Naturavetal Logo

Naturalne suplementy wspierające w przypadku infekcji pasożytniczej u psa lub kota

Dodaj do listy zakupów

Zwierzęta w naturze samodzielnie szukałyby ziół, aby rozwiązać problemy jelitowe – tymczasem nasi czworonożni podopieczni są całkowicie zależni od naszej pomocy i od naszych decyzji. Jako świadomi opiekunowie powinniśmy postępować odpowiedzialnie i na ile to możliwe, w przypadku zarobaczenia, stosować naturalne rozwiązania. Oprócz samych skutków ubocznych stosowania chemicznych środków przeciwpasożytniczych istnieje dodatkowy problem rozwoju oporności. Opiekunowie psów już coraz częściej preferują produkty naturalne jako środki wspomagające w przypadku zarażenia pasożytami wewnętrznymi. Glista, tęgoryjec, tasiemiec - jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju szkodliwe robaki, nikt nie jest w stanie tolerować ich obecności u swojego pupila. Gdy jaja bezkręgowców dostaną się do organizmu czworonożnego przyjaciela, przekształcają się w larwy i migrują po różnych narządach. Kiedy psy i koty są zarażone robakami, wpływ pasożytów zwykle nie jest od razu widoczny. Jednak silne zainfekowanie szkodzi zwierzęciu. Jeśli właściciel ucieka się do leczenia chemicznego, (być może nawet cyklicznego i to w przypadku, gdy zarobaczenie nie jest potwierdzone), nie przyniesie to długotrwałego rozwiązania, a w najgorszym przypadku może spowodować rozległe uszkodzenie flory jelitowej.

W tym artykule przedstawiamy informacje na temat zwalczania infekcji pasożytniczych i pokazujemy, jak naturalnie i delikatnie odrobaczać psy i koty. 

Infolinia Naturavetal®

Nasi eksperci chętnie doradzą indywidualnie.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania na ten temat, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących porad. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach
od 9:00 do 17:00

Infekcja pasożytnicza u psów i kotów - informacje ogólne

Zasadniczo wszystkie psy i koty mogą zarazić się robakami. Drogi zarażenia są różne. Szczenięta mogą zarazić się robakami w łonie matki lub poprzez mleko matki, jeśli jest ona zarobaczona. Jeśli zwierzę jest zarażone pasożytami, wydala ich jaja wraz z kałem, co z kolei stanowi kolejne źródło infekcji. Niektóre jaja robaków są wyjątkowo odporne i mogą pozostawać zakaźne przez kilka miesięcy a nawet lat, kiedy to ślady odchodów są już dawno niewidoczne. Jaja mogą być przenoszone praktycznie wszędzie przez zwierzęta, ludzi, glebę i wodę. Psy i koty mogą zatem teoretycznie zarazić się również w domu, jeśli ludzie przeniosą zakaźne jaja do domu na obuwiu. Zjedzenie zdobyczy, takiej jak mysz czy królik lub nawet połknięcie zakażonej pchły, może również wywołać infekcję pasożytniczą.tragen, kann dies einen Wurmbefall verursachen.

Jaja robaków czają się wszędzie

Przykładem niech będą glisty – ich samice składają do 200 000 maleńkich jaj każdego dnia. Są one niezwykle odporne i bardzo długowieczne. Zarażony pies wydala jaja robaków w odchodach. Nawet jeśli kupa jest już całkowicie rozłożona i niewidoczna na trawniku, jaja mogą przetrwać i zostać zebrane przez innego psa, który np. zbliżając pysk powącha to miejsce. Jeśli skażona gleba lub piasek utkną pod podeszwami butów, ludzie nieumyślnie przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania się jaj glisty. Również koty, które mieszkają tylko w domu i nie mają dostępu do świeżego powietrza, mogą zarazić się robakami poprzez kontakt z butami, zabawkami lub sprzętem sportowym. Koty wychodzące na zewnątrz są narażone na zwiększone ryzyko zarażenia pasożytami, jeśli mają do czynienia z padliną lub jedzą małe ofiary, takie jak myszy, ptaki i żaby, które często służą jako żywiciele pośredni tasiemców, czy w szczególności nicieni płucnych.

Różne rodzaje pasożytów u psów i kotów

Glisty
Glisty występują u psów i kotów bardzo często. Dorosłe pasożyty osiągają długość do 20 centymetrów i osiedlają się w jelitach, gdzie ich obecność w cięższych przebiegach powoduje niedożywienie, wymioty, biegunkę i zaparcia. Może również wystąpić charakterystyczne wzdęcie brzucha. Jaja rozprzestrzeniają się wraz z odchodami na terenach zielonych, gdzie zarażają się nimi liczne zwierzęta domowe.

