Naturavetal Logo

Wskazówki dotyczące żywienia psów i kotów po kastracji

Dodaj do listy zakupów

Często mówi się, że po kastracji należy zmienić dietę zwierzęcia, ponieważ wykastrowane zwierzęta mają tendencję do tycia. Po kastracji wielu opiekunów psów i kotów staje przed pytaniem, czym karmić zwierzęta od teraz - karmą niskotłuszczową, karmą o obniżonej zawartości białka czy po prostu karmą bezzbożową? Istnieje wiele wątpliwości co do tego, która karma jest odpowiednia dla psa lub kota po kastracji. Jedno jest pewne - nie chcemy, aby pupil przytył. Przejście na specjalną karmę dietetyczną jest szczególnie trudne, jeśli pies lub kot cierpi na alergie lub nietolerancje i nie toleruje wszystkich pokarmów. Jest to również wielka szkoda, jeśli trzeba by zmienić rodzaj karmy, mimo że pupil bardzo dobrze toleruje dotychczasowe jedzenie. 

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Jaka karma dla wykastrowanego psa lub kota?

Popularna i niestety błędna koncepcja specjalnej diety po kastracji psa lub kota zakłada, że wszystkie wykastrowane czy sterylizowane zwierzęta są takie same i dlatego muszą mieć takie same potrzeby. Kwestie, takie jak charakter zwierzęcia, jego wiek lub warunki życia, codzienny czas na ćwiczenia, trening lub spacery, jeśli chodzi o psa lub kwestia tego, czy kot przebywa cały czas w domu czy może jest wychodzący, zdają się być całkowicie pomijane. W rezultacie każde z tych zwierząt otrzymuje niskotłuszczową „specjalistyczną” karmę - zwykle zawierającą syntetyczne dodatki i gorszej jakości surowce – bez przyjrzenia się temu, czy rzeczywiście spełnia ona prawdziwe potrzeby.

Oczywiście prawdą jest, że zwierzę, które właśnie przeszło operację i wciąż dochodzi do siebie po zabiegu, zwykle ma mniej ruchu. Spacery z psem są skrócone lub kot nie wychodzi na zewnątrz przez jakiś czas. Mniej ruchu oznacza również mniejsze zużycie energii. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że zwierzę ma wracać do zdrowia, regeneruje się i musi odpowiednio korzystać z zasobów, staje się jasne, że nie ma tu uniwersalnej reguły, a co więcej, może to być nawet szkodliwe dla zwierzęcia, jeśli nagle zaczynamy karmić go zupełnie inaczej.

Należy wziąć pod uwagę każdego osobnika i dostosować żywienie do jego potrzeb. Jeśli pies lub kot przybiera na wadze, można podawać mu mniej karmy. Jeśli jednak zwierzę traci na wadze, może potrzebować więcej karmy. Doświadczenie pokazuje, że ani psy, ani koty, które były żywione suchą karmą Canis Plus® lub Felins Plus®  lub Kompletnymi Menu Canis Plus®puszkami lub roladkami z czystym mięsem lub Roladkami Felins Plus® nie muszą jeść mniej po kastracji.

Wysokiej jakości, odpowiednia dla danego gatunku i lekkostrawna karma składa się z wysokiej jakości mięsa, odpowiednio przygotowanych suplementów roślinnych, cennych ziół i olejów. Jest wolna od sprzyjających przybieraniu na wadze, tanich wypełniaczy (takich jak mączki zawierające pióra czy pazury, melasa, łuski zbóż itp.) i niepotrzebnych, syntetycznych dodatków. Krótko mówiąc: jeśli karma jest zdrowa i naturalna, w odpowiednio dobranych dawkach nie doprowadzi do otyłości.

Porada Naturavetal®

Po kastracji zwierzęta przez pewien czas nie powinny być poddawane ćwiczeniom, nawet jeśli są do nich przyzwyczajone. Należy również unikać długich spacerów i intensywnych zabaw. Samice są tu szczególnie narażone, ponieważ procedura kastracji jest dla nich bardziej inwazyjna i wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji niż w przypadku samców, zanim wszystko się nie zagoi. W tym czasie wielu opiekunów ma tendencję do podawania swoim podopiecznym więcej smakołyków i przekąsek do żucia, aby zapewnić im zajęcie i „osłodzić” trudniejszy czas - więc często zwierzęta są nieumyślnie karmione większą ilością energii niż w codziennym życiu przy normalnej aktywności. Nic więc dziwnego, że przyrost masy ciała może łatwo wystąpić - dlatego też obowiązuje następująca zasada: jeśli chcesz zapobiec przybieraniu na wadze przez swojego pupila, podawane smakołyki należy zawsze odejmować od całkowitej dziennej ilości karmy.

Dalsze informacje i często zadawane pytania (FAQ) dotyczące wskazówek żywieniowych dla psów i kotów po kastracji

Jaka karma dla kota po kastracji?

