czas spożycia, zawiń opakowanie czekolady lub zwróć uwagę na zawartość kakao – te informacje mogą pomóc lekarzowi weterynarii w prawidłowej ocenie sytuacji.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem weterynarii

Z lekarzem należy się skonsultować, jeśli przyłapiemy psa na gorącym uczynku jedzenia czekolady i już wiadomo, że spożyta ilość jest tak duża lub zawartość kakao tak wysoka, że należy spodziewać się zatrucia. Podobnie należy skonsultować się z weterynarzem, jeśli nagle zauważymy u psa wyżej opisywane objawy lub zmiany w zachowaniu, których nie potrafimy wyjaśnić. Przecież może być też tak, że podczas spaceru pies niezauważenie zjadł coś szkodliwego lub stało się coś innego, co wymaga wyjaśnienia z pomocą lekarza. Nasz artykuł o trującym jedzeniu dla psów i innych zagrożeniach znajdziesz tutaj.

Szanse na wyzdrowienie

Ponieważ ilość spożytej czekolady, jej rodzaj (czekolada mleczna czy ciemna), a także masa ciała i ogólna kondycja zwierzęcia mają decydujący wpływ na dalszy przebieg leczenia, szanse na powodzenie zależą również od tego, jak szybko pies zostanie poddany leczeniu po spożyciu toksycznej dla niego substancji.

Więcej informacji i często zadawane pytania (FAQ) na temat tego, jak niebezpieczna jest czekolada dla psa

Jaka ilość czekolady jest śmiertelna dla psa?

Ilość czekolady trującej dla psa zależy od masy ciała psa i zawartości kakao w jej składzie. Im wyższa zawartość kakao, tym szybciej dojdzie do zatrucia. W przypadku spożycia czekolady przez psa należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Co jest trujące dla psów?

Wiele pokarmów, które są lekkostrawne dla ludzi, jest trujących dla psów. Należą do nich awokado (zwłaszcza łupina, pestka, liście), czekolada, winogrona i sułtanki. Z naszego poradnika "W skrócie: produkty toksyczne dla psów" znajdziesz listę innych pokarmów, które mogą być trujące dla psa.

Jakie są objawy zatrucia czekoladą u psa?

Objawy zatrucia czekoladą obejmują wymioty, biegunkę, nerwowość, drżenie, pragnienie i zwiększoną potrzebę oddawania moczu, drgawki i arytmię serca, a także zaburzenia świadomości.

Jak rozpoznać, że mój pies uległ zatruciu?

Objawy zatrucia nie zawsze są natychmiastowe i wyraźnie rozpoznawalne; ponadto różne objawy mogą występować jednocześnie lub po sobie. Objawy zatrucia obejmują biegunkę, wymioty, obfite ślinienie, utratę równowagi, a nawet apatię, silne pobudzenie, rozszerzone źrenice, niespokojne chodzenie, gorączkę, pianę w ustach, drastyczny spadek temperatury, nagłe, silne drżenie, skurcze/dyskomfort, patrzenie przez psa w kierunku brzucha lub garbienie się, problemy z układem krążenia aż do zapaści, problemy z oddychaniem aż do niewydolności oddechowej i krwawienie o nieznanej przyczynie w wymiocinach lub kale.

Co zrobić, jeśli pies zjadł czekoladę?

Jeśli Twój pies zjadł czekoladę, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii i jak najszybciej udać się z psem do jego gabinetu. Zatrucie czekoladą to nagły przypadek, który wymaga pilnej oceny weterynaryjnej i leczenia. Im szybsze działanie, tym lepsze perspektywy dla psa.

Czy pies ślepnie od cukru?

Normalnie zdrowy pies nie ślepnie od cukru. Niemniej jednak cukier nie powinien znajdować się w diecie psa. Jeśli pies cierpi na cukrzycę, ma zaburzenia metabolizmu cukru - może to wpływać na jego wzrok. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku „Cukrzyca u psa”.

Ile teobrominy może tolerować pies?

Łagodne objawy zatrucia występują od 20mg teobrominy na kilogram masy ciała, wyraźne objawy od 100mg teobrominy na kilogram masy ciała. Przy 250 - 500mg teobrominy na kilogram masy ciała, około 50% psów umiera.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.