Tęgoryjec
Tęgoryjec zagnieżdża się w przewodzie pokarmowym psa lub kota i stamtąd wysysa krew. Jaja wydalane z kałem szybko przekształcają się w larwy i mogą być nie tylko spożywane doustnie, ale także przenikać do żywiciela przez skórę. Podczas gdy niewielka ich liczba zwykle nie szkodzi psom i kotom, zwiększona populacja może prowadzić do utraty krwi i urazów jelit.

Nicienie płucne
Nicienie płucne mogą występować zarówno u kotów, jak i psów. Żywicielami pośrednimi i transportowymi larw są ptaki, ślimaki lub myszy, które są później zjadane przez większe zwierzęta. Dorosłe nicienie płucne osiedlają się w tętnicach płucnych i są odpowiedzialne za różne objawy kliniczne, takie jak zapalenie tkanki płucnej, zaburzenia krzepnięcia krwi, przewlekły (krwotoczny) kaszel i choroby układu oddechowego. Intensywne zakażenie tymi robakami może nawet prowadzić do śmierci.   

Capilaria plica
Pasożyt ten atakuje pęcherz moczowy psa lub kota i powoduje objawy podobne do zapalenia pęcherza moczowego. Jego żywicielem pośrednim jest dżdżownica. Zarażone zwierzę wydala jaja Capilaria Plica wraz z moczem.

Tasiemce
Podczas gdy tasiemiec bąblowcowy w naszych szerokościach geograficznych występuje stosunkowo rzadko (i głównie na terenach wiejskich), tasiemiec koci, który może mieć do 60 centymetrów długości, oraz tasiemiec lisi nadal trzymają się mocno. Chociaż to lis rudy jest najważniejszym żywicielem tasiemca lisiego, psy i koty również mogą zostać zarażone, zwłaszcza jeśli korzystają z wybiegów bez nadzoru, polują i jedzą zarażone gryzonie. Zagrożenie dla zwierząt domowych stanowi również tasiemiec ogórkowy (psi). W tym przypadku może dojść do zarażenia po połknięciu nosicieli, czyli pcheł. Objawy często pojawiają się dopiero w przypadku intensywnej inwazji robaków i obejmują problemy z trawieniem i silny świąd w okolicy odbytu.

Włosogłówka
Nicień ten kształtem przypomina bicz z grubszym końcem i nitkowatą częścią przednią. Przyczepia się do ściany jelita i wysysa krew. Ponieważ jaja włosogłówek są niezwykle wytrzymałe, mogą przetrwać na zewnątrz nawet przez kilka miesięcy. Dlatego kał i krwawa biegunka chorych psów muszą być szczególnie dokładnie usuwane, aby zapobiec ponownemu zarażeniu już po naturalnym odrobaczeniu.

Nicienie sercowe
Nicienie sercowe, przenoszone przez komary, są szczególnie rozpowszechnione w regionie śródziemnomorskim. Ostrożność zaleca się jednak nie tylko podczas podróży do południowej Europy, ponieważ azjatycki komar tygrysi, przenoszący larwy nicienia sercowego, jest już aktywny także w Europie Centralnej. Larwy nicieni sercowych migrują z miejsca ukąszenia komara przez krwiobieg do komór serca i jako dorosłe robaki 

Objawy zakażenia pasożytami u psa lub kota

Psy i koty są jednymi z ulubionych żywicieli wielu gatunków robaków. Z wyjątkiem nicieni płucnych, nicieni pęcherza moczowego i nicieni sercowych, większość z nich osiedla się w przewodzie pokarmowym - głównie w jelitach, gdzie pozbawiają żywiciela części składników odżywczych. Połknięte doustnie jaja najpierw dostają się do jelita przez jamę ustną, rozwijają się w larwy, a następnie migrują z powrotem do jelita przez wątrobę, krwiobieg i tchawicę lub płuca. Dorosłe pasożyty w miejscu docelowym składają jaja, rozpoczynając cykl od nowa.

Każde zwierzę jest inne, a zatem indywidualne ryzyko "złapania" pasożytów jest inne dla każdego osobnika. Oprócz zachowania podczas przebywania na zewnątrz, również wiek i dieta i ogólny stan zdrowia mogą odgrywać swoją rolę. Organizmy psów i kotów często bezobjawowo tolerują niski poziom zarażenia pasożytami. Wydaje się, że może zachodzić swego rodzaju równowaga między żywicielem a pasożytem, często bez widocznych uszkodzeń i objawów. Dlatego opiekunom psów i kotów trudno jest rozpoznać infekcję, jeśli przebiega ona całkowicie bezobjawowo. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku bardziej licznej i intensywnej obecności robaków.