Ze względu na zmienioną sytuację hormonalną kota, po kastracji może on mieć większy apetyt, a jednocześnie staje się mniej aktywny i jego zapotrzebowanie na energię jest przez to również mniejsze. Jednak nie każdy kot staje się spokojniejszy po kastracji. Jeśli więc już wcześniej otrzymywał naturalną karmę dla kotów, taką jak Roladki Felins Plus® to i po kastracji również należy trzymać się tej karmy, jednocześnie obserwując swojego pupila. 

Dobra karma dla kota nie zawiera zbędnych syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne witaminy czy konserwanty, dzięki czemu metabolizm kota nie jest obciążony. Jeśli zauważysz, że Twój kot staje się nieco spokojniejszy po kastracji, być może wystarczy nieco zmniejszyć ilość karmy. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w żywieniowych kwestiach, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.

Kiedy najwcześniej kot może jeść po zabiegu kastracji?

Kastracja kocura jest znacznie mniej skomplikowana niż kastracja/sterylizacja kotki. Ponadto każde zwierzę inaczej reaguje na znieczulenie. Dlatego ogólnie zaleca się, aby nie pozwalać kotu jeść ponownie (i to w małych ilościach) aż do następnego dnia po operacji.

Ponieważ procedura jest mniej skomplikowana u samca, niektóre kocury są już bardzo ruchliwe kilka godzin po operacji i domagają się jedzenia. W takich przypadkach można podać zwierzęciu niewielką porcję karmy. Uważaj jednak, aby nie przesadzić, ponieważ możliwe jest, że po jedzeniu kot zwymiotuje.

Oczywiste jest, że dopóki zwierzę jest nadal oszołomione i nie ma w pełni wybudzonych zmysłów, prawdopodobnie zatacza się i nie może jeszcze samodzielnie stać ani chodzić, nie należy go karmić ani pozwalać mu na samodzielne poruszanie się po domu, ponieważ istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zwierzę zwymiotuje. Zachodzi też wtedy zwiększone ryzyko obrażeń.

Jak długo należy wstrzymywać jedzenie po zabiegu kastracji?

Psy i koty nie powinny być karmione aż do następnego dnia po kastracji. Znieczulenie ustępuje wtedy na tyle, że zwierzęta nie mają już mdłości i nie odczuwają zawrotów głowy. W przypadku mniej skomplikowanych operacji, takich jak kastracja samca, która została przeprowadzona wczesnym rankiem, możliwe jest, że zwierzę będzie ponownie stosunkowo przytomne wieczorem i może być bardzo głodne. Możesz wtedy spróbować nakarmić go małą porcją. Uważaj jednak, aby nie przesadzić i mniej oko na swojego pupila, ponieważ możliwe jest, że po jedzeniu zwymiotuje.

Jak długo trwa zmiana hormonalna u kota po kastracji?

Ponieważ podczas kastracji usuwane są gonady, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów płciowych, hormony te nie mogą być już produkowane od momentu usunięcia jąder lub jajników. 

Zmiana hormonalna rozpoczyna się zatem natychmiast, ale może to potrwać do około 3 tygodni, zanim wszystkie hormony płciowe zostaną całkowicie usunięte z organizmu. Wpływ tej zmiany na zachowanie zwierzęcia jest bardzo zróżnicowany. Niektóre zwierzęta stają się spokojniejsze po kastracji, u innych nie widać żadnej różnicy.

Co jest usuwane podczas kastracji kota?

Podczas kastracji usuwane są gonady, co oznacza, że zwierzę jest bezpłodne i nie wytwarza już hormonów płciowych. Oznacza to, że u kocura usuwa się jądra, a u kotki jajniki.

Dlaczego koty przybierają na wadze po kastracji?

Niektóre koty przybierają na wadze po kastracji, ponieważ mają większy apetyt z powodu zmian hormonalnych i jednocześnie stają się spokojniejsze oraz mniej aktywne. Jako troskliwy opiekun kota, chcesz jak najlepiej dla swojego zwierzaka, a zwłaszcza gdy wraca do zdrowia po operacji i wydaje się bardzo głodny. Być może masz ochotę karmić go nawet nieco więcej niż zwykle. 

Jednak w fazie rekonwalescencji zwierzę jest zazwyczaj mniej aktywne i należy brać to pod uwagę dla jego dobra. Dlatego należy zachować ostrożność, pomijać przekąski i w razie potrzeby nieznacznie zmniejszyć ilość jedzenia.

Kiedy kot może ponownie jeść po znieczuleniu?

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, aby nie karmić zwierzęcia aż do następnego dnia po operacji, aby organizm mógł w jak największym stopniu uporać się z efektami znieczulenia. Jednak ma znaczenie czy kot przechodził zabieg kastracji, czy też miał np. usuwane chirurgicznie ciało obce, które połknął. Dlatego należy zapytać lekarza weterynarii, jak długo należy odczekać, zanim będzie można ponownie nakarmić zwierzę po znieczuleniu.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.