W zależności od rodzaju pasożyta, którym zarażone jest zwierzę, można zaobserwować różne obrazy kliniczne. Objawy wskazujące na poważniejszy przebieg infekcji to między innymi:

  • Biegunka
  • Zaparcia
  • Wymioty
  • Swędzenie wokół odbytu, z tak zwanym "saneczkowaniem"
  • Brak apetytu
  • Utrata masy ciała
  • Matowa sierść
  • Rozdęty brzuch
  • Ogólne objawy niedoboru
Porada Naturavetal®: zbiorcza próbka kału w celu wyjaśnienia przyczyny

Nie tylko powszechne robaki mogą powodować wyżej wymienione objawy. Przyczyną mogą być inne endopasożyty takie jak giardia. Dlatego zaleca się przesłanie zbiorczej próbki kału z minimum 3 dni do laboratorium i dokładne zbadanie odchodów psa. W naszym artykule „Giardia u psów” dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o giardiozie u psów.

Naturalne odrobaczanie dla psów i kotów

Jeśli zachodzi podejrzenie infekcji pasożytniczej, miłośnicy psów i kotów często udają się do lekarza weterynarii, który oferuje chemiczne odrobaczanie. Jednak leczenie chemiczne nie tylko zabija robaki w jelitach, ale także stanowi duże obciążenie dla metabolizmu psa i kota. Błona śluzowa jelit musi się wtedy mozolnie regenerować. W naturze zwierzę jadłoby zioła, gdyby cierpiało na problemy jelitowe. Dziś zwierzęta są zależne od swoich opiekunów, którzy wybierają odpowiednie produkty – także do naturalnego odrobaczania.

Naturalne odrobaczanie psów i kotów nie powoduje żadnych skutków ubocznych i możliwe jest stworzenie i ustabilizowanie odpornego na pasożyty środowiska jelitowego, a tym samym pomóc zwierzęciu łatwiej wyeliminować problem i pozostać wolnym od robaków przez dłuższy czas. O tym, czy zwierzę jest zarażone robakami, mogą świadczyć wspomniane powyżej objawy. Z drugiej strony, laboratoryjne badanie kału z próbkami z trzech kolejnych dni zbieranych o różnych porach da całkowitą pewność, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pasożytami. Jeśli obecność robaków jest potwierdzona, naturalne środki zaradcze mogą pomóc uczynić przewód pokarmowy psa lub kota nieatrakcyjnym dla pasożytów.

Naturalne odrobaczanie może być również wspomagane dietą, na przykład płatkami kokosowymi, pestkami dyni lub marchewką. Płatki kokosowe i tłoczony na zimno olej kokosowy zawierają kwas laurynowy, który może odstraszać robaki. Zarówno płatki, jak i Canis Extra Olej Kokosowy Bio dla psów oraz Felins Plus® Olej Kokosowy Bio dla kotów można po prostu dodać do karmy. To samo dotyczy zmielonych pestek dyni, które zawierają aminokwas kukurbitynę i mogą również wspierać układ odpornościowy oraz mieć działanie moczopędne. Koty i psy mogą również jeść puree z marchwi: jej olejki eteryczne mogą paraliżować robaki i powodować ich wydalanie.

W każdym przypadku: żadnego odrobaczania bez sprawdzenia!

Ewentualną obecność robaków u psa lub kota należy najpierw potwierdzić poprzez odpowiednie zbadanie próbek kału. W przypadku infekcji pasożytniczej podawanie Vermcurat® jako suplementu diety, może wzmacniać środowisko jelitowe. Natomiast jako regularne wsparcie flory jelitowej, by skutecznie utrudniała robakom kolonizację, zalecamy regularne podawanie innego środka: Canis Extra Vermprevet®.

Naturalne odrobaczanie psów i kotów z Naturavetal®

Odrobaczanie, nawet chemiczne, nie chroni przed nawrotem infekcji pasożytniczej. Pies i kot mogą zarazić się ponownie choćby następnego dnia po odrobaczeniu. Aby tego uniknąć, zalecamy powstrzymanie psa przed jedzeniem lub wąchaniem odchodów innych zwierząt. Nie jest to możliwe w przypadku wychodzących kotów - ale odpowiednia higiena w gospodarstwie domowym i podczas obchodzenia się ze zwierzętami jest dobrym sposobem na zapewnienie, że zwierzę nie zostanie zarażone robakami.

Produkty Naturavetal: Canis Extra Vermcurat® dla psów i Felins Plus® Vermcurat® dla kotów zapewniają pomocne wsparcie naturalnego odrobaczania w przypadku zakażenia pasożytami. Vermcurat składa się w 100% z proszku z włosia owoców kamala, który wspomaga właściwości przeciwrobacze środowiska jelitowego i przyczynia się do oczyszczania jelit, podczas którego wydalane są pasożyty. Vermcurat® może być podawany zwierzętom od 4 miesiąca życia.

Nasze mieszanki ziołowe Canis Extra Vermprevet®Felins Plus® Vermprevet® z płatkami kokosowymi, pestkami dyni, granulatem z marchwi, czarnuszką, sproszkowanym propolisem, liśćmi orzecha włoskiego, sproszkowanym ananasem, tymiankiem, oregano, cynamonem i goździkami łączą w sobie wszystkie rośliny i zioła, które zostały wypróbowane i przetestowane pod kątem naturalnego odrobaczania kotów i psów. Podawaj Vermprevet® do czterech razy w roku jako środek zapobiegawczy i przyczyniaj się do naturalnie zdrowej diety i jelit odpornych na robaki u swojego zwierzaka. Vermprevet® może być podawany zwierzętom w wieku od 4 miesięcy. Vermprevet® nie jest odpowiedni dla zwierząt w ciąży.

Zalecenia żywieniowe w trakcie infekcji pasożytów u psów i kotów

Canis Extra Vermcurat® dla psów

Proszek z włosków owoców kamali może wspomagać oczyszczanie jelit, podczas którego pasożyty są wydalane z kałem. Tym samym ten suplement diety zapobiegać może zarobaczeniu. Oprócz zdrowej diety i stosowaniu co kwartał mieszanki ziołowej Vermprevet®, Vermcurat to kolejna linia obrony organizmu, dzięki której chemiczne środki odrobaczające będą zdecydowanie rzadziej potrzebne.

Zalecany sposób podawania (Od 4 miesiąca życia): 
Dla psów do 5kg: wymieszać 1 szczyptę proszku z karmą.
Dla psów pozostałych rozmiarów i wag: wymieszać z karmą 1 miarkę proszku. 
Jedna miarka odpowiada ok. 1g masy netto produktu.

Z reguły wystarczy jedno podanie. W przypadku intensywniejszej infekcji pasożytami, nawet przy różnych rodzajów robaków, Vermcurat® można podać 3 razy w odstępach 7-dniowych.

Vermcurat® może mieć działanie przeczyszczające, stymulując eliminację robaków. Dlatego Vermcurat® najlepiej podawać rano, a następnie udać się na długi spacer, aby pies mógł się wypróżnić.

Canis Extra Vermprevet® dla psów

Vermprevet® to łagodna mieszanka ziołowa, która jako suplement diety, może utrudniać kolonizację robakom, takim jak tasiemce, glisty, tęgoryjce i włosogłówki, w jelitach.

Zalecany sposób podawania (Od 4. miesiąca życia)

  • Psy do 5kg: ¼ miarki
  • Psy do 15kg: ½ miarki
  • Psy do 30kg: 1 miarka
  • Psy powyżej 3 kg: 1  ½ miarki


Jedna miarka odpowiada ok. 5g masy netto produktu.

Vermprevet® podaje się z karmą, 4 razy do roku, przez 14 dni, co drugi dzień.

W przypadku wykrycia zakażenia pasożytami podczas regularnego badania próbek kału zalecamy podawanie innego naszego preparatu - Canis Extra Vermcurat®. Canis Extra Vermprevet® nie jest odpowiedni dla suk w ciąży, prosimy o zapoznanie się z naszymi specjalnymi instrukcjami żywieniowymi.

Felins Plus® Vermcurat® dla kotów

Proszek z włosków owoców kamali może wspomagać oczyszczanie jelit, podczas którego pasożyty są wydalane z kałem. Tym samym ten suplement diety zapobiegać może zarobaczeniu. Oprócz zdrowej diety i stosowaniu co kwartał mieszanki ziołowej Vermprevet®, Vermcurat to kolejna linia obrony organizmu, dzięki której chemiczne środki odrobaczające będą zdecydowanie rzadziej potrzebne.

Zalecany sposób podawania :
Od 4. miesiąca życia: Wymieszać 1 szczyptę proszku z karmą

Z reguły wystarczy jedno podanie. W przypadku intensywniejszej infekcji pasożytami, nawet przy różnych rodzajów robaków, Vermcurat® można podać 3 razy w odstępach 7-dniowych

Felins Plus® Vermprevet® dla kotów

Vermprevet® to łagodna mieszanka ziołowa, która jako suplement diety, może utrudniać kolonizację robakom, takim jak tasiemce, glisty, tęgoryjce i włosogłówki, w jelitach.

Zalecany sposób podawania:
Od 4. miesiąca życia: 1 miarka dziennie.
Jedna miarka odpowiada ok. 0,5g masy netto produktu.

Vermprevet® podaje się z karmą, 4 razy do roku, przez 14 dni, co drugi dzień.

W przypadku wykrycia zakażenia pasożytami podczas regularnego badania próbek kału zalecamy podawanie innego naszego preparatu – Felins Plus Vermcurat®. Felins Plus Vermprevet® nie jest odpowiedni dla kotek w ciąży, prosimy o zapoznanie się z naszymi specjalnymi instrukcjami żywieniowymi.

Porada Naturavetal®: Pozbywaj się pasożytów szybciej z pomocą odpowiednich gryzaków

Aby usprawniać eliminowanie robaków z jelit, dobrym rozwiązaniem okazuje się podawanie przekąsek z futrem. Nie tylko stanowią one dla psa naturalną zdobycz, ale także dostarczają cennego błonnika, dzięki czemu doskonale przyczyniają się do mechanicznego oczyszczania przewodu pokarmowego. Nasze paski z włosiem Canis Plus® są dostępne w 5 różnych odmianach, dzięki czemu mogą z nich korzystać również alergicy i psy o wrażliwych żołądkach. Niezależnie od tego, czy są to paski ze skóry wołowejpaski ze skóry koziejpaski ze skóry końskiejpaski ze skóry dziczyzny czy uszy królika z futrem, dla każdego psa znajdzie się odpowiednia wariant.

Zakażenie pasożytami u szczeniąt i kociąt

Robaki mają bardziej drastyczny wpływ na szczenięta niż na dorosłe zwierzęta. Do infekcji może dojść w łonie matki lub poprzez mleko i maluchy mogą przy tym bardziej cierpieć z powodu pasożytów, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze tak silny. Dlatego ważne jest, aby u szczeniąt budować środowisko jelitowe, które pozwala uniknąć pasożytów i warto stosować możliwie najdelikatniejsze i najbardziej naturalne środki zaradcze. Jeśli jednak inwazja robaków jest tak poważna, że zdrowie młodego zwierzęcia jest zagrożone - na przykład, jeśli szczenięta wymiotują dużymi ilościami całych glist lub wydalają je z biegunką - wizyta u lekarza weterynarii jest nieunikniona. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia, które może spowodować skrajne osłabienie zwierzęcia.

Należy jednak unikać cotygodniowego chemicznego odrobaczania szczeniąt, co zalecają niektóre organizacje hodowlane. Chemiczne środki odrobaczające wyrządzają małym zwierzętom więcej szkody niż pożytku, ponieważ flora jelitowa jest wielokrotnie zaburzana, co uniemożliwia rozwój zdrowego układu odpornościowego. Może to prowadzić do problemów trawiennych i wszelkiego rodzaju alergii w późniejszym okresie.

Oczywiście nawet młodszym zwierzętom należy podawać coś codziennie jako środek zapobiegawczy. Nadaje się do tego nasz organiczny olej kokosowy i świeżo starta marchewka. Gdy tylko zwierzęta zaczną regularnie jeść stały pokarm i zaczną wychodzić na łono natury - nawet jeśli jest to tylko ogródek przydomowy - należy regularnie pobierać próbki kału i poddawać je badaniom na obecność pasożytów.

Jesteśmy świadomi obowiązków, jakie spoczywają na każdym hodowcy. Poniższe instrukcje żywieniowe mają jedynie na celu pokazanie, w jaki sposób można naturalnie zapobiegać pasożytom. Może to stanowić alternatywę lub cenne uzupełnienie, aby zapewnić, że matka jak i szczenięta mogą rozwijać się w sposób wolny od potencjalnie szkodliwych substancji. Powinno dać to wstępną orientację, jak może wyglądać takie dietetyczne wsparcie. Dawkowanie może jednak wymagać indywidualnego dostosowania. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem ekspertów. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 pod numerem: 785 556 667.

Specjalne instrukcje żywieniowe dotyczące infekcji pasożytniczych u ciężarnych lub karmiących psów i kotów oraz szczeniąt

Zalecenia żywieniowe dla szczeniąt i młodych psów

Canis Extra Olej Kokosowy Bio

  • 1ml oleju kokosowego na kilogram masy ciała na dzień (1ml oleju kokosowego odpowiada ok. ⅓ łyżeczki)

 

Świeżo starta marchew:
Przez pierwsze 2 dni należy podawać pół łyżeczki świeżo startej marchwi, niezależnie od masy ciała szczenięcia. Następnie ilość karmy dostosowuje się do masy ciała szczenięcia:

  • Szczenięta od 5kg - 1 czubata łyżeczka
  • Szczenięta od 10kg - 1-2 czubate łyżeczki 
  • Szczenięta od 15kg - 1 ½ czubatej łyżki stołowej
  • Szczenięta od 20kg - 2 czubate łyżki stołowe
  • Szczenięta od 25kg - 2-3 czubate łyżki stołowe


Powyższe zalecenia żywieniowe można realizować u szczeniąt codziennie od momentu, gdy zaczną jeść stały pokarm. W tym celu należy zsumować wagę wszystkich szczeniąt i równomiernie wymieszać otrzymaną ilość organicznego oleju kokosowego i drobno rozdrobnionej marchwi z porcją mokrej karmy. Karmę tę należy następnie podzielić między szczenięta i podawać im w osobnych miskach, tak aby każde z nich otrzymywało taką samą ilość pokarmu. Dopóki szczenięta nie osiągną wieku co najmniej 4 miesięcy, połączenie to daje możliwość jak najdelikatniejszej ochrony przed robakami.

Od 4 miesiąca szczenięta mogą mieć podawane suplementy Canis Extra Vermcurat® i Canis Extra Vermprevet® w celu wewnętrznego oczyszczenia jelit i wsparcia przeciwko robakom.

Zalecenia żywieniowe dla suki

Canis Extra Olej Kokosowy Bio

  • Psy do 5kg: ½-1 łyżeczka 
  • Psy od 5 do 15kg: 1-1 ½ łyżeczki 
  • Psy o wadze od 15 do 30kg: 2-3 łyżeczki 
  • Psy powyżej 30kg: 3-4 łyżeczki 


Świeżo starta marchew:
Podawać pół łyżeczki świeżo startej marchwi przez pierwsze 2 dni. Następnie ilość pokarmu dostosowuje się do masy ciała:

  • Od 5kg - 1 czubata łyżeczka 
  • Od 10kg - 1-2 czubate łyżeczki 
  • Od 15kg - 1 ½ czubatej łyżki stołowej
  • Od 20kg - 2 czubate łyżki stołowe
  • Od 25kg - 2-3 czubate łyżki stołowe
  • Od 30kg - 3-4 czubate łyżki stołowe


Gdy tylko szczenięta jedzą samodzielnie i prawie nie piją już mleka matki - czyli są bliskie odstawienia od piersi - matka może ponownie otrzymywać Canis Extra Vermcurat®, jeśli jest to potrzebne, lub Canis Extra Vermprevet® - zgodnie z normalnym dawkowaniem.

Zalecenia żywieniowe dla kociąt

Felins Plus® Olej Kokosowy Bio

  • 1ml oleju kokosowego na kilogram masy ciała na dzień


Świeżo starta marchew:
Jeśli kocięta ją zjedzą, marchewkę można podawać świeżo startą. Jeśli natomiast, tak jak w większości przypadków, odmawiają - można świeżą marchewkę krótko gotować na parze i dopiero później przecierać

  • Kociętom podaje się 1-2 szczypty startej marchwi na każde 500g masy ciała.
     

Zarówno olej kokosowy jak i marchew powinny być podawane codziennie i mieszane z karmą – taką jak nasze Roladki Felins Plus®.

Do ukończenia przez młodego kota co najmniej 4. miesiąca życia ta kombinacja daje możliwość jak najdelikatniejszej ochrony przed robakami. Od 4 miesiąca życia można podawać młodemu kotu Felins Plus® Vermcurat® i Felins Plus® Vermprevet® w celu wewnętrznego oczyszczenia jelit i wsparcia przeciwko robakom.

Powyższe zalecenia żywieniowe można stosować u kociąt od momentu, gdy zaczną jeść stały pokarm. W tym celu należy zsumować wagę wszystkich kociąt i równomiernie wymieszać otrzymaną ilość organicznego oleju kokosowego Felins Plus® i drobno rozdrobnionej marchwi w porcji mokrej karmy. Karmę tę należy następnie podzielić między kocięta i podawać im w osobnych miseczkach, tak aby każde z nich otrzymywało taką samą ilość pokarmu.

 

 

Zalecenia żywieniowe dla kotki 

Felins Plus® Olej Kokosowy Bio

  • ¼ łyżeczki


Świeżo starta marchew:
Jeśli kotka ją zje, marchewkę można podawać świeżo startą. Jeśli natomiast, tak jak w większości przypadków, odmówi - można świeżą marchewkę krótko gotować na parze i dopiero później przecierać.

  • ½ łyżeczki


Zarówno olej kokosowy jak i marchew powinny być podawane codziennie i mieszane z karmą – taką jak nasze Roladki Felins Plus.

Gdy kocięta jedzą samodzielnie i nie piją już mleka matki - czyli są odstawione od piersi – matce można ponownie podawać w zależności od potrzeb Felins Plus® Vermcurat® lub Felins Plus® Vermprevet® - zgodnie z normalnym dawkowaniem.

Informacje Naturavetal®

Oferujemy dwa produkty dla psów i kotów, które mają pozytywny wpływ na środowisko jelitowe, a tym samym mogą pomóc psom i kotom pozostać wolnymi od pasożytów w naturalny sposób. Niekorzystne dla robaków środowisko jelitowe może zapobiec ponownej infekcji.

Vermcurat® - dobroczynny proszek z kamali

Vermcurat® zawiera tylko wypróbowany i przetestowany proszek z włosków owoców kamali. Jest to doskonały naturalny środek do wewnętrznej pielęgnacji jelit, jeśli zwierzę jest już zarażone robakami. Azjatycka Kamala Mallotus philippinensis to tropikalna roślina z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae), z której zewnętrznych włosków torebki nasiennej wytwarza się delikatny, brązowo-czerwony proszek. Proszek z kamali może wspomagać oczyszczanie jelit, powodując wydalanie pasożytów z kałem, a zatem jako podawany według potrzeby suplement diety, może pomóc w zwalczaniu infekcji pasożytniczej.

Oprócz zdrowej diety i stosowaniu co kwartał mieszanki ziołowej Vermprevet®, Vermcurat® to kolejna linia obrony organizmu, dzięki której chemiczne środki odrobaczające będą zdecydowanie rzadziej potrzebne. Vermcurat® jest odpowiedni dla młodych zwierząt od 4 miesiąca życia.

Vermprevet® – specjalna kompozycja ziół jako profilaktyka dla odpornego środowiska jelitowego

Vermprevet® pomaga ustabilizować odporne środowisko jelitowe, a tym samym może ułatwiać zwierzęciu pozbywanie się robaków. Ziołowy Vermprevet® może mieć pozytywny wpływ na błonę śluzową jelit - bez uszkadzania flory jelitowej. Naturalne składniki mówią same za siebie. Cynamon jest stosowany od tysięcy lat. Był znany już w starożytnym Egipcie jako środek łagodzący dolegliwości żołądkowo-jelitowe i jest również ceniony w indyjskiej sztuce uzdrawiania Ayurveda za swoje korzyści zdrowotne dla układu pokarmowego. 

Może zapewnić wsparcie w oczyszczaniu z grzybów, bakterii i pasożytów. W medycynie tradycyjnej liście orzecha włoskiego są sprawdzonym środkiem wzmacniającym układ trawienny. Goździki są znane z tego, że pomagają zwalczać zarazki. Propolis i czarny kminek zapewniają wsparcie profilaktyczne i mogą wzmocnić odporność. Proszek ananasowy zawiera nie tylko liczne substancje witalne, ale także ważny enzym trawienny bromelainę o właściwościach aktywujących metabolizm, który może wspierać naturalne procesy oczyszczania.

Vermprevet® jest odpowiedni dla młodych zwierząt od 4 miesiąca życia; Vermprevet® nie jest odpowiedni dla zwierząt ciężarnych.

Wsparcie żywieniowe w przypadku infekcji pasożytniczych u psów

Wsparcie żywieniowe w przypadku infekcji pasożytniczych u kotów

Dalsze informacje i najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące naturalnego wsparcia w przypadku infekcji pasożytniczych u psów i kotów

Jak rozpoznać, że pies ma robaki?

W przypadku intensywnego zakażenia pasożytami, na przykład glistą, pies może wydalać je z kałem lub nawet wymiotować. Robaki są wtedy wyraźnie widoczne i wiadomo, że należy podjąć działania. Jednak w większości przypadków objawy, które towarzyszą zarobaczeniu, takie jak nawracająca biegunka, matowa sierść, wzdęty brzuch lub słabe przyswajanie pokarmu, mogą równie dobrze wskazywać na wiele innych przyczyn. Jaja robaków wydalane przez psy w kale są zwykle tak małe, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Można je wykryć tylko za pomocą badania próbek kału, które można przekazać do lekarza weterynarii lub bezpośrednio do laboratorium.

Z naszego poradnika „Mój pies źle się czuje – kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?” można dowiedzieć się więcej o tym, kiedy należy szukać pomocy specjalisty.

Jak często należy odrobaczać psa?

Do klasycznego zalecenia o odrobaczaniu psa co 3 miesiące należy podejść krytycznie. Zdecydowanie lepiej dla zdrowia zwierzęcia jest sprawdzać kał pod kątem obecności robaków co 3 miesiące. Jeśli pies ma kontakt z kobietami w ciąży czy dziećmi lub często jest w pobliżu możliwych źródeł infekcji, na przykład ze względu na jego wykorzystanie jako psa myśliwskiego, kał można sprawdzać co miesiąc. 

Pasożyty należy zwalczać tylko wtedy, gdy pies rzeczywiście przechodzi ich inwazję. Odrobaczanie nie chroni przed zarobaczeniem i nie stanowi profilaktyki. W krótkim czasie po odrobaczeniu pies może złapać nowe pasożyty i ponownie cierpieć z ich powodu. Silny organizm może być w stanie samodzielnie zwalczyć niewielką infekcję pasożytniczą. Jeśli jednak bez powodu wielokrotnie ingerujemy w system odpornościowy za pomocą chemicznych substancji, własna obrona organizmu może zostać poważnie osłabiona, co może prowadzić do większej podatności na pasożyty.

Pod względem żywieniowym natura oferuje wiele możliwości ustabilizowania odpornego środowiska jelitowego, a tym samym pomaga psom łatwiej eliminować robaki. Ziołowy Canis Extra Vermprevet® może zatem mieć pozytywny wpływ na błonę śluzową jelit - bez uszkadzania flory jelitowej.

Jak rozpoznać, czy kot ma robaki?

Najłatwiejszym sposobem wykrycia robaków jest badanie kału przeprowadzone przez lekarza weterynarii lub w laboratorium. Wielu jaj robaków nie można zobaczyć gołym okiem, więc wymagany jest mikroskop. W przypadku intensywnej infekcji pasożytniczej, na przykład glisty, kot może wydalać całe osobniki w kale lub wymiotować nimi. Najlepiej jednak nie dopuścić do takiego stanu. 

Regularnie sprawdzaj odchody kota (na przykład co 3 miesiące - jeśli jest to kot wychodzący na zewnątrz i polujący), a także zrób coś, aby poprawić jego środowisko jelitowe, aby robaki nie mogły się tak łatwo osiedlić. Felins Plus® Vermprevet® to suplement diety w formie kompozycji ziół, która może utrudniać robakom kolonizację jelit.

Która kuracja odrobaczająca jest najlepsza dla kota?

Najlepsza kuracja odrobaczająca to taka, która w jak najmniejszym stopniu ingeruje w organizm zwierzęcia. Na przykład, jeśli chemiczny środek odrobaczający zatruwa i zabija robaki w ciele żywiciela, trucizna ta nieuchronnie zostanie wchłonięta przez kota. Może to stanowić ogromne obciążenie dla narządów detoksykacyjnych, a przy częstym stosowaniu może prowadzić do ich uszkodzenia, a także sprzyjać powstawaniu alergii i innych stanów zapalnych. Jeśli flora jelitowa jest regularnie zaburzana przez chemiczne środki odrobaczające, może wystąpić przewlekła biegunka. 

Robaki nie mogą osiedlać się tak łatwo w silnym jelicie, jak w jelicie osłabionym, ale właśnie to może się zdarzyć, jeśli chemiczne środki odrobaczające są stosowane zbyt często. Naturalna, dostosowana do gatunku dieta i ukierunkowana suplementacja ziołami mogą pomóc zapewnić, że zwierzę pozostanie wolne od robaków przez dłuższy czas dzięki silnemu systemowi obronnemu.

Nasz przewodnik dla opiekunów kotów zawiera wiele przydatnych informacji na temat kotów.

Czy mogę odrobaczyć ciężarną kotkę?

Zasadniczo należy unikać odrobaczania kotki w czasie ciąży. Lepiej jest zbadać próbkę kału przed kryciem i w razie potrzeby odrobaczyć kotkę przed ciążą. Jeśli kotka zostanie zarażona robakami podczas ciąży, należy unikać stosowania chemicznych środków odrobaczających i wypróbować naturalne produkty, które wzmacniają florę jelitową w celu opanowania inwazji robaków. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie udzielimy wszechstronnych porad. Można się z nami skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem 785 - 556 667 lub mailowo: info@naturavetal.pl.

Mogą Cię również zainteresować następujące artykuły

Próbki paszy Naturavetal®

Chętnie prześlemy próbki karmy i pomożemy wybrać odpowiednią odmianę.

Newsletter Naturavetal®

W naszym biuletynie przekazujemy praktyczne informacje na temat naturalnej, zdrowej karmy dla psów i kotów.